 Iš serijos „Šestojo ir septintojo dešimtmečių fotografija“ Eustachijus Kossakowskis |
Iki birželio 21 d. pirmą kartą Lietuvoje veikia lietuvių kilmės lenkų fotografo Eustachijaus Kossakowskio darbų paroda. Tai pagrindinis šių metų festivalio „Kaunas Photo“ pavasario programos akcentas. Autoriaus fotografijų paroda iš Paryžiaus ir Varšuvos meno galerijų į Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galeriją (Nepriklausomybės a. 12) atgabenta neatsitiktinai. Šioje galerijoje saugomi ir Eustachijaus senelio grafo Stanislovo Kazimiero Kassiakowskio darbai.
Stanislovas Kazimieras Kassiakowskis buvo vienas pirmųjų fotografijos mėgėjų Lietuvoje, fotografų draugijos Varšuvoje steigėjas ir daugiau kaip šešių fotoalbumų autorius, kruopščiai fiksavęs didikų šeimos gyvenimo akimirkas, Ukmergės miestelio kasdienybę, apylinkių gamtos panoramas, valstiečių buities vaizdus.
Eustachijus Kossakowskis paveldėjo senelio aistrą fotokamerai ir Antrojo pasaulinio karo metu ėmė lavinti talentą. Pokario Lenkija Eustachijui buvo ir fotografinio įkvėpimo, ir kartėlio šaltinis. Net ir fotografuodamas oficialiems leidiniams, reprezentuojantiems Lenkiją pasaulyje, E. Kossakowskis banaliuose socializmo statybų ir Lenkijos atstatymo siužetuose gebėdavo apgyvendinti modernizmo dvasią. Vėliau fotografas persikėlė gyventi į Paryžių, kur fiksavo Paryžiaus galerijas, menininkų sambūrių gyvenimą, besikeičiančius šio miesto peizažus ir detales, keliones.
Už gyvenimo pasiekimus ir indėlį į šalies fotomeną Eustachijus buvo apdovanotas Atgimusios Lenkijos ordino riterio kryžiumi. E. Kossakowskis mirė 2001 m. Paryžiuje.
E. Kossakowskio fotografijų serija festivalyje „Kaunas Photo 09 Polska“ – unikalus parodinis autoriaus kūrinių ansamblis, aprėpiantis jo kūrybą nuo lenkiškojo laikotarpio – pokario Lenkijos ir septintojo dešimtmečio populiariosios kultūros, iki paryžietiškojo laikotarpio konceptualizmo ir šviesos studijų, sukurtų kelionių metu.
Paroda surengta bendradarbiaujant su fondo EKO (Paryžius) prezidente Anka Ptaszkowska ir Varšuvos modernaus meno muziejumi.