Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2010-10-01 nr. 3300

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• ANTANAS MIŠKINIS.
Ruduo
50
• TRUMPA KRONIKA
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• PARODOS
• VAKARAI
• ĮVAIRŪS

AKTUALIJOS 
• ASTRIDA PETRAITYTĖ.
booksfromlithuania.lt (II),
arba koperator.lt
• Į ASTRIDOS PETRAITYTĖS klausimus atsako AUŠRINĖ JONIKAITĖ.
Ar daug įstaigų gali didžiuotis tokiais pasiekimais?
1
• PROGRAMA.
XXI tarptautinis literatūros festivalis
„Poetinis Druskininkų ruduo 2010“

KNYGOS 
• ALIUS AVČININKAS.
Ieškokime?
1
• MARIUS PLEČKAITIS.
Toliau geriam su Činaskiu
5
• Vakaras, skirtas Marinos Cvetajevos kūrybai
• NAUJOS KNYGOS
• Bibliografijos ir knygotyros centras

KINAS 
• RIDAS VISKAUSKAS.
Lenkų kinas: žmonės ir istorija

ŠOKIS 
• VYTĮ JANKAUSKĄ kalbina MARIUS KRAPTAVIČIUS.
Senamiesčio Vytis: nuo breiko iki...
1

DAILĖ 
• EGLĖ DEAN.
Nauja Sauliaus Vaitiekūno žinia
1
• JOLANTA SEREIKAITĖ.
Visos sienos pusės

MUZIKA 
 GIEDRĖ KAUKAITĖ.
Maestro Rimas Geniušas: „Mąstymas viską lemia“
5
• Muzikos paskaitos visuomenei

PAVELDAS 
• RAMUNĖ HAZIR.
Kam naudinga gražią istoriją aplipdyti skandalais?
13

ESĖ 
• PRANAS VISVYDAS.
Gerosios eilinio popieriaus savybės
1
• MINDAUGAS PELECKIS.
Dvi savaitės Irane,
arba kai propaganda netemdo akių
16

POEZIJA 
• VIDMANTAS ELMIŠKIS.

PROZA 
• EUGENIJUS IGNATAVIČIUS.
Nekviesta viešnia
1
• POVILAS ŠARMAVIČIUS.
Laiškas tėvui
• RIMA KASPERIONYTĖ.
* * *
3

Poetinio Druskininkų rudens svečių poezija 
• RAJVINDER SINGH3

(PA)SKAITINIAI 
• MINDAUGAS PELECKIS.
Atradimai
6

KULTŪRA 
• „Unė“ – naujoji Birutės Mar premjera1
• JUOZAS ŽITKAUSKAS.
„Purpurinis vakaras“: ir Dievo pamylėtas, ir žmonių mylimas

SAVAITĖ SU TV 
• SKIRMANTAS VALIULIS.
Žalioj stotelėje

DE PROFUNDIS
iš gatvės koanų:
– šiek tiek subindrat tagorė?
– na, taip, šiek tiek nepasisekė...
 
• JONAS JAKŠTAS.
Kultūros maskaradas
• TOMAS DIRGĖLA.
Viešas dienoraštis be jokių intymumų
1
• ANDRIUS ŠIUŠA.
Vikipedijų pjesė
3

Šatėnų prieglobstis 
• Dvidešimt septintoji savaitė38

MUZIKA

Maestro Rimas Geniušas: „Mąstymas viską lemia“

GIEDRĖ KAUKAITĖ

[skaityti komentarus]

iliustracija
Maestro Rimas Geniušas su žmona, grafike Irena Žemaityte-Geniušiene
Algirdo Rakausko nuotrauka

Pabaiga. Pradžia 35 numeryje


Štai Kipras. Iš pradžių man atrodė: viską vienodai dainuoja. Bet laikui bėgant vis labiau jį vertinau. Klausiu: „Maestro, ar skaitėt „Otelą“?“ O jis man paniekinamai: „Ne–skai–čiau.“ O kaip dainavo! Dirigavau jo paskutinį spektaklį. Per pertrauką nueinu į jo kambarį ir klausiu: „Maestro, kaip jaučiatės?“ „Kaip mirdamas“ –­ sako.

Turėjau progą  išklausyti devynis Gewandhauso koncertus. Grįžtu į Vilnių – eina „Otelas“! Kipras dainuoja su jaunąja Saulevičiūte. Jau nebe Kipras, o Kipro griuvėsiai. Bet kokie didingi! Pagalvojau: visi devyni Gewandhauso koncertai neverti vieno pirmojo veiksmo su Kipru.

Jei nebūčiau nei dirigentas, nei muzikas, būčiau neblogas pedagogas. Mano tėvai, dėdės, tetos – visi pedagogai. Pedagoginiame institute studijavau fiziką ir matematiką. Jei ne karas, gal būčiau baigęs. Ir teisės studijos daug davė. Man artimi proto ir mąstymo dalykai.

Jokio akstino, preteksto gyventi neturiu. Mano akstinas dabar – tik nuobodulys. Kartais sėdžiu valandų valandas, nieko nedarau ir nieko negalvoju. Ar jūs galit negalvoti? Aš galiu. Heideggeris per daug manęs nebartų. Sakytų: gerai, Geniušai, – pakanka būti. Savo knygoje „Būtis ir laikas“ Heideggeris apie tai rašo. Bet kaip reikia tiesiog būti?

Žodžiais buvimo nepaaiškinsi. Tai neišreiškiama kasdiene kalba. Gal tai kontempliacija? Reikia kažką veikti, kitaip – nuobodu. Medituoti galima. Girdėjote apie Birmos meditaciją? Kai domėjausi budizmu, dzenbudizmu, mokiausi ir meditacijos. Svarbiausia – poza: tiesus stuburas, kvėpuoti ir skaičiuoti. Kažkodėl skaičiuoti. Tada mintys sustoja, ir nieko nebegalvoji.

Turbūt iš tos nuobodulio baimės visą gyvenimą tęsiu užrašus. Fiksuoju, fiksuoju. Nuo 1978-ųjų itin lakoniškai užrašau kiekvienos dienos kroniką. Niekam tai nereikalinga, tik išmest pro langą. Knyga? Jokiu būdu! Nuobodu bus. Nebent stropiai atrinkti. Tik sunku būtų sutrumpinimus iššifruoti. Kartą sau parašiau du darbus: „Geniušo veiklos apžvalga“ ir „Geniušo pažiūros į dirigavimą“ – kad interpretatoriai neklaidžiotų. Juk dar Rimskis-Korsakovas sakė, kad dirigavimas –­ tamsus miškas, tiesa, šiandien sklandžiau sugebama paaiškinti.

Kai diriguodavau, vienintelė mintis mane kankino –­ kad tik nebūtų  nuobodu! Štai antras veiksmas... Blogai eina... Blogai... Velniai griebtų tą spektaklį! Turbūt blogai diriguoju.

Kas blogai, o kas gerai – niekas nežino. Mąstymo gudrybės: „thinking makes it so“. Svarbu – įdomu arba ne. O kad būtų įdomu, reikalingas konfliktas. Kova turi būti. Štai ir mes dabar su jumis kovojame, tiesa? Tik aš –­ egoistas, pliurpiu visą laiką, o jūs – mandagi. Nors... ne visai! Kodėl vakar mane pavadinote mokytoju? Žinot, kas pasakyta apie mokytoją? „Durnius mėgsta mokyti, o protingas – klausytis.“ Nenoriu būti mokytojas. Pradėsiu matematiką studijuoti. Matematika –­ labai įdomu.

Apie ką kalbėjom? Taigi vis apie tai, kas įdomu, kas –­ ne. Galima bandyti lyginti. Štai taures galima palyginti: viena didelė, kita – maža. Mokėjau 7 ir 5 palyginti, tuoj prisiminsiu. Bendras vardiklis... Aha, išeina kažkokios trisdešimtpenktosios... Žmonės klysta lygindami nepalyginamus dalykus, bet vis tiek lygina. Kalbant apie meną, bendras vardiklis yra kriterijai –­ kaip atskaitos taškas. Žmona man kartais paskaito kokį skyrių iš logikos vadovėlių apie kriterijus. Ir vis tiek išeina, kas vienam gerai, kitam – blogai.

Viena solistė pyko, kad ne ją paskyriau dainuoti premjerą. Sakau, ką daryti, juk dviese nedainuosite. Aš į vyr. dirigentus ne pats atėjau, mane Banaitis paskyrė, o man jūsų kolegė labiau patinka. Kai bus kitas vyr. dirigentas, gal tada jūs dainuosite.

Būdavo, solistas sako: noriu pasikalbėti. Ko laukiate iš manęs? Sako, – pastabų. Apie ką? Apie vokalą. Nelaukit, sakau, nesulauksit – apie vokalą nieko neišmanau.

Jūs jau kelintą kartą klausiate, kas yra balsas. Virpesiai. O daugiau nežinau. Galiu tik pasakyti, ar patinka man tas, ar kitas balsas. Štai Placido Domingo man nepatinka. O jums patinka.

Pagal vieno matematiko knygą  „Kaip išspręsti uždavinį?“ turėčiau pirmiausia suprasti klausimą. Kas yra balsas – atleiskite, nesuprantu klausimo. Jūs darote didelę nuodėmę – pati žinote, o klausiate manęs. Ak, nežinote? Ir aš nežinau. Thinking čia nepadės.

Hesė „Stiklo karoliukuose“ pasakoja apie broliją, turėjusią griežtas taisykles: ką skaityti, ką giedoti  ir kaip  giedoti. Giedoti lygiai, lengvai, be atramos, aistrų, dinamikos, ekspresijos,  be jokių fermatų ir vibrato. Taisyklės! Kas jas sugalvojo? Thinking! O nuvažiuokite į Italiją – visko atvirkščiai paprašys. Girdėjau, Maskvos Didžiojo teatro direktorius „atrado“ net du (?!) gerus pedagogus Italijoje! Cha cha. Ne vienas mūsų solistas privačiai mokėsi pas... didžiausią Vilniaus šarlataną... Tai vis – thinking.

Apie Dievą daug negalvoju. Juokais sakau – gal yra, gal nėra. Nekenčiu ateistinių davatkų ir jų ateizmo, nekenčiu kategoriškumo – tik taip ir ne kitaip! Jei yra Dievas, yra ir Šėtonas. Dievo turėtų būti daugiau. Šėtonas –­ tik Dievo tarnas. Svarbiausia susitarti –­ ką vadinsime Dievu, ką – Šėtonu. Žodžiai turi turėti atitikmenį, kitaip – tik pliurpimas. Tas pats apie sielą.

Kartą su žmona buvome šermenyse. Moterys gie­dojo: „Sielai neaišku būna, kada reikės apleisti kūną.“

Oi, kaip gražu, negaliu pamiršt...

Ak, teatras!.. Kiek dirbau ir kiek nebedirbu, nebuvo tokio sezono, kad teatralai neverkšlentų – ajajai, kaip blogai... dar taip nebuvo! Bet teatras visada auga per kančias. Per aspera ad astra.

Kodėl mane taip veikia „Dies irae“ – negaliu paaiškint. Toje dermėje užkoduota kažkas magiška. Gal tai – irgi pasaulis riešuto kevale? Tikrosios muzikos pasaulis? Jei būčiau protingesnis, atsakyčiau. Jungas pasakytų  trumpai – pasąmonė. O pasąmonės pažinti negalime, nors ji viską vairuoja. Vienas nori dainuoti, kitas skambinti, trečias vaidinti, dar kas nors – diriguoti ar mokytojauti. Sako – pašaukimas. Koks pašaukimas? Niekas niekur nešaukia – pasąmonė nuveda. Sako: aš galvoju, aš nusprendžiau, aš darau. Niekai! Ne tu čia esi, o ir galvoji tai, kas seniai sugalvota, ką skaitei, girdėjai, ko kažkas mokė.

„Siek idealo“, – mokė Kudirka. Jam idealas atrodo aukštas, o kitam – žemas. Thinking makes it so. Iš tikrųjų viskas jau sutvarkyta. Gyvenu 90 metų, jeigu teks – gyvensiu dar 10 metų; nuo mano thinking nepriklausys. Mirti visai nebijau, man įdomu – kas tenai anapus...

Turiu sąsiuvinį, pavadinau jį „Kaip gyventi“ (ne „Kaip reikia gyventi“, o „Kaip gyventi“ – didelis skirtumas). Svarbiausias dalykas – visapusizmas. Tyčia sakau visapusizmas, o ne vi–sa–pu–siš–ku–mas –­ taip trumpiau.  Visapusizmą man sudaro penki punktai: mentalitetas, fizinė sveikata, mąstymas, menas ir kontaktai su žmonėmis. Tai mano taisyklės. Privalau vykdyti visus punktus. Neduok Dieve, kurią dieną vieno neįvykdei, kitą dieną turi dvigubai padaryti.

Jaspersas, Heideggerio priešas, sakė: jei rimtai nemąstysi apie tai, ką galvoja kiti, – nors tai ir priešinga tavo galvojimui, – nieko nepasieksi.

Taip, tai –  taisyklės. O kas brangiausia? Brangiausia man – mano žmona Irena. Kadaise kompozitoriaus Gruodžio žmona, mūsų motinų draugė p. Gruodienė pranašavo: „Iš tų šiaudų nebus grūdų.“ Bet išėjo grūdai –­­ Petras ir Julius. Jau užaugo ir anūkai – Lukas ir Marija. Irenos piešti šaržai man patinka, nors ji ten šaiposi iš manęs. Bet aš nepykstu.

O, dar vieną dalyką pamiršau. Vienas mūsų draugas, paklaustas apie du jam svarbiausius žmones, atsakė: Vytautas ir Sniečkus. Man svarbus tik vienas –­ kardinolas Sladkevičius. Mačiau jį per televiziją. Jis spinduliuoja! Kito taip spinduliuojančio žmogaus neteko sutikti. Ir ką pasakė?! „Žinoma, pasaulyje daug sumaišties, bet žmonės nėra tokie blogi, tik pačiam reikia būti geram... “

Aš tik deduosi užtikrintas. Mokslas daro klaidą, imdamasis viską paaiškinti. Mes žinome labai nedaug, o nežinome daug ko. Ot, studijuosiu matematiką – labai įdomu.

Kas aš – romantikas ar realistas? Hm... turbūt romantikas.

Atsiprašau, pripliurpiau niekų, – dovanokit, nesistebėkit. Vienas žurnalistas kartą paklausė: nejaugi iš tikrųjų taip galvojate? Ne, sakau, negalvoju, – tyčia viską antraip kalbėjau, kad paerzinčiau...


P. S. Atsisveikindamas ir modamas ranka Maestro palinkėjo mokytis džiaugtis šia akimirka, negalvoti apie praeitį ir nesirūpinti dėl ateities. Pasižadėjau...


2010 m. rugpjūtis


 

Skaitytojų vertinimai


63507. Dana Marija :-) 2010-10-05 11:46
Sveikinu Maestro R.Geniušą su Jubiliejumi! Sveikatos, sveikatos, sveikatos! Ačiū gerb.Giedrei už sumanymą ir puikiai parengtus apmąstymus. Pagarbiai Palionė.

63515. ES :-) 2010-10-05 14:55
Kiek beturime Lietuvoje adresatų tokioms Mintims? O be deramų skaitytojų - tai lyg kiaulėms beriami perlai. Tačiau - pasakytų Solenizantas - tai irgi prasmingas užsiėmimas. Gal net labai prasmingas. Ir neturėtume niekinti kiaulių. Anatomiškai jų kūnai itin panašūs į mūsiškius. Ką aš pasakiau? Niekinti? Kad panašūs... Taigi. Gal todėl ir save pačius galėtume mažiau niekinti? Ir ne tik todėl.

63593. Kas žino2010-10-07 13:06
kas tas didžiausias Vilniaus šarlatanas?

63701. Irena Mikšytė :-) 2010-10-12 21:03
Bravo! Laukiame tęsinio!

66286. elvyra :-) 2011-02-17 20:20
Dėkojame už nuostabų straipsnį, taip gyvai ir vaizdžiai atvėrusį maestro vidaus pasaulį. Pribloškinačios intonacijos, ironija ir minties gelmė be jokio puikavimosi. Yra kaip yra. Ir mūsų lėkšta kasdienybė staiga jau atrodo visai ne lėkšta, o slepianti "vertikalios" dimensijos galimybę. Prasminga būtis - tai tiesiog sąmoninga būtis, akylumas įvardintas sokratišku "nežinau". Tokios išmtinties - deja, labai retos - tikimės iš tų, kas nugyveno ilgą ir sąmoningą gyvenimą

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Lapkričio

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 10 iš 10 
5:23:18 Nov 28, 2011   
Nov 2010 Nov 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba