Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2009-01-23 nr. 3221

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• VLADAS BRAZIŪNAS.
akmenpašys
5
• KRONIKA
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• KINO TEATRAI
• TEATRAI
• KONCERTAI
• PARODOS
• VAKARAI
• ĮVAIRŪS

PUBLICISTIKA 
• STASYS STACEVIČIUS.
Jonai, duok, Jonai, bėk

POKALBIAI 
• „Pažodiškumo virusas labai gajus“

KNYGOS 
• ALFREDAS GUŠČIUS.
Apie praeitį ir dabartį – baladiškai
1
• Lietuvos nacionalinė M.Mažvydo biblioteka Bibliografijos ir knygotyros centras
• AGNĖ ŽAGRAKALYTĖ.
Bobinčius
2
• Naujos knygos

MUZIKA 
• BEATA LEŠČINSKA.
Apie eliksyrą, balzamą ir kitokius meilės gėrimus
8
• Nepaklusnūs entuziastai

DAILĖ 
• KĘSTUTIS ŠAPOKA.
„Videoekranas“ Jono Meko vizualiųjų menų centre
5

KINAS 
• Ridas Viskauskas.
Nestabilių laikų fone – dėmesys nacionaliniam orumui
2

TEATRAS 
• Miuziklo „Žmogus iš La Mančos“ premjera LNDT
• Ridas Viskauskas.
Kameriniame spektaklyje – inteligentiškų žmonių drama

SAVAITĖ SU TV 
• Skirmantas Valiulis.
Ramus savaitgalis

POEZIJA 
• GINTAUTAS IEŠMANTAS.
Kaip tie medžiai ties upės krantu
3

PROZA 
• LORETA GRAŽINA LATONAITĖ.
Gyventi negalima mirti
2

VERTIMAI 
• AGNESĖ GAILĖ.
Prie šeimos stalo: Gustave’as Flaubert’as, jo knyga ir visai nedaug Normandijos
1

AKTYVIOS JUNGTYS/ŠIUOLAIKINIS MENAS 
• ANDRIUS GRIGORJEVAS.
Semiotinės autorefleksijos pratybos
2

AKTYVIOS JUNGTYS/JAUNIMO PUSLAPIS 
 Mindaugas Peleckis.
Projekto „Driezhas“ muzika – šviesi viltis mums, akliesiems
6

 
• Dėl paskelbtos tikrovės neatitinkančios informacijos apie Valdovų rūmams įsigyjamas vertybes8

KRONIKA 
• Klaipėdoje – Ivano Turgenevo „Įnamis“
• OKT „Hamleto“ maršrutai
• „Draugiškos zonos autobusas“ Kaune

DE PROFUNDIS 
• De profundis atsiskiria1
• Antikreizinis 2009-ųjų Jaučio metų horoskopas4

AKTYVIOS JUNGTYS/JAUNIMO PUSLAPIS

Projekto „Driezhas“ muzika – šviesi viltis mums, akliesiems

Mindaugas Peleckis

[skaityti komentarus]

iliustracija
Kristijonas Lučinskas
Nuotrauka iš asmeninio archyvo

    Didžiausias 2008-ųjų Lietuvos muzikos atradimas – daugelio kalbintų melomanų bei mano paties nuomone (pavadinkime tai neoficialia sociologine apklausa) –­ projekto „Driezhas“ įkūrėjo Kristijono Lučinsko albumas „Tolumoje“. Įspūdingo dizaino digipack (knygutės) formatu išleistas kūrinys – ne tik muzikos, bet ir dizaino šedevras, kuriame rasime ir paties autoriaus poezijos. Įvairiaprasmį, daugiabriaunį kūrinį papildo paslaptingi ženklai, kuriais išmargintas albumas.

    KRISTIJONAS LUČINSKAS atsakė į „Literatūros ir meno“ klausimus.Kas ant albumo viršelio parašyta Brailio raštu? Tai, matyt, simboliška, nes, kaip sakoma Mato ir Luko evangelijose, žmonės yra „neregiai, vedantys akluosius“. Tas pats rašoma ir indų „Katha upanišadoje“.

Užrašas reiškia „Taip toli, kad neužmatai“. Kitų reikšmių nenoriu atskleisti –­ kiekvienas turi rasti savo.

„Tolumoje“ – pirmasis savos leidybos albumas. Kodėl nusprendei leisti albumą pats, o ne, tarkime, kreiptis į užsienio leidybines kompanijas?

Nusprendžiau leisti pats, nes įdomu, kaip tai vyksta. Kiek šis procesas kainuoja kantrybės, darbo ir žinių, galima suprasti tik pabandžius. Sukūriau „leiblą“ ir jame leisiu savo bei kitų kūrėjų darbus.

Kaip apibūdintumei naujojo albumo stilių? Jame išties yra daug visko – ir poe­zijos, ir elektroninės muzikos, ir nostalgiško seno pianino garsų…

Albume, manau, galima įžvelgti įvairios stilistikos – tai elektronika, akustinė muzika, eksperimentinė, ambient, intelligent pop muzika. Kurdamas tikrai nesistengiau apsiriboti kokiu nors stiliumi. Atvirai pasakius, kūriau sau, kad man pačiam būtų gražu. Tad ir susidėliojo savitas braižas, kuriame atsispindi daugelio kitų kūrėjų įtaka. Galbūt tai yra ir mano plataus muzikinio skonio padarinys – mėgstu ir Philipą Glassą, ir „Future Sounds of London“, ir „Art of Noise“, „Underworld“, M. K. Čiurlionį, Egidijų Sipavičių, „Sepultura“, Vangelį, Stingą, „Rammstein“, J. Haydną, „Acoustic Alchemy“, „Dead Can Dance“, J. S. Bachą, B. Kutavičių, Bobą Sinclairą, Brianą Eno, „Saint Germain“, Janą Garbareką, Andrių Mamontovą… Jie ir begalės kitų skirtingo braižo kūrėjų yra tarp mėgstamiausių... Juk „tikroji“ muzika kalba viena kalba –­ nesvarbu, koks tai žanras.

Kada albumas pasirodys? Ar bus jo pristatymas?

Albumą jau pardavinėja muzikos prekių parduotuvės, jį galima įsigyti mano tinklalapyje – www.soundprovocation.com. Albumas kol kas pristatomas tik klausytojams į namus, o pristatymo koncertų galimybės dar svarstomos. Tam reikia atviro dangaus, gražaus vasaros ar ankstyvo rudens vakaro ir kitų detalių. Tad dar yra laiko. Kol kas nesu tikras, ar išvis toks pristatymas įvyks, bet tikimybė gan didelė.

Atsivertus Tavo albumo knygutę, paaiškėjo, kad kuri poeziją. Išties įdomu – tekstai (eilėraščiai) svajingi, neprimena industrial stilistikos grupių piktumo. Kodėl vienam kūriniui pasirinktas būtent Eduardas Mieželaitis?

Sukurti keletą eilėraščių tiesiog atėjo laikas – supratau, kad noriu perteikti emocijas ir žodžiais, ne tik garsais. Nelaikau savęs poetu ar rašytoju, bet keleto eilių įamžinimas buvo atradimas sau pačiam. Galbūt būčiau šią kūrybos dalį perleidęs kam nors kitam, bet tokio žmogaus kol kas nesutikau.

E. Mieželaičio citatą išgirdau atsitiktinai, namie peržvelgdamas savo plokštelių kolekciją. Galima sakyti, jog ši frazė –­ „Tegu žvaigždėmis meluoja pavogusi dieną naktis...“ – mintyse nupiešė akustinį paveikslą, kurį išreiškiau savo kompozicijoje.

Kas padėjo Tau kurti albumą? Kas yra paslaptingoji ponia Anelė, skaitanti „Vakarą“? Ypač įspūdinga mantra „dan – dili –­ dan“. Kas darė įtaką kuriant tokius tekstus?

Mantra turbūt išplaukė iš studijų metų ataidinčio artimo ryšio su lietuvių folkloro muzika. Kasdien tekdavo ir girdėti, ir pačiam atlikti kūrinius. Gilintis į folklorą ypač padėjo dėstytoja Irena Nakienė, už ką jai esu labai dėkingas.

Noriu tarti ačiū bičiuliams ir atlikėjams, kurie padėjo man įgyvendinti muzikinius sumanymus. Jūratė Tamošauskytė-Olberke ir Simas Stankus – radijo laidų vedėjai, artimi bičiuliai. Rasa Ulteravičiūtė ir Kęstas Nevulis – Klaipėdos muzikinio teatro solistai, pasirinkti neatsitiktinai – jų puikius balsus teko girdėti anksčiau. Jonas Petrauskas, folk­loro ansamblių „Senoliai“ ir „Joginta“ vadovas, savo liaudiška grojimo maniera suteikė kūriniui ypatingą spalvą. Aurika Skardžiūtė – vokalistė, pedagogė, viena pirmųjų buvo įtraukta į repertuarą. Sigutis Jačėnas – visiems gerai žinomas aktorius, kurio balsas ir sugebėjimai padėjo tiksliai išreikšti norimą emociją. Noriu padėkoti ir kolegai Aivarui Bočarnikovui, kuris prikalbino savo močiutę Anelę Maskvytienę papasakoti „Vakarą“. Labai daug laiko pavogiau iš šeimos – tad dėkui jiems už supratingumą. Jei atvirai, sunku įvardyti, kas ir kuo, bet turbūt padėjo visi, net ir tie, kurie bandė trukdyti!

iliustracija
Albumo „Tolumoje“ viršelis

Projektui „Driezhas“ – 10 metų, su tuo ir sveikinu! Kodėl pasirinktas toks pavadinimas? Ką Tau reiškia driežai? Kokios mitologinės sąsajos Tave sieja su jais?

Ačiū už sveikinimus. „Driezhas“ –­ projekto pavadinimas. Tai – ne pseudonimas. Paprastai sakant, tai grupė, kurioje groja vienas žmogus – aš, kartais pasikviesdamas į pagalbą kitus.

Kiek žinau, šis gyvūnas svarbus įvairių tautų mitologijose: pvz., senovės Graikijoje ir Egipte driežas buvo laikomas dieviškosios išminties ir sėkmės simboliu. Nors ankstesnieji krikščionys driežą siejo su blogiu, bet Polinezijoje jis buvo Dangaus viešpats. Žymusis antropologas, mistikas, rašytojas Carlosas Castaneda savo knygose apie jakių genties indėnus driežą laiko vedliu kitoje tikrovės pusėje. Taigi visos „Driezhas“ reikšmės yra įdomios, todėl projektas taip ir vadinasi. O „zh“ vietoje „ž“ pasirinkau tarptautiniais sumetimais, nes daugelyje kalbų „zh“ tariasi kaip „ž“.

Kad ir kaip bandyčiau, Tavo muziką apibūdinti sunku. Yra ir beveik „radio friendly“ kūrinių, ir meditacinės muzikos, ir audiopoezijos. Viską apgaubia vientisas muzikinis-garsinis-poetinis tekstas…

Pagrindinė mintis buvo perkelti klausytoją į kitą pasaulį, kad jis atitrūktų nuo kasdienybės, pasijustų tarsi pabuvojęs filme, sapne ar kita jam priimtina forma klajotų mintimis ir grįžęs turėtų ką prisiminti.

Albumo „Tolumoje“ kūriniai – tarsi stotelės, knygos skyriai ar skirtingi paveikslai, kurie kiekvienas savaip pasitinka ir užburia klausytoją. Kompozicijos neatsitiktinai taip sudėtos – pasikliaujant intuicija buvo pasirinkta tokia eilės tvarka, kad jaustųsi viena emocinė linija. Tai –­ tarsi magiška formulė, akustinis kodas į pasąmonės gelmes.

Papasakok, kaip tapai muzikantu. Dabar esi žinomas visoje Lietuvoje ir kaip geras diskotekų vedėjas, ir kaip eksperimentinės, elektroninės muzikos kūrėjas. Kokiais instrumentais groji ir kokią medžiagą naudoji kūryboje?

Su muzika „bendrauju“ nuo vaikystės. Baigiau muzikos mokyklą, vėliau –­ Klaipėdos universiteto Liaudies muzikos katedrą, turiu birbynės pedagogo diplomą, vėliau dar metus mokiausi magistrantūroje.

Toje pačioje katedroje metais anksčiau mokslus baigė vienas žymiausių Lietuvos eksperimentininkų, itin produktyvus kūrėjas Donatas Bielkauskas, žinomas kaip Donis arba d.n.s.

Groju birbyne, barokine fleita, įvairiais liaudiškais instrumentais, fortepijonu, eksperimentuoju viskuo, kas skleidžia garsą – įvairiais daiktais, įvairiose aplinkose. Kartais pakanka vien gatvės triukšmo, ir jau girdisi muzika – albume „Ten, kur skubam aš ir tu“ naudojau įrašus iš Paryžiaus centro, kuriuos grįžęs įterpiau į bendrą muzikinį paveikslą. Groju įvairiais sintezatoriais – naujajame albume girdisi Madonnos klavišininko naudojamas „Roland SH-201“, „Korg Radias“, „Yamaha EX-5“. Pagrindinis instrumentas kuriant muziką ir viską jungiant – kompanijos „Ableton“ programa „Live“.

Kokie kiti Tavo leidiniai, darbai, kuo dar esi pradžiuginęs arba nuliūdinęs klausytoją?

Esu įrašęs tris solinius albumus –­ „Demo #1“, „Ten, kur skubam aš ir tu“, „Sekmadienio rytui“, ir du albumus su kitais atlikėjais – „Split’as“, įrašytas su Doniu; ir „20.00.00000“, įrašytas su projektais „Donis“ ir „Inconnu“.

Daug mano muzikos skambėjo gyvai, nors ši muzika vėliau taip ir nebuvo išleista kompaktinėmis plokštelėmis. Niekada nekėliau tikslo išleisti kuo daugiau albumų, be to, baigus kūrinį, visada atrodo, kad galiu dar geriau, todėl diskografijos išklotinėmis negaliu išsitapetuoti namų. Visas kompaktines plokšteles išleidau savo lėšomis.

Yra dar vienas mano projektas – „Deepinmood“. Tai – 2008-ųjų vasarą gimęs jazzy, funky, freaky house muzikos projektas. Įrašyti jau du „Deepinmood“ kūriniai –­­ „Breeze“ ir „Jazzymood“. Pastarajame dalyvauja Sauliaus Šiaučiulio „Jazz trio“ (vokalas – Reda Striškaitė, klavišiniai – Saulius Šiaučiulis, saksofonas – Laimonas Urbikas).

Kur esi koncertavęs?

Šiemet dar niekur, bet nuo muzikinės veiklos pradžios teko dalyvauti keliasdešimtyje įvairių šiuolaikinio meno – muzikos, šokio, multimedijos – renginiuose ir festivaliuose.

Tradicinis – „Mėnuo Juodaragis“, kuriame stengiuosi ir noriu dalyvauti kasmet. Paskutiniai renginiai – šiuolaikinio meno festivalis „Plartforma“, radijo stoties „Opus 3“ gimtadienis, vykę pernai.

Kas Tave įkvepia kurti?

Įkvėpimas ateina iš kosmoso, iš tylos. Kartais iš gyvenimo. Mano filosofija –­ būti geru žmogumi, stengtis ir nuolat tobulėti. Tam, kad atsigręžus būtų kuo pasidžiaugti. Tikiu, kad yra kažkas aukščiau, o visa kita – tik pavadinimai.

 

Skaitytojų vertinimai


51112. few2009-01-27 23:07
kristijonai, tebunie 10 metu tik pradzia.

51114. pavasaris2009-01-28 01:22
Įdomus interviu, kaip ir pašnekovas. Tikra skaitymo, manau, ir klausymo, atgaiva, kai aplink tiek daug triukšmo ir purvo...Kuo daugiau tokių skaidrių tekstų ir kūrėjų!

51130. za2009-01-29 12:00
interviu patiko

51137. zom2009-01-29 14:01
viltis, viltis, bumso daugokai :)

51139. Kristijonas2009-01-29 15:48
Tiesa - subjektyviausias dalykas pasaulyje :-)

51414. afanaret` :-( 2009-02-13 16:45
nu labai jautru ir saldu, kiek gelmes, net kriokti noris...

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Lapkričio

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 7 iš 7 
5:03:54 Nov 7, 2011   
Mar 2009 Jul 2014
Sąrašas   Archyvas   Pagalba