Prieš šimtą metų pasirodžius "Vilniaus žinioms", baigėsi ilgi lietuviško žodžio draudimo metai, pasipylė laikraščiai ir žurnalai. Atgimimo pradžioje, ištrūkus iš sovietinės cenzūros varžtų, lietuviškas žodis sprogo šimtais įvairiausių laikraščių, o greta vieno televizijos kanalo netrukus išdygo dar trys. Žodis "laisvė" žiniasklaidai tapo saldžiausias. Kodėl šiandien milijoniniu tiražu mėtomas laikraštis "Apginkime demokratiją", prezidentas skundžiasi televizijos priešiškumu jam, o prezidentūra jau svarsto, kad leis pigesnį už "Vakaro žinias" prezidentinį laikraštį?
Atgimimo dienų karys A.Butkevičius, trumpam iš Gruzijos užklydęs į Lietuvos padangę, TV laidose "Prašau žodžio" (LTV) ir "Korida" (TV4) rėžė kariškai: "Vyksta informacinis, propagandinis karas!" Atrodė, jį išgyvenome 1991-ųjų audringą sausį, ir jis niekada nebegrįš. Bet štai laidoje "Spaudos klubas" (LTV) diskutuojama dėl naujo šturmo. Gatvės žmogus nelabai įsiklauso, apie kokius naujus pavojus šneka prof. B.Genzelis; G.Vagnorius aiškina, kad, kylant Lietuvos ekonomikai, beveik nejuntame gerėjimo savo namuose. Gatvės žmogui seni veidai grėsmės ženklas: ir vėl jie ruošiasi sugrįžti. R.Ozolas siūlo neniekinti minios, o Lietuvos socialinį susiskaidymą laiko dideliu vidiniu pavojum. Jis mato ir dar porą pavojų iš Rytų ir Vakarų. Kai daug pavojų, nebežinia, nuo ko gintis pirmiausia. Bet kad Lietuvoje marazmas, lingavo galvomis visas "Spaudos klubas".
Laiku atkutusioje "Sąmokslo teorijoje" (TV4) apie antrąjį šturmą kalbėjo žurnalistas A.Račas ir politologas R.Lopata pasikarščiuodami, bet su argumentais, kultūringai, tad žiūrovai balsavo kone apilygiai. Gaila, kad R.Lopata apeliavo į netrukus pasirodysiančią (kartu su A.Matoniu) knygą apie psichologinį karą Lietuvoje, tad stengėsi neatskleisti visų kozirių. Politologas L.Bielinis, ką tik išleidęs knygą apie prezidento rinkimus, jau paruošė spaudai kitą apie žiniasklaidą ir politiką.
Atrodo, kad užsitęsęs karas su prezidentu duos ir naudos: visuomenė geriau supras valdžios galias, Konstitucijos ir Konstitucinio teismo svarbą pilietinės visuomenės brendimui. Politika ir žiniasklaida geriau pamatys save analitiniuose darbuose. Iš kur nerimas dėl laisvo žodžio? Iš kaimynų pavyzdžio: Rusijoje 2/3 visuomenės pasisako už cenzūrą žiniasklaidoje. Iš prezidento ir jo rėmėjų, kažkodėl įsitikinusių, kad jiems nepakanka vietos Lietuvos žiniasklaidoje. Iš skubių TV kanalų LNK, Vilniaus TV, o kalbama ir apie TV4 pardavimų ir pirkimų. "TTT" (TV4) klausia, ar čia neslypi politiniai interesai? Politikai ginasi: normalus verslas, nieko baisaus. Vien Žurnalistikos instituto direktorė A.Nugaraitė atsargiai užsimena, kad ir pas mus, kaip Europoje, prasidėjo visuomenės informavimo priemonių koncentracija, bet prisiminė, kad Italijoje Berlusconiui net 3 jo televizijos nepadėjo ateiti į valdžią. Premjeru jis tapo vėliau. Kai kam atrodo, kad diskusijų jau per akis, kad jos dažnai yra tik šou dėl šou. Tačiau dar niekas čia nešūkauja kaip "Teisme" (LNK): "Gerklę atidaro taip, kad užpakalinės kelnaitės matyti". Be to, kaip rašo M.Edelmanas knygoje "Politinio spektaklio konstravimas", laikas išmokti ir į politiką, ir į televiziją šiandien žiūrėti primerkus vieną akį.
Liūdniau dėl kitko: mūsų politinės ir pilietinės diskusijos jau trečias mėnuo vos spėja paskui aktualijas politikų ir valdininkų mėtomas pėdas. Retai net metinių proga pagalvojame, ar viską žinome apie Sausio 13-osios įvykius. Šiemet pasirodė žinia, kad V.Landsbergis turėjo antrininką. O M.Burokevičiui į talką, kaip rašo L.Mlečinas knygoje "KGB. Valstybės saugumo organų pirmininkai", iš Mozambiko buvo atskraidintas buvęs Tarybų Lietuvos premjeras V.Sakalauskas. Kad kadrus kaimynams, kurie turi tapti priklausomi, Rusija visada ruošdavo iš anksto, "Sąmokslo teorijoje" priminė A.Ažubalis, pasakojęs, kaip Jekaterina II parinko karalių Žečpospolitai.
"Koridoje" akademikas A.Gaižutis ramino: būsime saugūs Europos Sąjungoje, jeigu nebūsime liurbiai neatsisakysime savo kalbos, kultūros ir tradicijų. Ekstrasensas Robertas Serapinas "Pavojingoje zonoje" (LNK) ragino visus atsipalaiduoti nuo skausmų ir "pakrovė" žiūrovams vandenį. Būsimasis žurnalistas G.Kivaras laidoje "Kas laimės milijoną?" (TV3) sugebėjo atsakyti, kad pirmasis lietuviškas vaidybinis filmas yra "Gydytojas per prievartą", ir laimėjo 64 000 litų. "Krašto garbė" (LTV) gražiai grojo ir dainavo, o buvusi laidos "Duokim garo!" vedėja D.Mukaitė "Kulinarinėse kelionėse" nacionalinius valgius jau taisė su afrikiečiu.
Skirmantas Valiulis