Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2010-10-22 nr. 3303

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• ALIS BALBIERIUS.
20
• TRUMPA KRONIKA
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• PARODOS
• VAKARAI
• ĮVAIRŪS

ESĖ 
• LAIMA PETRAUSKIENĖ.
Archyvinės įdomybės,
arba Ar gali rektorius būti neveiksnus?
9

ATMINTIS 
• Nors „Baltą drobulę“ išleido ne „Baltija“...2

KNYGOS 
• AURELIJA STANKUTĖ.
Veisiejų metraštininkė be grįžimo plano
• DEIMANTĖ DAUGINTYTĖ.
Liūdnumas likti nesuprastam
4
• NAUJOS KNYGOS
• Bibliografijos ir knygotyros centras

LITERATŪRA 
• PRANAS VISVYDAS.
Sandūros su kūryba
1

TEATRAS 
• RIDAS VISKAUSKAS.
Skanaus!
• AURELIJA STANKUTĖ.
Menų spaustuvėje – diskusijos apie scenos menų dvidešimtmetį
1

ANIMACIJA 
• „Tindirindis 2010“ –­ jau greitai1

DAILĖ 
• KAROLINA TOMKEVIČIŪTĖ.
Apie meno paieškas raketų bazėje
3
• KRISTINA STANČIENĖ.
Kultūriniai ir istoriniai Arvydo Pakalkos kraštovaizdžiai

MUZIKA 
• ANDRIUS MASLEKOVAS.
Orkestriniai lenkiško rudens disonansai
• RYTĮ MAŽULĮ kalbina RITA NOMICAITĖ.
„Šiuolaikinė muzika – laisvai“
1

PAVELDAS 
• „Ivano Luckevičiaus kitabas –
Lietuvos totorių kultūros paminklas“

KELIONĖS 
• ADA JONUŠĖ.
Palikite Katmandu!
4
• ARVYDAS VALIONIS.
V. Krėvės-Mickevičiaus sugrįžimas į Azerstaną
1

POEZIJA 
• DALIA JAZUKEVIČIŪTĖ.
40

PROZA 
• INEZA JUZEFA JANONĖ.
Auksinis miestelis
9
• VACLOVAS MIKAILIONIS.
Dešimt minučių
7

VERTIMAI 
• WILLIAM CARLOS WILLIAMS,
JAMES L. DICKEY
• RANDALL JARRELL,
ROBERT BLY

(PA)SKAITINIAI 
• MINDAUGAS PELECKIS.
Sparnai
2

KULTŪRA 
• Audiovizualinės poezijos festivalis „Tarp“
• Šiaulių dramos teatras viešės Vilniuje

SAVAITĖ SU TV 
• SKIRMANTAS VALIULIS.
Vienišiai

DE PROFUNDIS
Iš gatvės koanų:
– gal ne ta koja atsikėlėte iš lovos?
– atsikėliau be kojų...
 
• aš jums nebeskolingas / aš šoku1
 RŪTA ŽENTELYTĖ.
Nieko verta pasaka,
arba Niekas nėra idiotas
1

DE PROFUNDIS
Iš gatvės koanų:
– gal ne ta koja atsikėlėte iš lovos?
– atsikėliau be kojų...

Nieko verta pasaka,
arba Niekas nėra idiotas

Iš ciklo „Idiotiškos pasakos“ 

RŪTA ŽENTELYTĖ

[skaityti komentarus]

iliustracija
gn nutraukimas

Nesikankink dėl Nieko. Matyt, laikas pakalbėti apie Nieko vertus dalykus. Laikas pakalbėti ir apie Viską.


Susipažinkime, aš – Niekas. Ne ponas. Pats sau šeimininkas irgi nesijaučiu. Kur Niekas nevyksta, Nieko nereikia, nerandu sau vietos. Niekas vyktų ten, kur apsimokėtų ir jo lauktų. Gal kada nors taip bus...

„Nieko nėra neįmanomo“, – paaiškinkite šiuos žodžius. Kankinuosi jų nesuprasdamas. Manęs nėra neįmanomo – tolygu diskriminacijai ar šiais žodžiais suteikiama nežemiška galia? Galbūt jums, tačiau ne man. Nieko jūs nežinote, jūs drąsūs kalbėti.

Turėtų  būti taip: kas nežinoma, to prisibijai. Nieko nereikia žinoti, Nieko nereikia bijoti. Nieko negersite, nevalgysite, Nieko neuždirbsite – mirsit, bet dėl manęs nesirūpinkit. Esu gyvas ir negyvas, noriu vaikštau žeme, noriu – guluosi po žeme. Visada lieku nesuvartotas: žinau visus gėrimus, vaistus, žoles ir ne žoles, kurias vartoja ir sako, kad Nieko nebūna. Taip, manęs kartais iš tiesų nėra nė kvapo. Ką aš kalbu – neturiu jokio kvapo. Niekas nesmirda. Man galima pavydėti, tačiau dažnai jūsų Niekas nedomina. „Niekuo nesirkite ir būsite laimingi.“ O aš sakau: sirkite tuo, kuo jums reikia.

Save apibūdinčiau kaip nepiktybiškai veikiantį tinginį. Gyvenu rojaus sąlygomis. Manęs niekada neuždarys į kalėjimą. Deja, neiškels ant pjedestalo. Esu nusikaltęs begales kartų, gyvenčiau rojaus sąlygomis, jei ne kaltinimai. Žodžiu, darote su manimi, ką norite, jums Niekas nesvarbu. Prie to paties norėčiau paprašyti – Nieko nekaltinkite. Jei prisidirbote, lengviausia kaltę suversti man. Gerai, kad nuo to nei šilčiau, nei šalčiau. Tačiau jei būčiau daugiau nei Niekas, įsižeisčiau.

Pakalbėkime apie mintis, žodžius, judesius, kurie, kaip sakoma, „nieko nereiškia“. Patikėkite, kiek daug reiškia... Žmones pažįstu kaip nuluptus. Dažnai esu paskutinis jų šiaudas, paskutinė vakarienė, pirmas prisvilęs blynas. Kas padaroma ir slepiama ar sąmoningai neigiama, dažniausiai reiškia mane – „nieko neatsitiko“... Kurių galų mane kišti į jūsų reikalus?! Moku visas kalbas, įskaitant paukš­čių, todėl Nieko neaiškinkite, žinau, kas esu. Tiesa, paukščiai ir gyvūnai man ne bendrai – jie Nieko nesako, Nieko neapkalba. Man su jais paprasčiau nei su žmonėmis, kuriems dažnai esu skaudus. Kartais kalbėdami apie mane, dėl manęs susipyksta. Atrodau labai susireikšminęs, ką padarysi – Nieko nenuslėpsi.

Papasakosiu jums sukrečiantį dalyką, kuris iš tiesų Nieko vertas. Esu beviltiškas, negaliu savęs pakeisti, nors man nei šilčiau, nei šalčiau – kas Niekuo nesinaudoja, būna laimingas. Nieko nelieskite plikomis rankomis. Apskritai atsargiau su manimi. Niekas nepavojingas, kol Nieko nepradėsite bijoti. Džiaukitės, kol Nieko nevyksta, turiu galvoje, Nieko baisaus. Kas nors gražaus visada aplink jus. Nieko nemaišykite, į Nieką nespjaukite – manęs nesimato, tačiau dirbu savo darbą ir spjaunu atgal. Veikiu automatiškai: kas Nieko nenori, tas Nieko negauna, ir serga lengvos formos nuoboduliu... Neatsiranda žmogaus, kuris manęs panorėtų. Turėčiau jaustis vienišas, tačiau neturiu laiko apie tai galvoti. Kas panorės Nieko, tas gaus. Tiesa, baisesniu pavidalu nei gali įsivaizduoti. Geriau Nieko nenorėti, tiesiog gyvenkite ir darykite tai, ką sugalvojate. Jei Nieko nesugalvojate, ir nereikia. Niekada nenorėkite su manimi susipažinti, o juolab būti tokie, koks esu aš. Kai imsite manęs tikėtis, įvyks pasaulio pabaiga, tai vienintelė prielaida jai įvykti. Jūs nepatikėsite, koks esu galingas. Laimė, kad laikinas.

Jums laimė, man – nei šilčiau, nei šalčiau. Kol turiu darbo, man tas pats, kaip jūs laikotės. Tik pasakykite – niekaip – ir aš ateisiu pas jus. Man būtų gaila žiūrėti į  jus, kaip kankinatės tai pasakę, jei būčiau daugiau nei Niekas. Jūs nuolat ką nors veikiate, kaip nors jaučiatės – pavargstu dalyvauti ten, kur gaištu savo laiką. Ką padarysi – toks mano darbas. Tačiau jūs niekada nesumanote Nieką nuveikti – kaip gerai, kad Nieko nežinote, tačiau man nereikia slėptis, dažnai Niekas ir taip būna neaiškus. Žinau visus galimus ėjimus ir sprendimus, kai žaidžiama kortomis, šachmatais, kai figūruoja žmonės, galėčiau jums pasufleruoti ateitį, tačiau jūs Nieko neprimenate.

Keista apie save kalbėti... Jaučiuosi nepaprastas. Galiu lipti laiptais ir tuo pačiu metu kilti liftu. Galiu ir leistis, ir manęs nesupykins, nes aš nesipriešinu. Jūs taip pat galite Niekam nesipriešinti. Niekai – tai visi mano broliai. Galvojate, kad jais galima paversti gyvenimą. Matote, Nieko negalvojant, Nieko nevyksta.

Gyvenime vaikštinėju kaip po namus. Ar ir jūs taip jaučiatės? Kai Nieko neklausiate, vadinasi patys žinote. Tačiau... Dėl Nieko nebūkite tikri. Atsargiau su žodžiais.

Galbūt jūs anksčiau nežinojote Nieko. Viskas daug aiškiau, pasidomėkite, kaip jis gyvena. Tiesa, nuo manęs nesiskiria. Mes tarsi vienas organizmas, tačiau jūs dažnai galite Viskuo žavėtis. Ar mylite dešinę ausį labiau už kairę?... Niekas neapsimeta kvailiu, galbūt jaučia pavydą. Jūs nežinote Visko, nežinote Nieko. Jei būčiau šis tas daugiau, būtų gaila, tačiau kol turiu užtektinai darbo, žmonėms užtenka tik prisistatyti. Šiaip ar taip, jie Nieko nenori.

Visko nori, visko turi, visko jiems reikia, ir visur turiu prisistatyti aš. Skųsčiausi, jei būčiau daugiau negu Niekas, nes retas filosofas susimąsto, kad vargšas Niekas yra tas pats visagalis Viskas, tik išversta skūra. Viskas – galbūt gražiau skamba, kai kas juo nuoširdžiai tiki. Tikėkitės Visko – tai ne taip skausminga kaip Viskuo tikėti. Juk nėra Nieko neįmanoma, o štai Viskas – kita kalba.

Niekuo nesipiktinkite. Niekas nesupyks, tačiau Niekas ir neišgelbės. Tiesa, kartais visai malonu manimi apsimesti ir tai netgi saugu – nesu nei pavydus, nei kerštingas. Už Nieką jūs taip pat nebūsite nubausti, prieš Nieką neturite atsiskaityti, jei patys to nenorite. Jei smagiau, galite vadintis Ponu Nieku, tačiau, mano nuomone, tai nelogiška. Niekas, būdamas doras, poniškai nesielgia.

Mano darbas būti ten, kur mane mini. Mano uždavinys neįmanomas – būti tuo, kuo mane laiko. Tik tiek. Lengviau nebūna. Tai niekinga. Nemėgstu savo darbo.

Niekas nepadeda, kad jums būtų lengviau. Pabūnu šalia, kol suvokiate, kam iš tiesų reikia dėkoti.


 

Skaitytojų vertinimai


64197. Laima :-) 2010-11-09 21:31
Sveikinu. Kalbėdama apie Nieką, kalbi apie Viską. Gaila, kad skaitytojai labiau mėgsta gatavą produktą, o čia reikia pasukti ne niekais prikimštą galvą, kad suvoktum. Smagu, kad jaunų žmonių galvose atsiranda tokių samprotavimų. Tikimės jų daugiau.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Lapkričio

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 6 iš 6 
0:48:33 Nov 21, 2011   
Nov 2010 Nov 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba