Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2009-10-16 nr. 3255

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• ROBERTAS KETURAKIS.
Išgyvensim – iškęsim
18
• KRONIKA
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• KINO TEATRAI
• TEATRAI
• KONCERTAI
• PARODOS
• VAKARAI

AKTUALIJOS 
• SIGITAS BIRGELIS.
Lietuvos vardo tūkstantmetis teorijų ir klystkelių labirintuose

POKALBIAI 
• ASTRIDA PETRAITYTĖ.
Atšauksim genocidą ir žaizdų neliks?
4

LITERATŪRA 
• REGIMANTAS TAMOŠAITIS.
Pasakojimo suardymas
8
• KAROLIS BAUBLYS.
Literatūros kritika: nuo subtilių užuominų iki atviro puolimo
6

KINAS 
• KAROLIS BAUBLYS.
Ko verti jaunųjų pažadai?
• RIDAS VISKAUSKAS.
Kur plaukia dokumentinio kino upės

DAILĖ 
 SAULIUS KRUOPIS.
15-asis Nidos tapybos pleneras
41

MUZIKA 
• KRISTINA MIKULIČIŪTĖ-VAITKŪNIENĖ.
Juozo Gruodžio jubiliejui artėjant
3

KNYGOS 
• NAUJOS KNYGOS1
• Bibliografijos ir knygotyros centras

TEATRAS 
• RŪTA JAKUTYTĖ.
Karaliaus Ūbo karūna ar dubuo?
• Scenos debiutų serija Menų spaustuvėje

SAVAITĖ SU TV 
• SKIRMANTAS VALIULIS.
Kino Babelis
1

(PA)SKAITINIAI 
• MINDAUGAS PELECKIS.
Manija
9

PROZA 
• ROMAS DAUGIRDAS.
Atkarpos

PROZA/Apsakymo konkursas 
• AISTĖ KISARAUSKAITĖ.
Ana matematikos pasaulyje
14

VERTIMAI 
• DONALD BARTHELME.
Pokalbiai su Goethe

AKTYVIOS JUNGTYS/ŠIUOLAIKINIS MENAS 
•  ERIKA VYŠNIAUSKAITĖ.
Šiaurės šalių kompozitoriai: „Kine svarbus ne tik vaizdas“
1

AKTYVIOS JUNGTYS/KULTŪROS DIS/KURSE 
• „Polifonija“ skleidžia muziką pasauliui

AKTYVIOS JUNGTYS/JAUNIMO PUSLAPIS 
• JUOZAS ŽITKAUSKAS.
Atbilda tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“

KRONIKA 
• SVAJŪNAS SABALIAUSKAS.
Paroda keičia Šiaulių įvaizdį
• AURELIJA ČEREDAITĖ.
Prancūzai myli lėlių teatrą
2

SKELBIMAI 
• Filologijos ruduo6

DE PROFUNDIS
Nepriklausomas ribotos atsakomybės „Literatūros ir meno“ puslapis
 
• JONAS JAKŠTAS.
Šeši centonai*
10

DAILĖ

15-asis Nidos tapybos pleneras

Tapybos pleneras, kuriame, be tapybos, liejosi tostai, skambėjo muzika, skraidė ne tik aitvarai, bet ir merginos, o prie jūros pozavo nuogas ir jaunas kūnas, tikras modelis.

SAULIUS KRUOPIS

[skaityti komentarus]

iliustracija

Pleneras „Nidos ekspresija“ baigėsi Vilniuje, vienoje Užupio galerijoje. Kaip ir kasmet, Nidos pleneras tiesia tiltus, o šiemet šis tiltas sujungė Nidą ir Užupio respubliką. Pleneras baigiasi tada, kada išvyksta pas­kutiniai jo dalyviai, ypač jei jie –­ svečiai iš užsienio. Prieš savaitę nukabinome gruzinų vėliavą ir išlydėjome paskutinius plenero svečius, du gruzinus, išskridusius skirtingomis kryptimis, – vienas grįžo į Tbilisį, o kitas į Briuselį, kuriame jau dvidešimt metų gyvena ir kuria.

Plenerui pasibaigus, apima liūdesys, o reikėtų džiaugtis, prisiminus tas dienas, tas akimirkas ir nuotaikas, kurios lydi mus tik kartą gyvenime, kurios niekada nesikartoja. Kartais nuobodu skaityti tituluotų dailėtyrininkų mintis, kurie postringauja apie plenero dvasią, niekada nebuvę ten, kur viskas ypač jautriai išgyvenama.

Kartais žodis „pleneras“ nėra visai tinkamas dailininkų susibūrimui kartu kurti. Tiesą sakant, aš niekada jo nemėgau. Tačiau 1995 m., kai Lietuvoje vyko vos keli tapybos plenerai, maniau, kad pasirinkta buvo tinkamai, bet dabar, jau po penkiolikos metų, šis terminas neatspindi reiškinio esmės. Tad kaip pavadinti mūsų renginį Nidoje, kuriame vyksta ne tik individualus ar grupinis tapybos procesas, performansai, kitos meninės akcijos, kūrybiniai vakarai, šokiai, koncertai, pažintinės išvykos savivaldybės jachta ir dar daug kitų renginių, ir plenerą vainikuoja net dvi parodos?.. Vienareikšmiškai įvardyti tikrai sunku. „Pleneras“, kaip ir „menininkų kolonija“, Lietuvoje nėra tinkamiausi žodžiai. Tai skoliniai, jie neperteikia mūsų susibūrimų dvasios. Prancūzai nemėgsta „menininkų kolonijos“ apibūdinimo, kurį vokiečių žurnalistai 1895 m. liepos 6 d. pirmą kartą pavartojo viename Kelno laikraštyje. Nuo tada jis sėkmingai prigijo Vokietijoje, o mes net nesusimąstydami savo susibūrimus – išties fenomenalų ir istorinį reiškinį – vadiname Nidos menininkų kolonija. Kiti savo plenerus vadina seminarais ar net laboratorijomis... Manau, šie pavadinimai neatspindi bendruomeniškumo ir to vieno tikslo, dėl kurio visi suvažiuojame į, kaip aš vadinčiau, kūrybinę stovyklą, nes pionierių stovykla jau tikrai užmiršta atgyvena. Apie visa tai parašyta Nidos plenerų knygoje, kuri po trejų metų darbo pagaliau baigta.Ten sudėta visa Nidoje tapytų meno kūrinių kolekcija, plenerų metraštis ir 91 parodos kronika. Patys pirmieji, kaip suvenyrą, ją gavo visi šių metų tapybos plenero dalyviai.

Šiemet į mūsų plenerą daug tostų, muzikos ir daugiabalsio dainavimo įnešė du gruzinai Murtazas Shvelidzė ir Merabas Surviladzė. Atvykusieji iš Skudutiškio plenero, kur kiekviena diena baigiasi muzika ir gitaros skambesiu, visa tai perkėlė į Nidą. Ta pati Skudutiškio, tiksliau, tapytojos Rūtos Eidukaitytės gitara pagarbiai keliavo iš rankų į rankas, ir jau Nidos padangėje skambėjo lietuvių, gruzinų, rusų, baltarusių, anglų ir vokiečių dainos. Gana šaltus, disciplinuotus vokiečių menininkus sugebėjo išjudinti tik antroji gitara ir jos energingasis savininkas Dalius Abaris, taip pat plenero kuratorius Donatas Vegys. Niekas neliko abejingas gruzinų vakarui, kuris vyko prie jūros, pasieniečių zonoje, į kurią mus paslaptingai nuvežė tamsoje... o vėlavusieji nerado. Gruzinai rimtais veidais rituališkai čirškino šašlykus, pjaustė arbūzus ir taip visus mus privaišino, kad niekas nebegalėjo net pajudėti. Tada iš miško tamsos išniro neringiečių ansamblis „Joldija“ su kontrabosais, bugnais, fleitomis, smuikeliais ir taip sugrojo, kad polkelę ir kitus šokius šoko visi, o merginos „skraidė“ taip aukštai, kaip kokiame šokių konkurse. Labiausiai merginų graibstomas buvo Arvydas Šaltenis, nes jis ne tik sugebėdavo aukščiau už kitus nusviesti į žvaigždėtą padangę dailias merginas, o dar ir pagauti... Po nuotaikingos šeštadienio nakties, jausmų šėlo prie pusryčių stalo pasirodė tik Mindaugas Skudutis, kuris spalvingame vakarėlyje nedalyvavo. Sėdime kartu su dizaineriu ir grafiku Maksu Popovu iš Karaliaučiaus, ir jis man ryte sako: „Žinai, Sauliau, vakar, gruzinų vakarėlyje man pirmą sykį buvo prieš juos gėda už Rusiją, už tokią niekingą jos politiką.“

iliustracija
Savanoriška pleneristų akcija „Tapytojas ir modelis“ jūros paplūdimyje
Nuotrauka iš plenero archyvo

Gruzinai buvo nustebę, kad Nidoje yra tokių prabangių viešbučių, kaip „Nidos Kempingas“, kuriame jie gyveno, o tapė erdvioje verandoje. Jie gėrėjosi ir vis kartojo, kad niekur tokio lygio viešbučių nematę, tik statybos ar dizaino „glianciniuose“ žurnaluose. Murtazas nutapė šalia viešbučio esančius teniso kortus bei Nidą (tą patį viešbutį) iš viršaus. Jo kolega savo drobėje vaizdavo gruzinus, besimaudančius Baltijos jūroje su senoviškais dryžuotais maudymosi kostiumais. Vos gruzinams atvykus, plenero dalyviai nuvedė juos prie jūros. Užupiečiai Marius Abramavičius ir Giedrius Bagdonas pakrantėje leido aitvarus su Užupio simbolika. Į aitvarų akciją, kuri truko keturias valandas, susirinko visi, net ir mūsų plenero svečias keliautojas Paulius Normantas. Vakaro saulė lepino, niekas nenorėjo skirstytis, net vakarieniauti...

Po kelių dienų prie jūros, nudistų paplūdimyje susirinkome tapyti gražios merginos-modelio Ingos. Saulėje šildėsi mūsų modelis, o mes skubėjome piešti, tapyti, net fotografuoti, kad tik suspėtumėm kaip nors užfiksuoti tokį nematytą Nidos reginį. Nenorėjome, kad pozavimo seansas per greit pasibaigtų, – tai buvo reginys, primenantis dailės akademijos studiją ar net kokio Paryžiaus menininko, sakykim, Žiuljeno, privačią ateljė... Tarp mūsų buvo net trys akademikai, dailės akademijos dėstytojai. Minsko dailės akademijos tapybos fakulteto docentas Aleksandras Ksendzovas, kuris stengėsi parinkti kuo geresnę merginos pozą... Tai jo sritis, jis tikras akto specialistas. Visos jo dirbtuvės sienos nukabinėtos aktais. Nuoga moteris, visada yra intriga. Vilniaus dailės akademijos prorektorius, profesorius, tapytojas Arvydas Šaltenis tik šyptelėjo, kai prie plenero modelio linksmasis baltarusis nieko neprileido, norėdamas visiems demonstruoti savo patirtį. A. Šaltenis iš pradžių daug eskizavo ir tik vėliau ėmė tapyti. Kitas – tapybos dėstytojas Mindaugas Skudutis buvo rimtas, į jokias diskusijas nesileido, atsistojo kiek tolėliau ir nutapė mus visus, tupinėjančius aplink plenero modelį. Savo nedideles drobes, kaip kokius negatyvus, jis labai saugo, nes iš jų gimsta jau didesni kūriniai, tikros kompozicijos. Nidai ir plenero kolekcijai jis nutapė dvi drobeles „Dailininkas ir modelis“ ir „Moterys kopose“ ir stebėjosi, mat tokios šviesios drobės jam nėra būdingos. Iš tikrųjų plenero modeliai buvo du. Kita mergina, nuostabios figūros ir grožio menininkė Edita Stankevičiūtė-Righetto, mielai pozavo norintiems ją piešti. Tad susigriebiau ir jas abi, vieną sėdinčią o kitą gulinčią, skubėjau tapyti. Šalia stovėjo M. Skudutis ir tapė tą patį motyvą. Dvi merginas, tik vieną ant smėlio, o kitą – ant debesies, nutapė vilnietė Rūta Eidukaitytė. Aistė Černiūtė savo drobėje įamžino „muliažinę“ moterį, išlipančią į krantą. Saulei kepinant, daug maudėmės, o kai pasirodė visos mūsų plenero dalyvės, vienbalsiai sutarėme, kad turime ir daugiau į modelius tinkančių nuostabių merginų.

iliustracija
Trys menininkai tapo modelį Ingą prie jūros
Nuotrauka iš plenero archyvo

Apie gruzinus, pagrindinius plenero personažus, rašėme daug, bet šio plenero žvaigždės buvo ne jie. Pirmiausia – tai Arvydas Šaltenis, niekad nevažiuodavęs į jokius plenerus; šis jo gyvenime buvo pirmas! Jis stengėsi išnaudoti kiekvieną akimirką, tapė daugybę etiudų, didžiules drobes, kurias pats pasikabino kultūros centre „Agila“ prieš parodos atidarymą. Plenero menotyrininkas dr. Vidas Poškus teisingai įvardijo, kad A.Šaltenis pateikė publikai kamerinę parodėlę: ant vienos drobės (o jų –­ penkios) net devyni piešiniai, o kur dar dvi didelės: su Nidos kapinaitėmis ir laivais. Jos nebaigtos, bet pradžia jau padaryta... Kita žvaigždė, stipriausia tapytoja iš užsieniečių, – vokietė Grit Sauerborn iš Rostoko. Anksčiau buvau matęs jos kūrybą daugelyje katalogų ir net nebūčiau patikėjęs, kad kada nors ji kartu su mumis tapys Nidoje. Ji tapė gamtoje, dviračiu važinėjo po Nidą, prisisegusi tris drobes. Pasirinkti motyvai visai nauji: naujoji Nidos architektūra, džiūstantys skalbiniai, Preilos uostas, ir aišku – kuršių krikštai. Trečioji, tyliausia plenero dalyvė – tekstilininkė Bronislava Lapinskienė-Orlingytė sužibėjo vien savo tapyba. Nuostabios jos drobės „Prūsų žemės senatis“, „Mirusios kopos ir marios“, ir „Žvilgsnis pro langą, rašytojų pušynas“ (ji liko viešbučio „Urbo kalnas“ savininkams) puošė parodą ir Nidos plenerų kolekciją. Ji daugeliui galėtų būti pavyzdys: kasdien maudydavosi jūroje ir niekam nesiskundė, kad jos kambaryje karštas vanduo jau užsuktas. Būtų ir dar viena plenero žvaigždė vokietė Britta Naumann, bet antrą kartą iš eilės negali tituluoti to paties žmogaus. B. Naumann pernai Nidoje susilaužė koją ir tapė sugipsuota. Šiemet ji saugojosi, atsivežė vyrą ir gyveno „Villa Elvyra“ rojuje, vaikščiojo nedaug, tapė žiūrėdama į marias pro langą. Labiausiai viešbučių savininkai geidė Giedriaus Bagdono ir Astos Jančiauskaitės drobių. Jie gyveno „Nidos Pušyne“ prie pat marių kranto, tad jų drobėse – marių motyvai ir ryte, ir vakare, su medžiais ir be medžių. Jų visi norėjo, buvo sunku pasidalyti. Astos marios (be medžių) nukeliavo net iki „Nidos Kempingo“, jas išsirinko seni mūsų plenero bičiuliai, vieninteliai, bendradarbiaujantys net nuo pirmojo plenero. Kita jiems atitekusi drobė buvo Mariaus Abromavičiaus, šviesi ir smėlėta, patikusi viešbučiui, kuriame jis gyveno vienas keturviečiame superliukso kambaryje, šalia kaimynų gruzinų.

Iš visų drobių išskirčiau A. Černiūtės kūrinį „Smėlio kišenė“, iškilų, su muliažo akcentais, simbolizuojantį kišenę, kurioje smėlis gali pasilikti ar išbyrėti. Tai simbolinis, alegorinis kūrinys, primenantis trapią „plenerinę“ bičiulystę ir širdingus tostus, kurie draugystės tiltais mus sujungė ir skatina kitais metais tęsti pradėtus darbus. Planuojamas bendras tapybos pleneras Skudutiškis (Molėtai), Nida, ir Riugenas (Vokietija). Gal tiltas bus nutiestas ir iki Saulkrastės pajūrio Latvijoje. Viskas įmanoma, tik kad užtektų jėgų ir valdininkų geranoriškumo. Dvi Nidos plenero sielos A. Černiūtė ir R. Eidukaitytė dalyvaus ir kituose menininkų susibūrimuose, nes be jų neįmanomas joks tapybos pleneras. Nidoje jos turėjo atskirą dirbtuvę, kurią suteikė viešbutis „Palvė“. Šis viešbutis šiemet buvo „Nidos ekspresijos“ plenero bazė ir net štabas, kur gyvena daugiausia menininkų ir yra mūsų kūrybinės studijos. Jau antrus metus čia gyvenu, kaip ir Arturas Savickas. Jis kartu su pusbroliu Skaidra Savicku dalijosi erdvia dirbtuve, kur buvo baigiamos drobės, pradėtos prie jūros ar pamaryje. Prie dirbtuvių sutikau atostogaujantį Neringos miesto merą Vigantą Giedraitį, kuris visada mums geranoriškas, draugiškas ir labai vyriškas. Jis nesivelia į miestelio intrigas, kurių ypač padaugėja, kai prasideda ekspresionistinis Nidos pleneras, – tyliai jis niekad nepraeina. Savivaldybės, ypač kultūros darbuotojų Narūno Lendraičio ir Editos Lubickaitės, globojami menininkai turi galimybę plaukioti jachta, rengti tapybos parodas, kūrybinius vakarus, dažniausiai kultūros centre „Agila“. Šiemet čia netilpo plenere sukurti darbai. Vien Edita Stankevičiūtė-Righetto atsivežė penkias didžiules drobes, netilpusias į jokius automobilius ir ekspozicijų erdves. Ji turi tiek jėgų ir vitališkos energijos, kad galėtų dar tiek pat nutapyti – Nida ją visuomet įkvepia. Dailininkė čia dalyvavo jau antrą kartą: pirmąjį – 2003 metais, prieš išvykdama gyventi į Veneciją (Italiją) ir dabar, jau sugrįžusi į Lietuvą. Nida jai tapo tarsi išvykimo ir sugrįžimo vartai. Kasmet į Nidos plenerą nori atvažiuoti daugelis gerų menininkų, draugų ir bičiulių, tik neįmanoma kviesti vis tų pačių, nėra tiek vietų ir galimybių. Šiemet, kaip prieškarį, į Nidos menininkų koloniją svečiai važiavo patys, nebuvo jokios vienijančios organizacijos. Ištikimiausieji – Gražina Vitartaitė, Vija ir Rimtas Tarabildos ir Valentinas Račys – atvyko patys, jie yra plenero garbės svečiai. Kartu su mumis buvo menotyros daktarė Nijolė Tumėnienė, kuri net penkis metus jau stebi mūsų plenerus, ir gali juos lyginti, vertinti. Plenero fotografas Juozas Valiušaitis išvyko anksčiau, jam reikėjo būti Ukrainoje. Labai norėjo dalyvauti mūsų bičiulis Stasys Eidrigevičius, kuris net du dešimtmečius nėra buvęs Nidoje. Tačiau iš 2-osios Lietuvos šiuolaikinės dailės kvadrienalės išskubėjo Prancūzijon, tad Nidoje jo kambarys viešbutyje „Nidus“ liko tuščias.

iliustracija
Menininko Mariaus Abromavičiaus fotosesija – tapybos plenero dalyviai palydi saulę
Nuotrauka iš plenero archyvo

Pernai plenere savo sudėtingas fotosesijas fotografavo Viola Vassilieff (Berlynas) ir pažadėjo dalį nuotraukų atsiųsti mūsų plenero knygai. Deja, per tuos metus ją lydėjo netektys – mirė sunkiai sirgusi sesuo, o fotoaparatas su visais Nidos vaizdais dingo. Šiemet ji vėl grįžo į Nidą su dviguba energija ir viską pakartojo. Vieną tokią sudėtingą fotosesiją su gyvais personažais, kurių vienas buvo perrengtas menininkas Arminas Riegeris, pats mačiau. Kaip tapytojas, specialiai nepasiėmiau fotoaparato, bet Violą ir ją supančią aplinką privalėjau ekspresionistiškai perteikti drobėje.

Visada norisi diskutuoti apie pačią tapybą. Tikimės, kad apie tapybą kalbėsimės plenero parodoje, jei galerijos direktorė šiemet nepabūgs eksponuoti Nidos nuogalių ir įsileis ne į savo privačią, o į LDS galeriją „Arka“ – jau greit, kažkada pavasarį...

Spalio 20 d. 17.30 val. Vilniaus rotušėje bus pristatyta Nidos plenerų knyga, kurią galima pavadinti netgi meno albumu –­ „Nida. Brücke. Ekspresionistinės tapybos plenerų antologija“. Maloniai kviečiame visus, ypač tapybos plenerų dalyvius.

 

Skaitytojų vertinimai


55140. fui2009-10-18 19:44
nu cto za bred - jėzus marija, sita politruka reik izoliuoti nuo visuomenes, ir kuo greiciau - - -

55156. Lapė-fui2009-10-19 11:47
Neskaičiau, bet pritariu.

55157. pleneristas arvydas2009-10-19 12:17
oi buvo liuks, liuks, dziauges putej pimpaliuks!!!

55163. blevyzga :-( 2009-10-19 14:57
Pradejus skaityt, pamananiau - juokauja. Veliau supratau, kad ne. Nuo to pasidare dar liudniau... Plateli, Plateli, ka tu sau galvoji toki dalyka paleisdamas viesumon???

55165. ss2009-10-19 15:15
kruopis visiems smegenis isp......s

55167. fui2009-10-19 15:29
girdejau, vienoj galerijoj ji graziai vaidina - Kruopisas, tai nuo to paties zodzio pi...

55168. to fui2009-10-19 15:33
"Labiausiai merginų graibstomas buvo Arvydas Šaltenis, nes jis ne tik sugebėdavo aukščiau už kitus nusviesti į žvaigždėtą padangę dailias merginas". cia tai perliukai, ot taktas gi didziojo pleneru organizatoriaus... gaila, dar nedetalizavo, uz kurios vietos graibste. manau, Salteniu seimai butu idomu smulkiau suzinoti. ar nereiketu siu memuaru pratesimo?

55203. n e j a u n e t u r i t k a s p a u s d i n t? 2009-10-21 01:44
tik pasistebet tokiu kolektyvu - nepabugsta Kruopio marazmatiniu gasliu skiedalu viesinti. kodel nematot, kas yra kas, litmenieciai? gal kai sulauksit cia aprasytu zinomu zmoniu reakcijos, tada bus susimastyta? daugiau razumo paprasto,razumo reikia - siuksles drasiai mest uz borto

55212. vau2009-10-21 16:49
Jau penkiolika metu Kruopis randa kas važiuoja į jo plenerus. Ir randa dailėtyrininkus, kurie už valgį ir nakvynę jam gieda hosanas. Tai fenomenalu. Įdomiausia, kad tie dailėtyrininkai, organizacinio Kruopio genijaus apšviesti, ima garbinti ir Kruopio tapybą, xi xi xi.

55214. sick 2009-10-21 18:31
ir jau penkiolika metu hosanas kazkodel spausdina laikrasciai... jei rimtai, tai yra labai labai blogai. juk kazkas tekstus skaito, redaguoja. kaip ir kodel tokios nesamones yra viesinamos? kvepia neprofesionalumu. apie Kruopi nera ka kalbeti - bet, chebra - kaip praleidziat sitas srutas i spauda?

55216. Lietuvis2009-10-21 19:57
Kruopis yra didysis brachma. Valstietiskoje hedonistineje visuomeneje tokie personazai gerbiami,jo apvalaus kuno verte tikrai nepraras "savo" spindesio perskaicius pavydziu muzikeliu raslevas.

55220. Kruopiui2009-10-21 21:10
aha,rašlEvas tik mužikėliai rašo

55222. visiems2009-10-22 08:27
kruopis toks, kruopis anoks, o kol jus cia sedeti ir pilate purvus, kruopis ima ir padaro plenera ir sukviecia gerus menininkus ir visi Nidoje, graziausioje Lietuvos vietoje, o jus cia is pavydo plystate, lietuviai. gal jis daug ka daro ne tobulai, kad ir sita teksta kaip mokinukas parase. bet zavesio tame yra. O jusu pasaipos pries visus kruopio nuveiktus darbus yra nieko vertos.

55224. iš tikrųjų2009-10-22 10:03
iš tikrųjų - kiek galima tą negatyvą pilti? eikite į delfį, lietrytį ir panelę komentuoti - ten jūsų laukia. spaudoje galioja auksinė taisyklė - NEPATINKA - NESKAITYK. aišku, gaila tų, kurie perskaitę susigadino nuotaiką, liko traumuoti - pasiūlymas vienas - PARAŠYKITE GERIAU. bet ne komentarų skiltelėje. žinovai. Kruopis parašė, užfiksavo ir taškas. kažką veikti yra sunkiausia, kur kas lengviau - kritikuoti. nors vargu ar pamazgų pylimą galima vadinti kritika. išsivėmėte? palengvėjo?

55225. kiskis p2009-10-22 10:29
nezinojau, kad cia pozityvo laikrastis. negatyvas draudziamas. stai parase kas nors teksta mokinuko lygio - dziaukimes ir plokime rankomis, irgi kaip mokinukai. gal galetumet pazymet virsuj, kurie straipsniai nepatiks, kad ju neskaitytumeme?

55226. demokratas2009-10-22 10:43
kulturine spauda - laisva. jos mazai, bet ji aktuali, kabina, veza. komentarai zavingi - visi, nera blogu, komercine spauda serga kvailos didybes manija ir JAU TAMPA NEIDOMI, nes turi daug pinigu. tegyvuoja laisva kultura! tegyvuoja SAULIUS KRUOPIS, jis unikalus menininkas.

55227. kiskis p2009-10-22 12:34
o katras is menininku neunikalus?

55228. demo > kiskiui p2009-10-22 15:11
neunikalus tas menininkas, kuris nera pasauktas. Saulius Kruopis - yra dvasingas zmogus ir niekas to nepaneigs, jis perzenge postmodernizmo ribas ir tapo SVIESA. Saulius Kruopis - tai naujos kartos kurejas.

55229. kiskis p - demo2009-10-22 15:20
humora supratau.

55234. sick 2009-10-22 23:24
o as ne! dvasingas zmogus... ta "dvasia" - kaip radiacija - nieko gyvo aplink nepalieka. Kruopisai, baik komentarus rasineti: DEMOKRATAS, SVIESA, NAUJOS KARTOS KUREJAS... stai kaip savo internetiniame "saite" Kruopis skirsto rubrikas - cia ta, cia ta, o cia: "apie Mane"... debilas. o gramatiniu klaidu kiek!!! apsaugok, viespatie, nuo tokio, rusiskai tariant, samodovolno kretino

55235. sick`ui2009-10-23 07:15
kai viepatauja materialistai, bedvasiai niekseliai - zlunga viskas ir ekonomika ir kultura, tik dvasingumas ( kurio, beje, tu net nesuvoki) yra vienintele iseitis. neliesk Sauliaus Kruopio. jis nebraido po purva ir siekia AUKSTU TIKSLU

55236. sick2009-10-23 09:42
eik jau eik su tuo savo nukvakusiu puzru... debilai ne maziau baisu negu bedvasiai, o kai "dvasia" sutelkta i kiekvieno savo nuosavos subines krustelejimo pagarbinima, tai jau dviguba tragedija. taigi jis debilas - tuscia irodinet, per gerai zinau. turiu itarima, ar tik ne pats S.K. cia megina pataisyti padeti. nieko nepadarysi - esi debilas, ir to nepaslepsi po jokiom dvasiom, sviesom, ir t.t.

55237. sick2009-10-23 09:45
beje, ar "naujos kartos kurejui" lietuviu kalba moket nebeprivalu? vai, tai naujojoje atietyje nebeliks visai tos vargses lietuveles, tik tokie humanoidai dundukai karaliaus... siaubas. baisi Kruopio vizija, dar baisesne uz jo plenerus

55239. Pašalietis2009-10-23 10:37
Klaiku, atrodo, kad kokie studentai buvo susirinkę. "A.Šaltenis pateikė publikai kamerinę parodėlę: ant vienos drobės (o jų –­ penkios) net devyni piešiniai, o kur dar dvi didelės: su Nidos kapinaitėmis ir laivais." "jų drobėse – marių motyvai ir ryte, ir vakare, su medžiais ir be medžių." "susigriebiau ir jas abi, vieną sėdinčią o kitą gulinčią, skubėjau tapyti. Šalia stovėjo M. Skudutis ir tapė tą patį motyvą.“.

55240. Aušra2009-10-23 10:44
Kruopis nei geresnis, nei blogesnis už kitus. Nidos plenerai, kaip ir Tomo Mano festivaliai ar Sutino plenerai, - tai tam tikra nūnai kultivuojamo kultūrinio vampyrizmo forma. Vampyrizmu tai vadinu dėl to, kad minimais atvejais daugiau imama iš tradicijos, nei jai duodama, t.y. tradicija nėra kongenialiai papildoma.

55241. sick2009-10-23 12:20
ak, pameginkite ta irodyti sitam Kruopiui. as manau, kad jis, kaip reiksinys, yra dar pavojingesnis uz jusu minetus kitus - nes jie siaip placiai nesiskleidzia, ir bent jau neuzpildo eterio tokiais beverciais bezdalais kaip sitas "straipsnis"

55242. dar karta sick`ui2009-10-23 12:51
pazvelk i veidrodi ir pamatysi kraujo istroskusia pabaisa.

55245. sick2009-10-23 17:03
aciu, man tas "atvaizdas" labai patinka. neverta taip pergyventi - biski kraujo nuleisti, sako, sveika...

55248. ir dar karta sick`ui2009-10-23 22:13
jauciuosi kaltas, jus turite humoro jausma ir, be abejo, esate ispruses zmogus, pasakykite aiskiai - nejaugi s. kruopis nieko vertingo nenupiese, nejaugi jo pastangos nidoje bevertes, o dvasiniai siekiai - tik prasimanymas? as neabejoju kad s. kruopis - geras dailininkas, be to jis daug ismano apie indija, daug medituoja, sveikai gyvena... nejaugi ir tai melas? netikiu!

55249. Jauja :-( 2009-10-23 23:42
"neunikalus tas menininkas, kuris nera pasauktas. Saulius Kruopis - yra dvasingas zmogus ir niekas to nepaneigs, jis perzenge postmodernizmo ribas ir tapo SVIESA. Saulius Kruopis - tai naujos kartos kurejas." Oi, cia geras! :))) Tolygu straipsnio stilistikai! Regis, Litmenis irgi jau tampa tokia "SVIESA", megindamas perzengti kulturines spaudos ribas.

55250. sick 2009-10-24 00:01
ir man skauda del Litmenio. semidnevka niekada i toki purva veidu nepultu. bet tebunie tai litmenio sazines reikalas. apie kult. spaudos ribas gerai pastebeta - jos tirpsta akyse... o del Kruopio veiklos ivertinimo, kaip gali "sveikai gyvenantis medituojantis zmogus" sitaip nesveikai reikstis? ir, lb. nuosirdziai atsiprasau uz netakta, atitinkamai atrodyt... ne sveikata, oi ne sveikata visas sitas reikalas kvepia, o liga, liga, ir vargui ar isgydoma...

55251. kvailys2009-10-24 11:04
NEBEKOMENTUOKITE, uztenka jau, nera prasmes, pleneras -gerai, kad vyksta,be Kruopio jis prarastu puse zavesio.

55253. kiskis p2009-10-24 12:14
kas kaip supranta zavesi.

55255. is gatves2009-10-24 12:56
sveikinu sauliu kruopi, jo nepazistu, bet sprendziant is komentaru gausos, neabejoju - jis LYDERIS. butinai paziuresiu jo drobes. tikrai sudomino.

55256. o2009-10-24 13:36
aha, sveikina pats save. lyderis, vadinas. tikras durniu lyderis.ir vel didziosiomis raidemis. kruopi, ku - ku, maskuokis...

55257. papiljonas2009-10-24 13:46
kruopis yra nuostabus, as ji labai gerbiu. jis zavus, vidujai grazus ir stiprus asmuo. zmogus. LYDERIS, DVASINIS VADAS, GURU, IDOLAS, IKONA, TIKRAS TIKROSIOS TAPYBOS PAVYZDYS MUMS VISIEMS.

55261. fuksas2009-10-24 15:20
ir kas gi pagaliau nutiko Nidoje? visi pikti, ituze... gal zemes drebejimas, o gal cunamis, apie kuri pamirso pranesti spauda. pasakykite pagaliau - kur suo pakastas?

55263. cha cha cha!!2009-10-24 15:34
Mane asmeniškai jau vien paantraštė užmuša dukart :) Gėda gėda litmeniui.

55269. ivs2009-10-25 03:42
gvozdj programy: nuogas ir jaunas kunas.

63243. eSk Studio :-) 2010-09-23 22:22
Sick.. Jezau, degrade tu.. Jau vien "Nick`as" parodo, kad nesveikas esi. + Taigi, šiek tiek apie plenerus pačioje Lietuvoje. Pasakyk man, kiek plenerų Lietuvoj vykdavo prieš 15 metų? Na, pasakyk bent tris. Ale, nė vieno! S.K., kaip daug kas jį Lietuvoje vadina, yra plenerų tėvas Lietuvoje. Po jo iniciatyvos, atsirado ir kiti - Sutino, Orvydų, Užupio ir kt... Ir jei, sakykime, iš kitų plenerų jų organizatoriai gauna "honorą už organizavima", tai S.K. už tai nieko negauna, jis tai daro iš idėjos. Gerai, gali kažkam kilti klausimas, apie Nidos tapybos kolekciją, kurią šiemet papildys dar keliolika kūrinių. Manot jie yra pardavinėjami? Baikit juokus. Jie yra saugomi Vilniuje, keleto plenerų remėjų patalpose, NES NERINGOS VALDŽIA jau kelis metus vis žada, vis neturi patalpų kur eksponuoti visą šią kolekciją, kurioje, beje, yra tokių klasikų kaip Valentinas Antanavičius, Romualdas Kunca, Arvydas Šaltenis (pastarasis NIEKADA į plenerus nevažiuoja, o sprendžiant iš to, kad šiemet dalyvauja antrą kartą - pleneru liko patenkintas), Skudutis, Gražina Vitartaitė ir kt. meno kūrinių. Taip pat yra daug užsienio menininkų darbų, paimkim, kad ir James Todd, profesorių iš JAV ar Aija Zarine, kuri yra mažne garsiausia Latvijos menininkė... Grįšiu šiek tiek prie lietuvių, šiemet į plenerą atvyko net pats LDS ministras! O tai jau šį tą sako. Ir jeigu tamsta, tik pigų kičą tesupranti, - užčiaupk savo kakarynę. Nes kolkas nieko gero nepasakei ir vis į pievas vairuoji. P.S. svarbi detalė ta, kad S.K. į tapybos plenerus ne kviečia, bet dabar žmonės pas jį jau patys veržiasi. Tik šiemet, ministerija, dėl S.K. nesutarimo su valdžia, negavo paramos ir teko tenkintis mažesniu pleneristų būriu. + Dėl S.K. svetainės. Jeigu ką, svetainės kūrybinis procesas S.K. yra mažai ir beprižiūrėtas. Visą svetainę jam sūkūrė, sakyčiau, ganėtinai talentingas sūnus jeigu be jokio papildomo mokslo, pats, savamokslis sugebėjo tokią svetainę padaryti... O nereikia pamiršti, kad vaikas mokyklą lanko (ne taip, kaip mūsų visų gerai pažintas "sick", kuris savo laiku matomai nelankė), o tai jau kiek atsiliepia svetainės atnaujinimams. Kas dar svarbu, tai tai, kad jis ta svetainę sukūrė ne su SCK programomis, o pats. Visas kodas, gal nebent meniu lentelė, yra jo rankų darbas. Vaiko kuris to visai nebuvo mokytas! Tai va, iš kokio 60% komentarų, gaila, bet tenka pripažinti, kad literatūrmenį skaito arba neišpruseliai laikantys save kažkiek nusimančiais apie meną, arba tie kurie pavydi Sauliui Kruopiui.

63918. Gediminas :-) 2010-10-24 22:31
Pyktis pasislepus po pravarde yra negarbinga.Zuikis berods rase daug,bet tai tik kaltinimai kitiems.Kas tu,zuiki? Nepavykes menininkas,ar piktas dede? Buvau siemet plenere.Reikia ten ne tik pabuti,bet ir ji isjausti.Tai ne pagerimai ir papaisymai.Tai kuryba ir itemptas darbas.Sauliu gerbiu.Pazistu daug metu.Ne visiems jis patinka,bet jis ne doleris.Duok Die ,kad butu daugiau tokiu zmoniu.Nenoriu pilt daugiau zibalo,bet salia maestro Kernagio jis galetu sedeti drasiai jau siandien.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Lapkričio

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 12 iš 12 
5:20:39 Nov 28, 2011   
Mar 2009 Jul 2014
Sąrašas   Archyvas   Pagalba