Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2002-08-23 nr. 2913

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• Rita Aleknaitė-Bieliauskienė.
EUROPOS ATEITIS BERLYNE
2
• TRUMPAI
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• KINO TEATRAI
• TEATRAI
• KONCERTAI1
• PARODOS
• ĮVAIRŪS
• LRT KULTŪROS LAIDOS
• LR KULTŪROS LAIDOS

AKTUALIJOS 
• Vidmantas Valiušaitis.
49-OJI EUROPOS LIETUVIŠKŲ STUDIJŲ SAVAITĖ
2
• Vidmantas Valiušaitis.
PREZIDENTO RINKIMAI: PROBLEMOS IR PROGNOZĖS
5

IN MEMORIAM 
• RIČARDAS GAVELIS3
• TEBŪNIE TAVO VALIA9
• SUDIE SKULPTORIUI ALBERTUI BELEVIČIUI1

LITERATŪRA 
• Gintaras Beresnevičius.
ESEISTIKOS TENDENCIJOS MODERNIOJOJE LIETUVOJE
3

PROZA 
• TOMAS STANIULIS.
DIENA, KURIĄ VERKIAU VISĄ
32

POEZIJA 
• LEANIDAS DRANKO-MAISIUKAS1

KNYGOS 
• Eugenija Vaitkevičiūtė.
KATĖS IR ANGELO TAKAIS
8
• Romualda Stonkutė.
LIETUVIŲ POETAS ŠALIA VALSTYBIŲ VADOVŲ
• NAUJOS KNYGOS2

DAILĖ 
• Ignas Kazakevičius.
PORTRETAI

MUZIKA 
• Rytis Jokūbaitis.
FESTIVALIŲ VASARA

JAUNIMO PUSLAPIS 
• Alma Braškytė.
"SKRYBĖLĖTASIS" VIENIŠIUS
2
• Ramunė Balevičiūtė.
SLAPUKAS

LIETUVIAI SVETUR 
 Antanas Naujokaitis.
LIETUVIAI SVETUR
1

DIFFICILE EST SATIRAM NON SCRIBERE! 
• Tadas Desperadas.
IL CASO: SONDECKIS VEDLYS AR KASANDRA
2

LIETUVIAI SVETUR

LIETUVIAI SVETUR

Antanas Naujokaitis

[skaityti komentarus]

MILIJONAS DOLERIŲ - LIETUVYBEI REMTI

Stipriausio, per 15 milijonų JAV dolerių turinčio Lietuvių fondo (LF) Pelno skirstymo komisija lietuviškiems reikalams remti šiais metais vėl paskyrė vieną milijoną dolerių. Tokią uždirbto pelno sumą LF skiria jau trečią kartą. Nemaža dalis šios sumos atitenka Lietuvai - Pelno skirstymo komisija iš jos šiemet gavo beveik 30 proc. prašymų.

Nemaža LF pelno suma - 384 229 doleriai paskirta švietimo reikalams. Vien Vilnijos ir Rytų Europos lietuviškų mokyklų mokytojų paramai atiteko 100 000, o Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose vadovėliams ir švietimui stovyklose - 10 000 dolerių.

LF kasmet remia Lietuvos ir išeivijos studijuojantį jaunimą. Studentų stipendijoms šiemet iš viso paskirta beveik 160 000 dolerių. Nemaža dalis šios sumos atiteko užsienyje studijuojantiems Lietuvos studentams.

Kultūros ir mokslo reikalams šiemet LF paskyrė 154 000, žiniasklaidai paremti - 82 000 dolerių. "Rezerve dar turime pusantro milijono nepanaudoto kapitalo uždarbio. Tad tikimės, kad ir kitais metais lietuviškiems reikalams vėl bus paskirtas milijonas", - Čikagoje, Pasaulio lietuvių centre surengtoje metinėje spaudos konferencijoje pareiškė LF valdybos pirmininkas P.Kilius.

PASKUTINĖ JURGIO JANKAUS APYSAKA

Dienraštis "Draugas" pradėjo spausdinti neseniai mirusio Jurgio Jankaus apysakos "Pušis" ištraukas.

Redakcijos žodyje pažymima, kad šią apysaką rašytojas "užbaigė prieš pat mirtį, ir tai buvo paskutinis jo kūrybos švystelėjimas - nuostabioji J.Jankaus talento liepsnelė užgeso kartu su gyvybe. Kadangi J.Jankus buvo dienraščio "Draugas" bendradarbis, nepamiršo jis mūsų ir paskutinėmis savo gyvenimo dienomis prašydamas marčios Danutės, kad bent "šakelę" apysakos "Pušis" pasiųstų "Draugo" atkarpai... Pradėtos spausdinti apysakos ištraukos - tai tarytum J.Jankaus testamentas, pomirtinė dovana visiems "Draugo" skaitytojams, - rašoma redakcijos žodyje.

J.Jankus tikėjosi, kad apysaka "Pušis" bus išleista atskira knyga, todėl Lietuvių rašytojų draugija įkūrė fondelį, kurio tikslas - surinkti lėšas apysakos leidybai ir įvykdyti mūsų iškilaus rašytojo priešmirtinį pageidavimą.

Lėšos iš daugelio Amerikos lietuvių bendruomenių jau pradėjo plaukti. Vien Ročesterio lietuviai suaukojo 1200 dolerių. Tarp kitų gausėjančių aukotojų - rašytojo Antano Vaičiulaičio žmona Jolanta M.Vaičiulaitienė, A.Šešplaukis-Tyruolis, A.Landsbergis, kiti J.Jankaus kolegos rašytojai. Kone kiekviename "Draugo" numeryje skelbiami vis nauji apysakos "Pušis" išleidimo rėmėjai.

KULTŪROS ŠVENTĖ KARALIAUČIUJE

Jau tapo gera tradicija visiems Karaliaučiaus srityje veikiantiems lietuviškiems meno kolektyvams bent kartą per metus suvažiuoti į lietuvių kultūros šventę.

Neseniai Karaliaučiuje vykusioje šiemetinėje - jau devintojoje - šventėje dalyvavo daugiau kaip 300 dainininkų, šokėjų, muzikantų. Gražiai pasirodė Karaliaučiaus žemaičių vyrų ansamblis, Tilžės Vydūno lietuvių draugijos "Birutė", Ragainės lietuvių moterų ansamblis "Raganyta", Stalupėnų etnografinis ansamblis "Žiedas", kiti meno kolektyvai. Savo poeziją skaitė šio krašto lietuviai kūrėjai.

Kultūros šventę finansiškai parėmė Lietuvos Respublikos tautinių mažumų ir išeivijos departamentas, Mažosios Lietuvos draugija Čikagoje, Karaliaučiaus srities administracija.

KERAMIKO ĮVERTINIMAS

JAV vakariniame pakraštyje vis didesnio įvertinimo sulaukia lietuvis keramikas Kęstutis Mikėnas. Jo darbai pasižymi formos unikalumu, savita kristaline glazūra.

Įtakingiems asmenims rekomendavus, K.Mikėnas neseniai pasirašė vienerių metų sutartį su Los Andželo meno muziejaus taryba eksponuoti savo naujus darbus. Šį pavasarį muziejaus meno ir architektūros specialistų projekto pristatyme J.Mikėno kūriniai sulaukė didelio susidomėjimo ir pasisekimo: visi jo darbai buvo parduoti, gauta naujų užsakymų. J.Mikėno keramikos kūriniai yra laimėję įvairių apdovanojimų, buvo eksponuoti Sakramento mieste (Kalifornija) esančioje Kapitolio galerijoje.

K.Mikėnas yra baigęs architektūros studijas Ilinojaus universitete, studijavo keramiką Los Andželo kolegijoje, kurioje žymus keramikas Clyde`as Kelly`s jam sudarė palankias sąlygas tobulintis. Pastaruosius 15 metų Glendalės kolegijoje K.Mikėnas atlieka specialius tyrinėjimus, pasiekdamas gerų rezultatų kristalinėje glazūroje.

ANDRIUS MAMONTOVAS - AUSTRIJOS ŽURNALE

Populiaraus atlikėjo Andriaus Mamontovo nuotrauka buvo išspausdinta naujausiame Austrijos meninės fotografijos žurnalo "Camera Austria International" numeryje. Dviejuose puslapiuose - nuotraukos Lietuvos tema. Autorė - vokiečių fotografė Mona Filz. Šiai meninių fotografijos meistrei labai patinka lankytis Lietuvoje. Vienos viešnagės metu ji nusipirko A.Mamontovo albumą "Anapilis". Nors ir nesuprasdama lietuviškai, ji tapo šio atlikėjo gerbėja.

Pasinaudodama savo ryšiais M.Filz pernai tarpininkavo, kad Berlyno radijo stotyje "Radio Fritz" būtų surengta pusantros valandos laida su A.Mamontovu. Radijo stoties klausytojai šią laidą išrinko labiausiai jiems patikusia metų laida ir ji buvo pakartota eteryje.

RAŠYTOJO STASIO DŽIUGO TALKA BIBLIOTEKOMS

Čikagoje gyvenantis vaikų literatūros kūrėjas Stasys Džiugas aktyviai remia Lietuvos kultūros įstaigas, Nacionalinę M.Mažvydo ir kitas Lietuvos bibliotekas.

M.Mažvydo bibliotekai rašytojas dovanojo krūvą savo kolekcijos knygų. Jo siuntose - daug vertingų retų leidinių, plakatų, kitų spaudinių. M.Mažvydo bibliotekai S.Džiugas patikėjo pasirūpinti, kad jo atsiųsta knyga vaikams "Kiškučio vardinės" pasiektų visas Lietuvos bibliotekas.

Lietuvos nacionalinei M.Mažvydo bibliotekai S.Džiugas siunčia ne tik trūkstamų išeivijos spaudos leidinių, bet ir stengiasi jai pagelbėti išsiaiškindamas nežinomus slapyvardžius, o pernai ši biblioteka susilaukė ir rašytojo finansinės paramos.

Parengta pagal užsienio lietuvių dienraščio "Draugas" pranešimus

 

Skaitytojų vertinimai


7948. smurfinis :-) 2004-04-27 10:39
šūdas,o ne straisnis

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2012 m. Sausio

PATKPŠS

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 13 iš 13 
21:31:15 Jan 29, 2012   
Jan 2011 Jan 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba