Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2005-07-01 nr. 3055

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• Antanas Šimkus.
MERGINAI, KURI VAKARAIS IŠ NE ITIN PADORIOS REPUTACIJOS ASMENŲ UŽSAKINĖJA EILĖRAŠČIUS
33
• TRUMPAI
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• KINO TEATRAI
• TEATRAI
• KONCERTAI
• PARODOS
• ĮVAIRŪS

PUBLICISTIKA 
• PEN KLUBO KONGRESAS BLEDE4
• Mariusz Szczygiel.
EGONAS KISCHAS NETENKA GALVOS
1

KALBOS SKILTIS 
• Irena Balčiūnienė.
PERSKAIČIUS R. MILIŪNAITĖS STRAIPSNĮ APIE SKOLINTINĘ LEKSIKĄ VERTIMUOSE
18

MUZIKA 
• MUZIKOS SIZIFAS7

DAILĖ 
• Skaistė Stukaitė.
PIRMOSIOS ŠIUOLAIKINĖS DAILĖS KVADRIENALĖS LABIRINTAI
5
• Jurgita Ludavičienė.
AUKSAS IR GINTARAS, ARBA PUSANTRŲ METŲ TRUKĘS LAUKIMAS
15

TEATRAS 
• Lėlių teatro dailininkę JULIJĄ SKURATOVĄ kalbina RIDAS VISKAUSKAS.
"NEPIGAUS" TEATRO MALONUMAI
2

PAVELDAS 
• PALANGOS GINTARO MUZIEJUJE – RYGOS PORCELIANO PARODA1
• Kristina Jokubavičienė.
DACHAU EKSPONUOJAMI PRANO DOMŠAIČIO PAVEIKSLAI IŠ KLAIPĖDOS

MENO DIS/KURSE* 
• Edward Lewine.
MENAS, SUTVERTAS MIEGOTI GARAŽUOSE
6

KNYGOS 
• NUŽUDYKIME KONSTANCIJĄ1
• KAIP MES RAŠĖME ROMANĄ
• DEVYNI APSAKYMAI
• NAUJOS KNYGOS1

POEZIJA 
• Alvydas Augustinas Jegelevičius.
ŠVIESOS DĖMĖ
2

PROZA 
• Gitana Gugevičiūtė.
SENELĖS PAVEIKSLĖLIAI
6
• Edita Nazaraitė.
GREITKELIS PER ATLANTĄ
2

VERTIMAI 
• Irena Praitis.
POEZIJA

JAUNIMO PUSLAPIS 
• MOKSLEIVIŲ VASAROS AKADEMIJA2

AKTYVIOS JUNGTYS 
• Valerie Solanas.
VYRŲ SUNAIKINIMO DRAUGIJOS MANIFESTAS
34

KRONIKA 
• APIE FLIUKTUACIJĄ1
• ATSISVEIKINANT SU ANTANU TAMOŠAIČIU1
• ŠEŠTAS IŠ KAIRĖS1
• "GAIDA" PRIIMTA Į EUROPOS ŠIUOLAIKINĖS MUZIKOS FESTIVALIŲ BENDRIJĄ
 Daiva Adomonytė.
AR TAI TAPO NORMA, VILNIEČIAI?
29

SKELBIMAI 
• DIDŽIOJO VILNIAUS SEIMO 100-MEČIUI SKIRTO PLAKATO KONKURSO NUOSTATAI1
• ISTORINĖS KELIONĖS

DE PROFUNDIS 
• Ramūnas Kasparavičius.
TAIP PASAKĖ SENAS KRIENAS
1
• EUROVIZINIS SINDROMAS2

KRONIKA

AR TAI TAPO NORMA, VILNIEČIAI?

Daiva Adomonytė

[skaityti komentarus]

Apie didžiųjų kunigaikščių paminklus Vilniuje… Jie pasidarė perdėm "naminiai", "jaukūs", jie šiandien – kiekvienam prieinami. Didžiojo kunigaikščio Gedimino papėdė, postamentas, jau kelinta vasara tapo savotiška pasimatymų vieta – čia jaunimas įsitaiso jaukiai parūkyt, pagurkšnot alaus, pasiglėbesčiuot… Ar tai tapo norma? Ar taip planavo skulptoriai? Ar to tikėjosi Lietuvos šviesuomenė, ilgai svarsčiusi paminklo projektą ir 1996 metais pagaliau paminklą atidengusi, iškilmingai, su jauduliu – pagaliau išsipildė lūkesčiai… Ar taip šiandien išreiškiame pagarbą Vytauto Kašubos šviesiam atminimui?.. Šalia sunkiai kyla Lietuvos valdovų rūmai. Virš statybų aptvaros dideliam stende į akį krinta J.Kamarausko 1894 m. tapyto darbo reprodukcija. Ar tie reprodukcijoje baltu mūru besipuikuojantys rūmai irgi taps tokie "jaukūs", ar taip pat bus aprašinėti grafitų piešiniais, lengvai prieinami ir… išniekinti? Kitapus Katedros, šalia Nacionalinio muziejaus, stūkso paminklas karaliui Mindaugui. Ant jo poliruoto postamento čiužinėja vaikai… Matyt, Vilniuje tiesiog trūksta čiužynių – karuselių vaikams. Ir tėvelių priežiūros. Ir pagarbos, tiesiog pagarbos 750-ųjų Mindaugo karūnavimo metinių proga atidengtam paminklui. Liūdna, kad tai tampa norma. Niekam nė į galvą nebeateina, kad būtina paminklus saugot, apgint. Liūdina tokia nepagarba vertybėms.

 

Skaitytojų vertinimai


17455. asd2005-07-04 11:40
nesąmonė kažkokia. tai gal aptveriam spygliuota viela ir šunis paleidžiam? džiaugtis dėl to reikia, kad tie paminklai organiškai įsipaišo, o ne verkti. ir kur tie grafitai? nemačiau kažkodėl.

17458. Lukas2005-07-04 11:53
Pats geriausias šio numerio straipsnis. Juokiuos iki apsomyžimo.

17459. Dovana2005-07-04 11:55
Tik nereikia panikuoti.

17460. Dovanele2005-07-04 11:56
asd, taip, tikriausiai shunys ir vielos butu geriausias sprendimas. Paminklus reikia vartoti is toli ir akimis. GRaffitti - artima ateitis. Kaip ir ekotualetas prie bokshto.

17461. piktas2005-07-04 12:00
Visam pasauly normalu, kad ant paminklu uzsikorus fotografuojamasi, vaikai ant ju laipo, nes tai yra gyvenimo dalis. Lietuvoj kazkodel turi buti kaip tarybiniais laikais, kai tik geliu prie Lenino paminklo padeti galima buvo. Kodel kultura ir architektura turetu buti nelieciama sventybe?

17466. pro2005-07-04 13:23
Geriausia siems Vilniaus balvonams, "paminklais" vadinamais yra suvyniota busena ("wraped" by Christo). "Vemiantis Gediminis" yra Lietuvisko skulpturinio kicho virsune, tikiuosi Vilniuje gyvenantys kaimieciai kada nors subres jo perkelimui i kokias nors uzdaras patalpas. O "Mindaugo balvonas" - nykus tautinis provincionalizmas. Tokiu balvonu Europoje jau seniausiai niekas nestato. Net Vildziunas (ko gero talentingiausias okupuotos Lietuvos skulptorius) gudziais Sovietijos laikais sugebejo kurti zymiai modernesnius paminklus Lietuvos Karaliams. "Mindaugo paminklui" buvo suprojektuota puiki siuolaikiska alternatyva. Tik, deja, tai pastebejo ir ivertino ne Lietuvos kulturinis "elitas", o pasaulinio garso architektu juri, vadovaujama M. Fukso. Postsovietiniai kaimieciai, kaip visuomet, dabar Vilniuje "rulezz"... Gaila Vilniaus, gaila Lietuvos... "Neliesk mano damos neliesk, Neliesk mano balvono, neliesk..."

17477. 2 pro2005-07-04 16:35
... ka, Stuoka ar Barbora -- better? O kad paminklai litwinams iseina tragiski, cia tai taip. Siulau neologizma: balvonuoti. Balvonuoja musu sostine, blyn.

17493. Marina2005-07-04 23:13
as asmeniskai ateisiu, valdovu rumus purksiu gafiti, nes jie yra geda, baisus, ir ciniski visus sumanymu ir realizavimu. "jus galite paremti valdovu rumus"- cinizimas, kai nureze tiek milijonu net nepaklause ir ikiso i katedros nugara.

geda

jums kitoj saly butu atimti architektu diplomai.

o del buciavimos-- logiska: pamiklia yra viesose vietose, pasimatymai ten ir vyxta, ir tegul zmones buciuojasi.


17509. virusas2005-07-05 11:55
taip, tai YRA norma. Ir to nesuprasti gali tik Grūto parko augintiniai. Keista, kad tokie rašiniai atsiranda mūsų spaudoje:/ Paminklas tai ne koks stabas;-)

17515. coolturistes2005-07-05 15:40
Siulome visus falocentrinius paminklus kisti i kojine! Kaip? Visaip, kaip imanoma! Zr. plakata Sv. Kotrynos baznycioje. Mes raginam visus laisvos valios zmones: Monumentalią galios retoriką – į kojinę! Mindaugą – į kojinę! Gediminą – į kojinę! Valdovų rūmus – į kojinę! Dangoraižius – į kojinę! Šalin turtuolių bronzą ir granitą! Šalin falocentrišką paminklo tipą! Totalitarinei logikai pėdkelnes užmovėme. Amžinybės aukšti bokštai Kiaurom kojinės akim spokso. Galios stulpai mums po kojom – Vilnius tavo kojinėje!

17516. vilniete2005-07-05 15:42
Nu cia kas per cypdavatke raso... Virsune, kaip zmonems dar tai gali sauti i galva?.. O del valdovu rumu, tai ir as turbut ateisiu ka nors pikto jiems padaryti:) Su malonumu.

17517. Pepe2005-07-05 15:53
Tokie paminklai yra Lietuvos geda. Po antro pasaulinio karo tik totalitarines valstybes stato karvedziu paminklus ant postamentu. Demokratinei ir siuolaikiskai valstybei tokie balvonai - kaip girnapuses po kaklu. Kiekviena diena einu pro Gedimina ir bjauriuosi. Argi tokia skurdi musu vaizduote ir atmintis, kad butinai reikia kokios nusvaigusios valdovo figureles jai pamaitinti?

17518. Nevilnietė :-( 2005-07-05 16:02
Nesupratau, čia p. Daiva taip juokauja, ar laiko mašina persikėlė nuo 1950 Stalino paminklo į šiuos laikus??? Siūlau p. Daivai inicijuoti visuomeninį judėjimą: "Uždrausti, neleisti, slėpti, bausti, aptverti, uždaryti, neliesti, nesėsti, nežiūrėti, nekvėpuoti etc." Galbūt atsiras kokių iniciatorių ir paminklus bus galima paslėpti neperšaunamo tamsinto stiklo dėžėse (kurios būtų nukeliamos tik valstybinių švenčių ir trispalvių su juodu kaspinu dienomis). Kadangi pasileidęs jaunimas vis tiek trinsis apie Paminklus, reiktų užminuoti 50 m plotą aplink juos, dėžes apklijuoti "objektą saugo stipri security". Taip pat reiktų policijos budėjimo postų, kuriuose sėdintys pareigūnai stebėtų, ar praeiviai nuleidžia akis ir šnabžda pagarbos žodžius, praeidami pro paminklus (išskyrus tuos, kurie peržengia 50 m ribą). Nustatyti dideles baudas, nuo turto konfiskavimo iki visiško draudimo vaikščioti gatvėmis, kuriose yra bent vienas paminklas, paminklinė lenta, medis ir pan. Jei ką pamiršau, tai tik iš dideliausio susijaudinimo...

17522. Dediminas apie stikliunius angarus2005-07-05 20:41
Nereikia taip sureiksminti nei Daivos A. nei savo, pvz Pepes nuomones, ir bus lengviau. Pagalvokite, ar labai jus pergyvenate, kai savo nuomone issako jusu vyras, zmonas, tevas ar mama. Demokratija skirta tiek Daivai A tiek Pepei, kurie pergyvena del skirtingu tu paciu paminklu pusiu. Mindaugo dienos proga dziaukites gyvenimo, proto ir demokratijos dovanomis. Nekiskite galvos i besisukancius mechanizmus, dviracius ir troleibusu ratus. Neziurekite i gyvus balvonus. Nestatykite stikliuniu angaru. Pauksciai nebijo medziu, vaikai-paminklu, suaugusieji- jie amzinai susizaloje, neatsargiai susiduria vienas su kitu, su akmeniniu Gediminu ar gatviu stulpu. Atminkite: ne vilku, zmoniu kaukimo baisu.

17540. Korra2005-07-06 20:07
Autorė rašo:"Kitapus Katedros, šalia Nacionalinio muziejaus, stūkso paminklas karaliui Mindaugui. Ant jo poliruoto postamento čiužinėja vaikai… Matyt, Vilniuje tiesiog trūksta čiužynių – karuselių vaikams. Ir tėvelių priežiūros". Tai tiesiog kvailas davatkizmas - nežinojau, kad ten vaikams patinka čiuožinėti - imsiu ir aš savo dukrą ir vesiu pasičiuožinėti. Siūlau padaryti akciją - VAIKAI ANT MINDAUGO. Kas už?

17554. Audi1002005-07-07 00:23
Geriau Mindaugas - po vaikais! Dar geriau - po zeme. Skelbiu akcija - uzkaskime Mindauga! Gaila, per velai sumasciau - jau ir valstybes diena praejo... Bet neverta prisiristi prie datu - pradekime tuojau pat!

17566. Pasaulietines davatkos, arba kokia yra musu kultura2005-07-07 14:05
Lietuvoje tai ir tedaro, kad vienas kita uzkasineja. Ne del estetiniu priezasciu, tai vietinio mentaliteto reakcija. Ekstremalus lietuviai vienas kita stumdo lygiai taip pat kaip "Mindaugo paminkla" del jiems patiems nezinomu priezasciu. Gaila, musu saunus miestieciai neturintys miesto gyvenimo tradiciju yra tikros pasaulietines davatkos. Kodel Daiva A negali issakyti savo nuomone, ir kodel ji turetu giedoti pagal kazkieno duda? Salies kultura, kurioje pirma reakcija yra zeminti vienas kito zodzius, mintis ir kuryba, kur sugebama tik priestarauti, turi daug rimtesniu problemu nei Mindaugas ar Gediminas.

17568. to: 175662005-07-07 14:10
Nuomonę išsakyti gali. Bet jeigu nuomonė, švelniai tariant, kreiva, tai apie ją irgi galima išsakyti savo nuomonė. Kitaip nejučia tokios kreivos nuomonės ims ir taps nurodymais:/

17569. Ar verta tiesinti kreivuma ir jo bijoti?2005-07-07 14:25
Neturekime iliuziju vienas kita pataisyti. Niekada neturesime vienos nuomones visuomeneje- visuomene yra labai ivairialype ir net absurdiskiausiu nuomoniu spektras tures savo pasekeju. Ne cia kreivumas, kreivumas tame, kaip i Daivos A. ar kieno kito mintis reaguojame. Daivos A nuomone nera visuotine, jos reakcija standartine kaip ir atstovaujanciu kitas nuomones, kurios cia nebuvo pateiktos bnet kiek issamiau ir itikinamiau nei tai padare Daiva. Jeigu mums rupetu kitokios nuomones, jos paveiktu musu kultura ir paminklus. Gaila, bet Daivos A pateikto reakcijos modelio pavyzdys dominuoja. Siuo atveju turinys visai nesvarbu, ar siuloma "uzkasti" ar "ginti i sali vaikus".

17570. tas pats, kuris buvo 17568;-)2005-07-07 14:51
Kol kreivumas yra pačių kreivųjų reikalas ir nėra privalomas, tai viskas tvarkoj:-) O pvz. policininkas irgi gali turėti savo nuomonę kad ir šituo klausimu, bet ar su bananu užtvoti tiems, kurie ant paminklo sėdi, ar žiūrėti į juos kaip į natūralų miesto gyvenimo reiškinį, jau ne jo nuomonės, o įstatymo reikalas. Kiek suprantu, autorė norėtų, kad policininkas užtvotų;-) O, kad jis tą galėtų padaryti, reikalingas įstatymas. O kad atsirastų toks įstatymas, reikia prikurti raštų a la "po mnogočislennym prozbam zhitelej";)

17571. Kalte ir baimes. Ar galime ju atsikratyti?2005-07-07 15:21
Sudorojant Daiva A uz jos nuomone laisves nepadidins. Toks veiksmas parodo, kad esame nelaisvi, kad zmones bijo ir ju fantazijos vis dar uzgozia refleksijas. Nevaldomos fantazijos apie Adomonyte, o tai reiskia, ir apie visus kitus, yra asmeniskai zmonems pavojingesnes, nei policininkas, kurio nereiketu bijoti. Demokratinese salyse policininkai tarnauja visuomenei, ju nebijoma. Sios pasleptos baimes parodo, kad vis dar gyvename itarumo, nepasitikejimo ir irracionalaus nesaugumo laike, jauciame tos atmosferos slegiancia itaka. Baisu ne tai, kad prievarta ir baudejas kazkur toli ir gali ateiti, o tai, kad jie cia salia, zmoniu samoneje, kad jie niekur nebuvo iseje. Nuo tos slegiancios samones busenos ir reiketu pradeti gelbetis, "uzkasti" jeigu kas sugebes, o ne baimintis del savo kaltes. Adomonytes pergyvenimas del nepagarbos valstybingumo simboliams, nepavirs realia policininko bausme uz tu simboliu negerbima. Baimes ir reakcijos parodo ka kita: iracionalioje visuomeneje kaltinama, baudziama ir jauciama irracionale kalte, jauciama stipri baime buti apkaltintam ir pasmerktam. Sis procesas Lietuvoje vyksta visu intensyvumu.

17572. Patriotė Zosė2005-07-07 15:28
Visi – prie paminklų! Kiekvienam kiemui – po herojų-simbolį! Čia man gražiausias Panevėžio pavyzdys: Dautartas savo teatriuko kieme "įsikalė" Don Kichoto paminklą, Markuckis neatsiliko ir uz kelių šimtų metrų esančiame kieme "pastatys" paminklą Andersenui! Jėzau, kam Panevėžiui tie "balvonai", ką jie turi bendra su šio miesto kultūros istorija?..

17574. to: 175712005-07-07 15:44
Nuomonių būna įvairių, tiesiog pats kai kurių nuomonių egzistavimas (jei tai reali nuomonė, o ne literatūrinė ar dar kokia išmonė) stebina ir tiek. O Daivos A. niekas nedoroja, tiesiog nesupranatama, kad vis dar yra tokio mąstymo žmonių. Ir kaltės jokios nejaučiu. Tiesiog stebina bandymas kaltinti. Jei kas nors pasakytų, kad kvėpuoti pro nosį yra labai netikęs dalykas, turbūt nustebtum? Argi ne? Arba, jeigu kas nors pasakytų, kad ant kėdės sėdėti yra nepadoru, nes kėdė yra labai sakralus objektas;-)

17575. Laisve sau, nelaisve kitiems?2005-07-07 15:45
Problema yra ne Panevezys, Dautartas ar Mikuckis. Jeigu mes turime problemu, tai patys ir esame problema. Zmones dazniausiai nezino ko nori, ir nesupranta kas sako. Ju reakciju varimoji jega daznai buna paprasta, banali, gaminanti ta pati nesveika produkta. Petvarkyti tokia gamyba ne tai paprasta.

17576. Zora2005-07-07 15:46
Daivos niekas nepaglebesciuoja.

17580. kiss2005-07-07 16:02
"Didžiojo kunigaikščio Gedimino papėdė, postamentas, jau kelinta vasara tapo savotiška pasimatymų vieta". Autore siame sakinyje priestarauja pati sau. Jeigu Gediminas buvo Didziuoju Kunigaiksciu, tai is didziosios zodi "KUNIGAIKSTIS" ir reikejo rasyti. Kaip Jums ne geda! Tokia aiski nepagarba LDK Gediminui mane zeidzia!

17585. Tėvas2005-07-07 23:12
mAN TAI GRAŽU, KAD PRIE gEDIMINO ŽMONĖS SUSIRENKA, BUČIUOJASI. Mes anksčiau rinkdavomės "ant akmenų" (prie Katedros) ir nieko nenutiko.

17610. Zosė2005-07-10 14:59
Kaip "nieko nenutiko"? Juk pats pasirašėte: "Tėvas". Taigi "nutiko" ir dar kaip!

17611. geras pasiulymas2005-07-10 16:42
"Girtas Gediminas neranda musio lauko" gal ir visai reiketu aptverti - uzgrius ar apvems tuos drasuolius, kurie po juo lukuriavimo vieta pasidare.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2012 m. Sausio

PATKPŠS

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 7 iš 7 
21:29:24 Jan 29, 2012   
Jan 2011 Jan 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba