 Juozo Bagdono tapybos kūrinys |
Abstrakčioji dailė, atsigrįžusi į paslaptingąjį žmogaus dvasios pasaulį, jame ieško idėjų, kurias išreiškia bedaiktėmis formomis - bedaiktėmis, kaip bedaiktė yra ir žmogaus dvasinė prigimtis. Įspūdis, pasąmonė ir emocinė jėga sudaro abstrakčiosios dailės kūrinio turinį.
Juozas Bagdonas
Lapkričio 5 d. LR užsienio reikalų ministerijos patalpose atidaryta iškilaus išeivijos dailininko, dabar jau plungiškio, Juozo Bagdono tapybos darbų paroda ir pristatytas jo darbų albumas, sudarytas paties dailininko kartu su dailėtyrininke, įvado autore Dalia Ramoniene. Erdvių URM koridorių sienas papuošė ekspresyvios drobės, kurias dailininkas nutapė gyvendamas Niujorke ir grįždamas parsivežė į Lietuvą. Ne vienas, kalbėjęs atidarant parodą, vadino Juozą Bagdoną lietuvių abstrakčiosios tapybos tėvu.
Juozas Bagdonas gimė 1911 metais gruodžio 11 d. Antrųjų Vydeikių kaime (Plungės rj.), mokėsi Plungės "Saulės" gimnazijoje, vėliau Kauno meno mokykloje ir privačioje Justino Vienožinskio studijoje. Pirmąją individualią parodą surengė 1933 metais. To laikotarpio kūriniai dar nebuvo nutolę nuo realistinės tradicijos ir J. Vienožinskio postimpresionistinės mokyklos, tačiau jau pasižymėjo savita tapybos maniera. 1940-aisiais J.Bagdonas persikėlė į Vilnių, o 1944-aisiais pasitraukė į Vakarus. Iš pradžių jis apsigyveno Vienoje ir pradėjo dirbti keramikos ir porceliano dirbtuvėje. Įvaldyta keramikos technika ir technologija jam vėliau labai pravertė. 1948 metais nuvykęs į Kolumbiją, gavo darbą Bogotos keramikos mokykloje, vėliau Kolumbijos nacionalinio universiteto Dailiųjų menų mokykloje dėstė keramiką ir dekoratyvinę skulptūrą. Gyvenimas Kolumbijoje, man regis, net ir vėlesniems jo darbams suteikė savitą pietietišką koloritą, paveikė jų dinamiką.
Dailininkui visą laiką magėjo atsidėti vien kūrybiniam darbui. 1958 metais persikėlęs į Vašingtoną, jis atidarė ten privačią keramikos ir dekoratyvinės skulptūros studiją, vėliau - privačią galeriją. To laikotarpio jo tapyba, atsisakydama daiktų, vis aiškiau krypsta abstrakcijos link. Galutinai šiuo keliu J.Bagdonas pasuko septintame dešimtmetyje, gyvendamas Niujorke.
Nepriklausomybę atgavusios Lietuvos sostinėje Juozas Bagdonas pirmą parodą surengė 1992 metais. Nuo to laiko įvairiems Lietuvos muziejams jis padovanojo daugiau kaip 400 savo geriausių darbų. 1993-iaisiais Žemaitijos dailės muziejus, įsikūręs Oginskių rūmuose, Plungėje, atidarė nuolat veikiančią jo darbų ekspoziciją. Dailininkas tebetapo ir dabar. Tikėsimės ateityje išvysti jo naujų darbų.