Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2009-10-16 nr. 3255

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• ROBERTAS KETURAKIS.
Išgyvensim – iškęsim
18
• KRONIKA
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• KINO TEATRAI
• TEATRAI
• KONCERTAI
• PARODOS
• VAKARAI

AKTUALIJOS 
• SIGITAS BIRGELIS.
Lietuvos vardo tūkstantmetis teorijų ir klystkelių labirintuose

POKALBIAI 
• ASTRIDA PETRAITYTĖ.
Atšauksim genocidą ir žaizdų neliks?
4

LITERATŪRA 
• REGIMANTAS TAMOŠAITIS.
Pasakojimo suardymas
8
• KAROLIS BAUBLYS.
Literatūros kritika: nuo subtilių užuominų iki atviro puolimo
6

KINAS 
• KAROLIS BAUBLYS.
Ko verti jaunųjų pažadai?
• RIDAS VISKAUSKAS.
Kur plaukia dokumentinio kino upės

DAILĖ 
• SAULIUS KRUOPIS.
15-asis Nidos tapybos pleneras
41

MUZIKA 
• KRISTINA MIKULIČIŪTĖ-VAITKŪNIENĖ.
Juozo Gruodžio jubiliejui artėjant
3

KNYGOS 
• NAUJOS KNYGOS1
• Bibliografijos ir knygotyros centras

TEATRAS 
• RŪTA JAKUTYTĖ.
Karaliaus Ūbo karūna ar dubuo?
• Scenos debiutų serija Menų spaustuvėje

SAVAITĖ SU TV 
• SKIRMANTAS VALIULIS.
Kino Babelis
1

(PA)SKAITINIAI 
• MINDAUGAS PELECKIS.
Manija
9

PROZA 
• ROMAS DAUGIRDAS.
Atkarpos

PROZA/Apsakymo konkursas 
• AISTĖ KISARAUSKAITĖ.
Ana matematikos pasaulyje
14

VERTIMAI 
• DONALD BARTHELME.
Pokalbiai su Goethe

AKTYVIOS JUNGTYS/ŠIUOLAIKINIS MENAS 
•  ERIKA VYŠNIAUSKAITĖ.
Šiaurės šalių kompozitoriai: „Kine svarbus ne tik vaizdas“
1

AKTYVIOS JUNGTYS/KULTŪROS DIS/KURSE 
• „Polifonija“ skleidžia muziką pasauliui

AKTYVIOS JUNGTYS/JAUNIMO PUSLAPIS 
 JUOZAS ŽITKAUSKAS.
Atbilda tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“

KRONIKA 
• SVAJŪNAS SABALIAUSKAS.
Paroda keičia Šiaulių įvaizdį
• AURELIJA ČEREDAITĖ.
Prancūzai myli lėlių teatrą
2

SKELBIMAI 
• Filologijos ruduo6

DE PROFUNDIS
Nepriklausomas ribotos atsakomybės „Literatūros ir meno“ puslapis
 
• JONAS JAKŠTAS.
Šeši centonai*
10

AKTYVIOS JUNGTYS/JAUNIMO PUSLAPIS

Atbilda tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“

JUOZAS ŽITKAUSKAS

[skaityti komentarus]

iliustracija
Aleksejus Ivaščenko
Nuotrauka iš festivalio
organizatorių archyvo

Rudens pradžioje vienas mano bičiulis pasiguodė, kad rudenį tiek daug festivalių, jog visus juos sunku aplankyti, keblu net deramai spaudoje skelbiamus jų anonsus įsiminti. Jo nelaimei, o dainuojamosios poezijos bičiulių ir mylėtojų džiaugsmui skelbiame, kad į tą gausybę Lietuvoje rengiamų festivalių netrukus įsisuks dar vienas – tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“, rengiamas Vilniaus mokytojų namų. Prasidėjęs spalio 20-ąją, tęsis iki 25 dienos. Tądien Vilniaus šv. Kotrynos bažnyčioje per pabaigos koncertą vienam iš Lietuvos bardų bus įteiktas Vytauto Kernagio prizas.

Pristatinėdami šių metų festivalį, tradiciškai padūsaujame, kad sunkmetis savo leteną priglaudė ir prie „Tai – aš“. Bet neužspaudė. Tad, be daugelį metų puoselėjamų tradicinių festivalio akcentų, klausytojams parengėme ir naujienų. Iš Europos festivalio tampame pasaulio festivaliu. „Tai – aš“ yra vienas iš nedaugelio, ne tik sulaukiantis dalyvių iš užsienio, bet pats pakeliantis sparnus ir jau ketvirti metai išskrendantis į Rygą. Regis, tuo, be mūsų, gali pasigirti tik Poezijos pavasario rengėjai. Atrodo, kad tokia dalia lemta tiems festivaliams, kur vyrauja meninio žodžio galia, kur kiekvienas dalyvis neprivalo mandravoti, o gali būti savimi, publikai atverdamas tautiškumo, gimtosios kalbos klodus.

Mes, organizatoriai, nuo pirmųjų festivalio metų manėme, kad mūsiškis „Tai –­ aš“ yra vienintelis tik Lietuvoje šio žanro ir tokio masto renginys, bet vėliau įsitikinome, kad nieko panašaus nėra nei pas kaimynus Latvijoje, nei Estijoje. Pastaraisiais metais vis gausiau ir mieliau į festivalio gretas įsijungę svečiai iš įvairių Europos šalių (daug kur dalyvaujantys ir daugiau už mus žinantys) įtikino, kad identiško apimtimi, kalbų įvairove, publikos gausumu šio žanro festivalio neturi jokia šalis. Skandinavijoje bardai koncertuoja labiau kamerinėse erdvėse, o jei didesnėse – tai dainuoja anglų arba vietine šalies kalba. Rusijoje, kuri, daugelio manymu, yra šio žanro lopšys, į didžiausius tarptautinius festivalius suvažiuoja rusakalbiai dalyviai, gyvenantys įvairiuose pasaulio kampeliuose. Ir savo dainas atlieka rusiškai.

Festivalyje „Tai – aš“ mūsų svečiai dainuoja savo kalba. Kasmet žurnalistai manęs teiraujasi, ar publika viską supranta, kaip sutinka užsieniečius? Juk dainuojamosios poezijos žanrui svarbiausia yra tekstas. Laukdami tuoj prabilsiančio 7-ojo festivalio, drąsiai sakome, kad supranta. Ir šiltai sutinka. Ir dar... beprotiškai juos, kaip ir savus bardus, myli. Koncertuose dalyvavę klausytojai, manau, tą drąsiai patvirtins, o kas netikite – ateikite šiemet į festivalio koncertus.

VII tarptautinio dainuojamosios poezijos festivalio „Tai – aš“ prologai vyksta jau šiandien, penktadienį. Vilniaus geležinkelio stotyje bardai koncertuos 16 val., paskui – 17.30 val. traukinio Vilnius–Radviliškis maršrutu judės tradicinis „Bardų vagonas“. Vienų bardų į atskirą vagoną neuždarysime. Kartu su mumis mielai kviečiame keliauti visus. Ypač tuos, kurie rengiasi panašiu metu važiuoti į Radviliškį ar Klaipėdą. Traukinį (arba traukinys mus) paliksime Radviliškyje ir ten apie 19.50 val. geležinkelio stotyje surengsime dar vieną koncertą. Bardų vagono dalyviai – jauni arba apyjauniai, bet geri dainuojamosios poezijos atlikėjai Mindaugas Ancevičius, Dmitrijus ir Romanas Timofejevai, Artūras Dubaka ir kiti.

Sekmadienį, spalio 18 d. 13 val. tegul nenustemba vilniečiai ir Vilniaus svečiai –­ miesto centre, rudens snūdui pasidavę fontanai prabils, jeigu bus palankios oro sąlygos... bardiškos muzikos ritmais. Tos vietos taps mažaisiais mūsų festivalio informacijos sklaidos centriukais.

Festivalio geografija. Dvipusė – į festivalį iš už sienos atvyksta atlikėjai, ir festivalis į užsienį vyks.

Gaila, kad dėl finansų šiemet negalime tęsti gražios tradicijos – padovanoti koncerto ir Punsko lietuviams. (Šioje vietoje šio straipsnio autorius viltingai atsidūsta.) Bet ateityje būtinai grįšime ten, kur buvome ir pernai. Jeigu punskiškiai arba seiniškiai norės, festivalio koncertus galės aplankyti Veisiejų kultūros namuose (spalio 21 d.) ir Marijampolės kultūros centre (spalio 22 d.). Su kolegomis Rygoje bendradarbiaujame ne pirmus metus, tad ten surengsime du koncertus – Rygos lietuvių vidurinėje mokykloje ir Rygos kultūros ir laisvalaikio centre „Imanta“.

Lietuviškoji festivalio geografija šiemet irgi šiek tiek sumažėjo. Bet ne itin. Spalio 20 dieną, antradienį, vyks trys koncertai skirtingose Lietuvos vietose: 18 val. Varėnos r. savivaldybės viešojoje bibliotekoje koncertuos Povilas Girdenis, Vygantas Kazlauskas su grupe, Jonas Talandis ir svečiai iš Prancūzijos: Camelis Arioui su Samiru Arrioui. Tą pačią valandą Skapiškio (Kupiškio r.) kultūros namuose su publika susitiks Gediminas Storpirštis su Sauliumi Mickeliūnu, Vytautas V. Landsbergis, svečias iš JAV Chuckas Brodskis ir ispanas Javieras de Pradas. O 19 val. Radviliškio kultūros centre – Giedrius Arbačiauskas, Alvydas Jegelevičius, Mindaugas Ancevičius ir ne pirmus metus mūsų festivalyje dalyvaujantis Stefanas Cobellas.

Spalio 21 dieną 18 val. į Pasvalio krašto muziejų atvyksta Skapiškyje koncertavę bardai (jie vyks ir į Rygą), o Veisiejų kultūros namuose koncertuos svečiai iš Prancūzijos, taip pat V. Kazlauskas, Jonas Krivickas su Raimonda Pečkyte. Dzūkus sudrebins ir Domantas Razauskas.

iliustracija
Chuckas Brodskis
Nuotrauka iš festivalio
organizatorių archyvo

Spalio 22 d. – du koncertai Rygoje ir 19 val. Marijampolės kultūros centre. Su publika susitiks beveik visi iš vakaro Dzūkijoje koncertavę bardai ir Ilona Papečkytė iš Kauno.

Spalio 24 d. 18 val. didelė bardų grupė festivalio koncertą surengs Kauno valstybiniame lėlių teatre. Dalyvaus Kostas Smoriginas, Vytautas Babravičius, A. Jegelevičius, M. Ancevičius, kauniškiai I. Papečkytė, Vygintas Zmejauskas, svečiai iš Prancūzijos C. Arioui su S. Arrioui ir Latvijos bardas Ziedonis Stutinis.

Iš viso šiemet festivalyje, be Lietuvos atlikėjų, dalyvaus svečiai iš 7 valstybių. Vieni jų Lietuvos publikai jau pažįstami (škotas Stevas Dowlingas ar italas S. Cobellas), kiti atvyksta pirmą kartą. Aleksejus Ivaščenko (Rusija) garsus kuriamais miuziklais („Nord-Ost“), bet ne mažiau garsus ir kaip bardas. Dainas kuria vienas arba su G. Vasiljevu. Kadaise duetu sėkmingai dalyvavo bardų projekte „Mūsų amžiaus dainos“. J. de Pradas (Ispanija) dainas kuria reggae, bossa nova, blues, jazz stiliais. Žodžiai kartais linksmi ar net vaikiški, o kartais turi net šelmišką seksualinę potekstę... C. Arioui (Prancūzija) dainų melodijose galima atpažinti Viduržemio jūros tautoms būdingus muzikos garsus. Atlikėjo tekstai paprasti, nuoširdūs. Pirmą kartą tarp festivalio dalyvių atlikėjas iš JAV. Tai – Ch. Brodskis. Jo kūrybą muzikos kritikai priskiria prie tokių atlikėjų, kaip Johnas Prine’as, Woodrowas Wilsonas „Woody“ Guthrie’s ir Bobas Dylanas. Joje gausu socialinių temų, kurios perteikiamos aštriai, bet melodingai. Jis pastebi mažiausias gyvenimo smulkmenas, kūryboje netrūksta juodojo humoro. Dainas atlieka subtiliai, nieko neįžeisdamas. Latvis Z. Stutinis dažnai dalyvauja įvairiuose Latvijoje rengiamuose koncertuose ir festivaliuose. Pats kasmet organizuoja bardų muzikos festivalį „Kurzemites malina“ Tukumo mieste.

Festivalio naujovės. Kasmet klausytojams surengiame ką nors išskirtinio. Šiemet – dainuojamosios poezijos grupių koncertas, kuris vyks spalio 24 d. 19 val. Vilniaus šv. Kotrynos bažnyčioje. Jeigu prieš kelis dešimtmečius ryškiausios dainuojamosios poezijos grupės buvo aktorių trio (K. Smoriginas, Saulius Bareikis ir Olegas Ditkovskis), vėliau (iš dalies pasikeitus grupės sudėčiai – vietoj K. Smorigino atėjus Andriui Kulikauskui) „Adios“, tai šiandien Lietuvos bardų panoramoje – kelios dešimtys grupių. Vienos jų iš karto susiburia ir koncertuoja kaip ansambliai, kitas suburia žymūs šio žanro atlikėjai, papildydami savo pasirodymus. Žymiausios iš jų dalyvaus šiame koncerte. Specialiai festivaliui susiėjusi „Adios“, jaunųjų aktorių grupės „Liūdni slibinai“, „Stipriai kitaip“, teatras „Atviras ratas“, iš Klaipėdos atvyks „Atika“. Su savo grupėmis koncerte pasirodys D. Razauskas ir G. Storpirštis.

Festivalio tradicijos. Po kelerių metų pertraukos skirtinguose koncertuose dalyvaus visas Lietuvos bardų klasikos elitas: K. Smoriginas, S. Bareikis, O. Ditkovskis, G. Storpirštis, Aidas Giniotis, Andrius Kaniava, A. Kulikauskas. Dviejuose koncertuose pirmą kartą pasirodys vienas iš lietuviškos dainuojamosios poezijos pradininkų Vytautas Babravičius-Simas. Daugumą atlikėjų sutiksime jungtiniuose koncertuose, kiti (A. Giniotis ir A. Kaniava) turės autorines valandas.

Šeštą kartą festivalio metu veiks kūrybinio meistriškumo dirbtuvės jaunimui. Dvi grupės po 5–6 žmones dirbs su A. Kulikausku ir S. Dowlingu. Per tris dienas jie tobulins sceninį ir kūrybinį meistriškumą, parengs po dainą pabaigos koncertui, vyksiančiam spalio 25 d., sekmadienį, Šv. Kotrynos bažnyčioje.

Šiame koncerte antrą kartą bus paskelbtas Vytauto Kernagio prizo laureatas. Prizo steigėjas – Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA, o kandidatūras siūlo festivalio organizatoriai – Vilniaus mokytojų namai, vienabalsiai sutarę su festivalio organizaciniu komitetu. Laureato pavardė iki pat jo iškilmingo paskelbimo laikoma paslaptyje.

Tradicijas išlaikome ir dėliodami vilnietišką festivalio dalį. Trys didieji jungtiniai koncertai (visi vyks Šv. Kotrynos bažnyčioje), keli autoriniai (Mokytojų namų Didžiojoje salėje). Sekmadienį 12 val. vaikus kviečiame į koncertą „Bardai vaikams“, kuris bus surengtas Mokytojų namų svetainėje. Kiekvienais metais auga ir „Naktinėjimų“ populiarumas. Tai –­ dviejų vėlyvų vakarų ir naktų koncertai (vyks spalio 23, 24 d. Mokytojų namų svetainėje), kuriuose suteikiama teisė pasirodyti mažiau žinomiems bardams. Bet ten sklandanti itin demokratinė aplinka masina ir scenos grandus.

Visa festivalio programa pasiekiama interneto erdvėje www.bardai.lt arba www.kultura.lt. Ieškokite ir rasite, o radę ateikite į koncertus. Pabūkime kartu su žodžiu ir muzika. Tai turėtų padėti nuo gresiančių lapkritinių darganų.

 

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Lapkričio

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 12 iš 12 
5:20:45 Nov 28, 2011   
Mar 2009 Jul 2014
Sąrašas   Archyvas   Pagalba