Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2002-06-21 nr. 2904

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
 Ridas Viskauskas.
IŠŠŪKIAI NEŽINIAI?
1
• TRUMPAI
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• KINO TEATRAI
• TEATRAI
• KONCERTAI2
• PARODOS
• VAKARAI
• ĮVAIRŪS
• LRT KULTŪROS LAIDOS
• LR KULTŪROS LAIDOS

AKTUALIJOS 
• KRITIKO MIRTIS
• Vladas Braziūnas.
KURSAS Į RYTUS
1
• LIETUVIŲ PEN CENTRO PAREIŠKIMAS3
• LRS

MUZIKA 
• Aušra Listavičiūtė.
TARP AKADEMINĖS IR IMPROVIZACINĖS MUZIKOS
• Rytis Jokūbaitis.
PRASIDEDA KRISTUPO VASARA
• Rita Aleknaitė-Bieliauskienė.
NORĖJĘS SUGRĮŽTI DIONISAS
• Sigita Naikelytė.
STASIO PALIULIO GYVENIMAS IR DARBAI
1

DAILĖ 
• Jurgita Ludavičienė.
KEISTAS MIEGAS, KEISTOS ŠIRDYS
• SIDABRO NĖRINIŲ ATŠVAITAI TELŠIUOSE: BAKALAURO DIPLOMAI2

TEATRAS 
• Audronė Girdzijauskaitė.
TORŪNĖS KONTAKTAI
1
• Daiva Šabasevičienė.
IŠVYKA Į FESTIVALĮ "EUROTHALIA"
• LAVIRUOJANT TARP INTERESŲ

KINAS 
• Rasa Paukštytė.
"KINOTAURAS": DAUG ŽVAIGŽDŽIŲ IR VIENAS MEILUŽIS
1

POEZIJA 
• VYTURYS JARUTIS

PROZA 
• Benediktas Januševičius.
VAKARĖLIS

KNYGOS 
• Liudas Giraitis.
DARIUS ŠIMONIS IR JO "RYKŠTĖ"
• Eugenijus Ignatavičius.
NEMIRTINGUMO ILGESYS
1
• NAUJOS KNYGOS
• SPAUDOS KONFERENCIJA FRANKFURTE

KRONIKA 
• Rimvydas Stankevičius.
IN MEMORIAM FILOLOGIJOS BERŽUI
4
• Skirmantas Valiulis.
TARKOVSKIO ILGESYS
2
• RADIJO PJESIŲ KONKURSAS

IN MEMORIAM 
• IŠTIKIMASIS PLUNKSNOS RITERIS

DIFFICILE EST SATIRAM NON SCRIBERE! 
• Tadas Desperadas.
TRIJŲ "S" PROBLEMA
3

PIRMASIS

IŠŠŪKIAI NEŽINIAI?

Ridas Viskauskas

[skaityti komentarus]

iliustracija
Ilona Balsytė ir Aidas Giniotis vaidina "Stogą"
Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Birželio 10-15 d. Vilniuje vyko Naujosios dramos akcija, kurią inicijavo Teatro ir kino informacijos ir edukacijos centras bei Britų taryba. Šįmetės akcijos devizas buvo "Britų iššūkis - lietuvių atsakas".

Teatro žmonėms birželis - karštymetis: sezono pabaiga, studentų egzaminai ir diplominiai spektakliai. Dar ir Naujosios dramos akcija - intriguojantis ir menininkų kūrybines galias provokuojantis renginys. Gal kaltas nuovargis, darbų gausa ar šiaip (visiems mums nesvetima) tinginystė, bet šiemet norinčių domėtis, ką veikia kolegos, ką rašo mūsų ir britų dramaturgai, kaip sekasi jų pjeses įkūnyti, skaičius, lyginant su ankstesniais metais, kiek sumažėjęs. Daugiau smalsuolių rinkosi į britų spektaklius. Šiaip publikoje galėjai matyti kelis režisierius, keliolika aktorių, retsykiais - valstybinio teatro vadovus. Na, dar kultūros institucijų atstovai, žiniasklaidininkai, teatro kritikai - tokia ne visai "tikra" publika… Gaila, šiemet Audronis Liuga, akcijos idėjos autorius, nepajudino periferijos teatrų - ar jiems nereikia naujų autorių, ar nėra poreikio, ar nerastas kontaktas su režisūros pajėgomis (kad ir kaip jas vertintume) vietose?..

VIENA PJESĖ - DU POŽIŪRIAI

Visuomet įdomu, kaip tą pačią pjesę interpretuoja skirtingi režisieriai. Matėme du vaidinimus pagal teatro, kino ir televizijos dramaturgės Abi Morgan pjesę "Mažutis dinamitas". Povilas Laurinkus, jaunas ir jautrus režisierius, į savo bendraamžius pjesės veikėjus žvelgė rimtai. Vadinamą "egzistencinį vakuumą", į kurį nugrimzdę trys jaunuoliai, - Antonis (Salvijus Trepulis), Liusjenas (Aistis Mickevičius), Madlein (Laura Mizerytė), - režisierius reikšmina nuo vaidinimo pradžios. Dėl sumažinto apšvietimo vos ne vos matomi aktorių veidai. Monotoniškuose balsuose - nuovargis, desperacija. Videovaizduose (autorius Andrius Jakučionis) poetiškai ir reikšmingai lyja lietus, blyksi kelio atšvaitai. Veikėjų santykiai - migloti, tik nujaučiama, kad juos slegia kažin kokios dramos.

Tuo tarpu režisierė Vicky Featherstone neskuba dramatizuoti "metafizinės kaltės" slegiamų vaikinų situacijos. (Jie - vienos moters savižudybės liudininkai.) Prie ežero poilsiaujantys vaikinai sutinka merginą. Jie žaismingai, su humoru bendrauja. Ir tik tam tikrais momentais režisierė leidžia prasiveržti jaunuolių likimų dramoms. Būti kartu, nežeidžiant vienas kito, pasirodo, ne taip jau paprasta…

iliustracija
Spektaklio "Mažutis dinamitas" scena
Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Kaip pasakojo britų aktoriai, šį spektaklį, "meilės istoriją", jie pastatė per 6 savaites. Įdomi jų profesinė patirtis: vaidybos jie nestudijavo; aktorių karjerą pradėjo nuo universiteto teatro. Scenos pakerėti, jie atsisakė darbo "pagal diplomus". Dabar per metus pastato po 2 spektaklius, kuriuos intensyviai vaidina 4-6 mėnesius. Londone turi tik biurą, o repetuoja ir spektaklius vaidina įvairiose aikštelėse. Džiaugiasi, kad, laimėję konkursą, 3 metams gavo valstybės paramą. Prisiminę debiuto laikus, sako: "Anuomet buvom jauni, aistringi ir sunkiai dirbom. Dabar taip nepajėgtume". Išties eksperimentai, ieškojimai bei teisė klysti - jaunystės privilegija. Metams bėgant, noro rizikuoti - vis mažiau. Ar akcijos dalyvių amžius (su retomis išimtimis) to neįrodo?

AR REIKALINGI VIENI KITIEMS?

Akcijoje pristatytos ir dvi lietuviškos pjesės. Keistuolių teatras ėmėsi šmaikštuolio Jurgio Kunčino politinio grotesko "Stogas", o Ramunė Kudzmanaitė - jaunos ir lyrikon linkusios autorės Monikos Kutkaitytės pjesės "Aš gyvenu kitame name".

Keistuoliai, žaidimo su publika meistrai, parodė atpalaiduojantį šou. Karštos dešrelės su ridikėliais ir baltas vynas prieš vaidinimą nuteikė žiūrovus linksmybėms. Jų nestigo. Aidas Giniotis it V.Kernagis iš "Robinzonų šou" veržliu tonu pradėjo: "Laikai neramūs. Į Vilnių įvesta Italijos Alpių šaulių elitinė divizija. Siena su Baltarusija nekontroliuojama, siena su Latvija uždaryta: latviai paskelbę Lietuvai 36,5 h ultimatumą dėl Būtingės, Mažeikių, Silkių zonos, krepšinio, "Maximos" tinklo…" O "padėtį šalyje" dar labiau komplikavo Sigučio Jačėno stalius Juozapas, ant Katedros stogo geriantis alų… Vaidinimas plėtojamas šitaip: A.Giniočio personažas skaito remarkas, pristato kitus veikėjus - grakščias mūsų valdžios šulų parodijas - ir paskirsto žiūrovams vaidmenis, kas kokią repliką turįs perskaityti. (Kuo žiūrovas labiau žinomas visuomenės asmuo, tuo džiugesnė publikos reakcija.) It "realybės šou" viską filmuoja Afrikoje operatorės patirtį įgijusi Ilonos Balsytės veikėja, o filmuota medžiaga matoma TV ekrane. Publika kvatoja iš J.Kunčino "futurologinės" Lietuvos vizijos, iš atpažįstamos situacijos, kai valdžios figūros neadekvačiai vertina problemas arba nevykusiai jas sprendžia. Nepikta juoko rykštė užkabina net Valdą Adamkų (Vaidotas Žitkus).

iliustracija
Spektaklio "Asmeniniai gyvenimai" scena
Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

R.Kudzmanaitei ir jos suburtiems aktoriams teko sunkesnė užduotis - iš pjesės, kurioje, pasak režisierės, nelabai buvo ką vaidinti, reikėjo sukurti sceninį vyksmą. Kaip sakė talentinga Jono Vaitkaus studentė Jurga Jalianiauskienė, repetuojant nuolat kildavo klausimas, apie ką šita pjesė.

Beje, M.Kutkaitytės pjesė, kurioje veiksmo pretekstas rezgamas iš stringančio lifto, primena Aistės Ptakauskaitės pjesę "Atsargiai - liftas!", kurią prieš metus režisavo pati autorė Vilniaus universiteto Kiemo teatre. Joje išryškėjo studentų bendrabučio lifte įstrigusių trijų merginų charakteriai ir likimai. M.Kutkaitytės pjesė - "suktesnė": iš veikėjų poelgių, kurių tiek maža pjesėje, sunku suvokti jų esmę. Režisierė stengėsi išryškinti, kaip "stringančio lifto" situacijoje veikia įvairūs žmonės. Paradoksalu, bet šis buitinis trukdys visiems naudingas: J.Jalianiauskienės Poetei tai duoda progą semtis įkvėpimo, pažinti žmones, rasti klausytojų; dviem Panelėms (Rasa Marazaitė, Eglė Vaičytė) - viltis, kad jas išvaduos žavusis Vaikinas (Jurgis Damaševičius), kuriam ši prievolė itin maloni; Liftininkas (Arūnas Storpirštis) imasi "socialinės filosofijos" - esą reikia gyventojams užpildyti anketas, o jam - parinkti, kas su kuo galėtų užstrigti… Net Senoji ponia (Vanda Marčinskaitė), atseit bardamasi dėl netvarkos, tik jaunėja ir gražėja… Taigi apie vienatvę - nesigraudenant?

Nei J.Kunčinas, nei M.Kutkaitytė dėl įvairių priežasčių akcijoje nedalyvavo. Ir trupės negalėjo patikinti, kad minėtos pjesės bus repetuojamos toliau. Pokalbyje apie teatrų ir dramaturgų ryšius tik Renata Šerelytė patvirtino, kad naudingiau, kai pjesė rašoma dalyvaujant repeticijose, įsiklausant į repetuojančių pasiūlymus. Kodėl taip retai šiuolaikinė lietuvių pjesė patenka į teatrą? Nuomonių ir pasiūlymų būta įvairių. Reikia dramaturgams skelbti konkursus (rašyti "į stalčių" niekam nesinori), bandyti rengti tradicinius (sykį per mėnesį) pjesių skaitymus. Petras Mendeika sakė, jog periferijos žiūrovai nepasitiki nežinomų autorių pavardėmis ir pageidauja spektaklių pagal laiko patikrintų autorių kūrinius. Tad prisimintas radijo teatro vaidmuo, populiarinant naujus autorius. Įvardintas anekdotinis atvejis, kai vienas valstybinis teatras kratosi šiuolaikinių autorių, nes pinigus Kultūros ministerija skirianti tik nacionalinės klasikos statymui…

iliustracija
Aktoriai Jurga Jalianiauskienė, Jurgis Damaševičius, Rasa Marazaitė ir Eglė Vaičytė spektaklyje "Aš gyvenu kitame name"
Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

KELI NETIKĖTUMAI

"Volcano theatre" parodė Noelo Cowardo "Asmeninius gyvenimus". Ar pačios savaime teatro naudojamos priemonės yra vertybė? Minėta trupė, anot programėlės, remiasi "fizinio teatro" priemonėmis. Spektaklio veikėjai nė minutę (su išlygomis, žinoma) nenustygsta vietoje. Fizinės ekspresijos čia su kaupu. Vaidyba (žodis, mimika, judesys) utriruota (pavyzdžiui, moteris į vyro ištartą žinią reaguoja kone akrobatiniu šuoliu jam į glėbį). Lietuvoje panašia kryptimi dirba, tarkim, Laima Adomaitienė (jei prisimintume jos "Mešką" Telšių "Aglijos" studijoje).

Svečių spektaklis - pramoginis, linksminantis publiką, į subtilesnę žmogaus prigimties analizę nepretenduojantis.

Conoro McPhersono pjesė "Šventas Mykolas" - asmeninę ir profesinę pasitikėjimo ir prasmės krizę išgyvenančio teatro kritiko išpažintis. Akcijoje ji buvo skaitoma. Didžiausia intriga ta, kad ją skaitė pats Audronis Liuga - teatro kritikas ir akcijos sumanytojas. Skaitė dalykiškai, nesijausmindamas ir nekeldamas ažiotažo. Nuomonių apie tokį kritiko veiksmą bus, manykime, įvairių. Vis dėlto tai - veiksmas, ko gero, pareikalavęs pastangų apsispręsti, išsiaiškinti svarbius dalykus. Mesti iššūkį pirmiausia sau.

Tokie tad pirmų trijų dienų įspūdžiai.

 

Skaitytojų vertinimai


Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2012 m. Sausio

PATKPŠS

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 179 iš 179 
20:59:54 Jan 29, 2012   
May 2009 Sep 2014
Sąrašas   Archyvas   Pagalba