Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis „Literatūra ir menas“

2012-03-23 nr. 3372

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


VIRŠELIAI 
• ELENA BALSIUKAITĖ-BRAZDŽIŪNIENĖ27
• GIUSEPPE’S VERDI REQUIEM
• MARTA VOSYLIŪTĖ4
• VILMA ŠILEIKIENĖ2

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• PARODOS
• VAKARAI
• REKLAMA

VIENAS EILĖRAŠTIS 
• NIJOLĖ MILIAUSKAITĖ.
Rupūžė
5

REDAKCIJOS SKILTIS 
 GYTIS NORVILAS.
Įšalas, ištižimas, bestuburystė ir kiti sezoniniai reiškiniai
16
• TRUMPA KRONIKA

POLEMIKA 
• JUOZAPAS KAZIMIERAS VALAITIS.
Politika pavasario fone
46

DATOS 
• ALDONA RUSECKAITĖ.
Maironis – tarp Kauno ir Vilniaus
3

KNYGOS 
• ANA AUDICKA.
Gyvenimas: kelionė ar pasakojimas?
• RAMŪNAS ČIČELIS.
Eseistinis džiazas
5
• Bibliografijos ir knygotyros centras

DAILĖ 
• VAIDILUTĖ BRAZAUSKAITĖ-L..
Broniaus Gražio tapybos vaizdai
1
• KRISTINA BUDRYTĖ-GENEVIČĖ.
Ne tik tapyba
1

KINAS 
• JŪRATĖ VISOCKAITĖ.
Pavasaris trykšta pro akis
10
• IEVA TOLEIKYTĖ.
Užčiuopti neapčiuopiama

TV: ŽIŪRIM, KĄ TURIM 
• ANDRIUS ŠIUŠA.
Prabėgęs laikas
6

MUZIKA 
• ŽIVILĖ RAMOŠKAITĖ.
Operos scenoje – Verdi Requiem su Violeta Urmana
4
• MICHAEL COVENEY.
„OperaUpClose“

PAVELDAS 
• NIJOLĖ MASIULIONYTĖ.
Ermitažas Lietuvoje
3

POEZIJA 
• AIVARAS VEIKNYS43

PROZA 
• MARIJUS ŠIRVINSKAS.
Paskui mirė tėtis
7

VERTIMAI 
• ANDREJ ADAMOVIČ

25 PUSLAPIS 
• GEDIMINAS KUKTA.
Teksto svoris

AKTYVIOS JUNGTYS 
• DOVAIDAS PABIRŽIS.
Neofolko kraštovaizdžiai
15
• KAROLIS VYŠNIAUSKAS.
Kas kitas, jeigu ne jis
8
• Esu ganėtinai laimingas3

VAIZDAS PRO „VARTUS“ 
• AISTĖ KISARAUSKAITĖ.
Vilmos Šileikienės „Procesas“
1

LITERATŪRA KITAIP 
• Reklama2

SKELBIMAI 
• Lietuvos rašytojų sąjungos suvažiavimas4
• Nepamirškite užsiprenumeruoti!

DE PROFUNDIS
„Per Klivlendą teka upė, taip užteršta,
kad kartą per metus užsidega.
Seniau dėl to širdį skaudėdavo,
o dabar tik juokiuos.“ Kurt Vonnegut
 
• HERKUS KUNČIUS.
Vienaveiksmės pjesės
6

Paši raši 
• Šimtas pirmoji savaitė478

REDAKCIJOS SKILTIS

Įšalas, ištižimas, bestuburystė ir kiti sezoniniai reiškiniai

GYTIS NORVILAS

[skaityti komentarus]

iliustracija


         Tu, netikęs žmogau, kaip tau ta pasaka rodos?
         Kad kaip šūdvabalis ir tu tikt smarvėje lindai
         Ir neviežlybai vis ant šelmystės dūmoji,
         Ar nesigėdi, kad sviets tave vis šūde užspėja?

           K. Donelaitis „Pasaka apie šūdvabalį“


Pavasaris jau parvertęs vasarį ant menčių ir kala pastarajam į kepenis. Visada taip. Kitaip ir nebus: eina įšalas, eina iš žemės vidurių į paviršių stumdamas akmenis, kaulelius ir taip judindamas visą žemės kūną – masažuoja, treniruoja... Idant paruoštų molingus, durpingus, smėlingus žemės raumenis gyvybės šuoliui. Iš pavasario nasrų eina putos ir nėr tokių žąslų, kurie jį suvaldytų ir sulaikytų. O dar ledonešis. Esu rašęs, jog gyvenu nuo ledonešio iki ledonešio. Jei nebuvo ledonešio – vadinasi, taip nieko ir nebuvo... Nors šiemet jį turbūt pražiopsojau. Nebepasivysiu. Praėjusį savaitgalį ledai pajudėjo ties Panemune. Kiekvienas mirtingasis gyvenime bent kartą (tiek užtenka) jį turi išvysti, nors greičiau – sudalyvauti, nes likti nuošalyje praktiškai neįmanoma. Antraip nežinosi, kaip reikia numirti, reikės numirti...

Visuotinis polaidis, tižimas, šalčių pramonės sugaištis, klykesiai –­ savaime suprantami, į smegenis pumpuoja aistrų kamuolius, lytys lipa ant lyčių, lytis ant lyties. Nei tai poezija, nei ką. Pavasaris –­ anoks poezijos metas. Poezija man nepatinka, bent jau ta, kuri dirgina seilių liaukas ir sukelia seilėtekį... Dabar teka sula. Iš beržinių ir klevinių čiaupų. Tegul ji teka, jos laikas. Pavasarį reikia svaigintis, išsišukuoti plaukus, prisipūsti dviračio padangas ir juodai dirbti. Žmogus, nesaikingai užsipylęs akis poezija, neprognozuojamas, nieko nebemato... Tokį galima maustyti kiaurai išilgai.

LT valstybėje tas einantis įšalas, regis, veikia įtartinai, išvirkščiai, mėto pėdas, bent jau ryškus pašalinis poveikis. Įspūdis, jog šis krutina pačius LT pamatus, kurie greičiausiai sumūryti per daug paviršiuje arba ir vėl buvo išvogtas cementas. Jau mėnesį beveliamas politinis veltinis kelia šleikštulį, nors tuos vailokus seniai buvo laikas nusispirti ir mesti šalin visas fufaikas... Ištižimas visuotinis, su polinkiu į viduriavimą. Aišku, kad valstybė yra žmonės, o ne sumauta valdžia su biurokratų sarginių šunų ruja, bet taip jau yra, kad ji – valstybės kūno galva, o ji atšilus trenkia salsvu dvokučiu, kuris greitas persimesti į stuburą. O kai subyra stuburas, tuomet „visuotinėje bestuburystėje“ valstybė nebeįgali – nebeatrenka, net kas yra elementari savigarba.

Kaip ir kasmet, lengva ranka duoti leidimai kovo 11 dieną Vilniumi marširuoti, vadinkit kaip norit, naciukams, fašiams, fašiukams, skinams... Toks vaizdas, jog jie šią datą jau baigia privatizuoti.

Kovo 17 dieną neva lenkų teisių gynėjai, vėl prisidengdami išganingomis „w, sz, ł“ ir visomis Lietuvoje gyvenančiomis tautinėmis mažumomis, intensyviai toliau gadino ir taip nuo saulės spindulių savaime trupantį Gedimino prospekto grindinį... Kaip kad prieš 74 metus, 1938 metų kovo 17 dieną, okupuoto Vilniaus Gedimino prospektu marširavo lenkų pulkai skanduodami: „Na Litwę! Mar­szal, daj nam Kowno!“ O stebukle, koks datų atsitiktinis sutapimas!..

Toks vaizdas, kad tokiame fone be jokių problemų būtų galima gauti leidimą, kad ir Paneriuose, 9-ajame forte ar Rainių miškelyje etc. surengti, tarkim, medžioklę su varovais, o KGB rūsiuose, patalpoje, kur buvo vykdomos mirties bausmės – įkurti tirą... Neskanus humoras. Neskanus. Ne restoranas... O kai artileristės su sijonais (klykit, feministės!) dar ima įsteiginėti ir įteikinėti visokias literatūrines „Patriotų“ premijas, pradedi visai nieko nebesuprasti... Suima liguistas juoko priepuolis. Kodėl „Patriotų“, o ne „Kulkosvaidžio apkabos“ premija?.. Bet gal daugiau čia galėtų pasakyti psichiatrai?..

Žinoma, nereikia susireikšminti, liguistas nacionalizmas atgimsta visoje Europoje ir apčiuopiama problema taps netolimoje ateityje. Tai globalizuoto pasaulio, išsiplėtusių darinių skaidymosi, byrėjimo, traukimosi formos... Niekas iš jokių istorijų nesimoko ir nesimokė. Visi mokosi iš televizoriaus. Bet tai jau kitas čiurlenimas.

Gerai, kad polaidis, gerai, kad ledai skuta krantus it britvom, pjauna pakrančių medžius it pjūklais... Taip išsyk, bent laikinai, išnešamos ir visos šiukšlės. Ir dar su muzika. Šnaresiai, šnaresiai, čežesiai, riaumojimas... Anksčiau ar vėliau marazmai baigiasi, liks tik ta upės išryškinta spalvota juosta – šis nesibaigiančio metražo filmas man patinka labiausiai. Tokio „Kino pavasaryje“ nerasi, nors ir neieškojau – į festivalius vaikščioti taip ir neišmokau.

Tiesos dėlei reikia pasakyti, kad taip, kaip dabar gyvena žmogus, niekad nėra geriau gyvenęs per visą savo egzistenciją, per 15 000 metų ir daugiau. Jis yra skersai išilgai persirijęs (bent jau šiauriniame pusrutulyje, su šiokiom tokiom išlygom), prisiragavęs galybės pagardų bei deficitų, sudaužęs galybes servizų... Bet reikia pripažinti, kad nepaisant to, inkštimo, burbėjimo nemąžta... Tas inkštimas girdisi net kosmose. Pasveiksim. Laimės, juoko kauliukas dar per menkai išsivystęs.

Aš tik viliuos... Nors ne, nesiviliu ir nieko nesitikiu, nieko netrokštu. Vilnelėje vanduo kyla, pakils, gal ištaikysiu, kaip kad kasmet, į Vilnių įplaukti baidare iš už nugaros, vandeniu... Su broliu kaime jau įkėlėm 3 inkilus. Visko per akis. Net per daug. O į Vilnių plaukdamas rodysiu špygas ir patys žinote kam. Kvaila, bet taip norisi... Būti kvailiu ir džiazuoti kartu su visais gyviais, kurie bruzda, juda ir nežino nei kam, nei kaip, nei kodėl. Negalvodami nei apie pasekmes, nei apie atlygį.

Ir, beje, steigiu „Šūdvabalio“ premiją. Už beatodairišką rutuliuko ridenimą.


 

Skaitytojų vertinimai


85281. "šūdvabaliui"2012-03-25 18:25
Kas yra "LT valstybė"? Tokios neteko girdėti. Žinau Lietuvos Respubliką, o čia kas per valstybė valstybėje???

85292. britva 2012-03-25 20:51
kol mėmės intelektualai virtuvėse diskutuoja, Tomaševskis veikia. Jau suvienijo žydų, rusų baltarusų ir lenkų mažumas ir eis šturmuoti rinkimų. Tikisi panašios sėkmės kaip rinkimuose į savivaldybę. Partijų rėmimas apribotas, bet mažumų bendruomenės apipiltos tiesiog auksu. Žydams mes patys suteikėme, gali sau pirktis kokį nori portalą ar laikraštį, nors jie turi gausiausius rėmėjus, kiti gauna iš Lenkijos ir Rusijos (mafija irgi neturi kur pinigų praplauti) . Propagandiniai straipsniai pasipylė kaip iš kibiro. Mergaitės klausimas - tai lakmuso popierėlis. O mūsų inteligentai nepajudins nie piršto, kad duotų atsaką tiems straipsniams. Jei reikalaujama pinigų už straipsnius, tai galima veikti jų komentaruose. Jie dar veiksmingesni, nes jais labiau pasitikima. Bet jei net šiose diskusijose inteligentai nesistengia susidalyvauti, tai ko išvis norėt iš jų? Tai yra tylus pasidavimas tomaševskiams. Kitaip šito nemoku paaiškinti. Blogiausia tai, kad prie Tomaševskio jungiasi kone visa opozicija.

85293. asilas (biss)2012-03-25 20:54
Kiekvieną rytą prabundu kaip Naftos Magnatas. Juk viskas eina geryn geriausiame iš visų įmanomų pasaulių. Bet kurioje žemės vietoje gali jaustis kaip namie kiekvieną vakarą žiūrėdamas holivudiškus filmus apie šauniai vagiančius vyrukus, nesilaužančias moteris ir krūtai šaudančius narko gangsterius. Žiaurumas yra XXI amžiaus poezija:)

85317. ...2012-03-26 09:11
daugoka sarkazmo, bet gal tai laikmečio dvasia?

85324. milijonierius Poška, tas iš TV2012-03-26 09:30
Nieko neįkąsit tautinių mažumų milijonieriams ir koza nostra, jei jau neįkandot mums, lietuviams magnatams lubiankoms, mockams, numavičiams, statkevičiui. Nėra jėgos jumyse, intelektualai ir bailūs biudžetiniai inteligentai. Viskas. O kaip kitaip?

85332. britva - poškai 2012-03-26 10:54
palauk. Kol kas inteligentai buvo sutrikę, nes gerai nesuprato kas ir kodėl generuoja naujai senas trockistines idėjas. Lietuvos milijonieriai taip pat turėtų laiku suklusti, jei nori likti milijonieriais, nes bolševikiniai ratai jau nudundėjo Latvijoj. Pradinis judėjimo pretekstas buvo dvikalbystė. Panašiai kaip Tomaševskio pradinis pretekstas kelios raidelės. Neverta net nagrinėti tuos pretekstus Komunizmo šmėkla vėl klaidžioja po Europą. Pažiūrėkit su kokiu "kabalistu" sudarė sutartį Šiaulių universitetas. Bolševikinė ideologija platinama per socialinių mokslų katedras. Labai patogu, kai universitetai kone privatizuoti.

85408. Tara2012-03-26 19:44
ir ko visi taip puola inteligentus/intelektualus? Jie kas, atpirkimo ožiai?Juk valstybės saugumą ginti ir panašius klausimus kontroliuoti turi už mokesčių mokėtojų pinigus išlaikomos VSD, STT ir kitos tarnybos. Pirmiausia pasiekime, kad jos grįžtų į teisingas rankas ir atliktų savo darbą. Intelektualai gali tik padėti siekti teisingumo ir šviesti visuomenę, demaskuoti provokatorius. Žinoma, neturiu galvoje tų "intelektualų“, kurie tebegyvena Tarybų Lietuvoje ir toliau už pinigus mezga antivalstybinius reikaliukus. Kartais atrodo, kad jie pabudę iš ryto ir pamatę save vis dar nepriklausomoje Lietuvoje pradeda keiktis: "Ir vė sapnuoju košmarą, o taip saugu buvo..." Kodėl jie yra universitetų rektoriai, kas juos rinko? Nuo to ir reikėjo pradėti dar prieš 20 metų.

85437. geras ponas2012-03-26 22:52
puola ne tik intelektualus - puola ir lenkus. Manau, kad lenkai gina savo teises, ir jeigu žmogus save laiko lenku, niekas negali atiminėti iš jo tokios teisės - tuo labiau vadinti šūdlenkiu (kip mūsuose įprasta) ir pri(si)minti šimto metų senumo įvykius. Tokie bukagalviai viceministrai kaip Bastys ir kitokie funkcionieriai iš visokiausių ministerijų labiausiai kalti, kad tautinė situacija Lietuvoje sugrąžinta į dvidešimties metų senumo padėtį. O gal nublokšta ir dar daugiau - kuo daugiau visokiais pseudoįstatymais priimtų reglamentų, patikėkite, tuo daugiau tokių nesąmonių. Visokius Tomaševskius sukuria mūsų, lietuvių, bukų valdininkų politika (kai viską galima padaryti subtiliau, daro buldozerio principu). Šaunuoliai - ir toliau taip. Tokie vedantieji irgi tam padeda. Pirmyn

85445. Tarai2012-03-27 01:22
Intelektualai privalo generuoti idėjas.

85446. geram ponui2012-03-27 01:26
dėl lenkų esi neteisus, neteisus, neteisus. skirk pretekstą nuo priežasties.

85458. taigi2012-03-27 10:35
Ka pavasarejant zmonems gero primins? Nagi šūdvabalį.

85460. ups! 2012-03-27 10:49
Jau vien tai, kad Delfis nepriėmė D.Kuolio straipsnio, vertėtų jį panagrinėti. Na ir ką gi jis ten tokio negero rašo? Gal tai:
Žadėdami padėti žmonėms susigrąžinti valstybę, tiesą, teisingumą, ėjo į Seimo rinkimus Tėvynės sąjunga, kilo į prezidentes Dalia Grybauskaitė. Regis, radosi vilties bendromis pastangomis sutvirtinti pairusius mūsų Respublikos pagrindus. Deja, toji viltis greitai išblėso. Jokių rimtesnių permainų krašte negali tikėtis, matydamas, kokius silpnus, nesavarankiškus žmones mūsų Seimo ir prezidentūros politikai susodino į svarbiausių teisėtvarkos institucijų ir slaptųjų tarnybų vadovų kėdes. Negali iš valdžios tikėtis atsinaujinimui būtinos pilietinės drąsos, regėdamas, kaip nuo rimtų klausimų sprunka Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos, Teisės ir teisėtvarkos komitetų pirmininkai, kaip tylėdama vis naujais kostiumėliais džiaugiasi krašto apsaugos ministrė, Tėvynės sąjungos Nacionalinio saugumo komiteto pirmininkė. Tad nieko keista, kad dabartinei mūsų valdžiai tapo neįveikiamos nei Kauno pedofilijos, nei kitos skandalingos bylos.

85462. ups! 2012-03-27 10:54
komentaras buvo skirtas Valaičio straipsniui, sorry

85697. Tara2012-03-28 15:35
genialių idėjų apstu dar nuo Platono ir Aristotelio, tik politikai jų neskaito, idėjas ignoruoja. Gyvybiškai svarbios idėjos reiškiamos ir dabar. Idėjos turi būti ne tik permąstytos ir priimtos, bet ir paremtos greitais valingais sprendimais. Ir to ne gana: pasiekimų išsaugojimas ir budrumas - neatsiejami.

85826. J. :-) 2012-03-29 20:29
Klausausi per radiją pašnekesio su Gyčiu Norvilu... malonaus, dar jauno balso žmogus... Linkiu sėkmės.

85926. cc2012-03-30 21:31
Smagiai parašyta. patiko.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2012 m. Birželio

PATKPŠS

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

Nuorodos:
Kultūros vartai, Literatūra ir menas, Nemunas, Poezijos Didžioji Kunigaikštystė, Kulturpolis.lt


Rodoma versija 1 iš 3 
11:49:05 Jun 15, 2012   
Jun 2011 Jun 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba