Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis „Literatūra ir menas“

2012-05-04 nr. 3378

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


VIRŠELIAI 
 Spektaklio „Dieviškoji komedija“ scena26
• Kaunas prieš 40 metų1
• RIČARDAS ŠILEIKA
• LAURA GRYBKAUSKAITĖ4

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• PARODOS3
• VAKARAI
• REKLAMA

VIENAS EILĖRAŠTIS 
• ALDONA GUSTAS2

REDAKCIJOS SKILTIS 
• RIMVYDAS STRIELKŪNAS.
Biblioteka: ar spausti Patinka?
• TRUMPA KRONIKA
• Nepamirškite užsiprenumeruoti!

POLEMIKA 
• IRENA BALČIŪNIENĖ.
Niekšybė prasideda nuo tokių kaip aš,
95

LITERATŪRA 
• JURGITA LUDAVIČIENĖ.
Reino jausmas
4

PAŠTO DĖŽUTĖ 
• Kas ranka parašyta5

KNYGOS 
• EGLĖ BALIUTAVIČIŪTĖ.
Laumių stalo link
1
• Bibliografijos ir knygotyros centras

TEATRAS 
• JŪRATĖ VISOCKAITĖ.
Paskui Vergilijų – Dantę – Nekrošių
7
• VALDAS GEDGAUDAS.
Teatrui, Dantei, Italijai
11

TV: ŽIŪRIM, KĄ TURIM 
• Tomui Bergeronui. Su meile5

MUZIKA 
• Visi „Žodžiai“1
• RITA NOMICAITĖ.
Kalbėta apie modernumą

KELIAS 
• DAIVA TAMOŠAITYTĖ.
Religiniai fanatikai baudžia mokslininką už objektyvumą
8

POEZIJA 
• DALIA JAZUKEVIČIŪTĖ.
Iš areštinės. Apie meilę
8

PROZA 
• JURGA TUMASONYTĖ.
Stepas
3

VERTIMAI 
• DMYTRO LAZUTKIN.
Eilėraščiai iš rinkinio „Benzinas“

25 PUSLAPIS 
• SIGRIDA RUPŠYTĖ.
Apie saviaktualizaciją ir netikrus gydytojus psichiatrus

AKTYVIOS JUNGTYS 
• DOMINYKĄ NORKŪNĄ kalbina TOMAS TAŠKAUSKAS.
Turiu savo vidinį daimoną
3
• DOMINYKAS NORKŪNAS1
• ADOMAS BUDRYS.
Matematiškoji audra
4

VAIZDAS PRO „VARTUS“ 
• Su LAURA GRYBKAUSKAITE kalbasi EGLĖ JUOCEVIČIŪTĖ.
Lauros Grybkauskaitės spalvoti piešiniai apie absurdiškumą
6

LITERATŪRA KITAIP 
• Andriaus Šiušos karikatūros3

DE PROFUNDIS
„Atmosferiniai reiškiniai literatūroje manęs niekuomet nedomino,
maniau, kad tai yra tapybos užduotis“
Elias Canetti
 
• KONSTANTIN SUTIAGIN.
Kiekvienam išminčiui visada ko nors trūksta
3

Skaitytojų tasi masi 
• Šimtas septintoji savaitė443

VIRŠELIAI

Spektaklio „Dieviškoji komedija“ scena

[skaityti komentarus]

Spektaklio „Dieviškoji komedija“ (rež. E. Nekrošius) scena.
Dantė –­ Rolandas Kazlas, Vergilijus – Vaidas Vilius.

Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka 

Skaitytojų vertinimai


89362. aiškus postmodernas2012-05-07 18:16
visiška laisvė ir normų nepaisymas. Imk klasiką ir daryk iš jos ką nori - koršunovą ar nekrošių, vistiek žiūrovai užskaitys tą pliusiuką režisieriui. O taip norėtūsi tikros klasikos, tikrų viduramžių. Bet ar yra bent vienas, kas suprastų Dantę? Nemanau, kad vertėjas, nesuprasdamas šio krikščioniško mistiko pasakojimo esmės pajėgtų teisingai išversti...

89367. Tikrai2012-05-07 18:31
Scena primena siuolaikines dieviskosios komedijos padeti: pedofilu imtynes su kedofilais:)

89368. jei dėl vertimų,2012-05-07 18:34
tai turime du. o čia atrodo įtartinai, neičiau į tą, atseit, spektaklį. kartais nereik nė kritikos, gana nuotraukos...

89451. kafkė2012-05-08 10:31
O aš manau, kad nors "elitas" braunasi į premjerą, niekada neverta eiti į pirmą spektaklį. Reikia duoti progą spektakliui patobulėti. Štai po šių dviejų konkuruojančių recenzentų kritikos - Visockaitės ir Gedgaudo - spektaklis tikrai turėtų ištaisyti savo trūkumus. Ypač garso. Na, koks iš Mamontovo kompozitorius? Argi jam tokias scenas įgarsinti? Jo dvasiniai ieškojimai tėra pradinėje stadijoje, sprendžiant iš paskutinio interviu per tv. O čia muzika turėtų užimti gana reikšmingą vietą ir papildyti tai, kas nemokėta išreikšti žodžiais - jausmą. Ir visgi, kad ir kaip stilizuota scena bebūtų, bet labai norėtųsi jog išliktų viduramžių aplinka, apranga... ir gal net žaismingai stilizuotas vaidybos stilius... Mačiau tokį Šekspyro vaidinimą vaidinime Anglijoj, su sustingstančiom pozom... tam, kad sustiprintų įspūdį. juk tai Gedimino - Algirdo - Kęstučio laikai. Bokačio, berods taip pat. Nuostabius paveikslus tada paišė prerafaelitai. Ypač Giotto. Tą jų žavesį bandė atkartoti 19 a. anglų prerafaelitai, konkuravę su impresionistais. Man asmeniškai jų įdvasintas menas kur kas arčiau prie širdies, nei impresionistų.

89460. beje, 2012-05-08 11:12
kai skaičiau Dantę, vis galvojau - ar jis žinojo ką nors apie lietuvius? Kad ir ne iš geriausios pusės, nes užsispyrę lietuviai niekaip nenorėjo stoti į Europos Sąjungą, tais laikais vadinta Šventąja Romos imperija.

89467. Didysis Stebėtojas 2012-05-08 12:10
Apie prūsus Dantė kai ką galėjo sužinoti iš Alberto Didžiojo, kuris, kaip liudija jo "Politika" , pats yra buvęs nuncijumi Lenkijoj ir savo akimis matęs jos kaimynų pagoniškus papročius, kurie skverbęsi į jau apsikrikštijusį kraštą. Dantė buvo matomai skaitęs ir Alberto Didžiojo veikalą "De natūra locorum", kur kalbama apie šiaurės Europos tautas . Ten šalia Alovijos, Livonijos, Rutenijos minima ir Prutenija tai yra prūsų gyventa žemė. Tiesa, Dantė nebuvo palankios nuomonės apie prūsus, nes palaikė Fridrichą II, kuris kryžiuočiams pavedė kardu prūsuose skleisti krikščionybę ir ta priedanga jų žemes užimti.

89468. Didysis Stebėtojas 2012-05-08 12:14
Kad Dantei prūsų istorija buvo bent šiek tiek žinoma, matyti ir iš `Dieviškosios Komedijos" (Skaistykla, VII giesmė), kur trubadūro Sordello lūpomis jis kalba apie čekų karalių Otokarą II (1230-78), kuris vadinamas narsiu dar "vystykluose", nes, teturėdamas vos 25 metus, vyko kryžiuočiams pagalbon užimti sembų žemes (apie dabartinį Karaliaučių, kuris nuo Otokaro ir gavo savo "karaliaus kalno" vardą). Po kelerių metų Otokaras buvo bandęs nugalėti ir likusias prūsų gimines - galindus ir sūduvius, o pagaliau ir pačius lietuvius.Bet nepavyko. Otokaras buvo garbėtroška ir žiaurus, dėl to jam vargiai būtų tikę sėdėti gėlėtame Skaistyklos prieangyje, bet Dantė matomai jį vertino už prisidėjimą prie krikščionybės įvedimo prūsuose.

89471. kas buvo Beatričė:2012-05-08 12:19
suasmeninta idėja ar idealizuota asmenybė kaip tobulumo ir šventumo pirmavaizdis?

89472. kafkė 2012-05-08 12:29
visgi gerai, kad Nekrošius pasirinko Churginą, o ne Jonyną. Churginas geriau skamba, o ir minties bei sodraus vaizdo nepameta. O besilaikantis formos ir verčiantis tercinomis pons Jonynas palieka tik tolimą originalo atspindį ir sausas frazes. Čia mūsų nuomonės sutampa. Gal sutaps, sakau, ir visoje DK interpetacijoje. Reiks palaukti, kol snobai atsižiūrės ir nueiti į šį spektaklį, kol jis neišvyko kokių gastrolių.

89497. latentic kafkei2012-05-08 18:29
Kafke, nebepainiok tu dabartinių ir būsimų skaitytojų, ok? išsipainiokim, bent pabandykim tai padaryt :) kada gi Jonynas vertė Dantę Alighieri? D. A. vertėjai žinomi tėra du — Aleksys Churginas ir Sigitas Geda. prerafaelitų taip pat nereikėtų sieti su minimu kūriniu, tiksliau nei su vienu iš tavo minimų, suprantu kodėl sieji Šekspyrą su prerafaelitais, bet juos skiria net trys amžiai. tarp jų bendro yra tik tiek, jog Millais pagal vieną iš rašytojo kūrinių, nutapė paveikslą, kuris kaip laikoma, reprezentuoja visus prerafaelitus. toks įspūdis, jog tyčia painioji žmogiukus. ar pati susipainiojai...o dar imi vertinti, kuris vertėjas yra geresnis, hm... spektaklis sprendžiant pagal foto yra masėms, pagal aktorius taip pat. masių kultūra, garsūs vardai, komediantas raudona striuke. trūksta tik keturių tankistų ir šuns. ir gal tavęs, Kafke, kaip manai?

89498. to 894972012-05-08 18:36
bravo; be priekaistu:)

89501. katė2012-05-08 18:49
Kafkė turbūt sumaišė su "Faustu".

89506. latentic2012-05-08 19:16
taigi :) o Faustas iš devyniolikto, Jonynas iš dvimpirmo amžių — esame pasiklydę laike...

89511. kan 2012-05-08 19:40
Keturiu valandu trukmes spektaklis!!

89582. et- latentikui2012-05-09 12:46
kiek man žinoma, tarpukary irgi dukart buvo bandoma išversti Dievišką komediją. Vienas vertimas buvo nevykęs, kitas pažodinis, nerimuotas. Kafkė aiškiai supainiojo Jonyną sy S.Geda. O prerafaelitus, tokius kaip Goitto, kuris nutapė Dantės portretą su tuo gražiu aksominiu kapišonu, net dar ir kaip galima sieti su Dieviška komedija... ir netgi daug ko pasimokinti iš šių prieš Rafaelį tapiusių menininkų, kurie dar nepažinojo aliejinės technikos, nes tai Rafaelio atradimas... o 19 a anglų prerafaelitai mėgdžiojo jų techniką ir stilių, bet savaip. O kas uždraus sieti? gal jūs? Niekas niekur nepasiklydo, tereikia atidžiau skaityti. Šekspyrą kafkė sieja ne su prerafaelitais, greičiau su viduramžių vaidybos stiliumi.

89611. latentic — et ui2012-05-09 16:38
čia tik diskusija, ar ne? taisant padėtį, teisinantis, išsiteisinant, prie to dar prikabinus savotiškos netolerancijos rūšį, lyg drausčiau sieti nesusiejamus dalykus, — tai taip galima ir romaną parašyti, ar kokios kitos rūšies pusiau literatūrinį, pusiau šviečiamąjį veikalą. gal tai būtų tik į naudą mums visiems :) man šiek tiek pasigilinus, vis tiek matau tuos pačius susikirtimus. na, bet po tavojo pa si aiškinimo yra lyg ir aiškiau kas turėta omenyje, turėta, bet pasakyta tai netiksliai. prerafaelitai — dailininkus gyvenusius prieš Rafaelį mes galime vadinti kaip tik norime, bet prerafaelitais vadinami tapiusieji 19-ame amžiuje. jei jais vadinti Dantės amžininkus, tai vis viena tą pavadinimą, greičiausiai bus sugalvoję patys prerafaelitai, t.y. gyvenusieji 19a-e. manau, kad terminus reikėtų vartoti tiksliai, ne kaip kas sugalvojame, negana išsiversti, išsiaiškinti žodžio reikšmę paraidžiui. kalbėkime prerafaelitiškai, o tai reikštų tam tikrą žodžio tikslumą, tokį, kokį jei jį transformuotume į dailės kūrinį, gamtos ar žmogaus gamtoje paveikslą ir gautume prerafaelitišką paveikslą su smuųlkiausiomis detalėmis, tokį ne van gogišką, kurs pastebimai vengė detalių, greičiausiai iš tingumo. noriu pasakyti, jog jūs et (rašiau tu, bet tingiu taisyt :) ) kalbate netiksliai, nelabai kreipiate dėmesį į detales, kitaip tariant tapote van gogiškai. toks mano požiūris į netikslią kalbėseną. tenka pastebėti, jog eilinį kartą vystosi pokalbis tarp foto ar šiaip kokio kūrinėlio demonstracijos peržvelgėjų, bet ne apie pačius darbus, o apie šį bei tą. jei darbas ne kažin kiek įdomus, kdl gi nevystyti pokalbių tokia kryptimi?

89615. dar, latentic2012-05-09 17:08
bet koks menas turi savo estetiką. teatras turi savo vaizdo estetiką, kaip sako De profundis autorė, kad jis turi hipnotinę galią . ji klausia — kodėl reikalingas aktorius, drabužiai (...) ir ect. kodėl neužtenka perskaityti pjesę? — manau būtent dėl to hipnotiškumo — drabužių, muzikos ir kitko. suprantu ar tiesiog manau, jog Kazlas čia neturėtų vaidinti juokdario, bet tas akį rėžiantis skuduras duoda mintį, jog jam betrūksta juokdario kepurės. gal ją ir yra privaloma įsivaizduoti, bet pačiame spektaklyje juoktis bus draudžiama? dėstau savo samprotavimą, manydamas, kad Nekrošius ne man. nors ką gali žinoti, gal ten bus kažkas tikrai ypatingai intelektualaus, bus kažkokio intelektualumo, kuris ir vers pajusti jog tikrai esi spektaklyje, kuris perteikia ir tą pačią Dantės mistiką ir dar teikia papildomo peno? bet vaizdas tai atbaidantis, neestetiškas ir neintelektualus... :)

89645. et- latentikui2012-05-10 06:35
negaliu nepritarti paskutiniam Jųsų komentarui - kuo tiksliausiai aprašėt ir mano pirmąjį įspūdį bei kilusias mintis.

89730. >894712012-05-10 23:55
Говорят Беатриче была горожанка, некрасивая, толстая, злая...

89734. leandras2012-05-11 07:39
paskaičiau visus komentarus ir kaip žmogus iš šalies, klausiu savęs:kas čia per kvailiai rašo?Intelektualai?Klaviatūriniai juokdariai greičiau... Nė spektaklyje nebuvę,o aptarinėja nuotraukas ir pavardes.O kas belieka tokiems?Palot.

89746. leandrui2012-05-11 09:13
tau, kaip žmogui iš šalies maloniai pranešu, kad čia komentuojama tai, kas pateikiama šioje svetainėje, aišku?

89777. >897462012-05-11 12:59
Čia atliekamos čiukčių liaudies dainos? "Что вижу, то пою"? Aiškiau nebūna.

89848. Giotto, 89777-am2012-05-12 17:17
bet kai kurie žino Dantę ir žino ar bent mano postmodernaus teatralizuoto vaidinimo galimybes... ar tai nereikštų, kad žino pakankamai?

89849. Giotto, 89777-am2012-05-12 17:18
* mano žiną.

89917. muse 2012-05-13 07:45
Giotto - mano mėgstamiausias visų laikų dailininkas, jei ką. Prašom nenuvalkioti jos švento vardo. Menkinti čiukčius taip pat ne pats garbingiausias užsiėmimas, jei ką.

90077. Arūnas2012-05-14 11:57
Spektaklis „etapinis" režisieriaus kūryboje. Grandiozinis teatrališkumas. Kaip durnai atrodo žmonės, visiškai nematę dalyko, o komentuojantys :) :) „Apie spektaklį galima spręsti ir iš nuotraukos" - citata verta Erlicko plunksnos.... :) Ne „nekrošiško" postmodernizmo spektaklyje nėra. O jei yra, reiškia tai padaryta su didžiausia pagarba Dantei, teatrui, aktoriui. Linkiu degti pragare dėl tokių kvailų minčių čia :) :) :)

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2012 m. Birželio

PATKPŠS

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

Nuorodos:
Kultūros vartai, Literatūra ir menas, Nemunas, Poezijos Didžioji Kunigaikštystė, Kulturpolis.lt


Rodoma versija 1 iš 3 
11:33:32 Jun 15, 2012   
Jun 2011 Jun 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba