Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis „Literatūra ir menas“

2012-06-01 nr. 3382

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


VIRŠELIAI 
• PERAS KIRKEBY
• OKT
• „Druskomanija 2012“
• JURATĖ KLUONĖ4

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• PARODOS
• VAKARAI
• REKLAMA

VIENAS EILĖRAŠTIS 
• SIGITAS PARULSKIS.
Paslaptis
21

REDAKCIJOS SKILTIS 
• ASTRIDA PETRAITYTĖ.
Pabūsiu germanofile…
9
• TRUMPA KRONIKA1

AKTUALIJOS 
• Vainikuotas šiemetinis „Poezijos pavasario“ laureatas – poetas Eugenijus Ališanka1
• VALENTINAS SVENTICKAS.
Laudatio
6
• Tarptautinis poezijos festivalis
POEZIJOS PAVASARIS 2012
• ANTANAS BALKĖ.
Viešosios Druskininkų erdvės: kurorto įvaizdis ir jo formavimo ypatumai
4

KNYGOS 
• JOLANTA DAUBARAITĖ.
Leonardas Gutauskas „Šunų dainos“: praeities katalogas
• SILVESTRAS GAIŽIŪNAS.
Latvija Arvydo Juozaičio akimis: realybė ar fikcija?
88
• Bibliografijos ir knygotyros centras

DAILĖ 
• ARŪNAS UOGINTAS.
7-oji Berlyno bienalė: kruvini konfliktai ir šampano purslai
5

TEATRAS 
• DONALDAS STRIKULIS.
Olga Dubeneckienė-Kalpokienė. Kaunietiškoji bohema
1

TV: ŽIŪRIM, KĄ TURIM 
• RIMVYDAS STRIELKŪNAS.
„Euro neuro“
3

MUZIKA 
• Pokalbis su RYČIU MAŽULIU.
„Druskomanija“ superminimalisto akimis
1

PAVELDAS 
• VYDAS DOLINSKAS.
Lietuvai skaudi garsiausio Ukrainos muziejininko Boriso Voznickio netektis
1
• Pastatykime Vydūnui paminklą Klaipėdoje3

POEZIJA 
• MINDAUGAS KIRKA3

PROZA 
• RAMUNĖ KARLONIENĖ.
Čiobreliai
7

VERTIMAI 
• GEARÓID MAC LOCHLAINN2

25 PUSLAPIS 
• RAMUNĖ BRUNDZAITĖ.
Pusketvirtos Italijos
3

AKTYVIOS JUNGTYS 
 AGNĖ KAZLAUSKAITĖ.
Diena, kai būsim viskuo patenkinti
3
• AUGUSTAS SIREIKIS.
Betoninė siela
1

VAIZDAS PRO „VARTUS“ 
• AISTĖ KISARAUSKAITĖ.
Skaudžioji vienos šeimos istorija
2

IN MEMORIAM 
• BARBORA VILEIŠYTĖ
1918 02 01 – 2012 05 08

LITERATŪRA KITAIP 
• AURIKA ir ALGIRDAS SELENIAI.
Portalas

SKELBIMAI 
• Tarptautinė poezijos šventė
„... ir saulas diementas žėruos...“

DE PROFUNDIS
„Mano pareiga, pavyzdžiui, buvo kasdien valyti ir prižiūrėti
bėgius per kilometrą į dešinę ir kairę nuo stoties.
Tačiau aš nesilaikiau instrukcijos ir dažnai
nueidavau daug toliau...“ Franz Kafka
 
• ARTŪRAS VALIONIS.
Maironio metams paminėti
12

Skaitytojų gusi musi 
• Šimtas vienuoliktoji savaitė161

AKTYVIOS JUNGTYS

Diena, kai būsim viskuo patenkinti

AGNĖ KAZLAUSKAITĖ

[skaityti komentarus]

iliustracija


Sako, nemokam mes, lietuviai, savęs pasauliui parodyt. Reikia kurti Pasaulio Lietuvą! Garsint savo kraštą žodžiais ir darbais! Ir vėliavom, pridėčiau. Štai viename labai sename ir gražiame šiaurės Italijos mieste netikėtai radau Lietuvos konsulato būstinę. Nieko neprikiši: pačiame senamiesčio centre, didžiausioj aikštėj, visų įmanomų architektūros paveldo institucijų saugomame pastate, ir ne kokiame rūsy, o viršutiniame aukšte su balkonu į aikštę, kad visi vėliavą matytų... Vėliavą! Dabar gailiuosi nepadariusi nuotraukos, bet nenorėjau atkreipti praeivių dėmesio į tą mūsų vėliavą... Nežinau, kelintais metais Lietuvos konsulatas ten įsikūrė, gal iškart po Lietuvos valstybės atkūrimo? Tai paaiškintų tokias sunkiai įžiūrimas ir atskiriamas vėliavos spalvas, pasikeitusią ir sunkiai apibūdinamą formą, tarytum ugnį ir vandenį – visas Nepriklausomybės kovas nuo pat 1918-ųjų –­ būtų praėjusi! Šiaip ar taip, tai pastebėję šeimoje nusprendėm, kad nevalia visko taip palikti. Rašysim laišką URM! Parašėm. Paprašėm Lietuvos konsulato dideliam šiaurės Italijos mieste vėliavą pakeisti arba bent jau turimą išskalbti ir aplopyti. Jau bene pusė metų kaip skalbia ir lopo. Bus graži!..

Ir apskritai – kaip man kurti Pasaulio Lietuvą, jei jos net elektroninių anketų sąrašuose nėra! Ne kokio smulkaus vers­lininko internetiniame puslapėlyje, o Europos Sąjungos valstybės senbuvės Registrų centro interneto svetainės Karjeros anketoje. Norėdamas įrašyti savo gimimo bei gyvenamąją vietą, gali rinktis iš tokių valstybių kaip Rytų ir Vakarų Vokietija, Jugoslavija, Čekoslovakija ar Sovietų Sąjunga. Net Bermudų salos – ir tos yra! Supykau, ėmiau ir parašiau piktą laišką šiai vakarietiškai institucijai. Atrašė, atsiprašė ir pažadėjo ištaisyti šias baisingas, istoriją ir dabartį klastojančias klaidas. Visa tai įvyko šių metų pradžioje. Prieš keletą dienų vėl aplankiau šią svetainę. Nieko neprikiši, yra sąraše ir Lietuva, ir kitos Baltijos valstybės, Čekijos Respublika, Vokietija, Rusija... na, bet jei nori, vis dar gali savo gyvenamąja vieta pasirinkti ir SSRS, Jugoslaviją ar Čekoslovakiją, taip sakant, XXI amžiaus politiniame žemėlapyje telpam visi.

iliustracija
Roma
Ramunės Brundzaitės nuotrauka

Tik bėda, kad nei su seniai neegzistuojančiom, nei su esamom valstybėm to žemėlapio nepažįstam. Kada Lietuva įstojo į Europos Sąjungą? 2004-aisiais? Taigi –­ prieš aštuonerius metus. Na ir kas? Vis tiek manęs, pastaruosius aštuonis mėnesius apsistojusios Turino mieste, visi klausia, ar turiu leidimą gyventi Italijoje (kuris išduodamas ne Europos Sąjungos piliečiams). Net ir nuėjus į vietinę policijos įstaigą, pareigūnai pase ieško vizos ar kažko panašaus. Nustemba internete patikrinę mano pareiškimus, kad man, Lietuvos, Europos Sąjungos narės nuo 2004-ųjų, pilietei nereikia jokių vizų ir papildomų leidimų, išskyrus Jūsų, pareigūnai, išduosimą. Beje, nekaltinkime vargšų Italijos policininkų, jiems ir Rumunijos bei Maroko imigrantų užtenka. Tiesa, kai tokie patys klausimai kyla ir pateikus savo skaisčiai žalios spalvos lietuvišką asmens tapatybės kortelę Valstybiniame įdarbinimo centre, kur kasdien 80 proc. visų lankytojų sudaro ne Italijos piliečiai, arba Italijos mokesčių agentūroje, kuri išduoda fiskalinius kodus ketinantiesiems dirbti Italijoje, imi abejoti, ar tikrai tą mūsų Lietuvą priėmė į Europos Sąjungą ir į Šengeno zoną?.. Nepasakosiu, kad ir 99 proc. darbdavių ir įdarbinimo agentūrų, kviečiančių pokalbiui dėl darbo, nori pamatyti ir tavo leidimą gyventi Italijoje, o juos apšvietus, kad Lietuva jau beveik Europos Sąjungos senbuvė, šie tik susigėdę pasimuisto ir sumurma, atseit, atleiskite, susimaišiau...

iliustracija
Ramintos Važgėlaitės nuotrauka

Bet ir čia nekalti nei valstybinių įstaigų darbuotojai, nei darbdaviai. Tiesa slypi anapus. Kadangi gana dažnai tenka bendrauti su Italijos paaugliais, ir čia tenka spręsti tą pačią – mano kilmės – problemą. Pastebėję keistą akcentą, šie vis spėlioja, iš kur būsiu atvykusi: Didžioji Britanija, Jungtinės Valstijos, Rumunija?.. Ne ne, aš iš Lietuvos. (???) Žinot, virš Lenkijos, truputį dešiniau, prie Baltijos jūros. A, tai čia maždaug virš Šveicarijos! Ne?.. Tada bandai atkurti pastarųjų trisdešimties metų istorijos įvykius ir galiausiai išgirsti: ai, supratau, tai Lietuva – čia kaip ir Rusija! O vienas 26-erių metų jaunuolis nors ir bemaž patikėjo Lietuvos, laisvos ir nepriklausomos valstybės, egzistavimu (smarkiai abejodamas, tačiau, dėl jos narystės Europos Sąjungoje fakto tikrumo), bet niekaip negalėjo patikėti, kad mes dar ir savo kalbą, kuri nepanaši nei į rusų, nei į anglų, turim!.. Taigi, kaip jau sakiau, informacijos stokos problemos sprendimas slypi kažkur anapus. Ko gero, Italijos geografijos ir istorijos mokymo programose.

Ak, tie lietuviai – vis jiems kažkas negerai: tai Lietuvos valdžia bloga, tai kainos didelės, tai algos per mažos... Emigruokim! Visur gerai, kur mūsų nėra! Emigravę skundžiamės, kad blogi broliai lietuviai apgavo, pinigus ir dokumentus atėmę gatvėje paliko. Kad išlepę nemokšos užsieniečiai nė nežino, kad tokia Lietuva po saule yra... Taigi gerai sako: esam bambeklių tauta. Bet nepaprastai ištverminga ir kantri. Sako, džiaugiamės, kai kaimyno tvartas dega. Pritariu: žiniasklaida irgi džiaugiasi ištisus metus svetimus triusikus svetimuose namuose skalbdama – kad tik reitingai augtų! Ir gerai daro, sutaupo –­ nemokamas realybės šou. O kur dar visi šokiai ir dainos... Kad ir stokotų liaudis duonos, žaidimų niekada nepritrūks! Todėl tik nereikia tų kalbų apie lietuvių optimizmo stoką ir pasyvumą. Nes apskritai ES televizijų transliuojamos nuotaikos mane slegia: vis trimituoja apie valstybių skolas ir milžinišką jaunimo nedarbą, vis augantį savižudybių skaičių ir panašiai. Kažkokia labai jau NEGATYVI toji žiniasklaida. Na, bent jau kai kurie didžiųjų Europos valstybių valdžios atstovai mus supančiose blogybėse įžvelgia perspektyvų „tobulėti“: štai Graikijoj, anot statistinių duomenų, krizė (koks saldusss tas žodis „krizė“!) išprovokavo 1725 savižudybes, o Italijoj – kol kas TIK (cituoju –­ „tik“) 23!..

iliustracija
Kavinės „Balti drambliai“ durys. 2009.
Giedrės Olsevičiūtės nuotrauka

Nepranokstamas pozityvumas. Nedaug ir mums iki tokio. Nors ir bambėdami, bet gyvuojam ir po pasaulį barstomės. Velnias, taip sakant, mūsų neima! Ir gerai, nes vieną dieną, išgarsinę savo Lietuvą nuo San Francisko iki Tokijo ir visus išmokę lietuviško žodžio, sugrįšim į savo lygumų kraštą ramūs ir viskuo patenkinti.


 

Skaitytojų vertinimai


92425. ... :-) 2012-06-04 17:11
Taigi, kaip jau sakiau, informacijos stokos problemos sprendimas slypi kažkur anapus. Ko gero, Italijos geografijos ir istorijos mokymo programose.--- teisingai, bet jei manęs kas paklaustų kas ten vyko netolimoj praaeity Jugoslavijoj ar vid. azijoj, rastų vietų, kur susimaučiau.

92426. ...2012-06-04 17:13
Nes apskritai ES televizijų transliuojamos nuotaikos mane slegia: vis trimituoja apie valstybių skolas ir milžinišką jaunimo nedarbą, vis augantį savižudybių skaičių ir panašiai. Kažkokia labai jau NEGATYVI toji žiniasklaida.--- tv darosi kaip vėžinis auglys, kurį būtina išpjauti

92439. katė 4262012-06-04 20:50
Yra būdas – nepirkim priedėlių.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2012 m. Birželio

PATKPŠS

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

Nuorodos:
Kultūros vartai, Literatūra ir menas, Nemunas, Poezijos Didžioji Kunigaikštystė, Kulturpolis.lt


Rodoma versija 1 iš 3 
11:35:46 Jun 15, 2012   
Jun 2011 Jun 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba