Lietuvos Respublikos Prezidentui JE Valdui Adamkui
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui Viktorui Muntianui
Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Gediminui Kirkilui
Lietuvos Respublikos restauratorių sąjungos – visuomeninės, savarankiškos profesinės, mokslinės ir kūrybinės organizacijos – nariai, 2007 m. balandžio 26 d. susirinkę į suvažiavimą, apžvelgė savo veiklą, paveldosaugos problemas, dabartinę kultūros paveldo tyrimų, konservavimo bei restauravimo būklę.
Siekdami kuo geriau išsaugoti svarbiausią Lietuvos turtą – jos nacionalines vertybes, materialųjį kultūros paveldą, konstatuojame:
1. Įvairių sričių kultūros paveldo tyrimų ir tvarkymo darbų specialistai – restauratoriai bei tyrėjai menkai panaudojami, o dalis jų jau prarasta.
2. Įsigaliojus naujai Meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatymo redakcijai, restauratoriai ir LR restauratorių sąjunga liko nuošalėje. Jų statusas neaiškus.
3. Jau anksčiau vykdyta ir šiuo metu tebevykdoma paveldosaugos sistemos reforma yra ne visai konstruktyvi. Sunaikinta esminė sistemos grandis – Paminklų restauravimo projektavimo institutas, lėmęs aukštą tiriamųjų, projektinių, mokslinių ir metodinių restauravimo darbų lygį.
4. Dauguma nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų privatizuoti; valstybė per menkai padeda savininkams, kompensuodama dalį jų išlaidų, kurios galėtų būti skiriamos tyrimams, autentikos išsaugojimo, konservavimo, restauravimo darbams. Kompensavimo principui, seniai egzistuojančiam ir patikrintam pasaulinėje bei europinėje erdvėje, įgyvendinti skiriama nepateisinamai mažai lėšų.
5. Paveldo objektuose dominuoja pritaikymo darbai, orientuoti daugiausia į verslo interesus. Sistemingai mažėja tyrimais pagrįstų konservavimo ir restauravimo darbų apimtis.
Suvažiavimas kreipiasi į aukščiausias valstybės institucijas ir siūlo:
1. Laikyti privaloma nuostatą, kad paveldosauga ir paveldotvarka turi remtis kompleksiniais moksliniais tyrimais.
2. Formuojant kultūros paveldo tvarkymo programas, kuo intensyviau ir plačiau panaudoti tyrėjų ir restauratorių profesionalų kūrybinį potencialą.
3. Pripažinti, kad architektūros, dailės kūrinių ir muziejinių vertybių restauravimo darbai yra Meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatymo reguliuojama sritis.
4. Siekiant ištaisyti padarytas klaidas ir ateityje suformuoti nekilnojamojo kultūros paveldo tyrimus vykdančią biudžetinę instituciją, sukurti kompleksinių tyrimų bazę, laboratorijas.
5. Organizuoti paveldosaugos fundamentaliuosius ir taikomuosius mokslinio ir metodinio pobūdžio darbus.
Lietuvos Respublikos restauratorių sąjungos suvažiavimas 2007 04 26, Vilnius