Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2011-10-28 nr. 3351

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• ALGIRDAS VERBA.
Mes – du varpai
22
• TRUMPA KRONIKA
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• PARODOS
• VAKARAI
• ĮVAIRŪS

ESĖ 
• STASYS STACEVIČIUS.
Neatsiminimų grožis
2
 VYTENIS ROŽUKAS.
Nusikaltimo vietos analizė
4

SVEČIUOSE LENKŲ PEN KLUBAS 
• ALMANTAS SAMALAVIČIUS.
Lietuvių ir Lenkų PEN centrų susitikimas Vilniuje
1
• INGA IWASIÓW.
Saulės link
• PAWEŁ HUELLE.
Giedoki sodus
• ANNA NASIŁOWSKA.
Arkliukas, kardelis

KNYGOS 
• AUŠRA KAZLAUSKAITĖ.
R. Granausko „Trys vienatvės“: novelių romanas ar prisiminimai?
29
• RIMA POCIŪTĖ.
Svetimame megapolyje – bet jį mylint,
2
• NAUJOS KNYGOS
• Bibliografijos ir knygotyros centras

TEATRAS 
• Su ELZE GUDAVIČIŪTE kalbasi MONIKA JAŠINSKAITĖ.
Elzė Gudavičiūtė: pažinti ir vertinti praeitį

KINAS 
• JORĖ JANAVIČIŪTĖ.
Akio Kaurismäkio sugrįžimas į Prancūziją
1
• LINA ŽIŽLIAUSKAITĖ.
Blinda. Tadas Blinda
3

MUZIKA 
• JŪRATĖ VISOCKAITĖ.
Opera – tai piramidė ir kosmosas
6
• SIGITAS MICKIS.
Kai šėlsta varis...
3

DAILĖ 
• VIDAS POŠKUS.
Tapytojai skaito Donelaitį
4

PAVELDAS 
• JURGA BAGDZEVIČIENĖ, LAIMA KRUOPAITĖ, GRETA ŽIČKUVIENĖ.
Senovės Egipto kultūros ženklai Lietuvoje: Vilniuje atlikti dievo Amono dainininkės sarkofago tyrimai ir konservavimas
6

POEZIJA 
• VYTAUTAS KAZIELA4

(PA)SKAITINIAI 
• MINDAUGAS PELECKIS.
Palaima
6

SKELBIMAI 
• Vertimo dirbtuvės3

DE PROFUNDIS
„Mirtis sudėtingas ūkis“. Milorad Pavič
 
• ALGIRDAS SELENIS1
• JUOZAS NEKROŠIUS
• res ludentes / žaidžiantys daiktai218

ESĖ

Nusikaltimo vietos analizė

VYTENIS ROŽUKAS

[skaityti komentarus]

iliustracija
Rūta Spelskytė
„Nagasakis iki susprogdinimo“

Jau eina, šlubuoja, šlubčioja žodžiai, mąslūs ir tikri, tarus A, reikia pasakyti ir B. Atvažiavom į vietą, padarę gal tris lenkimus pro dešinę pusę, taip pavadinčiau mūsų kovą su teroristais. Rugsėjo saulė autogenu atpjovė gamtos dalelę, buvo gražus rytas, nors tai neįprasta rudeniui. Visos pagalbos tarnybos skubėjo prie Pasaulio prekybos centro. 9.03 antras lėktuvas įsirėžė į Dvynio bokštą. Mes niekada neįsivaizdavome tokio košmaro: 90 000 litrų degalų degė, ir liepsnos liejosi nenumaldomai. 9.59 – pietinis bokštas nugriuvo. Likimas metė kortas – kas liks gyvas ir kas žus. Kilus sumaiščiai, net neatrodė, kad po kelių minučių sugrius ir šiaurinis bokštas. Žemė ėmė drebėti. Supratome, kad tai galas. Niekad nebus tikrai linksma, pagalvojus apie Dvynių dangoraižius, net praėjus 10 metų nuo pasaulio tragedijos. Ribinės situacijos – kaltė, kova, kančios. Mums nereikia Einšteino, mums nereikia Trumeno, nereikia Hirosimos, nereikia rugsėjo 11-osios – mums tereikia tyros sąžinės, kuriai paplekšnojęs per petį Viešpats nueina kažkur lietuviško kaimo link. Nuo tikro karo sulaiko tik liūdna Hirosimos patirtis.

Tegu ši metafora braška kaip gimdyvės klubai. Pagal Heideggerį „buvimo-buvusiu-būdu-dabartinanti ateitis“ –­ tai 2001 rugsėjo 11 istorijos pamoka. Suvokti, prisiminti, mylėti – šie sąmonės procesai dirba kaip skulptorius, darydamas milžiną iš plieno ir bronzos. Ar priveiks melagis velnias, ar ne – neaišku. Šėtono žabangose – transcendentalinė percepcija.

Tikriausiai Jūs girdėjote, kad vienos kompanijos vadovas liko gyvas per rugsėjo 11 d. išpuolį, nes tą dieną pirmą kartą nuvedė savo sūnų į darželį.

Kitas vaikinas išgyveno, nes buvo jo eilė nueiti spurgų.

Viena moteris pavėlavo, nes jos žadintuvas nesuskambėjo.

Kažkas užstrigo Niudžersio greitkelio spūstyje, susidariusioje dėl automobilių avarijos.

Kažkas pavėlavo į autobusą.

Pusryčiaujanti moteris netyčia išliejo kavą ant drabužių ir jai reikėjo laiko persirengti.

Kažkam neužsivedė automobilis.

Kažkas užtruko namuose, kad atsilieptų į telefono skambutį.

Kažkieno vaikas „tempė gumą“ ir sutrukdė tėvams laiku išeiti iš namų.

Vienas žmogus niekaip negalėjo susistabdyti taksi.

Didžiausią įspūdį man padarė vyras, kuris tą rytą į darbą vyko su naujais batais ir pritrynė nuospaudą. Jis užsuko į vaistinę, kad nusipirktų pleistro! Štai kodėl jis dabar yra gyvas...

Dabar, kai įstringu spūstyje, nesuspėju į liftą, sugrįžtu atsiliepti į telefono skambutį, žodžiu, kai atsitinka šios mažytės mane erzinančios smulkmenos, aš galvoju, kad esu būtent toje vietoje, kurioje Dievas nori mane matyti šią akimirką. Todėl, kai Jums atrodo, kad Jūsų rytas eina ne taip, kaip reikėtų, vaikai rengiasi per lėtai, Jūs negalite rasti mašinos raktelių, stovite prie kiekvieno šviesoforo, nenusiminkite ir nesinervinkite – tai Dievas saugo Jus. Tegul Dievas (jeigu tokia bus Jo valia) ir toliau laimina Jus visomis šiomis mažytėmis erzinančiomis smulkmenomis, o Jūs pagalvokite, ką jos iš tikrųjų galėtų reikšti...


Kai dulkių debesis išsisklaidė, svarbiausia buvo gelbėti gyvybes. Viską darėme spontaniškai. Praradus pirmus šimtus, pasidarė aišku, kad tikimybė išlikti – menka. Liko milžiniška griuvėsių krūva.

Susidūrėm su visų įvykių motina, su grynuoju įvykiu, kuriame susikoncent­ruoja visi niekada neįvykę įvykiai. Neskubėkime. Įvykiams nusistovint, reikia judėti į priekį greičiau už juos, o kai šie paspartėja, reikia judėti lėčiau. Kalbant radikaliai, jie tai padarė, tačiau mes to norėjome.Tai gerokai pranoksta neapykantą, kurią jaučia tie, kurie pateko į blogąją pasaulinės tvarkos pusę.

Miesto pakrašty teismo medicinos ekspertizės centras priėmė srautą palaikams indentifikuoti. Kai sugriuvo abu bokštai, tai darė įspūdį, tarsi jų savižudybė atliepė savižudiškų lėktuvų savižudybę. Buvo sakoma: Dievas pats sau negali paskelbti karo.

Ar Vakarai pasimokė iš rugsėjo 11-osios? Ar tu bjauriesi karu? Ar tinkamai vertini kitas nacijas? Už nugaros lieka lavonai, nesumokėtos skolos ir dėl savo gyvybės virpantys piliečiai. Bet ar čia šėtono žodis? Ar Abraomo žinia islame, judaizme, krikščionybėje, ar ji neiškreipta, ar teisingai traktuojama? Ar nori tapti pačiu kiečiausiu vyržudžiu?

Putinas nori susidraugauti su Obama ir su Ven Jiabao (kol kinai ruošiasi okupuoti mėnulį). Terorizmas turi gilias šaknis, ir jos slypi mūsų laisvėje ir mūsų demokratijoje. Baimė yra oras. Oro nepastebi, kol jo kas nors nepagadina.

Gelbėtojai naudojosi klausymo įranga paieškoms po nuolaužomis... Pažiūrėjome žemyn ir pamatėme iškištą ranką, kažkas sujudėjo – labai norėjosi išgelbėti. Dingusių apie 6000. Ėmėme apžiūrinėti rūsius. Leidomės žemyn ir pasikeisdami. Aštrių nuolaužų krūvos, plyšiai ir tuštumos – pavojingiausios vietos. Mašinos vežė ir vežė nuolaužas iš įvykio vietos.

Teroristinio modelio taktika – išprovokuoti realybės perteklių ir po šio pertekliaus našta sužlugdyti sistemą. Štai kodėl matoma galia yra bejėgė prieš nežymią, bet simbolinę kelių individų mirtį. Tie žmonės žaidimui panaudoja savo mirtį. Pasisavina viešpataujančios galios ginklus.

Čia sugriuvusi laiptinė. Iš krūvos kyšojo koja su uniforminiu batu. Matėme tik koją. Kūnai buvo sudraskyti į mažiausius gabalėlius.

3000 žmonių žuvo. 6000 žmonių dalių galėjo tilpti į mažą mėgintuvėlį. Po 9 mėnesių buvo rasta 20 000 kūno dalių. Pusė kūno skriejo pro langą, o kita pusė nueina į nuolaužų kauburius. Gal kojos pirštas, blauzdikaulio dalis, rankos dalis; šiukšlės, panašios į sudegusius gyvulių kaulus iš restoranų virtuvių...

Savižudiškas terorizmas buvo vargšų terorizmas. Šis – turtingųjų terorizmas. Ir tai mums kelia ypatingą baimę. Jie turi visas reikiamas priemones.

Sprogimo banga išbarstė palaikus daugybėje kvartalų. 10 proc. lėktuvo dalių buvo surasta. Rasta lėktuvo piloto sėdynė, kapitono kėdė. Rastas liemuo. Buvo rasti 4 teroristų kūnai. Įvykio vieta buvo padalinta į 4 zonas. Nuolaužos buvo rūšiuojamos.

Ši teroristų prievarta nėra ugningas istorijos sugrįžimas. Ši prievarta nėra reali, ji simbolinė. Be žiniasklaidos terorizmas būtų niekas.

Buvo laimingi tie, kurie galėjo parsivežti artimųjų palaikus, palaidoti. Susidorota su iššūkiu. Padaryta viskas, kas įmanoma.

Niujorko policijos pareigūnas prisimena:

– Dulkių debesyse buvo pavojingų medžiagų. Mane vargino kosulio priepuoliai. 2002-aisiais jie nepraėjo. Plaučiai buvo užteršti, sutriko plaučių funkcija. Toksinių medžiagų debesys. Aš niekada neatsikratysiu gilaus liūdesio dėl to, kas įvyko...


„Dvasios erdvė ten, kur ji gali išskleisti sparnus, – tyloje...“ (Antoine’as de Saint-Exupéry)


 

Skaitytojų vertinimai


73076. kažin :-) 2011-10-31 15:00
""Mums nereikia Einšteino, mums nereikia Trumeno, nereikia Hirosimos, nereikia rugsėjo 11-osios – mums tereikia tyros sąžinės, kuriai paplekšnojęs per petį Viešpats nueina kažkur lietuviško kaimo link. Nuo tikro karo sulaiko tik liūdna Hirosimos patirtis."" Kažin ar tai sulaiko. Černobilis dešimt kartų daugiau radijacijos paskleidė nei Nagasakis su Hirosima, bet tai nesulaikė net pačių japonų nuo atominės statymo.

73079. va čia geriausia vieta: :-) 2011-10-31 15:10
Teroristinio modelio taktika – išprovokuoti realybės perteklių ir po šio pertekliaus našta sužlugdyti sistemą. Štai kodėl matoma galia yra bejėgė prieš nežymią, bet simbolinę kelių individų mirtį. Tie žmonės žaidimui panaudoja savo mirtį. Pasisavina viešpataujančios galios ginklus.

73168. abrakadabra2011-11-02 18:18
eseistai yra keisti žmonės, rašantys lyg ir apie nieką, beveik nesilaikantys pasakojimo konstravimo taisyklių ir neklydinėjantys fantazijų džiunglėse. Eseistai, manding, yra beveik tas pats kas estetai – miniatiūrininkai, graveriai, lengvais plunksnos perbėgimais iliustruojantys nematomą kasdienybės pusę.

73293. okapridurti2011-11-04 22:56
niekas čia nesiruošia mirti :::)))

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Lapkričio

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 2 iš 2 
5:22:02 Nov 7, 2011   
Oct 23 Nov 22
Sąrašas   Archyvas   Pagalba