Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis „Literatūra ir menas“

2012-05-25 nr. 3381

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


VIRŠELIAI 
• Šokio spektaklis „Feel Link“56
• Pasaulinėje paro­doje EXPO 2012
• DOMICELĖ TARABILDIENĖ
• ŠARŪNAS AKELAITIS

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• PARODOS
• VAKARAI
• REKLAMA

VIENAS EILĖRAŠTIS 
• EUGENIJUS ALIŠANKA.
Turite teisę tylėti.
Visa, ko nepasakysite,
gali būti panaudota prieš jus
23

REDAKCIJOS SKILTIS 
• JŪRATĖ VISOCKAITĖ.
Vilniaus sodai
13
• TRUMPA KRONIKA

AKTUALIJOS 
• ASTRIDA PETRAITYTĖ.
„Iš klaidingo seka bet kas“
14
• Lenkų dialogo ir bendradarbiavimo su Lietuva forumas6

POKALBIAI 
• Pokalbis su JONU MIKELINSKU.
Kūdikio akys ir filosofo galva...
25

KNYGOS 
• NERINGA MIKALAUSKIENĖ.
Poezijos pavasario almanacho balsai
6
• PRANAS VISVYDAS.
Besivejant praėjusį laiką
1
• AIGUSTĖ TAVORAITĖ.
Baden Badeno terapija
2
• Bibliografijos ir knygotyros centras

DAILĖ 
• ARŪNAS UOGINTAS.
In+Va
1
• KĘSTUTIS ŠAPOKA.
Paroda vaikams?

ŠOKIS 
• DAINA HABDANKAITĖ.
Save mąstantis judesys „Naujajame Baltijos šokyje ’12“

TV: ŽIŪRIM, KĄ TURIM 
 Yra tokia šalis20

MUZIKA 
• ŽIBUOKLĖ MARTINAITYTĖ.
Niujorkas. Kompozitorės dienoraščiai (4)
1

PAVELDAS 
• REGINA MAKAUSKIENĖ.
Palangos gintaro muziejaus unikumai –
EXPO 2012 Pietų Korėjoje
2

POEZIJOS PAVASARIS 2012 
• RENGINIŲ PROGRAMA

POEZIJA 
• DIANA PAKLONSKAITĖ17

VERTIMAI 
• SUJATA BHATT2

PROZA 
• KOTRYNA ZYLĖ .
Mudu du į Milioniškes
13

25 PUSLAPIS 
• SIGRIDA RUPŠYTĖ.
Fikcijos lauke – autobiografijos
3

AKTYVIOS JUNGTYS 
• ALEXANDRA SUNDQVIST.
Malmė sprogsta nuo komiksų
2
• EMILIJA VISOCKAITĖ.
Nuogas vištos kūnas, sėdintis ant butelio
2

VAIZDAS PRO „VARTUS“ 
• AISTĖ KISARAUSKAITĖ.
Šarūno Akelaičio svaigulys
2

DE PROFUNDIS
„Šalin menus, tegyvuoja vaisiai ir daržovės!“
Ridas Viskauskas
 
• ROLANDAS KAUŠAS.
Politinė apžvalga­
56
• MARIS BĖRZINIS.
Gūtenmorgenas ir modeliai

Skaitytojų oši moši 
• Šimtas dešimtoji savaitė369

TV: ŽIŪRIM, KĄ TURIM

Yra tokia šalis

Gegužės 14 – 20 d.

[skaityti komentarus]

iliustracija


Pasižadu rubrikai „Žiūrim, ką turim“ parašyti apie kokią nors konkrečią televizijos laidą. Peržiūriu programą. Išsirenku „Europos vidury“... Kaip tik trečiadienis, 18 val. 45 min. Imu pultelį, bandau įsijungti, tačiau televizorius lyg tyčia nieko nerodo.

Ryte sužinau, kad kabelinio tinklo administratorius vakar keitė programų tinklelį. Mus konsultuoja telefonu, taigi patys bandome perprogramuoti. Nepavyksta. Meist­ras ateis tik šeštadienį – panašu, kad visi jį išsikvietė – taigi dar trys dienos be televizoriaus.

Bandau internete ieškoti paskutinio minėtos laidos įrašo, bet susirasti kokią nors laidą LRT tinklalapyje – kažkoks galvos skausmas... Mažame plyšelyje pagaliau aptinku visą sąrašą, tačiau „Europos vidury“ čia nėra.

Kodėl tai, kas paprasta, turi būti taip sudėtinga? Bet trauktis neketinu. Nežinau, kokia buvo paskutinė tema, todėl internete randu kelis ankstesnių laidų įrašus. Kai ką buvau mačiusi, bet dabar galiu stabdyti, paleisti, vėl stabdyti, paleisti – žodžiu, ramiai patyrinėti reiškinį.

Pritariu kažkada rastam komentarui, kad Editai Mildažytei „gyvai reikėtų pastatyti paminklą“. Pritariu ir kitam, kad užgaulius komentarus jos atžvilgiu rašo tie, kuriems „iki Editos toli kaip iki mėnulio“. Esu keletą kartų žiūrėjusi „Bėdų turgų“ ir nustebau, kaip jautriai, bet kartu dalykiškai ir nesentimentaliai ji veda, šiaip jau iš pavadinimo sprendžiant, labai verksmingą laidą.

Ar savo vietoje ši vedėja „Europos vidury“, nežinau... „Šią laidą turėtų vesti šiek tiek žilstelėjęs, intelektualus ir iškalbus „vaikinas“ – tokių matau palydoviniuose italų ir ypač prancūzų kanaluose,“ – skaitau dar vieną anoniminį komentarą. Tiesą sakant, esu galvojusi panašiai... Gal Marijonas Mikutavičius čia būtų tikęs labiau, tik jis dar nežilstelėjęs, be to, veda taip pat pozityvų pokalbių šou kitu kanalu.

Akivaizdu, kad prodiuseris Egmontas Bžeskas, būdamas dar ir laidos dailininku, kurdamas foną už vedėjos nugaros galvojo apie konkretų žmogų. Žilstelėjęs intelektualus „vaikinas“ mano vaizduotėje sunkiai įsipaišo tarp paauksuotų rombų. Nors pati laidos scenografija tikrai nebloga – studijoje erdvu, šviesu, patogu skraidyti ir slankioti operatoriaus kamerai.

Pati laidos idėja sveikintina: užsieniečių ir lietuvių požiūris į tą patį reiškinį. Nors, aišku, dauguma temų jau šimtus kartų apkalbėtos, todėl pilstymo iš tuščio į kiaurą taip pat neišvengta. Kai vedėja, pristatinėdama svečius, juos pavadina „užsieniečių brigada“, pasijuntu tikrai ne Europos vidury... Kita vertus, pašnekesys vyksta sklandžiai. Be to, smagu klausytis, kaip lietuviškai kalba čia gyvenantys užsieniečiai, na, o temperamentingąjį italą Gianlucą Demarko jau šiandien rinkčiau į Seimą, kad ten visiems išjudintų kraują.

O gal Edita šiai laidai kaip tik idealiai tinka? Juk išsiaiškinti daugybę dalykų galima klausinėjant nebūtinai europietiškai, gal kaip tik įprastai, lietuviškai, iš širdies. Jau dvidešimt metų verdame savo sultyse, murkdomės postsovietinėje, svetimo mentaliteto užterštoje erdvėje ir jei nepajėgiame kitaip iš viso to išsiropšti, dėkui, taip sakant, ir už „užsieniečių brigadą“.

Sezono pradžioje laida „Europos vidury“ buvo anonsuojama kaip provokuojanti ir šmaikšti. Na, labai šmaikšti ar labai provokuojanti ji tikrai neatrodo. Ir vis dėlto rašyčiau čia pliuso ženklą, nes laida – provincialiai neprovinciali. Tokia, kokia šiuo metu ir yra Lietuva.


AUDRA BARANAUSKAITĖ

 

Skaitytojų vertinimai


91844. hmm...2012-05-28 12:48
laida, kurios ieškojote, greičiausiai buvo apie Euroviziją. O šiap Mildažytė dar per daug nenusišnekėjo. Nors laidoje apie toleranciją, kurioje buvo pakviestas ir gėjų lygos vadovas Simonko, jautėsi duoklė politkorektiškumui. Gražulius vienas atlaikė frontą. Jo argumentai, matomai, buvo pakankamai svarūs, nes gėjai rimtai ėmė vengti susidūrimo su juo:) Tą jie patys pripažino per paskutinę savo akciją.

91847. ...2012-05-28 12:54
kas dėl Marijono, tai manau, kd iki jo studijų Tarptautinių santykių universitete, jis dar galėjoi būti objektyvus politine prasme. Dabar jis jau pagadintas. Vargu ar beturi savarankišką mąstymą. Kaip ir politiškai angažuoti Harvardo auklėtiniai, beje.

91862. dil2012-05-28 13:52
diletantizmas, nė nebandant jo slėpti. persiprogramuokite, mieloji

91863. europos pakrašty2012-05-28 13:56
Europos pakrašty dabar. Ir kalbama be jokios rimtos diskusijos toje laidoje, nes laidos laiko stygius. Neišsiplėtojama jokioje temoje. Fragmentai ir nuotrupos. Labai jau vidutiniška laida, jei ne rupiau pasakius.

91896. muse 2012-05-28 19:30
pasakykite rupia, gerbiamasis, nesidrovėkite.

91922. nereik rupiau2012-05-28 22:18
geriau tepadaro tai italas Dženluka, kai išrinksim jį seiman. arba kitas italas tai padarys Džianluca. ai, susipainiojau, kur rašyt c, o kur k, esu beraštis kaip ir straipsniūkščio autorė. pabandysiu dar kartą, be tos — Gianluca Basile. ačiū už kantrybę, pagaliau pavyko.

91938. ko gero, 2012-05-29 07:35
Mildazyte nelabai turi is ko rinktis. Ta prasme , nera Lietuvoje daug issilavinusiu uzsienieciu,kurie galetu is esmes pakalbeti ivairiomis temomis. Vis tie patys ir tie patys, bet irgi nieko gero.

91945. Z2012-05-29 08:39
siūlau susitelkti ties LNK laidomis. Ypač tomis, kurios sąmoningai klaidina visuomenę. Ar tikrai nėra jokių drausminančių įstatymų šiems melagiams? Ar visuomenė turi teisę apsiginti nuo melo ir manipuliacijų?

91953. Ž2012-05-29 09:49
Apginkite tv nuo Janutienės. Košmar total.

91966. l-c. šiaip jau2012-05-29 12:01
aš kalbėjau ne Mildažytės pasirinkimą, bet apie A.B. daromas klaidas.

91998. O. š.2012-05-29 17:26
Gražu žiūrėti kaip šiuo metu švedų verslininkų nuosavynbė - TV3, atstovaudama visuomenę ir demokratiją, kaunasi prieš greičiausiai nešvarų verslą atstovaujančią Mockaus LNK. Tos laidų vedėjos, dirbančios Rusijai, jau TV3 senai atsikratė. Tačiau ji pasirta vadovauti kokiai tai Baltijos medijos asociacijai, irgi Rusijos ar tai Rusijos žydų mafijos propagandos įrankiui. Tačiau KO BIJO MOCKUS, LNK savininkas? TEISINGUMO? Kam konkrečiai dirba LNK? Kodėl kai kurie verslininkai priversti žudytis dėl MG Baltic spaudimo? Jei Mokus valdo LNK, (TV1, Liuks) kuri taip aktyviai gina Kedžio dukters tvirkintojus, tai ką turėtume galvoti apie patį Mockų? Kas stovi už jo? gal net koks Sorosh? Kaip jis tapo savininku tokios galingos korporacijos, pradėjęs verslą nuo paprastos, 1992 m. įsteigtos, investicinės įstaigėlės, kuri susirinkusi gyventojų investicinius čekius, pakeitė pavadinimą į Minvesta. Mockui tuomet gal nė dvidešimties nebuvo?

92001. pasenusi žinutė2012-05-29 18:09
Pirmadienį ekspremjeras buvo apklaustas žiniasklaidos etikos tyrimo komisijos, įsteigtos dėl telefoninio šnipinėjimo verslo magnato Ruperto Murdocho žiniasklaidos imperijoje "News Corp." T.Blairas, kuris vadovavo Jungtinės Karalystės vyriausybei 1997-2007 metais, yra vieno iš šio įtakingo žiniasklaidos magnato vaikų krikštatėvis. Kai kurie buvę premjero kolegos teigė, kad T.Blairas ir jo buvusi Leiboristų partija buvo pernelyg artima R.Murdochui ir jo žiniasklaidos imperijai. T.Blairas duodamas parodymus tvirtino, kad aukšto rango politikai "neišvengiamai" užmezga "glaudžius ryšius" su įtakingais "žiniasklaidos veikėjais". "Taip visada būdavo ir visada bus", - sakė jis. Buvęs premjeras pridūrė, kad "tiesą sakant, būtų keista, jeigu tarp aukštų politikų ir aukštų žurnalistų tokių santykių nebūtų".

92002. belieka nustatyti2012-05-29 18:10
su kokia žiniasklaida bendrauja mūsų "aukšto rango" veikėjai.

92011. tai turbūt, kad2012-05-29 19:27
bendrauja su pačia įvairiausia žiniasklaida. vieni su vienais, kiti su kitais. įdomių dalykų pasakojo per žinių r., kažkoks žiniasklaidos ekspertas, nepamenu, o gal jos atstovas. jis sakė ir ne be ironijos, jog keletas įtakingiausių mūsų žiniasklaidos atstovų, mokesčių sumok mažiau, nei kad tos žiniasklaidos trys dešimtys nykštukų. žodžiu, pirmaujantys dienraščiai sumoka pinigėlių mažiau, nei galbūt koks rajoninis laikraštis.

92065. jona - O.š.2012-05-30 09:01
Įtariu, kad Jūsų nevisai etiškų gandelių skleidimo pagrindinė priežastis yra vieno ar kito kanalo požiūris į Garliavos įvykius... Mano nuomone, LNK, gindama moterį nuo linčo teismo, daro mažesnę nuodėmę, negu TV3, teleskopo su įmontuotų mikroskopu pagalba, darydami iš šios moters monstrą...

92072. vakar 2012-05-30 11:01
lnk vėl pavarė žiūrovus klaidinantį montažą: rodė antrąją mergaitę, filmuotą prieš keletą metų, bet bandė sudaryti įspūdį, kad būtent šiandien ji sveika ir gyva... nors pati vaikų specialistė liudijo, (užmiršo iškirpti?) kad iš Vokietijos vaikų tarnybos specialistų negavo jokio atsakymo į du užklausimus apie mergaitę? Tai kam skirtas šitas šou, gal jona gali atsakyti?

92077. ...2012-05-30 12:17
įdomu ir vertinga tai, kas tikra, išgyvenama, kas yra "iš gyvenimo" ir dėl jo, o ne dėl komercijos

92129. O. š.2012-05-31 11:26
Gal kas matėte paskutinę Aleknonio laudą per LTV? Ar gali būti, kad jau ir Aleknonis kaip kažkada Kuolys, jau pašalintas iš LTV 11 val laidos? Man tai didelis praradimas. Laabai mėgau jo laidas? Nejau tai susidorojimas?

92136. Mazūronio Šou - opozicijos "verslas"? 2012-05-31 13:29
Na, jei jau žinome, kad per mūsų opozicijos "valstybininkus" buvo perkama Baltarusijos opozicija, tai nėro ko stebėtis, kad taip pat lengvai ir greičiausiai tų pačių "bankų tautos" rankomis perkama ir mūsiškė opozicija. Gerai kad Mazūronis pasirašė sau ir Paksui poliinį nuosprendį atvirai palaikydamas Snoro banko žulikus. O jei dar prie to prisidėjo ir Zuoko liberalai, tai liaudžiai tikrai pasitaikė puiki proga sužinoti kam iki šiol tarnavo šie ponai.

92530. tai2012-06-05 17:09
Jona neklauso savo vaiku- prokuroru- teiseju perspejimo ir toliau varo savo propaganda?

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2012 m. Birželio

PATKPŠS

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

Nuorodos:
Kultūros vartai, Literatūra ir menas, Nemunas, Poezijos Didžioji Kunigaikštystė, Kulturpolis.lt


Rodoma versija 1 iš 3 
11:36:56 Jun 15, 2012   
Jun 2011 Jun 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba