 Mildos Bazaraitės nuotrauka |
Gegužės 7–9 d. Vilniaus universitete ir įvairiose miesto vietose šurmuliavo leidybos studentai, šventę ketvirtąsias savo specialybės dienas „LeiDi’09“. Pasirinkta šių metų tema – „Tekstas virsta vaizdu“ – suteikė progą kiek kitaip pažvelgti į leidybą, patiems studentams leido teorines žinias pritaikyti praktikoje, o šventės lankytojai ne tik galėjo dalyvauti įvairiuose renginiuose, bet ir atsikratyti įvairių stereotipų, sklandančių apie leidybą.
Leidybos specialybė – pati naujausia Komunikacijos fakultete, todėl ją studijuojantiesiems itin dažnai tenka išgirsti klausimą, ką veiks baigę universitetą ir kas ta leidyba – menas ar verslas? Daugeliui atrodo, kad jaunieji leidėjai bus susiję tik su knygomis arba kad leis laiką prie spausdinimo staklių. Tema „Tekstas virsta vaizdu“ leidybos studentai siekė parodyti, kad leidyba – tai ne vien tradicinė knygų leidyba, bet ir įvairūs eksperimentiniai projektai, periodinė spauda, muzikos, vizualiųjų menų leidyba, o kur dar beribės reklamos galimybės... Šiemet leidėjai norėjo pažvelgti į leidybą vizualumo aspektu. Tema „Tekstas virsta vaizdu“ leido panagrinėti knygos formą ir jos kitimą, iliustracijas, pamatyti, kaip kūrinys pasikeičia, jį ekranizavus ir panašiai. O visa tai pateikti patrauklia studentams bei visiems miestiečiams forma leido įvairūs renginiai, vykę visas tris „LeiDi“ dienas.
Pirmąją dieną – gegužės 7-ąją (diena tradiciškai pasirinkta neatsitiktinai: gegužės 7-oji – lietuviškos spaudos lotyniškais rašmenimis atgavimo diena) – renginiai džiugino Vilniaus universiteto bendruomenę Saulėtekyje: po iškilmingo šventės atidarymo vyko netradicinių paskaitų maratonas – apie vaikiškų knygelių iliustravimą ir neribotą vaizduotės galią pasakojo dailininkė Sigutė Ach, šriftų ir iškabų subtilybes aiškino grafikos dizaineris Jurgis Griškevičius, o animaciją ir knygą gretino bei gausia vaizdine medžiaga džiugino animatorius ir iliustratorius Ilja Bereznickas. Dieną baigė filmo „Džiazas“ (rež. Raimundas Banionis, 1992), sukurto pagal Juozo Grušo dramą „Meilė, džiazas ir velnias“, peržiūra Lietuvos kinematografininkų sąjungoje. Prieš filmą apie sunkumus, kylančius ekranizuojant literatūros kūrinius ir kuriant originalius scenarijus, kalbėjo bei įvairias lietuviško kino vingrybes aiškino fotografijos, televizijos ir kino kritikas Skirmantas Valiulis.
 Mildos Bazaraitės nuotrauka |
Antrąją „LeiDi“ dieną, gegužės 8-ąją, tęsė renginiai Saulėtekio rūmuose: kūrybinėse dirbtuvėse buvo galima išmokti pasigaminti fotoaparatą iš paprasčiausios degtukų dežutės. Tai – vadinamoji pinhole technika, žinoma dar nuo Leonardo da Vinci laikų. O netradicinių paskaitų ciklą pratęsė leidyklos „Obuolys“ reklamos projektų vadovas Mantvidas Žalėnas (pranešimas „Kaip graužtuką paversti obuoliu“), pateikęs septynias sėkmingo knygų verslo taisykles, bei grafikos dizainerė Lina Ozerkina ir viešnia iš Šveicarijos Corina Künzli, kalbą apie teksto virsmą vaizdu iliustravusios daugybe pavyzdžių. Popiet renginiai persikėlė į viešąsias miesto erdves – Mokytojų namų kiemelyje kartu su leidykla „Dominicus Lituanus“ surengta šventė mažiesiems. Tęsdami šių metų leidybos dienų temą, kartu su vaikais studentai piešė teksto ištraukas iš „Kiškio Pranciškaus“, dainavo kartu su bardu, rašytoju, režisieriumi Vytautu V. Landsbergiu. Geras oras ir jauki Mokytojų namų kiemelio erdvė į renginį sutraukė didelį būrį mažųjų skaitytojų. Studentai nebūtų studentai, jei šalia kultūrinių renginių nenorėtų ir atsipalaiduoti bei pašėlti, tad antrosios „LeiDi“ dienos vakarą vyko bendras leidėjų ir alternative/indie/rock/britpop muzikos gerbėjų bendruomenės „Liverpool“ vakarėlis „Tarantino“ klube.
Leidybos dienas gegužės 9-ąją baigė nemokamas gyvos muzikos koncertas šalia Užupio meno inkubatoriaus „Galera“. Jame grojo grupės „Left I Right“, „The Breezebloxxx“, „Mc Messiah goes Mad Orchestra“ ir neseniai albumą išleidę „Avaspo“. O po koncerto į „Galerą“ rinkosi tie, kurie norėjo pamatyti festivalio NOA trumpametražes operas. Baigti Leidybos dienas šalia Užupio „Galeros“ jau tampa tradicija, nes kasmet leidėjai susirinkdavo čia paklausyti gyvos muzikos ir pasidžiaugti geru pavasarišku oru.
Taigi taip šiemet praūžė Leidybos dienos, tekstą pavertusios vaizdu ir palikusios daug gerų įspūdžių, smagių prisiminimų. Jaunieji leidėjai žada ir toliau nestokoti kūrybingumo, entuziazmo bei idėjų, tad kitą pavasarį ir vėl laukite naujų „LeiDi“!