 Praeitų metų Poezijos pavasario laureatas Stasys Stacevičius ir šių metų laureatas Kazys Bradūnas su žmona Algimanto Žižiūno nuotrauka |
Gražiai nuskambėjo, toli nuaidėjo svarbiausias Poezijos pavasario akcentas - gegužės 24 d. Kaune, Maironio lietuvių literatūros muziejaus kiemelyje, apvainikuotas 38-asis šventės laureatas. Juo už poezijos dvitomį "Sutelktinė" tapo Kazys Bradūnas. Laureato regalijas ir didįjį Maironio prizą poetui įteikė Kauno miesto savivaldybės Valdybos narys, Kultūros ir švietimo komiteto pirmininkas Algimantas Puidokas, Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Vida Jasaitytė ir Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Petras Palilionis.
Tačiau šventinis poetų bendravimas tądien prasidėjo gerokai anksčiau. Jau vidudienį tradiciškai pasiklausyta liaudiškos muzikos ir pagurkšnota alučio Menininkų namų terasoje, pasirašyti autografai "Poezijos pavasario" almanachuose. Reti svečiai Kaune - pirmasis Poezijos pavasario laureatas Justinas Marcinkevičius, 1975-ųjų laureatas Marcelijus Martinaitis, tad ir žurnalistai apie juos spietėsi tirščiausiai.
Popietę sostinės, užsienio ir Kauno poetai, pasidaliję į grupes, praleido Salomėjos Nėries, Balio Sruogos memorialiniuose muziejuose ir Botanikos sode. Tiek Markusas Jääskeläinenas iš Suomijos, tiek Janis Ruokpelnis iš Latvijos, Andrijus Bondaras iš Ukrainos, tiek su Kaunu susigiminiavusių miestų pasiuntiniai - estė Merlė Jaager, norvegas Steinaras Opstadas džiaugėsi ir gražia diena, ir dėmesiu poezijai. Žinoma, turėtume paminėti ir meksikietį Gerardo Bertraną, kuris, regis, Lietuvoje gyvena dažniau, ir Robertą Minhinnicką iš Velso.
O kur Antanas A. Jonynas, Kornelijus Platelis, Vidmantė Jasukaitytė, Jurgis Kunčinas? Negražu nepaminėti Kauno poetų Donaldo Kajoko, Daivos Čepauskaitės, Erikos Drungytės, Kęstučio Navako... Poezijos šventėje "ir kitų" nebuvo, tik Gintaras Patackas Maironio sodelyje bandė įvesti savo "tvarką", tačiau į jo pastangas rūšiuoti kolegos ir klausytojai žvelgė atlaidžiai...
Poetai padėjo gėlių prie Maironio, - nuo jo gimimo šįmet sukanka 140 metų, - paminklo, Maironio gimnazijos moksleiviai padeklamavo klasiko eilių. Vakaro sodelyje metu didžiojo dainiaus posmų paskaitė aktorė Regina Laucytė, pagerbti ir Oskaras Milašius, Stasys Santvaras, jų 125-ųjų ir 100-ųjų metinių proga po pluoštelį jų kūrybos paskaitė aktoriai Petras Venslovas ir Rūta Staliliūnaitė. Iš Los Andželo Poezijos pavasarį pasveikino neseniai 95-ąjį gimtadienį šventęs lietuvių poezijos patriarchas Bernardas Brazdžionis, jo eilėraštį padeklamavo aktorė Virginija Kochanskytė. Džiugu, kad kaip tik poetų šventei Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido įspūdingą albumą "Poetas Bernardas Brazdžionis grįžta į Lietuvą".
Kad dėmesys poezijai neblėsta, liudija ir keletas jau tradicinių apdovanojimų. "Kauno dienos" redakcija pagerbė Tautvydą Marcinkevičiūtę, "Ūkininko patarėjo" prizas teko Aldonai Puišytei, "Nemuno" žurnalas sveikino geriausią "Poezijos pavasario" almanacho debiutantę Dianą Paklonskaitę, moksleivių Poezijos pavasarėlio laureate tapo Jono Basanavičiaus vidurinės mokyklos abiturientė Ieva Morkūnaitė.
Šventės literatūrinę dalį trumpai ir skvarbiai užbaigė Rašytojų sąjungos pirmininkas Valentinas Sventickas. Po jo labai netikėtai, tačiau laiku ir vietoje, pasirodė kūmutės Apolonija ir Kunigunda. Lėlių teatro komentatorės pralinksmino klausytojus, paskatino pažvelgti į poetus ir jų kūrybą kitomis akimis...
Vakaro antroji dalis - Kauno berniukų ir jaunuolių choro "Varpelis" ir ansamblio "Ainiai" koncertas.
Pasak laimingai pavargusio Rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininko P. Palilionio, graži šventė vargu bau būtų buvusi tokia įspūdinga, jeigu ne rėmėjai: Kauno miesto mero pavaduotojas Arvydas Garbaravičius, "Kauno diena" (bendrovės generalinis direktorius Edmundas Kalinas), Kauno radijas ir televizija (direktorius Petras Garnys), svečių namai "Tėvynė" (direktorė Dalia Vyšniauskienė), SPAB "Stumbras" (generalinis direktorius Vidimantas Švabas).