Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2006-12-01 nr. 3120

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• Daiva Čepauskaitė.
LAPKRITIS
49
• KRONIKA
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• KINO TEATRAI
• TEATRAI
• KONCERTAI
• PARODOS
• VAKARAI
• ĮVAIRŪS
• LR KULTŪROS LAIDOS

AKTUALIJOS 
• Vytautas Bikulčius.
KAI FAVORITAS AIŠKUS...

LITERATŪRA 
 Karolis Baublys.
METŲ KNYGOS RINKIMAI – AR PAGRĮSTA AKCIJA?
37
• Karolis Baublys.
VYTAUTO KUBILIAUS PAŠAUKIMAS: TARP MOKSLININKO IR KRITIKO

KNYGOS 
• Rasa Klioštoraitytė.
POEZIJA IŠ „PERIFERIJOS“
• MADAM SAGAN1
• TU MAN PAPASAKOK5
• GILAUS MĖLYNUMO2
• KNYGŲ APŽVALGA

MUZIKA 
• Asta Pakarklytė.
STEVE’AS REICHAS IRGI ŽMOGUS
5
• FAUSTAS LATĖNAS IR JO LINKSMAI LIŪDNA KŪRYBA4

DAILĖ 
• Jurgita Ludavičienė.
RIBOS TOLUMOJE
1

KINAS 
• Tadeusz Sobolewski.
DOKUMENTINIS VDFF EKRANAS: KAIP TAI DAROMA
• ESU ANTROJO PLANO REŽISIERIUS

PAVELDAS 
• Elena Mazūraitė.
SURASTA IR RESTAURUOTA VILNIAUS VAIVADOS KAZIMIERO JONO SAPIEGOS HERBINĖ APLIKACIJA

POEZIJA 
• MYKOLAS SLUCKIS8

PROZA 
• Loreta Gražina Latonaitė.
RAMYBĖS AKMUO
8

VERTIMAI 
• Juhasia Kaliada.
INVICTA, ARBA LEMTINGOJI AFANASIJAUS KLAIDA

AKTYVIOS JUNGTYS/ ŠIUOLAIKINIS MENAS 
• Erika Drungytė.
MUŠAMŲJŲ FESTIVALIO „DRAMBLYS“ TRADICIJA NENUTRŪKO
4

AKTYVIOS JUNGTYS/ JAUNIMO PUSLAPIAI 
• Simas Pajuodis.
TALMUDINĖ ESĖ
3

MENO DIS/KURSE/ AKTYVIOS JUNGTYS 
• DILETANTIŠKI SAMPROTAVIMAI APIE PROFESIONALUMĄ14

KRONIKA 
• PRO TELEVIZIJOS LANGĄ1
• ALBINAS JOVAIŠAS 1931.VI.10–2006.XI.22
• Ričardas Kalytis.
GIMTŲJŲ LAUKŲ ŠAUKSMAS (1)
• GYVENTI IŠDIDŽIAI
• SKAITO AKTORIUS LAIMONAS NOREIKA2

DE PROFUNDIS 
• ŽEMAIČIŲ RETRO

LITERATŪRA

METŲ KNYGOS RINKIMAI – AR PAGRĮSTA AKCIJA?

Karolis Baublys

[skaityti komentarus]

LRT ir LR kultūros ministerija rengia Metų knygos rinkimus. Kaip pažymi akcijos organizatoriai, skaitytojai turės išrinkti labiausiai jiems patikusias trijų kategorijų knygas: knygą vaikams, knygą paaugliams ir knygą suaugusiems. Akcijoje dalyvaujančios knygos turi būti parašytos šiuolaikinių lietuvių autorių, išleistos nuo 2005 iki 2006 m. rugsėjo 1 dienos.

Šiemet po keturias kiekvienos kategorijos knygas išrinko dvi ekspertų komisijos. Po vieną knygą pasiūlė skaitytojai, balsavę interneto svetainėje www.lrt.lt

Knygos suaugusiems ekspertų komisiją sudarė deleguoti asmenys „Šiaurės Atėnų“ savaitraščio – Rasa Drazdauskienė, „Nemuno“ savaitraščio – Kęstutis Navakas, „Metų“ mėnraščio – Laimantas Jonušys, interneto svetainės www.omni.lt – Ernestas Parulskis, interneto svetainės www.bernardinai.lt – Gediminas Kajėnas, interneto svetainės www.skaityta.lt –Viktorija Vilkauskaitė, „Literatūros ir meno“ savaitraščio – Karolis Baublys. Kaip ir praėjusiais metais, komisijai pirmininkavo Laimantas Jonušys. K. Navakas ir L. Jonušys iš karto pateikė keturias, jų manymu, vertingas knygas. Tas ketvertukas taip ir nepasikeitė, nors buvo ir diskusijų, ir abejonių.

