Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis „Literatūra ir menas“

2012-03-02 nr. 3369

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


VIRŠELIAI 
• EIMUTIS MARKŪNAS25
• Knygos meno konkurso Metų premija10
• DAINIUS LIŠKEVIČIUS7
• STASELĖ JAKUNSKAITĖ1

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• PARODOS
• VAKARAI
• REKLAMA

VIENAS EILĖRAŠTIS 
• MARGARET ATWOOD.
Vasaris
12

REDAKCIJOS SKILTIS 
 JŪRATĖ VISOCKAITĖ.
Kas yra knygos tėvynė?
4
• TRUMPA KRONIKA

AKTUALIJOS 
• ASTRIDA PETRAITYTĖ.
13-oji Knygų mugė: poezijos pasirinkimas
5
• Vilniaus knygų mugės metu (vasario 23–26 d.)
paskelbti laureatai
3

LITERATŪRA 
• IMELDA VEDRICKAITĖ.
Vamzdis manipuliavimui ženklu
3
• Dr. DALIĄ ZABIELAITĘ, JURGĄ KATKUVIENĘ, LAIMANTĄ JONUŠĮ, MĖTĄ MIKELAITIENĘ kalbina JURGITA MIKUTYTĖ.
2011 metų užsienio verstinė literatūra Lietuvoje
2

MUZIKA 
• ŽIVILĖ RAMOŠKAITĖ kalbasi su ASTA KRIKŠČIŪNAITE.
Dainavimas –­ paslaptingas dalykas

KINAS 
• ANA AUDICKA.
Vyro filmai ir moters romanai
7

TV: ŽIŪRIM, KĄ TURIM 
• Dress kodo paieškos su pulteliu1

DAILĖ 
• GIEDRĖ LEGOTAITĖ.
Kaip skambėtų Eimučio Markūno paveikslų muzika?
1

KELIAS 
• LAURA ŠVEDAITĖ, JULIUS ŽILINSKAS.
Kupranugarį matei – nematei

POEZIJA 
• ALGIRDAS VASERIS4

PROZA 
• RIČARDAS KALYTIS.
Lakštingala
2

VERTIMAI 
• KERRY SHAWN KEYS.
Vakar vakare
1

25 PUSLAPIS 
• VALDONĖ BUDRECKAITĖ.
Į knygas
2

AKTYVIOS JUNGTYS 
• SIMONA SMIRNOVA.
Tribute Lietuva
3
• MEREDITH MELNICK.
Zino anatomija: nepriklausomi savadarbiai žurnalai
2

VAIZDAS PRO „VARTUS“ 
• JOLANTA MARCIŠAUSKYTĖ-JURAŠIENĖ.
Kalės vaikai ir yra kalės vaikai

KRONIKA 
• ERIKA DRUNGYTĖ.
Vilnius – vartai į Žemaitiją

KNYGOS 
• NAUJOS KNYGOS
• Bibliografijos ir knygotyros centras

IN MEMORIAM 
• ALBERTAS SKYRELIS
1936 01 02 – 2012 02 26
2

SKELBIMAI 
• Konkursas Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premijai gauti
• Nepamirškite užsiprenumeruoti!
• Mieli skaitytojai,

UŽSAKYTI STRAIPSNIAI 
• „Aukštosios kultūros impulsai mokykloms (AKIM)“ – akims, protui, sielai5

DE PROFUNDIS
„on jejo ne zamečajet, on vedj knižku izučaet...“
(„jis štai jos nepastebės, mat knygelę skaitinės“)
Folkloras apie nelaimingą meilę knygų mugėje
 
• Rinktiniai bušizmai190

REDAKCIJOS SKILTIS

Kas yra knygos tėvynė?

JŪRATĖ VISOCKAITĖ

[skaityti komentarus]

iliustracija


Maironio metai šiemet, taigi drįsčiau atsakyti iškilmingai ir gražiai: mano širdis yra knygos tėvynė.

Todėl knygų mugės ir knygynai yra tos vietos, kuriose nesilankau. Nueinu tik į savo nedidelę ir puikią Antakalnio biblioteką.

Mano galva, tik biblioteka dabar gelbsti ir, tikiuosi, išgelbės gerą knygos vardą. Leidykla ir ponas autorius tą vardą jau prarado.

Kadaise buvęs kultūros ministras R. Vilkaitis gavo velnių dėl to, kad pasiuntė rėkiančius skaitytojus į bibliotekas dykai į namus pasiimti senų knygų ir jas ramiai skaityti. Šaunuolis Vilkaitis. Kam perkate knygą už 40 kruvinų savo litų, nors biblioteka lūžta nuo, pavyzdžiui, „Pasaulinės literatūros bibliotekos“ tomų – atsimenate, tokių tamsiai rudų, tiesa, smulkaus šrifto, bet po šilta stalinės lemputės šviesa tikrai perskaitysite. Ir nepasigailėsite, nes pasirinkimo paklaida sumažės daugybę kartų, nei išėjus su knyga iš knygyno.

Antakalnio biblioteka jau kompiuterizuota, bibliotekininkė Violeta sako, kad jei bus nutarta pasinaudoti tam tikra programa, tiksliai žinosim, ką žmonės skaito, ko visai neskaito, ir LATGA-A galės smarkiai čia pasireikšti. Daug neaiškumų paaiškės. Bet ir dabar plika akim matau: daugiausia ateina studentai ir pensininkai, mažiausiai – dirbantys, pasiturintys, toji vidurinioji klasė, palyginti daug rusų ir lenkų, „tiksliukai“ labiau nei humanitarai (žinau, mano draugai ir kolegos į bibliotekas seniai nebevaikšto), o menininką bei artistą tokioj šventoj vietoj retai užklupsi – kažin kodėl? Į bažnyčią daug kas išmoko ne tik per šventes užsukti, o štai bibliotekoje proto šviesos nusileidusiose sutemose nenori ieškoti. Dar esu susekusi, kad vieno miestelio mokyklos biblioteka (turbūt iš tų, kurios garsiausiai verkia, kad negali nusipirkti būtent naujų knygų), už paskutinius grašius tyliai išsirenka ir prenumeruoja ne ką kitą, o žurnalą „Žmonės“ – na, juk mokytojai irgi žmonės.

Knygų mugės atidarymo dieną „Lietrytyje“ perskaičiau piktą R. Gerbutavičiaus nelinkėjimą šitai popieriaus sankaupai užsidegti... Kadaise kūrendavau krosnį ir žinau, kad knygos blogai dega. Tačiau tonos naujų naujutėlaičių knygų, visas šitas rašto, išėjusio iš krašto, perteklius, manau, išradingai galėtų būti panaudotas konceptualiųjų dailininkų statybose bei performansuose. Gal ir ponui autoriui būtų malonu ir sveika viešai įmūryti savo periodiškai iškepamo kūrinio plytą į kokią nors makabrišką piramidę ar nuleisti ją į gyvą Gedimino prospekto gerklę per kokį nors vamzdį... Negražūs šitie mūsų juokeliai?

Tai tuomet prašom tikslesnės kalbos: 100 anglų ir amerikiečių rašytojų paskelbė dviejų praėjusių amžių geriausių knygų dešimtukus (spausdinome praėjusiame numeryje). Mano galva, tokius dešimtukų sąrašus reikėtų iškabinti knygynuose ir mugėse kaip vėliavas. Ką aš esu iš jo perskaitęs? Ką turėčiau griebti ir skaityti, kol dar nenumiriau? Tiesa, egzistuoja viena keista ir skaudi problema – knygynuose (mugėse) tų klasikos knygų reikės ilgai ir beprasmiškai ieškoti, bibliotekose jas, bent jau apšiurusias, rasite.

Įdomu būtų sužinoti, kiek šioje knygų mugėje buvo nupirkta V. Woolf „Į švyturį“ (yra tame sąraše). Ir kiek knygų buvo nupirkta iš lietuvių literatūros akademikų sudaryto dvyliktuko? Ir kam per reitingo kartelę pavyko iššokti aukščiausiai – V. Adamkui ar K. Sabaliauskaitei (kurių, žinoma, nėra tame 12-tuke)? Tačiau leidykloms nėra laiko užsiimti kažką sufleruojančia statistika – knygų nekomercinės leidybos ir kultūros politika, metodika, ilgametė strategija. Nėra nė vienos elitinės leidyklos, kuri nuosekliai studijuotų ir kreiptų skaitytojo skonius, įpročius, nenuslysdama nuo finansinio (arba moralinio) šlaito. Leidykloms svarbu pagaminti kuo daugiau naujų prekių. Jos netgi savo autorius „plunksnos klounus“, „minties galiūnus“ (R. Gerbutavičius), įtikino, kad jie turi nuolat gaminti, t. y. rašyti, versti.

Sveikintina yra tai, kad mugė persiorientuoja – masinis pardavimas keičiamas vienetiniu susitikimu. Kur kas geriau į namus grįžti su netikėtais įspūdžiais nei su maišu gurgždančių knygų. Žinoma, didysis turginis skaitytojų srautas dar neturi kantrybės sėdėti-stovėti tuose mugės salelių užutėkiuose, bet – nenusileiskite, ponai organizatoriai! – išmoks, niekur nesidės. Mugės programa asocijuojasi su televizijos – paskubomis perjunginėdamas kanalus tūlas potencialus skaitytojas turėtų užkibti ir visgi susidomėti jam neįprastomis temomis ar personažais.

Na, tai tik asmeninis kreivas žvilgsnis iš šono. Vieni kasmet važiuoja į atlaidus, kiti kasmet nutaria geriau likti namuose. Ir skaityti „Karą ir taiką“.


 

Skaitytojų vertinimai


83815. Zuokas neša į Lietuvą kultūrą... litvakų2012-03-08 21:10
Vilniuje gaivinama idėja statyti prieštaringai vertinamą Ermitažo - Guggenheimo muziejų. Ketvirtadienį kultūros ministras Arūnas Gelūnas žurnalistams sakė, kad dėl šios idėjos buvo susitikęs su sostinės metu Artūru Zuoku. Susitikimo metu A.Zuokas, anot ministro, pristatė mintį plėtoti muziejaus projektą. „Pagrindinis akcentas turbūt muziejaus kolekcijoje būtų Ermitažo kolekcijos dalis“, - kalbėjo A.Gelūnas. Pasak ministro, Valstybinio Ermitažo, įsikūrusio Sankt Peterburge, generalinio direktoriaus Michailo Piotrovskio atvykimas į Vilnių galėtų būti geras pamatas tolimesniam bendradarbiavimui. „Ši idėja man buvo pristatyta ir aš suprantu, kad Vilniaus miestas neatsisako planų turėti tokią kolekciją, tokį muziejų“, - kalbėjo ministras. Pats M.Piotrovskis sakė ketinantis su A.Zuoku susitikti penktadienį. „Aš manau, kad toks įvarių muziejų parodinių centrų tinklas pasaulyje yra labai gerai mintis“, - kalbėjo Valstybinio Ermitažo vadovas. Jis pasakojo, kad Ermitažo - Guggenheimo centras buvo įsteigtas Las Vegase. Panašūs, bet tik jau paties Ermitažo centrai veikia Amsterdame, Kazanėje, Italijoje.

83817. susiveržkime diržus2012-03-08 21:13
kad Zuokas litvakam pastatytų muziejų. Gal ir sutikčiau su viena sąlyga - kad iš Ermitažo į Lietuvą sugrįžtų visas visų laikų Rusijos karo grobis iš Ermitažo ir Puškino muziejaus, o taip pat ir visi archyvai. Tegu tai Zuokas su Gėliūnu užrašo ant kaktos chazarui Poitrovskiui su kuriuo Zuokas važinėjosi motociklais.. chebriukė suka biznelį

83819. jee..je 2012-03-08 21:15
jau už Meko muziejų Zuokas iš biudžeto nusuko netoli milijardo. O Gugenheimas, LasVegase sužlugęs galutinai, Lietuvai kainuotų kelis milijardus. Pats laikas statyti. Tegul sugrįžę Lietuvon litvakai jaučia kad čia jų, o ne lietuvių žemė.

84160. nepageidaujamas autorius2012-03-12 16:52
Kūrėjai ir leidėjai džiaugiasi, kad skaitytojai perka knygas. Deja, ne visi tie pirkėjai yra skaitytojai.Daugelis žinomų autorių knygas panaudoja, kaip savo prabangaus buto puošnaus interjero detalę. Metai iš metų jų knygos tyliai "miršta" nelaisvėje. Jų nepaliečia žmogaus ranka. Kiek tokių knygų "mylėtojų"? O tuo metu tikras knygų fanas, skaudama širdimi aplenkia knygų mugę - jo šeimos biudžete nėra eilutės "knygos". Žinom, kas kaltas...

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2012 m. Birželio

PATKPŠS

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

Nuorodos:
Kultūros vartai, Literatūra ir menas, Nemunas, Poezijos Didžioji Kunigaikštystė, Kulturpolis.lt


Rodoma versija 1 iš 3 
11:53:41 Jun 15, 2012   
Jun 2011 Jun 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba