Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2008-10-24 nr. 3209

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• GIEDRĖ KAZLAUSKAITĖ.
Vestuvinė suknelė
23
• KRONIKA
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• KINO TEATRAI1
• TEATRAI
• PARODOS
• KONCERTAI
• VAKARAI
• ĮVAIRŪS

AKTUALIJOS 
• Rūta Kačkutė.
Kultūros politikos modeliai Europoje
2

KNYGOS 
• RAMUTĖ DRAGENYTĖ.
Žodžio švytėjimas
4
• TAISIJA KOVRIGINA.
Kaliningradas–Klaipėda–Vilnius: eilėraščiai su komentarais ir nuotraukomis
2
• Bibliografijos ir knygotyros centras
• ALEKSANDRA FOMINA.
(pa)skaitiniai
1
• Naujos knygos

LITERATŪRA 
• PRANAS VISVYDAS.
Įlanka ir tiltas – Diotimai
4

DAILĖ 
• ROMUALDAS ALEKNA.
Forma, novatoriškumas, temų atgaiva
• VIOLETA ŠIMULYNIENĖ.
Medalių mėnuo Šv. Jonų gatvės galerijoje
• AISTĖ BIMBIRYTĖ.
Pagal Mindaugo Skudučio „Besilaukiančią“
4

MUZIKA 
• Birutė Mar.
Lietuviškos dainos Pekine
2
• JŪRATĖ MARTINAITYTĖ.
Rudens gėrybės

KINAS 
• AGNĖ MACAITYTĖ.
Nauji Rusijos filmai šimtmečio fone

SAVAITĖ SU TV 
• Skirmantas Valiulis.
Sveikatai ir laimei
2

TEATRAS 
• Ridas Viskauskas.
Viltingas jaunos režisierės debiutas

POEZIJA 
• VYTAUTAS LANDSBERGIS.
Iš vasaros dienoraščio
12

PROZA 
• PETRAS VENCLOVAS.
Vienatvės įkaitas

VERTIMAI 
• Jean-Marie GustavE Le Clézio.
O vagie, vagie, koks yra tavasis gyvenimas?
3

AKTYVIOS JUNGTYS/POKALBIAI 
• Su poetu LIUDVIKU JAKIMAVIČIUM apie jo knygą „Lapė ir kaliošai“ kalbasi režisierė AGNĖ MARCINKEVIČIŪTĖ.
Vaikams juokinga – rimta ar nerimta
7

AKTYVIOS JUNGTYS/KULTŪROS DIS/KURSE 
• Živilė Kropaitė.
Apie angliškus knygų klubus
3
• Rūta Jakutytė, Kauno „Santaros“ gimnazija, XI klasė.
Miniatiūros
2

AKTYVIOS JUNGTYS/JAUNIMO PUSLAPIS 
 Mindaugas Peleckis.
Letas Palmaitis: „Pasaulinės oligarchijos bandymas užgrobti valdžią pasaulyje – jokia globalizacija“
14

KRONIKA 
• Ypatingam renginiui – ypatingi reikalavimai
• Vokietijoje išleista Lietuvos kultūros istorijos knyga1
• Šokio spektaklio „Raudonos kurpaitės“ premjera

In Memoriam 
• FELIKSAS JAKUBAUSKAS
1935 06 02–2008 10 17

DE PROFUNDIS 
• ALEKSANDRAS ŠIDLAUSKAS.
Kultūrų daugiaplaniškumas
13

AKTYVIOS JUNGTYS/JAUNIMO PUSLAPIS

Letas Palmaitis: „Pasaulinės oligarchijos bandymas užgrobti valdžią pasaulyje – jokia globalizacija“

Mindaugas Peleckis

[skaityti komentarus]

iliustracija
Letas Palmaitis

    64 metų LETAS PALMAITIS – išskirtinė asmenybė. Tai – žmogus, 1983 m. kartu su lingvistu Vladimiru Toporovu (1928-2005) paskelbęs prūsų kalbos atkūrimo manifestą. Gimęs Ingrijoje, sunaikintos Peterburgo (tuometinio Leningrado) kultūros atstovų šeimoje, mokęsis matematikos, vėliau tapęs semitologu (hebrajų, arabų, aramėjų kalbų specialistu), baltistu ir kartvelologu (gruzinų, svanų kalbų specialistu). Šiuo metu tyrinėja prūsų kalbą ir vadovauja šios kalbos atkūrimo eksperimentui. L. Palmaitį dabar domina vadinamoji pasaulio globalizacija ir konspiracijos teorijos. Jis yra ir vertėjas, maketuotojas, korektorius ir, kaip pats sako, „dar velniai žino kas“.


Kaip vertinate globalizaciją? Ar kanadiečių filosofo Marshalo McLuhano aprašytas vadinamasis „globalusis kaimas“ yra teigiamas ar neigiamas dalykas (žmonės virtualiu būdu tartum priartėja vienas prie kito)?

Globalizacija yra natūralus procesas, kurio neįmanoma sustabdyti („pūsti prieš vėją“). Esu krikščionis, todėl vertinu dorovės požiūriu. Viskas priklauso nuo to, kaip (dorai ar nedorai) žmonės reaguoja į globalizaciją.

Dorąja puse neabejoju: žmonės pasinaudoja realia galimybe pažinti vieni kitus, ima suprasti ir gerbti kitas kultūras, darosi mažiau ego- ir etnocentriški, kritiškiau vertina patys save. Atsiranda galimybė vienyti globalinius ir regioninius resursus, naudoti juos žmogaus ir aplinkos labui.

Tačiau akivaizdi ir nedoroji pusė. Pirmą kartą istorijoje globalizuojamas monopolinis kapitalas, kuriasi pasaulinė oligarchija, kuri pašalina arba minimalizuoja konkurenciją, pasiskirstydama ekonominę valdžia tarp sau pavaldžių transkontinentinių korporacijų (www.globalpolicy.org/socecon/tncs/index.htm). Per transkontinentines korporacijas uzurpuojami gyvybiniai žmonijos resursai (bankai, energetiniai resursai, naftos ir dujų pramonė, žemės ūkis, maisto pramonė, mašinų gamyba ir kt.), organizuojamas narkotikų biznis, perkama politinė valdžia, paperkamos vyriausybės ir prezidentai, slaptosios tarnybos ir jėgos struktūros. Kaip visa tai vykdoma, nėra jokia paslaptis (ar „sąmokslas“) – internetas pateikia plačiausią informaciją (www.theinsider.org, www.copvcia.com). Pasaulinės oligarchijos bandymas užgrobti valdžią pasaulyje –­ jokia „globalizacija“, bet visais požiūriais kriminalinė politika, kuri ir vadinama terminu „globalizmas“. Globalizmas prisidengia globalizacija ir pakeičia sąvokas.

Yra nemažai konspiracijos teorijų, kurių esmė – kas nors nori užvaldyti (arba jau valdo) pasaulį: valstybės, tautos (rusai, žydai, amerikiečiai, arabai), ar net pateikiama fantastinių scenarijų (paslaptingi Mahatmos Šambaloje, ufonautai, masonai, tamplieriai, kiti slaptieji ordinai ir slaptosios tarnybos). Kaip vertinate konspiracijos teorijas? Kas Jums priimtina, o kas – ne?

Reikia analizuoti tikrovę. Niekas neneigs, kad gyvename neregėtos techninės pažangos laikais. Deja, akivaizdu, kad ne tik didėja praraja tarp turtingųjų ir neturtingųjų, bet svarbiausia – nyksta vidurinioji klasė. Susidaro naujos visuomenės modelis: nepasiekiami oligarchai, jiems tarnaujantys milijonieriai (įskaitant formalius „premjerus“ ir „prezidentus“) ir „visi kiti“, t. y. buvusi vidurinioji klasė (smulkūs verslininkai ir gamintojai, mokslo ir meno darbuotojai, inžinieriai, mokytojai, gydytojai, kvalifikuoti darbininkai ir kt.) bei žemesnioji klasė (nekvalifikuota darbo jėga, bedarbiai, asocialūs asmenys ir kt.). Kitaip tariant, artėjame prie Platono „idealiosios visuomenės“ modelio: aristokratai–tarnai–vergai. Panaršykite internetą ir sužinosite apie pasaulio galiūnų teorijas, kad žmoniją reikia gelbėti nuo nereikalingo pertekliaus. Beje, žmonių skaičius tikrai pasiekė ribą, kada reikia arba racionalizuoti ir humaniškai mažinti vartojimą, arba mažinti žmonių skaičių planetoje (čia tinka badas, karai, „reguliuojamieji konfliktai“, „terorizmas“). Suprantama, kad oligarchai pasirenka antrąjį variantą. Klausimas: ar tas akivaizdus milijonų žmonių stūmimas iki egzistencinės ribos nėra sąmoningas? Tamsi XX a. istorija toli gražu dar neatskleista.

Kaip vertinate bene vienintelį lietuvių konspirologą Vilių Bražėną ir jo teorijas?

Labai gailiuosi, kad jis vienintelis. Tapo juo todėl, kad pagyveno Amerikoje ir parsivežė čia tai, apie ką ten seniai diskutuojama ir ko mūsų provincialus protelis nesugeba nei pastebėti, nei įvertinti. Jo „konspirologija“ jau paseno, nes Vakaruose tie dalykai nebevadinami sąmokslu, bet įvardijami kaip tikrovė (www.theanalysis.net). Šiaip V. Bražėnas gana preciziškai pavaizdavo globalizmo kilmę nuo pirmųjų iliuminatų iki Apskritojo stalo (www.atlanteanconspiracy.com/2008/06/rhodes-round-table-groups.html) ir toliau iki Council for Foreign Relations, parodė, kaip iš JAV buvo remiami komunistiniai režimai, tiksliai įvardijo gausias globalistų organizacijas JAV, bet nebeaprėpė šios dienos internacionalinių „klubų“ veiklos. Šiandien mums reikia nebe V. Bražėno, bet analitikų grupės, gebančios naudotis internetiniais resursais. Juk šaltiniai plačiai prieinami internetu anglų kalba, bet daugelis lietuvių nesivargina juos „versdami“ (skaityti, deja, moka tik nedaugelis).

Konspiracijos teorijos tapo ir pramogų verslo dalimi – kuriami filmai, rašomos knygos (vien kokią reakciją sukėlė „Da Vinčio kodas“). Ar tai – kieno nors gudrus bandymas parodyti, jog šios teorijos – tik vaizduotės padarinys ar tiesiog dar viena mada?

Taip, „Da Vinčio kodas“ tikrai „nemirtingas“, kaip ir „Titanikas“. Ta proga esu parašęs porą straipsnių, vienu jų net papildyčiau šį mūsų pokalbį: www.slaptai.lt/­readarticle.php?article_id=396. Manipuliuoti miesčionio sąmone – viena iš globalizmo strategijų, nes miesčionis ima mąstyti jam pakišamais štampais ir nebeatskiria tikrovės nuo Holivudo filmų. Visa pramogų industrija ir turi tokį uždavinį: nuasmeninti ir atimti protą.

Kaip įsivaizduotumėte Lietuvą, lietuvius globaliame kontekste? Įstojusi į NATO ir ES, Lietuva prisiėmė daugybę įsipareigojimų, nors gyvenimas čia tikrai nėra geras, ir visi, kas nėra „akli“, tai mato. Ar reikia mums kištis į globalius procesus? Ar Lietuvai padės išlikti įsitraukimas į globalias organizacijas? Juk yra neutralių valstybių.

Neutralių valstybių nelieka ir neliks todėl, kad visų ekonomika yra susijusi, bet į globalius procesus kištis galima ir reikia, nes būtent globalizacija ir naujos technologijos duoda galimybę net ir individams brautis į pasaulio viešpačių valdas (pats primityviausias atvejis – kriminalinis programišių įsibrovimas į milijardierių banko sąskaitas). Tačiau būtent Lietuva, kaip valstybinė struktūra, yra visiškai bejėgė jau todėl, kad yra integruota į Naujosios Pasaulio Tvarkos srautą. NATO, kaip ir ES, be abejo, yra įtrauktos į globalistinę politiką. Mums NATO yra svarbi, kol išlieka Rusijos grėsmė, tačiau neturėtume NATO nei idealizuoti, nei absoliutizuoti. Šiuo metu reikalinga ir tiek.

Ko negali formali Lietuvos valstybė, gali lietuvių tauta. Mūsų laikais, kada tradicinės valstybės naikinamos ir vietoj jų atsiranda naujos – transkontinentinių korporacijų pavidalu, valstybė praranda tautos išlikimo užtikrintojos funkciją. Tauta yra didelė šeima, kuri išlieka turėdama išlikimo valią (nekalbu apie išorinį genocidą). Bet jei tas išlikimas priklauso nuo tautos valios, pastaroji priklauso nuo Viešpaties, kuris palaiko gyvybines jėgas tų, kurie Jam patinka. Mes vadinamės katalikais, bet dažnas nesupranta, kad tai reiškia tikėjimą Kūrėju bei Jo Apreiškimu –­­ nuo aiškaus išdėstymo, kas tinka ir kas ne, iki Atpirkėjo ir Jo Visuotinės Aukos. Daugelis piktinasi, kad Apreiškimas surašytas vos ne žalvario amžiuje, to meto kalba, o dabar... tokie pažangūs laikai! Žalvario amžiuje kiekvienas žinojo, kaip užkurti ugnį, pasistatyti namą ir užsiauginti duonos. Mūsų žmogus nežino, kas yra jo laiptinės kaimynai, užtat žino, kad mokslas yra „visagalis“, kuriuos mygtukus reikia paspausti, kad užsidegtų šviesa, imtų sukiotis mikrobangų krosnelė ir pradėtų bambėti televizorius. Amžinos tiesos nesikeičia ir jų niekas nenuginčijo: pasaulis neatsirado „atsitiktinai“, Kūrėjui nepatinka puikuoliai, stabmeldžiai, žudikai, vagys, melagiai, sodomitai ir paleistuviai, patinka Juo pasitikintys romieji ir gailestingieji, mylintys tiesą, skaistieji ir darbštieji. Jei tautos branduolį sudarys tie, kurie patinka, patiks ir tauta. Tuomet joje bus ir valia išlikti. Jei tautos branduolį sudarys degeneratai, vargu ar tai jau bus tauta. Jos išlikimas beprasmis. Todėl norėdami išlikti, turime patikti, t. y. atgimti tikrais krikščionimis, tikėti Vieną DVą (Dievą, – M. P.), t. y. Vieną Tiesą ir Vieną Moralę, pamilti Tiesą daugiau nei savo gyvybę, patogumus ir karjerą. Tuomet nebus nei korupcijos, nei kitokio išsigimimo.

Dėkoju už pokalbį!

 

Skaitytojų vertinimai


49345. dd :-) 2008-10-26 13:03
labai idomus interviu

49347. zigmas :-) 2008-10-26 13:21
Išties labai idomu

49354. :))2008-10-26 23:07
grafomano m.p. siautejimai tesiasi

49355. to :))2008-10-27 00:01
uz persekiojima a.b. gresia baudziamoji atsakomybe

49393. Letas Palmaitis2008-10-28 04:10
Daug pilniau apie ta pati: http://lietuvosnaikinimas.wetpaint.com/

49394. praeivis 2008-10-28 09:41
Idomus interviu, pagarba, bet niekad nepaugaunu to bandymo prisitaikyti: globalizmas - gerai, oligarchai - blogai, Lietuvai reikia stoti i visas europopines Sajungas, prarasti suvereniteta - o tada mes kursim lietuviu tauta su ambrazeliais. Menkavertis budas "dalyvauti" didelej politikoj.

49410. Ar lietuviai susipras apginti savo egzistenciją? 2008-10-28 22:21
šiaip patarimas - niekada nedaryk, ką tau pataria valdžia. Geležinė taisyklė, nes toks aistringas paklunumas (to nebuvo nei Vengrijoj, nei Slovėnijoj) kuris yra populiarus Lenkijoj ir čiut modernesnėj Lietuvoj ir pridarė daug bėdų. Viena iš savigynos formų yra pati vėlyvoji postmodernizmo egzistencija gimusi Vakaruose. Nieku gyvu netikėk autoritetais, ypač savais. Landbergio kultas filologų tarpe ar kiti mesianistai yra tragedija tautos egzistencijai. Ką matom plika akimi pagal demografinius pakitimus bei vidutinės klasės nuostolius Lietuvoje (klatų bus ieškoma tik ne mylimo mesijaus aplinkoje). Kitos Rytų valstybės nebuvo fanatiškos ir geriau atrodo dabar. Dabar vėl atėjo fanatiškasis tarpsnis. Ar lietuviai susipras apginti savo egzistenciją?

49411. Skirmantė2008-10-28 23:07
Man tikrai juokinga, kad manoma, jog dabar atsirado kažkokia "globalizacija". Visą laiką egzistavo toks reiškinys (savo esme), visada reikėjo stengtis išlikti. Tad šitas ale "mesijas" - tuštybės dėžutė.

49429. to "ar lietuviai"2008-10-30 20:37
Persenusi dainelė "Landsbergis dėl visko kaltas". Taip nieko naujo ir neišmokote?

49430. nežinau ar verta bolševikams tai aiškinti, nesu pirmas, nesu paskutinis, bet tai darau for 494112008-10-30 22:15
mokykis fanatike - visų pirma Estijoj landbergio nebuvo, kontekstą trauki, kaip bolševikas pamatęs Lenino vardą tekste (kitkas nesvarbu). Antras dalykas socialinė rekonstrukcija vyks 2013 metais -> britų mokslas (toto), ruskiai tiesiog nori periimti USA, kas juokinga, nes jie kažkada periminėjo vokiečius (Marksas), fanatikai kaip tu nepripažįsta civlizacijos raidos, vadinasi fanatikams VL veltui kaltinamas, Leninas irgi. Britai ir vokiečiai galvoja kitaip (jie ir, pagal, tave, antilandbergistiniai - Leninas modernizavo rusiją labai sparčiai, panašiai kaip atatiurkas Turkiją. Tai yra neblogai, nes pilna rusų mokslininkų ir USA ir Vokietijoje jie Labai Aukšto Lygio. Bet fanatizmas lieka - ar tai leninietiškas ar landbergietiškas yra katastrofa pačiam kraštui, tiek rusijai (putinas), tiek Lietuvai (pagal civilizacinius rodiklius paskutinė beliko su "Landsbegis dėl visko kaltas" tegyvuoja jo nemarumas).

49431. dar plius2008-10-30 22:24
suklydau 49411 turėtų būti 49429 - beje landbergis yra nulis palyginis su atatiurku, leninu, ir netgi su beveik visais Rytų Europos lyderiais, nes rezultatai Lietuvai yra patys blogiausi. Nebent, tamsta esi subobėjęs fanatikas, kuriam svarbu procesas, o ne rezultatas. Tada eik gimdyt vaikų, nes jau nėra kam dirbt, konservai jau nebeturi kadrų papildymams ir mylėk nemarųjį landbergį kokiame Slovėnijos, Čekijos ar Estijos geriau gyvenančių idijotų kompanijoje.

49432. Lansbergis nekaltas - aplinka kalta2008-10-30 22:32
Lansbergis nekaltas - aplinka kalta. Nemari frazė XXI amžiuje

49433. paskutiniam rašiusiam 3 komentarus2008-10-31 02:47
ei, narkomane, gal raminkis. žinom ir be tamstos patys viską

62698. Algimantas Zolubas :-) 2010-08-31 06:19
Kai kurie komentatoriai nesuvokia žodžių globalizmas ir globalizacija prasmės. Įsiskaitykite į straipsnį, suprasite. Globalizmas - pasaulinės valdžios siekis - konspiracijos sumetimais sąmoningai nerašomas į tarptautinių žodžių žodyną (kompiuteriuose pabraukiamas raudonai). Globalizmas, anot V. Bražėno, - sąmokslas prieš žmoniją (skaitykite tokiu pavadinimu jo knygą).

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2012 m. Sausio

PATKPŠS

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 11 iš 11 
21:26:06 Jan 29, 2012   
May 2009 Sep 2014
Sąrašas   Archyvas   Pagalba