Knygų suaugusiems penketukas

Ekspertų išrinktos knygos:

1. Andriaus Jakučiūno „Servijaus Galo užrašai“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla,

2. Herkaus Kunčiaus „Nepasigailėti Dušanskio“, leidykla „Versus aureus“,

3. Saros Poisson „Šmogus“, leidykla „Ciklonas“,

4. Alvydo Šlepiko „Lietaus dievas“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

Skaitytojų išrinkta knyga – Galinos Dauguvietytės „Post scriptum“, leidykla „Tyto alba“.

Komisijos nariai vieningai sutarė tik dėl vienintelės meniniu požiūriu pavykusios knygos – Alvydo Šlepiko „Lietaus dievo“. Subjektyviu šio straipsnio autoriaus įsitikinimu, Saros Poisson novelių knyga „Šmogus“ tėra elementari provokacija; jos išliekamoji vertė kelia abejonių. Kai kuriose novelėse esama vykusio žodžių žaismo ar net savotiškos filosofijos, tačiau, vertinant elitinės literatūros aspektu, tai knyga apie antrarūšį gyvenimą, skirta tokiam pat antrarūšiam skaitytojui. Apskritai net tris iš keturių išrinktų prozos knygų vienija didesnis ar mažesnis noras provokuoti. Apie provokacinį romano „Nepasigailėti Dušanskio“ pobūdį rašė literatūros kritikas Algimantas Bučys straipsnyje „Senovės žydų ir bolševikų „raštai“ H. Kunčiaus tekste“: „Jei kam, neskaičiusiam romano, šeimyninės Aarono Dušanskio ir jo žmonos Odetės biografijų schemelės pasirodys banalios, skubu įspėti, kad jos pateikiamos tokiame srutų, šlapimo, spermos, alkoholio, saikingos pedofilijos, transvestizmo, onanizmo, pederastijos, lesbianizmo, sadizmo etc. padaže, kad mažai nepasirodytų net visko mačiusiam psichiatrui“ („Literatūra ir menas“, 2006.V.26). Kiek įdomesnis atrodytų Andriaus Jakučiūno pirmasis romanas „Servijaus Galo užrašai“: pasirinktas lietuvių literatūrai neįprastas erdvėlaikis – pirmojo mūsų eros amžiaus Romos miestas. Pritariu literatūros kritikei Daliai Černiauskaitei, kuri recenzijoje „Kūno siautėjimai ir išpažinimo galia“ („Literatūra ir menas“, 2006.III.24) teigė: „A. Jakučiūnui, turinčiam klasikinį išsilavinimą, mėgdžiojant antikos klasikų pasakojimo manierą, puikiai pavyko atkurti senosios Romos dvasią“.

Į pirminį labiausiai vykusių knygų sąrašą buvo patekusi Marcelijaus Martinaičio esė knyga „Tylintys tekstai“, Lauros Sintijos Černiauskaitės pirmasis romanas „Kvėpavimas į marmurą“, Paulinos Eglės Pukytės „Jų papročiai“, Vaidos Marijos Knabikaitės romanas „Mėnesiena tamsiame lange“. Po diskusijų nuspręsta, jog Lauros Sintijos Černiauskaitės ankstesnė knyga „Artumo jausmas“ vis dėlto meniškesnė, o Marcelijaus Martinaičio dienoraščio užrašų pavykę tik kai kurie fragmentai.

Komisijos nariai pažymėjo, jog šiais metais vertingų knygų kur kas mažiau nei praėjusiais. Bet tuomet kyla retorinis klausimas – ar reikėjo rinkti būtent keturias „vertingas“ knygas, jei nėra iš ko rinkti? Ar nebūtų užtekę dviejų ar trijų knygų?

Kitas klausimas – ar ekspertams pras­minga siūlyti tam tikras knygas, jei skaitytojai jau turi savo favoritą (šiuo atveju – Galinos Dauguvietytės „Post scriptum“)?

Knygas paaugliams ir vaikams rinko vaikų ir paauglių literatūros ekspertų komisija, kurios nariai buvo: vaikų ir jaunimo literatūros ekspertas doc. Kęstutis Urba, Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro direktorė Aldona Augustaitienė, rašytoja ir lietuvių literatūros mokytoja Vilija Dailidienė, rašytoja Renata Šerelytė, knygų apžvalgininkė ir vertėja Rasa Drazdauskienė, mokytojas Marius Mikalajūnas, mokinės Rūta Kaminskaitė ir Gabija Kriščiūnaitė.

Knygų paaugliams penketukas

Ekspertų išrinktos knygos:

1. Gendručio Morkūno, „Vasara su Katšuniu“ , leidykla „Tyto alba“,

2. Kazio Sajos „Kurio niekas nemylėjo“, leidykla „Alma littera“,

3. Daivos Vaitkevičiūtės „Trise prieš mafiją“, leidykla „Magilė“,

4. Vytautės Žilinskaitės „Kintas“, leidykla „Alma littera“.

Skaitytojų išrinkta knyga – Justino Žilinsko „Gugis – girių kaukas ir žmonių draugas“, leidykla „Tyto alba“.

Ekspertų išrinktos knygos:

1. Kęstučio Kasparavičiaus „Trumpos istorijos“, leidykla „Nieko rimto“,

2. Vytauto V. Landsbergio ir Kęstučio Kasparavičiaus „Tinginių pasakos“, leidykla „Nieko rimto“,

3. Selemono Paltanavičiaus „Velniukas ir vieversiukas“, leidykla „Žara“,

4. Laisvydės Šalčiūtės „Nykštuko kepurėlė“, leidykla „Baltos lankos“.

Skaitytojų išrinkta knyga – Martyno Vainilaičio „Vario varteliai“, leidykla „Kronta“.

Kaip teigia projekto koordinatorė Rūta Kačkutė, platesnę informaciją apie rinkimams pasiūlytas knygas, pokalbius su rašytojais, skaitytojais bei kritikais bus galima pamatyti ir išgirsti per LTV ir LTV2 televizijos kanalus, LR Pirmąjį kanalą ir „Klasikos“ kanalą, taip pat rasti interneto svetainėje www.lrt.lt. Pokalbiai su suaugusių ir paauglių knygų autoriais bus rodomi LTV 1 kanalo laidoje „Kultūra“. Vaikų knygų penketukai bus pristatomi vaikams skirtose televizijos bei radijo laidose. Apie akciją informuos ir kitos televizijos bei radijo laidos, jose bus galima išlošti akcijoje dalyvausiančias knygas. Organizatoriai ketina išleisti akcijos knygas pristatančius plakatus, kuriuos gaus visos bibliotekos, švietimo institucijos ir knygynai.

Už labiausiai patikusią knygą suaugusiems nuo sausio 8 d. bus galima balsuoti telefonu – trumpuoju numeriu. Jau dabar galima balsuoti elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu (adresuojant laišką „Metų knygos rinkimams“, LRT, S. Konarskio 49, LT-03123 Vilnius). Balsuojant reikia nurodyti savo vardą, pavardę ir telefono numerį.

Už labiausiai patikusią knygą vaikams vaikai gali balsuoti piešiniais – labiausiai patikusios knygos iliustracijomis. Piešinius reikia siųsti „Metų knygos rinkimams“ į LRT, S.Konarskio 49, LT-03123 Vilnius. Šie vaikų piešiniai bus demonstruojami Vilniaus knygų mugėje. Kai kuriose švietimo institucijose lankysis aktorė, kuri skaitys ištraukas iš 5 vaikiškų knygų.

Paaugliai gali balsuoti, siųsdami atvirlaiškius – trumpas recenzijas, skirtas labiausiai patikusios knygos autoriui. Juos irgi reikia siųsti „Metų knygos rinkimams“ į LRT, S. Konarskio 49, LT-03123 Vilnius) arba elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt. Balsuojant reikia nurodyti savo vardą, pavardę ir telefono numerį.

Pasibaigus akcijai, bus paskelbta savivaldybė, kurios vaikai ir jaunimas aktyviausiai dalyvavo akcijoje. Bus skaičiuojamas piešiniais ir atvirlaiškiais balsavusių vaikų procentas nuo savivaldybės gyventojų skaičiaus1.

Balsuoti galima iki vasario 22 dienos, Vilniaus knygų mugės pradžios.

Kaip pažymi projekto koordinatorė Rūta Kačkutė, visų trijų išrinktų Metų knygų autoriai tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje bus apdovanoti piniginėmis premijomis. Burtais išrinkus po dešimt aktyviausiai dėl kiekvienos kategorijos knygų balsavusių skaitytojų, jiems bus įteikti knygynų dovanų čekiai.   

Nors tokio pobūdžio akcija organizuojama jau antri metai, taip ir nesusigriebta į Metų knygos rinkimus įtraukti naujausių poezijos rinkinių. Nejaugi mūsų visuomenė poeziją laiko neverta dėmesio literatūros rūšimi? Kai prieš pat Vilniaus knygų mugę meniškiausių knygų dvyliktuką renka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, į jo akiratį patenka ir proza, ir eseistika, ir dramaturgija, ir, be jokios abejonės, poezija. Tačiau ar Metų knygos rinkimai nors kiek gali prilygti kvalifikuotam, profesionaliam Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiandieninės literatūros skyriaus darbuotojų požiūriui? Belieka tik retoriškai klausti: Metų knygos rinkimai – vertinga akcija ar nonsensas?

 

Skaitytojų vertinimai


33020. nelieskite mėlyno baublio!2006-12-04 01:08
Informacija su kažkokiom mįslingom intencijom. Viena vertus, autorius pats dalyvavo komisijos darbe, lankėsi (įsivaizduokim) susirinkimuose, o čia ima proverksmiu abejoti pačios akcijos tikslingumu. Gal nepavyko prastumti "savų"? O gal sužvėrėję Navakas su Jonušiu kažką negero autoriui ten padarė? Tačiau kur žiūrėjo visi kiti komisijos nariai? Juk tie žvėrys tik du. Ką veikė kiti, negi irgi balsavo už tas pačias ne tas knygas? O jei taip, tai kas kaltas? Ir apskritai, skriausti Baublį - vertinga akcija ar nonsensas?

33024. nesąmonė2006-12-04 05:24
šita akcija. Ir iš komisijos atrinktų knygų, ir iš Baublio pasamprotavimų, ginančių vien elitinę literatūrą, matosi, kad tai geriausiu atveju galėtų vadintis "literatūriškiausios" knygos rinkimai. Atrinktos knygos visai neskaitomos neliteratų. Kam tada tokie rinkimai? Ar negalima į rinkimus įtraukti absoliučiai visų tais metais išėjusių knygų, ir tergu žmonės atrenka, kas lbs patiks. Be to, jei kas balsavo toje svetainėje, galėjo pastebėti, kad balsavimas buvo visai pseudo: savo norimą knygą galėjai rašyti šimtus kartų per dieną, kompiuteris įskaičiuodavo.Kas gali peneigi, kad Varanavičienė, žinant jos apsukrumą, nepasodino kokių savo darbuotojų, prastumti Dauguvietytę? Dėl komisijos. Ji labai vienašališka, sudaryta iš vienodo literatūrinio skonio žmonių, kurie propaguoja "literatūra - literatams" liniją. Žodžiu, rinkimai daugiau nei pseudo. Man jie atrodytų sąžiningesni, jei vyktų kad ir knygų mugės metu. Juk į ją susirenka tūkstančiai žmonių, mėgstančių skaityti, bet tokių, kurių nevaržo "draugai - priešai" konjunktūra. Jei tie tūkstančiai pabalsuotų rinkimuose, kur būtų visos tais metais išėjusios knygos, tada gal ir galima būtų kalbėti apie "metų knygą". O dabar tebus galima sakyti, kad tai "komisijos metų knyga". O apie Dauguvietytę - kad tai "Varanavičienės metų knyga".

33027. Papa Kumpis2006-12-04 08:56
Jakučiūno ir Šlepiko knygos puikios.

33030. NN2006-12-04 10:15
Yra ir daugiau gerų knygų. Kodel visada pastebimi tik tie patys autoriai ir tos pačios leidyklos? Darosi neįdomu.

33032. vištos šlaunelė to Papa kumpis2006-12-04 13:38
Kam tos knygos puikios? Jakučiūnui, Šlepikui, Navakui ir Drazdauskienei? Kiti gi - žmonės "ne prie literatūros - meta vos pora puslapių įveikę. Kodėl bijomasi įrašyti tas knygas, kurios įdomios ne tik literatūros kritikams, bet kurios neatitinka tų išgarbintų elitinės literatūros kriterijų? Kad išrinks ne tą, kuris numatytas? Ar kad įsileidus į savo dramblio kaulo cechelį pašalinį - ne "elitinį" - iškils grėsmė nusistovėjusiai cecho hierarchijai ir visokioms iš valstybės melžiamoms stipendijoms?

33036. runkelis prekybininkas, to nesąmonė2006-12-04 15:02
Vos neapsivožiau - pasirodo ne as vienas išprotėjęs, bet ir tu (beje, nezinau, moteris ar vyras, jei moteris - tai išvis šakės, nors turbūt vyras..) Kas yra tos populiariausios knygos rinkimai? Teisinagai sakai: "Atrinktos knygos visai neskaitomos neliteratų. Kam tada tokie rinkimai? Ar negalima į rinkimus įtraukti absoliučiai visų tais metais išėjusių knygų, ir tegu žmonės atrenka, kas lbs patiks". Ne - tu taip pat isprotėjęs kaip ir as... :) Nors ne - nejuokinga... Problema ta, kad LIETUVIŲ LITERATŪROS NĖRA. NĖRA! Jos niekas neskaito... Ar įsivaizduojat - tos knygos, kurios įtrauktos teparduotos 300-400-600 tiražu. Tai NE POEZIJA - TAI PROZA! REALŪS TIRAŽAI - GĖDINGAI SLEPIAMI. ŠIAIP NORMALIOJE ŠALYJE tai būtų SKANDALAS, bet ne pas mus... Bet BUS - ei, LRT, Drazdauskiene ir "literatūrine bobule" - Navake, laikykitės, mes parengsime internete ALTERNATYVIUS RINKIMUS :)) Pažiūrėsim, ką žmonės išsirinks - ar Ivanauskaitę, 46 savaites topuose, ar daug ką nustebinusi Anilionytę ir taip toliau... (Durniams iškart pasakau - as ne iš tų leidyklų).

33037. zr 2 runkelis2006-12-04 15:12
Gera idėja:) O kurioje svetainėje ieškoti?

33044. kale2006-12-04 19:22
Fignia sie rinkimai. LRT esa skatina Dauguvietytes skaityma :)))) Juokinga

33045. Vladas2006-12-04 19:29
Neliteratai, tai ir rinkit tas knygas, kurios Maximoje prie pat raugintų kopūstų. Jūsų bėda ta, kad laikote, jog ir knygų gerumą apsprendžia ta pati rinka, kuri nustato alaus populiarumą. Tada ir rinkite Malūką. O Runkeliui prekyboje (tikiuosi, jo dar nespėjo salotoms parduoti) galiu pasakyti tik tiek - normalioje šalyje vienodai gerbiamos ir tos knygos, kurių kaip sakote, parduodama keli šimtai. Nes tuos kelis šimtus irgi kažkas skaito, ir ačiū Dievui, tikrai ne runkeliai. Runkeliams pakanka knygų apie tai, kaip praturtėti per šimtą dienų ir apie tai, ką žinoti, kad visi tave laikytų išsilavinusiu. Ačiū Dievui, ir užsienyje knygas apdovanojimams renka ne vox populi. Vox populi tegu pluša balsuodami "Kelyje į žvaigždes".

33046. Bibliotekų valsas2006-12-04 22:13
Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra (LATGA-A) pateikė Kultūros ministerijai 2005 m. autorinio atlyginimo paskirstymo už knygų panaudą bibliotekose ataskaitą, pagal kurią matyti, kad dažniausiai 2005 m. Lietuvos bibliotekų skaitytojams buvo išduodami rašytojos Elenos De Strozzi kūriniai. Kiti populiarūs grožinės literatūros kūrinių autoriai: Jurga Ivanauskaitė, Daiva Vaitkevičiūtė, Romualdas Granauskas, Justinas Marcinkevičius, Edvinas Kalėda, Jurgis Kunčinas, Laimonas Inis.

33063. to vladas2006-12-05 17:58
o kam reikalingos neskaitomos knygos? Geriau pavadinti "5 komisijos knyga". Taip bus tikslu.

33065. Tauta2006-12-05 18:48
Tai del tautos balso kaip ir aisku: de Strozzi, Malukas, Vaitkeviciute. Best of the best.

33068. razaskas>valdas2006-12-05 21:35
tai tikrai tuomet reikia tiksliai suformuluoti , o ne METŲ KNYGOS . nes ekspertu nuomonemis ir taip niekas netiki -visi cia ekspertai-vienam tas kitam tas gali buti gerai- galu gale gal jie papirkti :)o skaitytojai savo zodi jau tare - kieno daugiausia ispirkta tas ir METŲ KNYGa. ir nereikia sudaryt iliuzijos kad cia skaitytojai kazka renka. tikrai susidaro ispudis kad del kokiu stipendiju daromi rinkimai .

33069. razaskas>Karolis Baublys2006-12-05 21:40
"skirta tokiam pat antrarūšiam skaitytojui" antrarūšis skaitytojas - labai idomi savoka . gal paaiskintum ?

33070. Papa Kumpis2006-12-05 21:57
Toks kaip tamsta.

33071. razaskas>Papa Kumpis2006-12-05 22:00
ok :) tuomet apversime klausima . kas tai yra elitinis skaitytojas?

33072. De Byla Vota 2006-12-05 22:10
Garbūs "elitiniai" :)tautiečiai, gal tie "pačių pačiausių" knygų rinkimai yra ir "fignia" jūsų požiūriu, tačiau jie yra viena iš NEĮTIKĖTINAI veiksmingų priemonių visokius /rinkimus/totalizatorius/loterijas dievinantiems tautiečiams nors kartą metuse PRIKIŠAMAI įsiūlyt "produkciją", gerokai aukštesnio, nei garbios damos De Strozi sacharininiai tekstai.Patikėkit praktiku - tai kabliukas, ant kurio užsikabinama, ypač prieš Kalėdas, o ir paskui -bibliotekose bent -eilės. Kartais netgi individų, kurie kuo nuoširdžiausiai įsitikinę, kad geriausia "kultūros rūšis" yra...KAŠIS :) NEGI TAI YRA BLOGAI? Ką jūs siūlysit tautai, kaip geriausius savo produkcijos pavyzdžius -yra jūsų cecho vidinis reikalas.O vis dar skaitanti (kažkodėl) tautos dalis -rinksis.Gal ir ne tą, kas rafinuočiausiam skoniui atrodo tobula.Tačiau bent jau ne...?:)

33073. analginas su prozerpinu 2006-12-05 22:16
Bravo Baubliui, keliančiam pagrįstus klausimus ir abejones. Bet klausimas ir jam - tai kaip gi ta komisija tarp savęs dirbo? Ar komisijos pirmininkas ten darbavosi su basliu, kad į eilinių narių nuomonė į dangų nenuėjo? Žinoma, kodėl būtinai (per prievartą) 4 knygos, jei tik viena ar dvi iš jų "tempia" iki to godotino lygio?

33081. gaila2006-12-06 09:58
kad neirase Anilionytes "O kas po to?" Tai tarpinis variantas tarp "tautos balso" ir elitines lit. balso. Gal nelabai literaturiska, bet originalu ir aktualu, ir skaityti nenuobodu.

33082. sara2006-12-06 10:16
Tai kad, mano nuomone, šitų rinkimų ekspertų pastangos dubliuojasi su LLTI specialistų renkamu vertingiausiomis metų knygomis, tik ten dešimtukas, o čia nupiepęs ketvertukas. Kam reikia dviejų labai panašių dešimtukų? Skaitytojų įtraukimas - fikcija. Kodėl leista balsuoti tik internetu (kas moka manipuliuoti su IP, vienas pats gali prastumti norimą kūrinį;tikiu, kad taip ir nutiko). Kodėl nebuvo galima balsuoti paštu ir telefonu?

33083. sara2006-12-06 10:17
Ne dešimtukų, o dviejų panašių rinkimų...

33084. dyjana2006-12-06 11:02
O kas per ekspertė Viktorija Vilkauskaitė? Pirma kartą girdžiu tokią pavardę.

33087. Laimės žigulys2006-12-06 11:46
Viktorija Vitkauskaitė (o ne Vilkauskaitė, p. Baubly, komisijos kolega :-/) viena iš skaityta.lt autorių.

33088. info Guglas2006-12-06 11:59
Vitkauskaitė - ekspertė? Info:
Publikacijos autorė Viktorija Vitkauskaitė lankėsi Vilniaus turgavietėse ir domėjosi, kokios yra jose parduodamo medaus kainos bei kaip bitininkai vertina šių metų sezoną.
Kad V.V. medumi domisi,apie bites rašo, o ne apie knygas.

33089. zr2006-12-06 12:36
Rinkimai išties dubliuojasi, nes ir vieni, ir kiti paremti mokslingų komisijų sprendimu. Kam reikia dviejų vienodom taisyklėm besiremiančių rinkimų? Institutas šiuo atveju elgiasi sąžiningiau, nemėgindamas apsimetinėti liaudies balsu. Tikroji problema: skaidri ir nešališka populiariausios metų knygos rinkimų metodika. Turim aibę pavienių rodiklių: perkamiausias metų knygas atskiruose knygynų tinkluose, skaitomiausias metų knygas bibliotekose, galima organizuoti ir internetinį balsavimą, tačiau nė vienas iš gautų rezultatų neatspindės geidžiamos visumos ir negalės būti vadinamas populiariausios metų knygos rinkimais. Tarkim, bibliotekų rezultatai atspindi tai, ką renkasi visuomenės dalis, kuri pati nenori investuoti lėšų į skaitymą - dėl pinigų trūkumo arba nuomonės, jog vienkartinio skaitymo knygiūkštės to nevertos. Vargu ar tai daro didelę garbę knygų autoriams. Perkamiausių metų knygų dešimtukuose nevienodai atsispindės knygos, kurios rinkoje buvojo ištisus metus ar išleistos rudenį įšoko į ją vos keliems mėnesiams - vėlgi subjektyvus faktorius, kuriam išlyginti trūksta metodo. Internetiniai balsavimai, kaip ne kartą pastebėta, kol kas neapsaugoti nuo interesų grupių manipuliacijų. Išvada: specialistams, išmanantiems statistinius skaičiavimo metodus, logiką, knygų judėjimo praktiką ir turimas duomenų bazes, reiktų vieną kartą susitarti dėl kompleksinės, standartizuotos rinkimų formulės. Puiki užduotis šiuolaikiškai sociologinių tyrimų kompanijai, kuri vėliau, pardavinėdama gautus rezultatus suinteresuotoms šalims,turėtų nuolatinį pelną.

33091. razaskas2006-12-06 13:29
as asmenishkai niekuomet neskaitysiu knygos pasiulytos komisijos kurios nariai skirsto skaitytojus i pirmarusius ir antrarusius.. ir kokio nors kuncinio prastumineti niekam nereikia.ir del antrarusiu LT kuriniu irgi nesikankinsiu vien is patriotizmo . yra daug puikios uzsienio literaturos

33094. saulėgrąža :-) 2006-12-06 15:14
Aš irgi nesikankinsiu, nors ir norėčiau paremti tėvynėje gaminamų knygų BVP...Pagaliau Karolis pasisakė, bet galėtų pasakyti ir daugiau, ir ryžtingiau. Gaila, kad gerb. komisijos nariai nei šito straipsnio, nei mūsų komentarų neskaitys, nes mes, matyt, jiems nepakankamai "elitiniai" piliečiai atrodome. Ir nors asmeniškai man Jakučiūnas visai patinka, tačiau iš principo neskaitysiu - nenoriu būti panaši į tuos "pirmarūšius", kurie tebesivadovauja devyniolikto amžiaus primestomis taisyklėmis. Man mielesnė ta pati Sara Poisson, būtent todėl, kad ji nėra toks pasiputęs senis, kurie nurodinėja, į ką dabar melsimės ir lygiuosimės. Ir beje, apie šiemet išleistų knygų išliekamąją vertę siūlau pasamprotauti bent jau po penkerių metų, kad laikas parodytų, kas iš tikrųjų rūpi skaitantiems. Amžinybė dar nesibaigė, o jie jau apie amžinas vertybės svarsto. Nusivalykite pelėsius, elito atstovai....

33096. Vailokas2006-12-06 21:54
Vėjų vėjai.

33100. Advokatas2006-12-07 12:28
Baikit tauzyti apie komisijos "elitiškumą". Ji būtent ir sudaryta, kad ten būtų ir "elitas" - Drazdauskienė, Baublys, Jonušys, ir tiesiog skaitantys žmonės - Kajėnas, Vitkauskaitė. Galiausiai - atiduota viena knyga net ir "plačiajai publikai", aišku, skaitytojų rinktos knygos automatiškai stojasi laipteliu žemiau, bet šįsyk objektyvumo trūkumai tikrai nedideli. O tai, kad lietuvių rašytojai šįmet (skirtingai nuo pernai) neparašė knygų, kurios tenkintų ir intelektualius snobus, ir intelektualėti siekiančius šudras - čia jau jų problema. Žinoma, kad interneto komentarų specialistams niekada neįtiks jokia komisija - tai jau kitas dalykas.

33106. amigo2006-12-07 17:00
kad butu teisinga, sazininga ir objektyvu, reikia rinkti pirma: zmoniu skaitomiausiu knygu desimtuka, tai yra perkamiausiu plius bibliotekose imamiausiu;ir antra: kritiku bei literaturologu isrinkta desimtuka. Ir abieju grupiu autorius reikia pagerbti ir apdovanoti, o ne koneveikti ir tyciotis vienu gerbejams is kitu. Siunciu bucki tau, mano grazioji rasytoja.

33108. Prokuroras zr2006-12-07 18:09
Esmė - kriterijai. Dabar abi komisijos akivaizdžiai vadovaujasi tuo pačiu vertinamų kūrinių "literatūriškumo", arba meninės kokybės, kriterijumi. Tai logiška ir suprantama LLTI atveju, bet visai netinka atviriems rinkimams. Juk žmonės skaito knygas ne vien tam, kad pasigrožėtų stilingai suregztais sakiniais ar šviežiomis metaforomis. Jei kūrinys nacionaliniame kontekste savo turiniu atrodys originalus ir netikėtas, skaitytojai jam tikrai atleis tam tikrus literatūrinės technikos trūkumus, kurie profesionaliems literatūros vertintojams atrodys nedovanotini. Tokiais pavyzdžiais šįmet galėtų būti Eidinto ir Anilionytės romanai - dėl jų visuomenėje diskutuojama, ginčijamasi dvigubai daugiau, nei dėl visų komisijos siūlomų knygų kartu sudėjus. Ir tai šį tą reiškia. Siūlant knygas visuomenės teismui, o ne skelbiant mažos kuopelės galutinį verdiktą, nesąžininga buvo šio fakto nematyti.

33110. saulėgrąža :-) 2006-12-07 20:02
Advokate, o kodėl internetiniams komentatoriams turėtų įtikti komisijos, jei mes patys joms atrodome "antrarūšiai"? Kaip, beje, ir bet kas, su kuo jie negeria kavos ir brendžio. Mes juk irgi "šiaip skaitantys žmonės", ar ne? Prokuroras teisingai pastebėjo, kad reikia mokėti kai ką ir atleisti. Man, pavyzdžiui, daug įdomiau skaityti tą pačią ašarojančią Černiauskaitę, nei apie senovės Romą, apie kurią jau vagonai makulatūros prirašyti. Beje, žmogui su klasikiniu išsilavinimu tokių knygų rašymas - anokia staigmena. P.s. dėkui dėkui, kam tos gėlės, jeigu bulvės žydi :)

33131. krankt2006-12-08 23:48
Saulegrazos komentarui pritariu.

33149. kritikas :-) 2006-12-10 00:54
Keista, kad ekspertų komisija visiškai nepastebėjo Petro Rakštiko knygos "Vėjas, lapas ir rakursas". Gal todėl, kad ją išleido Šiaulių leidykla "Šiaurės Lietuva", bet tai viena iš nedaugelio knygų, kuria žavėjosi net Castor & Pollux. Sarai Poisson su savo "Šmogum" net nėra ko lygintis. Labai savitas P.R knygos pasaulis, dar palydimas autoriaus piešiniais, keistesnės (gerąja prasme) knygos lietuvių literatūroje nelabai rasite.

33153. saulėgrąža :-) 2006-12-10 15:34
Ačiū, kritikai, užu reklamą :)Beje, nebūtina aukštinant vieną autorių iš karto žeminti kitą.

37083. chiha :-( 2007-04-16 09:56
ajkit sudas cia....blt nesamone kazkokia

65921. agne :-) 2011-01-30 17:22
man tai patinko knyga Selemono Paltanavičiaus „Velniukas ir vieversiukas“, leidykla „Žara“, si knyga labai idomi.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Gruodžio

PATKPŠS

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 13 iš 13 
14:23:50 Dec 19, 2011   
Dec 2010 Dec 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba