Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2011-09-16 nr. 3345

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• KNUTAS SKUJENIEKAS.
Saga
22
• TRUMPA KRONIKA
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• PARODOS3
• VAKARAI4

AKTUALIJOS 
• LAIMANTAS JONUŠYS.
Tiltai tarp kultūrų
4
• KORNELIJUS PLATELIS.
XXII tarptautinis literatūros festivalis
„Poetinis Druskininkų ruduo 2011“
• PROGRAMA.
XXII tarptautinis literatūros festivalis
„Poetinis Druskininkų ruduo 2011“
1

LITERATŪRA 
• RAMŪNAS ČIČELIS.
Tomo Sakalausko menotyros modifikacijos
8

KNYGOS 
• AUDRONĖ KUČINSKIENĖ.
Naujai atsiskleidęs graikų mitų pasaulis
1
• NAUJOS KNYGOS7
• Bibliografijos ir knygotyros centras

TEATRAS 
• DONALDAS STRIKULIS.
Neirantas – teatro kritikas
• „Stalo teatras“: kuriame šeimai

MININT 100-ĄSIAS
M. K. ČIURLIONIO
MIRTIES METINES
 
• DANA PALIONYTĖ.
Bareliai sugrėbti kupeton
6

MUZIKA 
• BEATA LEŠČINSKA.
Palaiminti tikintieji,
arba Richardo Wagnerio „Parsifalis“ Taline
1

DAILĖ 
• KRISTINA STANČIENĖ.
Grafikos kontekstai. Deklaracija
2

PAVELDAS 
• Parodoje – istorinės mados du šimtmečiai5

POEZIJA 
• STASYS STACEVIČIUS2
• AISTĖ SUNELAITYTĖ17

PROZA 
• VILIUS DŽIAVEČKA.
Jau ir tada – laiko paieškos
15

VERTIMAI 
• BIN AKIO1
• KIKA HOTTA1
• YUKO TANGE1
• SAYUMI KAMAKURA1
• REI HATANO2

(PA)SKAITINIAI 
 MINDAUGAS PELECKIS.
Fenomenas
99

ESĖ 
• PRANAS VISVYDAS.
Kol dar širdis pluša
4

DE PROFUNDIS
Iš gatvės: „Žmogus yra
tobulai sutvertas vėliavėlėms“
 
• ROBERTAS S. PREIKŠAS.
Autosex
3
• WOODY ALLEN.
Klysti – žmogiška, sklandyti – dieviška
3

(PA)SKAITINIAI

Fenomenas

MINDAUGAS PELECKIS

[skaityti komentarus]
Leigh D., Harding L. WIKILEAKS.
ATSKLEIDŽIANT JULIANO ASSANGE’O KARĄ SU SLAPTUMU.
Iš anglų kalbos vertė Jurga Grunskienė.
Dailininkas Aurimas Lažinskas.

–­ Kaunas, Vilnius: Kitos knygos/Knygius, 2011.

YLOS MAIŠUOSE

Kai pirmąsyk išgirdau apie „vikilyksą“, iš karto suabejojau, kad tai kažkas įdomaus ir vertas dėmesio. Pamaniau, jog tai –­ eilinė spaudos „antis“. Tiesą sakant, panašiai maniau iki tol, kol perskaičiau šią knygą ir įsigilinau į jos tematiką. Tenka pripažinti: kad ir koks keistas yra „WikiLeaks“ fenomenas, tai –­­ realus dalykas.

Leidykla „Kitos knygos“ kartu su leidykla „Knygius“ serijoje „Iš arčiau“ ką tik išleido vieną įdomiausių pastarujų metų reiškinių nagrinėjančią knygą – „WikiLeaks. Atskleidžiant Juliano Assange’o karą su slaptumu“ („WikiLeaks: Inside Julian Assange’s War on Secrecy“, 2011). Jos autoriai – britų dienraščio „The Guardian“ žurnalistai Davidas Leighas ir Luke’as Hardingas. Knyga išleista simboliniu metu – netrukus, spalio 7-ąją, sukanka dešimt metų, kai JAV pradėjo visuotinį „karą su teroru“ (war on terror, war on terrorism, global war on terror), per kurį jau žuvo daugiau kaip milijonas žmonių. Knygoje – 18 skyrių ir priedas, kuriame pateikiami kai kurie JAV ambasadų susirašinėjimo dokumentai. Vienas jų (2009 m. liepos 27 d.) vadinasi beveik komiškai (tiesa, prisiminus, jog neseniai Tunise buvo nuversta valdžia, darosi nebejuokinga – tikriausiai viskas planuota iš anksto): „Pernelyg prašmatnus Tuniso prezidento žento gyvenimo būdas, įskaitant prijaukintą tigrą“. 2008 m. balandžio 20 d. dokumentas skamba kur kas grėsmingiau: „Saudo Arabijos karalius ragina JAV pulti Iraną“.

Abu knygos autoriai – patyrę žurnalistai. D. Leighas tiriamojoje žurnalistikoje išgarsėjo dar 8-ajame dešimtmetyje. 1988 m. jis išleido knygą „Wilsono sąmokslas“ apie britų slaptųjų tarnybų bandymus destabilizuoti Jungtinės Karalystės premjero Haroldo Wilsono (1916–1995) vyriausybę. Nuo 2006 m. D. Leighas dėsto žurnalistiką Londono universitete, yra apdovanotas Paulo Footo premija už korupcinių ryšių atskleidimą. L. Hardingas 2011 m. tapo pirmuoju užsienio žurnalistu, kurio nuo Šaltojo karo pabaigos neįsileido Rusija: šis „The Guardian“ žurnalistas aprašė galimus Vladimiro Putino turtus ir jo galimas sąsajas su Aleksandro Litvinenkos žmogžudyste.

Šioje knygoje abu žurnalistikos asai pateikia daug įdomios informacijos apie bene paslaptingiausią šių dienų asmenybę. Julianas Paulas Assange’as (g. 1971) – australų hakeris, išgarsėjęs 2010-ųjų balandį, kai paviešino 2007 m. liepos 12-osios žudynių Bagdade, kurių metu amerikiečių kareiviai iš „Apache“ sraigtasparnio sušaudė keliolika taikių irakiečių, tarp kurių buvo žurnalistų (pvz., „Reuters“ žurnalistas Namiras Noor-Eldeenas) ir vaikų, ištrauką, pavadintą „Collateral Murder?“ („Atsitiktinė žmogžudystė?“). „YouTube“ ši filmuota medžiaga peržiūrėta jau beveik 12 milijonų kartų. Žudynės vyko Rytų Bagdado viešoje aikštėje ir sukrėtė visą pasaulį. Knygoje rašoma: „Tačiau galėjo apskritai nebūti jokių diskusijų, jei ne vienas jaunas JAV armijos karys, nusprendęs, kad šiuos kadrus privalo pamatyti pasaulis, ir jei ne Assange’as, ryžęsis juos parodyti viešai. Nuo šios akimirkos Amerikos karių dažnai iš oro sėjamą mirtį JAV visuomenė vertins nebe taip atsainiai. Būtent tai ir reiškia žodžio laisvė. Daugelio žmonių akimis Assange’as nusipelno būti laikomas didvyriu“ (p. 78).

„WikiLeaks“ pradžia, kaip pasakoja D. Leighas ir L. Hardingas, buvo dar 2006-ai­siais atidarytas tinklalapis, prie kurio atsiradimo prisidėjo ne tik J. Assange’as, bet ir disidentai, žurnalistai, matematikai, kompiuteristai iš JAV, Kinijos, Taivano, Europos, Australijos, Pietų Afrikos. 2010-aisiais, po „Atsitiktinės žmogžudystės?“, „WikiLeaks“ publikavo „Afganistano karo dienoraštį“ – daugiau kaip 76 900 slaptų dokumentų. Tų pačių metų spalį – beveik 400 000 dokumentų apie Irako karą. Lapkritį – JAV Valstybės departamento dokumentus. 2011-ųjų balandį „WikiLeaks“ paviešino 779 slaptus dokumentus, susijusius su Gvantanamo kaliniais.

Knyga šiuos ir kitus precedento neturėjusius įvykius parašyta profesionaliai, nenuobodi. Tai – šiuolaikinės, XXI a. tiriamosios žurnalistikos šedevras. D. Leigho pasakojimas įdomus tuo, kad būtent jis pirmasis vieno viešbučio kambaryje pamatė J. Assange’o rodomą minėtą vaizdo medžiagą iš Bagdado, nuo kurios prasidėjo skandalingoje „WikiLeaks“ istorija.

Ši knyga – tradicinės tiriamosios žurnalistikos ir programavimo aistruolių susidūrimas, neturintis precedento. Turbūt būtent dėl to daug kam kilo klausimų, ar išvis egzistuoja J. Assange’as (gal jis tėra žurnalistų išgalvota „antis“?), kiek patikima jo informacija (vaizdo medžiaga iš Bagdado tikrai nepanaši į Holivudo produkciją) ir kas toliau? Informacijos nutekinimas tapo savotiška mada visame pasaulyje, ir tai sukėlė kai kurių asmenų bei organizacijų nemažą pasipiktinimo audrą tiek mūsų šalyje, tiek kitose valstybėse.

D. Leighas viename interviu pasakoja: „Kaip kompiuteristas Assange’as yra genijus. Kaip žurnalistas – mėgėjas. Bet mes, vidutinio amžiaus įprastiniai žurnalistai, iš jo daug pasimokėme. Nemanau, kad Julianas yra nusiteikęs prieš Ameriką. Mano galva, jis yra prieš visus. Kai perskaitai nutekėjusią iš JAV informaciją, viena vertus, matai, kokia tai supergalybė ta Amerika, kita vertus – akivaizdu, kad ji daro daugybę klaidų. Sarah Palin mielai nušautų J. Assange’ą kaip Osamą bin Ladeną dar ir dėl to, kad J. Assange’as rodo daugiau simpatijų Rusijai nei Amerikai.“

Kaip D. Leighas teigia per „Skype“ padarytame interviu (http://techcrunch.com/2011/02/12/the-guardians-david-leigh-talks-about-julian-assange-and-wikileaks), nebuvo lengva rašyti knygą, turint 300 milijonų žodžių nutekintų „WikiLeaks“ tekstų. „Daug išmokau iš Juliano. Kita vertus, jis nemažai išmoko iš profesionalių žurnalistų –­ pavyzdžiui, labiau saugoti šaltinius, paslėpti jų vardus, pakeisti juos.“

„WikiLeaks“ tęsia savo darbus. Neseniai „nutekėjo“ (nežinia, ar tikra) informacija, kad V. Putinas Vengrijoje įsigijęs aviakompaniją „Malev“, o Azerbaidžano musulmonų veikėjas Allachšukiuras Pašazade neva buvęs KGB pulkininkas. „Nutekėjo“ informacijos ir apie Lietuvos politikus, žiniasklaidos magnatus. Ar ja verta tikėti? Ko gero, atsakymą žino nebent J. Assange’as.
JUODRAŠTIS.
Nevalstybinės politikos ir neoficialiosios kultūros žurnalas. Nr. 3.

–­ Kaunas: „Juodraščio“ leidybos grupė ir „Kitos knygos“, 2011.

SKAUSMINGA LAISVĖ

Jau trečią kartą pasirodantis „Juodraštis“ tapo savotišku Lietuvos kultūros fenomenu –­­ drąsiu leidiniu, nebijančiu kritiškai įvertinti situacijos valstybėje. Ant (spėju, tyčia) kukliai atrodančio viršelio –­ ironiška frazė: „Krizė? Kokia krizė?“ Apie 180 puslapių leidinys, kaip teigia „Juodraščio“ leidėjai, pasirodė „visą pasaulį apėmusios ekonominės krizės sutemose. Tai sisteminė neoliberalaus kapitalizmo ir jam tarnaujančių valstybių krizė, tačiau jos padarinius stengiamasi perkelti ant visų mūsų pečių. (...) Kapitalui pataikaujanti ir naujus gigantomaniškus projektus svarstanti valdžia net nežada mums padėti kovoti su krize – kartu su savo šalininkais ji ne tik bando užgniaužti dirbančiųjų judėjimą, bet ir padeda plisti ultradešiniosioms jėgoms. (...) Kova prieš krizę – tai kova už ateitį be kapitalizmo ir be valstybės“.

Trečiajame „Juodraščio“ numeryje pasaulio vystymosi trajektorijas pranašauja originali „Midnight Notes“ kolektyvo ekonominė analizė, krizę Baltijos šalyse aptaria amerikiečių ekonomistas Jeffrey’s Sommersas. Tarp autorių – ir italų filosofas Franco Berardi-Bifo, slovėnų filosofė Marina Gržinič. Piotras Riabovas aptaria „prabudusio žmogaus filosofiją“ – anarchizmą, pateikiamas „Laimingųjų bedarbių“ manifestas, priversiantis daugelį jį perskaičiųjų susimąstyti apie bedarbystės privalumus. Savo mintis išsako ir lietuvių autoriai – Eugenijus Misiūnas („Streikuoti ar emigruoti?“), Evaldas Balčiūnas („Iš pamokų bėgdavai? Būsi geras streikininkas“). Skyriuje „Švietimas krizėje“ pateikiamas Ivano Illicho tekstas „Mokyklos fenomenologija“. Joshas MacPhee skyriuje „Anapus kultūros“ pristato gatvės meną ir su juo susijusius socialinius judėjimus. Pateikiamas ir šiuolaikinio insurekcionizmo teoretiko Alfredo M. Bonnano, kurį už kūrinį „Ginkluotas džiaugsmas“ Italijos valdžia 18 mėnesių buvo pasodinusi į kalėjimą, straipsnis „Anarchistinė įtampa“.

A. M. Bonnanas rašo: „Laisvė yra sunki, nežinoma idėja. Ji skausminga, nors ir pristatoma kaip kažkas puikaus, saldaus ir ramaus. Kaip tolima, nepasiekiama svajonė, ji skatina tikėjimą ir viltį“ (p. 165).
Staškevičius I. MARATONO LAUKAS.
Įspūdžiai iš šio amžiaus bėgiko gyvenimo.
Dailininkė Regina Damidavičiūtė.

–­ Vilnius: Metodika, 2011.

BĖGIMO FILOSOFIJA

Puiki knyga, kurioje žinomas maratonininkas Ignas Staškevičius (g. 1970), nubėgęs dešimtis tūkstančių kilometrų, pasakoja apie visus praktinius ir teorinius maratono aspektus. „Maratono laukas – ne tik istorinio mūšio vieta, bet ir vidinė erdvė. Joje nuolat kaunasi dorybės ir silpnybės. Ten kiekvieną sekundę sprendžiamas Visatos likimas“, –­ metafiziškai samprotauja I. Staškevičius.

Ši dailiai išleista, estetiškomis fotografijomis iliustruota knyga skirta kiekvienam, kuris nuspręs stotį į „42 195“ klubą. Būtent tiek metrų ir sudaro maratono distanciją.

I. Staškevičius šmaikščiai ir informatyviai paneigia mitą apie atėniečių pasiuntinį Filipidą, kuris neva po mūšio atbėgo iš Maratono lauko į Atėnus, suriko „Nenikekamen!“ („Mes nugalėjome!”), ir krito nuo mirtino išsekimo. Iš tikro ši legenda gimė XIX a. pabaigoje – 1879 m. anglų poeto Roberto Browningo (1812–1889) eilėraštyje „Pheidippides“. O štai maratonui – jau 2500 metų, ir jis daug kam suteikė nemažai sveikatos –­ tiek fizinės, tiek dvasinės.

Tarp gausybės įdomių faktų – ir tai, kad legendinis japonų rašytojas Harukis Murakamis – uolus maratonininkas, parašęs knygą „Apie ką kalbu, kalbėdamas apie bėgimą“ (2007), nuo 9 dešimtmečio pradžios nubėgęs daugiau kaip 20 maratonų ir vieną ultramaratoną.

Nežinia, kiek žmonių antrąja savo knyga (pirmoji – „Kelias į bazę“ – išleista 2006 m.; taip pat autorius iš rusų kalbos yra išvertęs Gešė Džampa Tinlėjaus knygą „Proto apvalymas: budistinių tekstų rinkinys“) I. Staškevičius „atvers“ į maratonininkų gyvenimą (vis dėlto jis ne Forestas Gampas), tačiau faktas – jo gyvenimas ir pasiekimai įspūdingi. Kalbu net ne apie Šiaurės ašigalio pasiekimą, kelių viršūnių užkopimą ir daugybę maratonų. Stiprus dvasia žmogus įkvepia, ypač kai jo santykis su pasauliu – budistinis: „Gera būti mėgėju!“ (p. 277)
Shah T. TŪKSTANČIO IR VIENOS NAKTIES ŠALYJE.
Kelionė pas Maroko pasakotojus.
Iš anglų kalbos vertė Rasa Drazdauskienė.
Dailininkė Ilona Kukenytė.

– Vilnius: Tyto alba, 2011.

ŽINIOS GERIAU UŽ TURTUS

Tahiras Šachas (tikr. Sayyid Tahir al Hashimi, g. 1966) – Londone kilmingoje afganų šeimoje gimęs kelionių rašytojas, žurnalistas, dokumentinių filmų kūrėjas, su šeima nuo 2003 m. gyvenantis Maroke, Kasablankoje. Lietuvių kalba 2009 m. pasirodė jo knyga „Kalifo rūmai: metai Kasablankoje“ („Tyto alba“). Vieniems ji tapo priežastimi atrasti Maroką, kitiems – puikia kelione į jau pažįstamą kraštą. Kas jame buvo – nesiskundė.

Šioje Tahiro Šacho knygoje pasineriama į Maroko pasakų ir istorijų pasaulį. Ji skiriama istorijų pasakotojams, žodinės tradicijos atstovams, kurių perduodamos pasakos – išminties šaltinis (reikėtų nepamiršti ir tų garbių žmonių, kurie atmintinai moka šventąjį Koraną). „Kiekvieno žmogaus širdyje slypi pasaka“, – nelyginant Henrikas Radauskas sako T. Šachas. Jis tartum senovės keliautojas ieško savo pasakos, klajoja nuo vieno pasakotojo prie kito ir atkartoja tūkstančio ir vienos nakties istoriją. Šis archetipas – labai svarbus Rytams ir Magribui (labiausiai į vakarus nutolusiam musulmoniškam regionui, kuriam priklauso ir Marokas). Tiesa, originalus knygos pavadinimas turi kiek kitą atspalvį („In Arabian Nights. A Caravan of Moroccan Dreams“) – pažodžiui jis skamba „Arabiškose naktyse. Marokietiškų sapnų ir svajonių karavanas“. Tačiau patyrusi vertėja greičiausiai turėjo savo priežasčių keisti pavadinimo prasmę ir poetiškumą – ko gera, norėta „pritempti“ knygos pavadinimą prie Šachrazados istorijų. Tiesa, skaitytoją gelbsti nedidelis, bet naudingas žodynėlis knygos gale, kuriame pateikiami kai kurie dažnesni arabų, berberų, svahili kalbų žodžiai.

„Žinios geriau už turtus. Turtais reikia rūpintis, o žinios pačios tavimi pasirūpins“, –­ sakė išmintingasis Hazratas Ali.


 

Skaitytojų vertinimai


70917. musse :-) 2011-09-19 16:55
siandien Mindaugas P. man idomiausias. graziai pristatė knyga apie WiliLeaks. Susidomejau Kitos knygos leidykla. kas jos savininkas? ji speja leisti tikrai aktualias dabarciai leidyklas ir liesti temas, apie kiurias politkorektiski vyrai nenori kalbeti nors tu ka ka ka

70918. visgi2011-09-19 17:05
The Guardian išdavė WikiLeaks. Viešai paskelbė slaptažodį ir taip likę failai buvo užblokuoti. Bet Assange suvaidino, kad kuria naują portalą, kuriame pakartojo tai ką matomai The Guardian išdavikai bandė nuslėpti. Kažin ar šią knygą išleidę žurnalistai neblefuoja?

70919. iš to paties The guardian2011-09-19 17:06
The quarrel with Domscheit-Berg seemed to have had seismic consequences for Assange, who is still awaiting the result of his extradition appeal. He published unsubstantiated accusations that Domscheit-Berg had links with western intelligence agencies, and started to pump out tens of thousands of previously unpublished cables, mostly apparently unredacted. "He feared he would not be the one any more to be publishing them," says Domscheit-Berg. "He is so egocentric and completely irrational." To protests from the Australian and US governments that he was endangering sources, Assange dropped a series of hints on Twitter as to the location of the cables file on the internet. He followed this up with a claim that he was now publishing new material because the Guardian had "betrayed" his password seven months earlier. Assange`s claims about the Guardian were untrue.

70921. visgi2011-09-19 17:21
Leigh D., Harding knyga matomai yra kaip atsakas tiesą iškraipančiai Vokietijos žydų kilmės hakerio Daniel Domscheit-Bergo knygai : Inside WikiLeaks: my time with Julian Assange at the world`s most dangerous website. " .... .... nepamenu kuriame užsienio e-laikraštyje skaičiau apie vieno Izraelio veikėjo pareiškimą - JEI ASSANGE PASKELBS NUTEKĖJIMUS APIE RUSIJĄ, PATS SAU PASIRAŠYS MIRTIES NUOSPRENDĮ. Supratau savaip: bus apkaltintas "antisemitizmu:))

70922. hmm.. :-) 2011-09-19 17:31
Bergas plakėsi prie Assange, o kai tas jjuo nepasitikėdamas jį atstūmė, ėmė kalbėti apie Assange tarsi būtų dirbęs su juo ir išėjęs dėl jo kvailumo ir seksualinių nusikaltimų. Ar tik jis ir nebus suorganizavęs tų dvėjų mergų iš Švedijos?

70923. nostalgia-2011-09-19 17:48
gal kada nors Kitos Knygos susigundys išleisti ir visus "Tūkstančio ir vienos nakties" tomus? Laukiu, nesulaukiu. Rusai dar sovietmečiu buvo išleidę. O lietuviams matomai uždrausta tokias knygas skaityti. Užtenka prancūzo interpretuotų pasakų tuo pačiu pavadinimu.

70930. nors ir ne į temą2011-09-19 19:13
labai norėčiau paskaityt Tūkstančio ir vienos nakties originalą. Juk tai persų 9 a folkloras. Na ir kas kad vaikams negalima skaityti, kad daug sekso scenų. Juk Bokačio Dekameroną įkvėpė. 14 a. "juodieji viduramžiai" pasirodo, buvo kur kas laisvesni sekso atžvilgiu, nei šiuolaikinė Lietuva. Teherėjus savo "Tuštybių mugėje" aprašo vieną gudruolę heroję, kuri savo gudrumo ir išminties sėmėsi iš "1001 nakties" knygų. Ir jos išsilavinimui to visiškai pakako, kad perprastų šį ego pasaulį geriau, nei mokęsi universitetuose. Įdomu dar ir palyginti, ką apie šią knygą rašo lietuviška wikipedia su angliškąja. Kaip diena ir naktis. Liekam naktyje.

70931. britva :-) 2011-09-19 19:48
Assange yra šių dienų Donkichotas. Bet jam beveik pavyko apverst pasaulį aukštyn kojom. Tą pasaulį, kurį jau kone savo rankose laikė gangsteriai. O jei Srai Palein knieti jį nužudyti, tai kaip ir Obamą, o ne Osamą, tai ji tik išsiduoda kam jos "arbatos partija" tarnauja. Knygą pirksiu.

70932. martišė2011-09-19 19:59
Assange biologinis tėvas John Shipton mano kad istorija su švedėmis nuo pradžių iki galo slaptųjų tarnybų darbas. Tik kieno? mosado? kgb? cžv pasikeitė sulig nauja valdžia. su jo motina susipažino pakeliui į Vietnamą, o po metų motina ištekėjo už teatro direktoriaus Sidnėjuje. Kai po 20 metų tėvas pamatė sūnų, žiūrėjo į jį kaip į savo atvaizdą veidrodyje. Architektas teigia kad iš jo paveldėjo ir logiką ir tiesos ieškojimą, o iš motinos karingumą. Abu tėvai didžiuojasi šiuo didžiausiu herojumi. Tačiau ekspertai aiškina, kad viskas gali baigtis dviem išeitim: arba gyventi su Assane pateikta skaidria politika, arba visiška interneto kontrolė. Taip kaip ir visas pasaulis yra pasidalinęs į blogiečius, norinčius dominuoti ir tiesos ieškotojus, norinčius geresnio pasaulio. Kas laimės? Priklauso nuo mūsų visų neabejingumo ir gal net maldų.

70936. Hmm...2011-09-19 20:09
ten kur paslaptys, ten ir nešvarūs darbeliai. Aš už Assange. O Putinas, kaip rašė "Radijo svoboda" buvo rimtai išsigandęs.

70937. visgi2011-09-19 20:30
visi sveiko mąstymo žmonės palaiko wikileaks projektą. Vadinasi jį palaiko ir Obama su Klinton. O prieš tai Ameriką buvo užvaldę nesveiko mąstymo "valstybininkai", per slaptasias tarnybas susijungę su kgb ir mosadu. Tokia mano versija. Tai sąmokslas prieš Vakarus. Ačiū Dievui ir Assange, kad reikalai pakrypo į kitą pusę. dialektika?

70938. melas demaskuotas2011-09-19 20:34
štai mums mūsų žiniasklaida teigė, kad Rusija palaiko Iraną. O kaip iš tikrųjų? ---„WikiLeaks“ vakar Izraelio žiniasklaidoje paviešintais duomenimis, 2006 metais tuometinio Rusijos prezidento Vladimiro Putino nurodymu buvo kenkiama Irano branduolinės programos vystymui, rašo naujienų portalas „Hindustan Times“. Paviešintuose dokumentuose atskleidžiamas pokalbis tarp Izraelio atominės energetikos komisijos vadovo Gideono Franko ir tuometinio JAV ambasadoriaus Izraelyje Richardo Joneso. Izraelio dienraštis „Yediot“ rašo, kad 2006 metų vasario mėnesį vykusiame susitikime G. Frankas pasakojo R. Jonesui apie slaptus savo susitikimus su Rusijos saugumo ir žvalgybos pareigūnais. Tarp jo sutiktų asmenų buvo Rusijos gynybos ministras Sergejus Ivanovas, užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ir Rusijos atominės energetikos komisijos pirmininkas Sergejus Kirijenko. G. Frankas teigė, kad pats V. Putinas įsakė imtis priemonių, kad būtų atidėti Irano Bušero atominės elektrinės statybos darbai. Pagal 1995 metais pasirašytą susitarimą, Rusija sutiko padėti pastatyti atominę jėgainę ir tiekti jai branduolinį kurą, o Iranas įsipareigojo Rusijai grąžinti panaudotą kurą atgal.„WikiLeaks“ vakar Izraelio žiniasklaidoje paviešintais duomenimis, 2006 metais tuometinio Rusijos prezidento Vladimiro Putino nurodymu buvo kenkiama Irano branduolinės programos vystymui, rašo naujienų portalas „Hindustan Times“. Paviešintuose dokumentuose atskleidžiamas pokalbis tarp Izraelio atominės energetikos komisijos vadovo Gideono Franko ir tuometinio JAV ambasadoriaus Izraelyje Richardo Joneso. Izraelio dienraštis „Yediot“ rašo, kad 2006 metų vasario mėnesį vykusiame susitikime G. Frankas pasakojo R. Jonesui apie slaptus savo susitikimus su Rusijos saugumo ir žvalgybos pareigūnais. Tarp jo sutiktų asmenų buvo Rusijos gynybos ministras Sergejus Ivanovas, užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ir Rusijos atominės energetikos komisijos pirmininkas Sergejus Kirijenko. G. Frankas teigė, kad pats V. Putinas įsakė imtis priemonių, kad būtų atidėti Irano Bušero atominės elektrinės statybos darbai. Pagal 1995 metais pasirašytą susitarimą, Rusija sutiko padėti pastatyti atominę jėgainę ir tiekti jai branduolinį kurą, o Iranas įsipareigojo Rusijai grąžinti panaudotą kurą atgal.(ekonomika lt)

70942. Ežeras -709372011-09-20 09:37
Esu visiškai NEsveiko proto.

70952. ežeras`ui2011-09-20 11:14
kaip manai, kodėl Guantanamo kalėjimas buvo įsteigtas būtent komunistinėj Kuboj? O jo padaliniai eks sovietinėse respublikose? Ir ką veikia JAV saugume tokie rabinų sūnūs kaip Chiortoff?

70953. balsas2011-09-20 11:30
Remiantis dokumentais, JAV valdžia susirūpinusi rimtai susirūpinusi premjero Vladimiro Putino ryšiais su Italų premjeru Silvio Berlusconi. Juose minimos „dosnios dovanos“, pelningi energetiniai kontraktai ir „šešėlinis rusakalbis agentas“, kurio paslaugomis naudojasi S. Berlusconi.Dokumentuose tvirtinama, kad Rusijos specialiosios tarnybos veikia kartu su kriminaliniais autoritetais. Jų santykiai tokie glaudūs, kad šalis pasidarė „faktiškai banditų valstybe“.

70954. karas prieš Vakarus? 2011-09-20 11:34
Stabilumo nepriduoda ir informacija apie tai, kad Kinija pristatė Iranui 19 raketų, galinčių sužlugdyti Vakarų Europą. Dar vienas iš santykių paūmėjimo pagrindų – dabar jau ir Korėjos pusiasalyje – gali tapti paviešinti duomenys apie tai, kad Kinija, Pietų Korėja ir JAV vedė derybas dėl galimo dviejų Korėjos pusiasalio šalių sujungimo.

70956. palanga2011-09-20 11:41
Dar prisiminkime G. Politkovskają, tiesos ieškotoją ir Rossijos demaskuotoją, ir Litvinenkos mirtį nuo kgb.

70957. Putinas nepasitikėjo nei Juščenka, nei Janukovičium2011-09-20 11:41
V. Putinas akivaidžiai žiūri į J. Tymošenko kaip į žmogų, kuriuo gal ir ne visiškai galima pasitikėti, bet su kuriuo galima bendradarbiauti“, – rašoma „WikiLeaks“ paskelbtuose dokumentuose.

70958. mūsų žiniasklaida meluoja? 2011-09-20 11:56
Įdomu tai, kad, pagal nutekėjusius dokumentus, itin svarbus vaidmuo Rytų Partnerystės programos vykdyme yra skiriamas Italijos ministrui pirmininkui Silvio Berlusconiui, kuris, kaip žinia, jau ilgą laiką pasižymi savo draugiškai santykiais su Rusija ir ypač su Vladimiru Putinu. Iš nutekėjusių dokumentų tai pat matyti, kad Vakarų valstybės nenorėtų turėti jokių reikalų su Baltarusijos prezidentu Aliaksandru Lukašenka, tačiau bendrauti su juo tenka, nes tokiu būdu vykdoma kova su Rusija. Kaip teigia vienas iš JAV diplomatų, Baltarusijoje būtų pageidautina vykdyti reformas, tačiau svarbiau atitolinti Baltarusiją nuo Rusijos. Esą būtent dėl to Baltarusija ir priimta į Rytų Partnerystės programą. Tuo tarpu Ukrainai siūloma suteikti kuo daugiau kreditų iš Europos Sąjungos – tam, kad Kijevui nereikėtų šiuo klausimu kreiptis Rusiją. Primename, kad praeitą savaitę WikiLekas taip pat paviešino ir kitus dokumentus, kuriuose buvo kalbama apie JAV nerimą dėl Rusijos monopolijos energetinėje srityje. Po šių publikacijų WikiLeaks puslapis buvo masiškai puolamas kibernetinėmis atakomis.

70959. jodėl Putinas nemėgsta Estijos?2011-09-20 11:59
Viename iš dokumentų, paviešintų WikiLeaks, teigiama, kad Vladimiras Putinas nemėgsta Estijos dėl to, kad estų fermeriai Antrojo pasaulinio karo metu išdavė jo tėvą vokiečiams. --- bet gal nuo to estams tik geriau?:)

70960. Ežeras -70952 2011-09-20 12:19
Aš manau, kad vyksta karas (Vakarų demokratijos prieš Rytų tironijas ir terorizmą), o karo metu (ypač tokio nekonvencinio, antiteroristinio) neįmanoma viską padaryti baltomis pirštinaitėmis. Gal kas prisimena kaip veikia karo lauko teismai, gal isivaizduojate kokios ten procedūros? Guantanamo pažeidimus lyginčiau su važiavimu autobusu be bilieto, teroristų - su tulpinių, daktarinių etc `žygdarbiais`. Kurią problemą turėtume akcentuoti?

70961. >>palanga2011-09-20 12:26
man vakarykščias filmas apie Politkovsjają neatskleidė tiesos nei per šapelį. Kaip buvo neaišku dėl Putino, taip ir liko. Ar Politkovskaja su Litvinenka buvo berezovskininkų paaukoti, kad pakenktų Piutinui (Putino versija) ar Putino pageidavimu pašalinti, taip ir neaišku. Kuris iš jų - Putinas ar berezovskis - labiau naudojasi Rusijos žd. mafija irgi neaišku. Kurio iš jų įtakoje yra mūsų "valstybininkai" su ekskgb, irgi neaišku. Ar "demokratų", o iš tikrųjų neoliberalų lyderis Kasparovas yra Berezovskio pusėje? Panašu, kad taip. Ar Putinas iš tikrųjų jau toks antipodas Jelcinui? Panašu, kad ne, juk berezovskis su Jelcinu ir pasikvietė "gerai išmuštruotą kgb vyruką` vykdydami seną Andropovo planą Golgotha.

70963. ar galima pasitikėti D.Leichu?2011-09-20 13:01
„WikiLeaks“ įkūrėjas J. Assange`as kalbėdamasis su D. Britanijos žurnalu „Private Eye“ pareiškė, kad dėl visko kaltas „žydų sąmokslas“. Dalinai kaltę priskyrė ir britų laikraščio „The Guardian“ žurnalistui Davidui Leigh. Nepaisant to, kad D. Leighas formaliai nėra žydas, J. Assange`as vis tiek mano, kad jis dalyvavo „sąmoksle“. „Na jis beveik žydas. Jo pusbrolis – tikrai žydas“, – tvirtino J. Assange`as. Pasirodžius straipsniui, „The Guardian“ žurnalistas savo microblog`e parašė, kad visada palaikė J. Assange`ą ir nesupranta, kas galėjo jį apšmeižti. Taip pat straipsnyje teigiama, kad „WikiLeaks“ įkūrėjas glaudžiai bendrauja su įžymiu „žydu-atskilėliu“, rusų kilmės antisemitu Israeliu Shamiru. Jis, neva, dirbo su „WikiLeaks“, tiekė tinklalapiui informaciją, taip pat atimdavo dokumentus iš slapto diplomatinio susirašinėjimo, kuriuos vėliau perduodavo rusų Pats J. Assange`as savo žodžius neigia. Jis pareiškė, kad redaktorius Ianas Hislopas arba neteisingai suprato jo žodžius, arba blogai išgirdo. „WikiLeaks“ išplatino oficialų pareiškimą apie tai, kad Israelis Shamiras niekada nedirbo pas juos. Dar J. Assange`as papasakojo apie prancūzų laikraščio Agora Vox sąmokslą. „Mūsų priešininkai ima interviu iš mūsų priešų. Iš to jie padarys tikrą spektaklį, kuris eteryje pasirodys pirmadienį (pirmąją ekstradicijos proceso dieną), ir pabandys tokiu būdu paveikti teisėjus. Mums žinoma, kad šio spektaklio „prodiuserio“ žmona buvo sionistinio judėjimo Londone nare“, - papasakojo jis laikraščiui. Taip pat J. Assange`as prisipažino, kad bijo Izraelio.

70964. britva >>palanga2011-09-20 13:38
Visgi "karas prieš terorizmą" yra PUTINO TERMINAS. Ir tą karą jis pradėjo daug anksčiau nei Bušas. Dar tada, kai Putinas nebuvo išrinktas prezidebtu, bet kovojo "už Čečėnijos nepriklausomybę":) Iki galų gale sukūrė savo marionetinę vyriausybę, nes kai Bušas irgi paskelbė "karą prieš terorizmą", Amerika galų gale paliko Čečėniją Rusijai ir nustojo rūpintis žmogaus teisių pažeidimais. Anot Ilarionovo, terorizmas – konfliktų metodas. Kaip kovoti prieš metodą? Absurdiška idėja. Tas pats, kaip paskelbti kovą tankams.“Džihado, Al Qaeda smegenys ne BenLadenas, bet jo kolega Aymanas al Zawahiri, vienu metu gavęs apmokymus Dagestane, kaip teigia jo biografai. Ben Ladenas ilgai buvo nepagaunamas, nes kai kurie agentai iš Pakistano saugumo jį perspėdavo. Niekam kitam taip gerai nepasitarnavo "karas prieš terorizmą" kaip Putinui. Nors Putinas nenustoja priminti, kad Rusija vis dar vykdo karą prieš terorizmą, pareikšdamas apie dar tvirtesnius „čečėnų sukilėlių“ ryšius su globaliu džihadu. Kusaitės byla beje, irgi liudija apie tai. :)

70965. impresion2011-09-20 13:44
įspūdis toks, kad ne JAV labiausiai bijo Assabge "nutekėjimų", bet tie, kurie organizavo 9/11 ir kitas teraktas.

70966. martišė2011-09-20 15:36
įspūdis toks, kad mūsų intelektualai / kutūrologai laiko galvas sukišę į smėlį ir nieko nenori žinot. Greičiausiai ir šį krepšinį jie stebėjo tik kaip nekaltą sportą... tik Prezidentė įžvelgė kai ką daugiau...

70967. ...2011-09-20 16:01
Aš prezidentės žodžius supratau taip: ČIA KREPŠINIO NEBUVO, ČIA BUVO POLITIKA. O argi ne taip? Tą patvirtina ir Valatkos straipsnis ir Makaraitytės interviu. Juk kažkokiu būdu buvo pašalinti visi krepšinio lyderiai. Gal Valatka paaiškintų kodėl Lietuvos krepšinio rinktinė buvo izoliuota nuo kitų Panevėžyje ir patalpinta pastate greta išmatų duobės? O po to netikėtai susargdintas geriausias Europos metikas Petravičius... negano to, kad Kleiza ir kiti lyderiai išeleminuorti? Ar tai ne intertnacionalistų sąmokslas prieš NACIONALINĘ rinktinę ir aplamai prieš nacionalinius jausmus NACIONALINIAM LIETUVOS KREPŠINIUI?

70968. krepsinis ir politika2011-09-20 16:45
Makaraitytes interviu interviu su Gomelskiu metu elgesi slyksciai-kaip kokia pasamdyta kale. NOrs Gomelskis apie Lietuva ir krepsini kalbejo labai solidziai ir ismintingai, makarityte visaip stengesi ivelti ji i jos pacios siekiama Lietuvos smeizima. PIrmas klausimas buvo, kad jis neva blogai atsiliepe apie Lietuvos sirgalius, bet Gomelskis patikslino, kad bloagi jis galvojo tik apie zurnalistus, kurie spaude Kemzura zut but laimeti auksa. Tada makarityte eme myzcioti, kad Lietuva labai maza, o Rusija didele. Gomelskis pasake, kad Lietuvai krepsiniui reikia maziau pinigu nei dideliai Rusijai, o makarityte labai liudnu balsu pasake Gomelskiui: "no u nejo niet dieneg". Tada Gomelskis nustebo, uz ka tada buvo pastatytos puikios sporto arenos. Tliau makarytyte tese pasityciojima is Lietuvos jau savo laidoje. Ji aiskino, kad Europos cempionatas Lietuvoje kaip lietuviskos vestuves, kuriose noredami pasirodyti pries kaimynus isleidzia daug pingu ir paskui neturi ka valgyti. O tai, kad i Lietuva atvyko uzisienio sirgaliu maziau nei buvo tiketasi makarityte ivertino taip: "lietuviai buvo idomus tik patys sau". Dar savo minciu patvirtinimui pasikviete psichologa lapina, kuris patvirtino, kad cia vos ne psichikos problema manyti, kad sau esi svarbus...taigi, anot makaritytes sirgaliai turejo vaziuoti ne krepsinio ziureti, o dometis lietuviais. Jei puikiai organizuotas Europos cempionatas yra taip slyksciai dergiamas

70969. jee..2011-09-20 16:47
o ir šiaip, nereikia pamiršti - kieno rogėse sėdi, to ir giesmę giedi. Lietuvos ryto akcijas nusipirkęs bankas Snoras. Kas jo akcininkas? klausimų kyla? O kas Žalgirio rėmėjas? Gal reiktų visgi kaip nors išvaduoti Nacionalinį Krepšinį nuo Romanovo kišenės?

70970. martišė2011-09-20 16:59
jau vien tai, kad Lietuvos žiniasklaida WiliLeaks nutekėjimus pristatp tik kaip kaimo bobučių "nutekėjimus",t.y paskalas apie vieną ar kitą veikėją, tarsi nieko itin reikšmingo jie neturėtų, jau vien tai kiekvienam logiškai mąstančiam turėtų kelti įtarimą, kad mūsų žiniasklaida yra valdoma tų, kurie norėtų Assange pašalinti kur kas labiau, nei, jų teigimu. JAV. Ir dėl ko tada toks noras jį pašalinti?

70972. britva2011-09-20 17:30
**** man įdomiau kas kita. artėja labai svarbus įvykis - JT asamblėja. Įdomu, ar izraelis pasakys TAIP Palestinai? Teisę priimti į JT valtybę turi tik Saugumo Taryba, kurioje JAV turi veto teisę. Todėl palestiniečiai į ją nesikreips. kreipsis į JT ASAMBLJĄ. Todėl Machmudo Abbaso projektui pakaks balsų daugumos iš beveik 200 šalių. Visiškos nepriklausomybės tikriausiai negaus, bet stebėtojo statusą prie JT kaip Vatikanas, tikriausiai gaus, o tai yra fgerai. mano manymu.

70981. raimis2011-09-21 10:03
Protingai ir esmingai kalbate, kolegos ir bičiukiai žalialankiai ( atsiprašau: ne www. padebesiai.lt bobinčius su privačiais baseinais ir voniomis bei nuopelnais ŠA praeičiai). Dėl Palestinos esmingų esmingiausias klausimas - kas ryšis, o kas įnirtingai blokuoss? Atsakymus kone visi nujaučiame, netgi žinome argumentais. Makaraitytė - apsišlapinusi višta be konteksto, tendencingai angažuota. Lietuva IŠTESĖJO Europos krepšinio čempionatą visai gerai ( kukliai tariant). Maraitytės nedings, užkoduos tendencingai klaus netrukus: kam LT tiek daug sporto arenų? Čia jau teks pagalvoti pragmatiškai ir versliai.

70982. Ežeras2011-09-21 10:06
Tikrai, Raimi, privačios vonios,- čia jau per daug.

70983. ežerui nuo raimio2011-09-21 10:19
Tau gerai, Ežere, turi privačius ežerus Molėtų krašte. Ir žuvies privačios. O mes Palangoje nuo tilto plekšnių net nebegalime gaudyti. Va teeep, ežere molėtiškas.

70984. ežerui nuo raimio2011-09-21 10:21
Ežere, vėl prie mano batų raištelių kabinėjiesi, tikras pedagogas esi. Pasakyk ką nors esmingiau: esi juk I. Kanto studentas.

70988. ežerui nuo raimio2011-09-21 11:43
Jei vien vonios ir vonios ir ištisai vonios kaip esmingas gyvenimo prologomenas - tai jau blogai, labai blogai. Kur čia akcentas ir kirtis, Ežere?

70991. et - Raimiui2011-09-21 12:58
kas atsitiko, kad negalit žvejot plekšnių? privatizavo tiltą ar jūrą? ES direktyvos?

70993. et2011-09-21 13:16
buvo atskridę anąkart kelios varnos iš padebesių, patupėjo, pasidairė ir vėl išsktrido. Matyt nieko gero palesiot nerado šioje žalioje lankelėje. Jei kultūros darbuotojai atsiriboja nuo politikos, tai vargas kultūrai. Beliks ežerams vėl keikti Nerį, kai vienu laipteliu aukščiau už bomžas liaudis, protestuodama prieš Kubilių, išsirinks "ubagų karalių" su karaliene. Išsilavinimo reikia norint gauti bet kokį darbą, bet tik ne darbą seime. Būtų mano valia, įstatymu įteisinčiau - Lietuvos konstituciją - mintinai, tarptautinės teisės, ekonomikos, istorijos, ir tarptautinės politikos viešus egzaminus kiekvienam kandidatui į seimą. Vieši debatai šiomis temomis per TV, vieši programų pristatymai . užtenka tų tuščių pliurpalų ir kvailų pažadų.

70994. et nuo raimio2011-09-21 13:20
ES direktyvos ir dideli mokesčiai žvejybai. Taip ir yra.

70997. ha ha2011-09-21 14:53
per daug arenų,o nenori dar 4 ir 2 viešbučiu.isponai statys. jau sutartis yra ir investuos ponai. geroves g.

70999. et - raimiui2011-09-21 16:05
kaip suprantu, Norvegija dėl šių draudimų nestojo į ES. Bet nagaliu patikėti, kad šie draudimai galioja ir žvejams mėgėjams.

71009. musse 2011-09-21 16:55
gal kas buvote vakar rasytnamy, Granausko kurybos vakare ? praziopsojau. gaila, nors tu ka... ka... nors ir ne man raso Granauskas...

71010. raimis2011-09-21 17:49
Per LTV matėme rašytnamyje vykusį Granausko naujos knygos pristatymą. Berods, ar ne " Trys vienatvės"?

71015. musse 2011-09-21 20:41
na va, pražiopsojau. Užtat šiandien pažiūrėsiu Elžbieta I skaisčioji karalienė. Tikriausiai kartojimas, nes spėjau vakar pamatyti kaip ji miršta. Bet ir kur surado tokią pabaisą aktorę? Turbūt pati negražiausia iš visų kone trisdešimties apie šią karalienę - Anglijos pasidižiavimą, statytų filmų. Tyčia pasidomėjau kas statė. Ogi Lietuvos aristokratė Marija Giedraitytė - Maria Coky Giedroyc. Aristokratė, baronessa. Ir kas ją privertė taip sukarikatūrinti Anglijos karalienę? Pavydas?:) O juk Elžbieta buvo labai graži ir išmintinga mergina. Peržiūrėjau jos visus portretus internete. Atsisakė tekėti už tai buvo dievinama visų. Argi ji nepanaši į mūsų karalienę Grybauskaitę ?:)

71016. beje, 2011-09-21 20:53
Coky Giedroyc kiti filmai: The Virgin Queen, Oliver Twist, Carrie`s War (TV movie) , Blackpool (TV series), William and Mary (TV series), Wuthering Heights , Sherlock (TV series), The Hour (TV series), The Nativity (TV mini-series) Silent Witness (TV series) , Murder in Mind (TV series), Women Talking Dirty , Aristophanes: The Gods Are Laughing (TV movie) , Life`s a Bitch (TV movie), Rock Bottom (TV movie), TV Hell (TV special) , ir t.t. ..... Kūrybinga ši aristokratė, o juk jai dar nėra nė 50. Norėčiau pamatyti jos filmus. Norėčiau, kad tėvynė ją susigražintų bent virtualiai.

71019. raimis2011-09-22 09:08
Mes niekada neturėjome ir ....Elžbietos. Nieko nesu matęs Maria Coky Giedroyc.

71021. et - raimiui2011-09-22 09:58
Muzikinį filmą - Oliveris Tvistas tikriausiai matėt. LRT šiandien vėlai vakare 11.30 (kad kas netyčia nepamatytų tikrai gero filmo:) rodys greičiausiai paskutinę seriją. Aristokratai Giedraičiai aukštuomenės hierarhijoje eina iškart po Gediminaičių dinastijos. You Tube pilna lenkų kvaksinčių apie Giedraičių priklausomybę Rytų Lenkijai, - taip jie vadina iki šiol Vilniaus kraštą... už kurį keikė Pilsudskį. Neva jis rūpinosi tik Rytų Lenkija, o nesirūpino Lenkija.

71022. et - raimiui2011-09-22 10:24
sorry, matėm greičiausiai Disnėjaus Oliverį Tvistą. BBC Coky Giedroyc filmus gabaliukais galima peržiūrėt You Tube. Niekas šiais laikais taip gerai nereprezentuoja šalies kaip filmai. Arba atvirksčiai. Kilminga lietuvaitė reprezentuoja Angliją. Kodėl jos nepasikvietus į Lietuvą ir neužsakius kokio nors romantiško filmo apie lietuvišką Romeo ir Džiuljetos istoriją - Žygimanto Augusto meilę Barborai Radvilaitei su visu istoriniu fonu. Ypač apie Lietuvos Lenkijos santykius. LIETUVOS ĮVAIZDŽIO KŪRĖJAI turėtų susidomėti ir sukurti projektą. ES pinigai neišnaudoti. Reikia Lietuvos nobility pagalbos, kad susigražinti iš lenkų mūsų pavogtą istoriją kartu su mūsų dinastija.

71023. hmm..2011-09-22 10:27
bijau, kad žemgrobiams tokios idėjos nelabai patiks:)

71024. Šie Giedraičiai apie save žino tik tiek:2011-09-22 10:30
Presenter and writer MEL GIEDROYC was deeply moved by her father`s poignant memoir of his struggles as a Polish refugee during the war Mel, 42, lives in Ealing, west London, with husband Ben Morris, a television director, and their daughters Florence, eight, and Vita, six. Mel Giedroyc`s father Michal, 81, lives in Oxford with wife Rosy, 73. FOR AS long as I can remember my dad has been fascinated by his family history. It has been something hugely significant and important to him. Dad came from a respected family from the eastern borders of Poland. His own father was a senator and a judge. However in 1939 when dad was only 10 the Russian police seized his home and imprisoned my grandfather. Dad was flung on to the streets with his mother and sisters. With other refugees they were taken in cattle trucks to Siberia where for two years they were forced to work on a farm. Hunger and neglect killed thousands. In 1941 Stalin released all Polish deportees and dad and his family who were on the brink of death escaped and began a long j ourney to England. Hunger and neglect killed thousands I knew bits and pieces about dad`s past but not the whole picture. It`s such a dramatic and sad story especially when you remember my father was just 10 when it began. Dad`s constant fight for survival meant his childhood was very fragmented and he met many people along the way. It also meant that over the years people have sent him little jigsaw pieces of his life. Recently someone sent a photo she had of him as a child. Of course dad must have told us things about his life when we were children but when you are young details don`t really register. Now his story has really affected me. I feel deeply upset he went hungry for so long in Siberia. SEARCH for: Imagine being 12 or 13 when y ou`re growing like the clappers and having nothing more to eat all day than a scrap of bread or a potato or when you`re in temperatures of minus 20 or 30 without warm clothes. I knew dad had lost his father in the war. Years later he discovered my grandfather had been shot on a roadside by Russian soldiers. He had also been incarcerated and tortured. It must be very hard for a fatherless child to make his way in a big world in the shadow of such horrific events. Despite dad`s extraordinary past we were a normal family and he was j ust our dad to me, my older brother Miko and sisters Kasia and Coky. He must have thought we were totally spoiled as kids. Dad lost all material possessions but maintained a deep sense of who he was. That has been passed on to me along with a strong pride about where I come from. Dad has also instilled in me a need to make my mark in life and I hope that some day we get to prove ourselves. There is definitely a strength in all of us as a family. I have a strong need to achieve things for myself and I think that comes from him. MICHAL SAYS: MY story is that of how our family estate in Poland was seized during the war. My mother, two sisters and I were deported to Siberia. My father was imprisoned and shot in 1941 but we didn`t find out he was dead until seven years later. We were forced to travel to Persia, Iraq and Palestine. In the end we escaped to England. I wrote the book so that my children had a record of where I and they came from. There was also a political reason which was to point out that the Second World War was dominated not just by one tyrant Hitler but also the Soviets. The other perhaps more secret reason was because I was plagued by memories and it was rather therapeutic. I used to have some very disturbing dreams about what happened to me as a child but after I started writing they became much less frequent. I had never really talked to my children about what I have now detailed in the book. I didn`t want to burden them. Writing the book has helped me fill in a great many blanks in my life. I was sent an extraordinary photo from a lady in Devon. She had a picture of me and her together in the Netherlands in 1947 when I was in the army and had sent it because she`d read something about the book. Things like that are so important because they help me piece together my past. The world collapsed for me in 1939 and everything was gone. The rest of my life has been a process of reconstructing and collecting bits and pieces of my past. As a father I tried to give my kids as much materially as I could, I suppose because I had so little but I had to work and, as a consultant to developing countries, I was away a lot. I don`t know if I was around enough. I don`t know how much the children took in about my past when they were young but they certainly remembered bits of the story. When they were young we lived in leafy Surrey where we made friends with our neighbours and everyone was very nice. Then suddenly the neighbours became very cool and distant and when I confronted them I found out my children had been telling people that their father had been in prison. I had been briefly imprisoned with my family as a boy before being turned on to the streets in 1939. My neighbours thought I was a hardened criminal and I had to do some damage limitation. I have often been asked what lessons I learned from my experiences and the main one is how to start from nothing and achieve something. Having to do that is a very good lesson and I hope I`ve passed that on to my children. Mel started out pulling pints and worked really hard to get to where she is and I hope she has been driven by my example to a small extent. (express.co.uk)

71025. hmm..2011-09-22 10:42
labiausiai Lietuvai kenkia nutautėję lietuviai. Jie, kaip kad Pilsudskis, užmiršęs būt lietuviu, nežino kodėl jo širdį traukia Lietuva, tad vietoj to, kad grįžtų, eina jos užkariauti. Žydai didžiuojasi savo kilme iš Lietuvos. Simon Peres net yra pasakęs: "nepabuvęs lietuviu, nebūsi geru žydu". O nulenkėję lietuviai vengia tai pripažinti. Tai gal iš tiesų reiktų jiems padėti? Pvz. sudaryti geneologinius medžius, duodant papildomo darbo istorikams ir kviestis juos gražinti skolą Lietuvai:)

71027. vilenski ponai2011-09-22 13:01
http://www.alfa.lt/straipsnis/12492680/Bedante.Lietuvos.valdzia.uzsiaugino.Tomasevskiu.klana=2011-09-21_18-29/

71030. WikiLeaks2011-09-22 13:47
http://www.delfi.lt/news/daily/world/jassangeas-piktinasi-be-jo-sutikimo-isleista-autobiografija.d?id=49921156

71032. history about Š.Atėnai2011-09-22 17:34
"Sužinok kodėl 2011 09 16 JŪRATĖ VISOCKAITĖ Atsimenu, kai dar virė ir burbuliavo didžiulė mūsų „Šatėnų“ internetinių komentatorių bendruomenė (dėl jos sunorminimo ir sunaikinimo labai gailiuosi), bet kuri vos paliesta religinė tema būdavo tuoj internautų griebiama ir energingai aptariama. Nemokantiems gyvai tarpusavyje susišnekėti lietuviams, manau, labai trūksta religinės tribūnos. Iš dalies tokia galėtų tapti ir teatro scena, nes joje kartais per stebuklą užsidegusi kūrybinė liepsna gali apšviesti giliausius patamsiu"

71036. kiskis p2011-09-22 19:17
durniai.

71042. history2011-09-23 09:29
Rimti žmonės, o ne viduriuojantys kiškiai piškiai.

71043. Ežeras2011-09-23 10:05
Aha, rimtai viduriuojantys rimti žmoGai.

71045. ežerui2011-09-23 10:53
Nedora ir nepadoru niekinti žmones, I.Kanto paskutinysis studente.

71046. kiskis p2011-09-23 11:11
kiskiu taip pat negalima pravardziuoti ir izeidineti.

71049. opinia - 2011-09-23 12:36
labai teisingai, history, kalbi. Nebeliko šatėnų, nebeliko bernardinų, nėra kur diskutuoti religinėmis temomis, kaip ir sovietmečiu. O juk religija - kultūros pagrindas. uždusink vieną, uždus ir kitas.

71050. opinia - 2011-09-23 12:46
iš paskutinės savukyno diskusijos su lenkais, supratau, kad ne lietuvių kalbos lenkai baidosi labiausiai. Labiausiai jie bijo Lietuvos istorijos. nes įvedus mokymasi istorijos lietuvių kalba, bus pakeisti ir vadovėliai iš lenkiškos istorijos versijos į lietuviškąją. Neduok dieve, mano lenkai, ims nutautinti lietuviai su baltarusiais ir sužinos teisybę. O sužinoję ims savęs ir paklaus: ar tikrai mes lenkai? Vat kur šuo pakastas.

71051. opinia - 2011-09-23 12:54
dar viena mintis šovė į galvą. Šiandien minim Holokausto dieną. tad jei lenkai iki šiol vilnijos kraštą laiko "Rytų Lenkija", tad kodėl šioje rytų Lenkije sunaikintus žydus jie mums priskaito? Ar tai ne veidmainystė? Juk lietuvių sovietinė valdžia tikrai neprivežė į Vilnijos kraštą per kelis mėnesius, kad ir kaip ragino keltis.

71052. o jėtus2011-09-23 14:19
ir vėl šis šarikovas-ežeras rodo savo vištiškas smegenėles. O tau kiškį p. reikia nustoti įžeidinėt žmones, nes atrodai kaip kokia klasikinė senyva moteriškė peržengusi amžiaus slenkstį.

71053. gerai rašo "profesionale" bernardinuose2011-09-23 14:28
sukūrė socialistinę metamorfozę visokie ten šarikovai-ežerai ir per 20 metų jau identiškai nukopino brežnevo/girškevičiaus metodiką. Fui, atstumianti santvarka.

71054. history2011-09-23 14:54
Šventasis Augustinas: „Panaikinus teisę, kas skiria valstybę nuo didelės plėšikų gaujos?“

71056. kiskis p - ojetusui2011-09-23 19:27
ar grazus budavo saulelydziai kolukiniam kaime?

71057. krankt2011-09-23 20:35
mokslas ir menas yra kulturos pagrindas, o ne religija. na, nebent priskiriate save debilu pseudo kulturai. tokia irgi yra.

71058. kiskis p2011-09-23 20:59
pinigai yra kulturos pagrindas, deja.

71059. uch tu 2011-09-23 21:05
kolchoznica kiškis. p. staiga suprato kažką. Ai ai. Kiškis p. niekaip nesuprato, kad ir sovietų laikais kiekviena melžėja suprato, kad rublis yra kultūros pagrindas. Kolchoznica piškis p. jau su metais - ji kariaus už šarikovo-ežero santvraką. Ar ne matėm tokias brežnevo laikų susenusią bobas, kurios sakė kolchozo (ežero valdomom) melžėjom - rublis yra kultūra, daugiau primylžio, daugiau kultūros.

71060. ir dar2011-09-23 23:10
man teko dalyvaut tokioje kvazieltinėje vedyboje. landbsbergio klikoje. jie taip įsimylėję save, kad net savo dukrai renka vyrą ne pagal funkciją, o pagal genelooginį medį. Visiška sovietinė-elitinė Lietuvos kultūros ... neminėsiu žodžio. Tai jau ir mie (kiškio. p.) prabangos pabaiga. Taip, kad it`s over mie. Ne tik pinigai tavo elitą nudulkino į karvės mėšlą, bet ir POZICIJA. Rasizmas yra nulis. Tai greičiausiai pajunta bajoriško kraujo žmonės. Tu, mie, jo neturi. Gaila

71061. krankt2011-09-23 23:36
godotini diskutantai, ar prisiverstumete siaip ne taip gerbti savo pasnekova ir argumentuoti savo teiginius be asmenisku uzgauliojimu, nes pastarieji nera argumentai. jei kas nezinojote.

71062. krankt kiskiui p2011-09-23 23:38
pinigai yra ne kulturos pagrindas, bet plesikiskos ekonomikos. na, ekonomika, zinia, gali buti siokia tokia kultura, bet siais laikais tai naujoji inkvizicija be serveteliu ir lauzu miestu aikstese. degame koznas skyrium.

71063. ta prasme2011-09-23 23:38
susitinku kiną, ir suprantu, kad jis bajoriško kraujo, o jis supranta irgi kažkaip, nes su juos sutariam. O tavo baudžiauninkai purkštauja, to kiniečio baudžiaiuninkai irgi kartais. bet Mes išlikom kažkaip. Ir Jis ir Aš. O tai daug.

71064. to krankt2011-09-23 23:57
Darius Pocevičius gerai savo bloge pastebėjo, kad tie kurie lipdo etiketes jaučiasis aukštesnės rasės užlipdydami etieketes. Tai būdinga kremlinams (prisimine save, kaip fašistka from kremlius), taip kad tie kurie lipdo etiketes - ežeras, toto, noėja, nebas, česlova ir kiti yra ne kas kiti, kaip rusiškos mėsmalės suvirškintos dešros. Tokius žemint yra ne tik galima, bet ir reikia. Kaip save įsivaizdinus aukštesnės rasės beždžiones. Jiems galima - jie nepavojingi diskutantai, tai beždžionės.

71065. prisimink tokią aukštenės rasės beždžionę toto2011-09-24 00:12
tas labai jau netingėjo, kaip beždžionė žinot ir klijuot etiketes, kad tu krant esi latvių g. maitinama ir Vasaros5 apgyvenama, česlova pagatava dėl savo klanų interesų visą Lietuvą išžudyt, ežeras .. nekalbu apie tokią išnarą, net archyvaras, kuris išsiuntęs savo vaikus į Afganistaną šiurpsta nuo tokios beždžionės-ežero, ežero-šarikovo, namų valdybos išsigimėlio. Su tokiai diskutuot neįmanoma - jie pripažįstą tik jėgą. Tai amebos.

71066. aha2011-09-24 00:43
ypač komiška Lietuvoj kai dvi apsivogusios kurapkos vaidina spektaklį: gru Admomėnas ir kgb Uskaskichas. Abi labai susireikšminusios beždžionės kudakuoja prieš einą kitą, kai reikia susidraugauja. Pasiuntė spektaklį narodui, kurį ežeroviezas suformavo. Klaiki kultūra. Net neturi estetikos, kaip pravažiuojančių klounų trupė antais laikais. Adomėnas (iki beprotybės įsimylėjęs save) ir uspakichas (gudriai pamelžęs ežero klikos suformuota narodą). O dabar farsinis spektaklis. Kultūrinis, blyn.

71069. jona - uch tu ir t.t.2011-09-24 09:46
Esate piktybiškas, nemalonus, negeras... na, toks mažutis niekšelis...

71070. palanga2011-09-24 11:31
Kai žvelgiu į tą paširpusią jūrą baltomis keteromis, kaip visa kas aplinkojwe mano smulku ir komediantiška, ir ta adomėnų ir uspaskių komedija ( kai reiks tikrai susidraugaus ir diplomais apsikeis, poliprostitutės), mes nugrimsime nebūtin ęšio pasaulio, o jūra išliks ir dar ne visos kopos bus nuplautos. Anapus kopų ir pušyno raudonuos Palangos bažnyčia nelyt pasmailintas pieštukas.

71071. kiskis p2011-09-24 13:11
o taip noretus, kad su mumis viskas nugrimztu ane? ir jura su keteromis, ir baznycia.

71074. del Giedraiciu2011-09-24 16:09
tas, kur senukas is Oxford, yra istorikas megejas, parases net savo gimines istorija ir, beje, mecenatas - suselpes archeologinius Baltadvario tyrimus, o Vrublevskiu bibliotekai (MAB) padovanojes knygu.

71075. opinia - 2011-09-24 17:07
vaje, kiek prikranksėjot, kol manęs nebuvo. Krank`sei, KULTAS YRA KULTŪROS PAGRINDAS. aišku? ką, nebuvot Gruto parke? Visas pasaulis stebi ir stebisi kokius galingus "šedevrus" sukūrė Stalino - lenino kultas. Nė lygint nėra ko su Dievo kulto atstovu Mikelanželu. O Lomonosovo Universitetas? Kurkas aukštesniais bokštais nei Paryžiaus Katedara. Tiesiog nesulyginamai pranašesnis bedievių kultas, nė svarstyti nėra ką.

71076. aha, dėl Giedraičių2011-09-24 17:23
greičiausiai tas pats. Vadinasi jis jau atradęs savo šaknis. Dėkui. Belieka jo dukras įtraukti į Lietuvos kulta, ta prasme - kultūrinį gyvenimą. Tegul rašytoja parašo scenarijų, o filmų direktorė pastato filmą. ir gal ne viena apie tai kiek Daug Lietuva yra davusi Lenkijai, istorijos bėgyje, o ji tik ima, ir ima, ir nebegali sustoti... O išvada tokio ėmimo gali būti tik viena - LENKIJA BE LIETUVOS JAUČIASI NEPILNAVERTE VALSTYBE. tokia mano kukli opinia.:)

71078. kiskis p2011-09-24 19:31
jei iseitume i kara su lenkija, galetume issirauti kruma ir, paeme uz virsunes, lenkams i galva duoti su saknimis.

71080. besociams2011-09-24 20:39
duoti visada geriau nei imti. betgi duodamas visada daugiau gauna: jei ne dabar, tai per tūkstantmečius; kažin kodėl išlikome: ir kalba (labiau archaiška: ir ką tai reiškia: nors buvo draudžiama, ir tauta, kurią kažkas nori apšaukti nacionalistine, nes yra labai kukli, super tolerantiška, visad išliks, nes neteisūs nėra teisūs: visais ir krikščionišais, ir kitais pagoniškais šviesiaisiais amžinaisiais žmoniškumo kriterijais.

71082. kiskis p2011-09-24 21:19
nors kartais labiau norisi duoti i galva tokiems va durniams. su krumo saknimis, paemus uz virsunes.

71087. britva - kiškiui p2011-09-25 09:15
teisingai sakai, kiški piški. Nuoširdžiausiai pritariu. Reikia griebt geneologinį medį už viršūnės ir gerai trenk jiems jo šaknimis per galvą. Faltas tas. kad Tomaševskis to labiausiai ir bijo - istorijos mokymosi lietuvių kalba. Matomai lenkų kalba istorijos vadovėliai buvo ruošti Lenkijoje ir su lenkiška istorijos interpretacija. O tiksliau - iš Lietuvos pavogta istorija. Kaip manot, kodėl Tomaševskis taip bijosi Lietuvos istorijos lietuvių kalba dėstomos?

71093. beje, 2011-09-25 10:18
radau JT ataskaitą apie tai kaip Rusija kitų šalių vertinama Žmogaus teisių srityje. Tai tarsi koks šalies egzaminavimas. Va suomiai skundžiasi, kad Rusijoj jų mažumos negauna išsilavinimo finougrų kalba. O mūsų Tomaševskis triukšmą kelia vien dėl istorijos ir geografijos mokinimosi. O šių dalykų lenkai aiškiai nemoka, jei iki šiol Vilnijos kraštą laiko "Rytų Lenkija". :)

71094. kiskis p2011-09-25 10:25
tomasevskis nebijo jokios istorijos, jis ruosiasi rinkimams, negi neaisku.

71095. martišė 2011-09-25 10:26
nereiktų šiaip jau pykt ant lenkų. Juk visuomet susimažinę atakuoja didesnius, nes nori ir juos pamažinti iki savojo lygio, intuityviai jausdami, kad meilė tarp nelygių negalimaJei skirsim daug dėmesio Tomaševskiui, tai tokių prisiveis galybė, nes visi mažuliai norės būt reikšmingi. Lenkijos ir Rusijos pretenzijas į Lietuvą galima kuo puikiausiai paaiškinti: ŠIOS ŠALYS JAUČIASI NEPILNAVERTĖS BE LIETUVIŲ, BE LIETUVOS. Tai jų nepilnaverttiškumo kompleksai verčia tiesti į mus rankas. Juk mes jiems tiek daug davėme.

71096. nėr to blogo, kas neišeitų į gera 2011-09-25 10:38
esu tik dėkingas raudoniesiems tomaševskiams, bieliniams su ivanovais už tai, kad nukreipė mane teisingu keliu - balsuoti už Kubilių ir Tėvynės sąjungą. Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą, ar ne? Darbo partijos, Paulausko ir socdemų korupcinis valdymas įvertė valstybinę mašiną į gilų griovį. Bet atėjo Kubilius ir tą mašiną iš griovio ištraukė pačiomis sunkiausiomis vietinės ir išorinės krizės sąlygomis. Gali nemėgti Kubiliaus išvaizdos ar iškalbos, bet komandą jis surinko gerą. O raudoniesiems neįtinka Kubiliaus - Grybauskaitės tandemas. Ypač Grybauskaitė jiems pavojų kelia. Todėl visos raudonosios pajėgos vienijasi. O Tomaševskio sukeltas triukšmas galų gale padės susivienyti ir kitai pusei. Tiems, kurie dar nori tautinę valstybę išlaikyti.

71097. teisė žinoti:2011-09-25 10:45
verta paskaityti šį JT dokumentą: // lib.ohchr.org/HRBodies/UPR/Documents/Session4/RU/A_HRC_11_19_RUS_S.pdf

71098. kiskiui piskiui iš palangos2011-09-25 10:50
NE, kaip tik atvirkščiai - amžinatvę patvirtina ir jūra, kopos ir amžinas judantis smėlis, ne , ne, mūsų laikinasias gyvybės, Kiški piški. Bažnyčia - išliks? O galbūt - sunyks? Bažnyčia - trapesnė, nei amžinoji gamta.

71100. Wiki2011-09-25 11:22
https://mail.google.com/mail/?hl=lt&shva=1#inbox/1329ace8d2fddb23

71101. kiskis p i palanga2011-09-25 11:31
na, visa tai irgi do pory do vremeni. sako, iki du tukstanciai dvyliktu.

71106. briedis2011-09-25 16:22
kiski piski! kokius cia doremifasollasi kaisioji?! o dudvyliktais bus taip pat kaip vienuoliktais ir tryliktais, tik desimtu metu vynas bus geresnis. gal dar butkus muzieju pastatys.

71111. riedžiui2011-09-25 18:56
ar jautiesi vienišas, izoliuotas, apleistas?

71112. britva- AišV :-( 2011-09-25 18:59
aū, kur pradingai? nebėr su kuom padiskutuot apie politiką. Jaučiuosi vienišas ir apleistas... nors tu ką ką, kaip pasakytų musė

71116. palanga - Aišvui2011-09-26 08:56
Artūrai, trūksta savo druskingų minčių. Atsiliepk neprapuolęs gi esi po žemėmis ?

71126. kan britvai, palangai2011-09-26 17:17
Verkiant, truksta aisvo? Demonstruojate savo neigaluma...

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Lapkričio

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 3 iš 3 
5:01:29 Nov 7, 2011   
Oct 23 Nov 22
Sąrašas   Archyvas   Pagalba