Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2007-02-02 nr. 3128

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• VLADAS BRAZIŪNAS31
• KRONIKA
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• KINO TEATRAI
• TEATRAI
• KONCERTAI
• PARODOS
• VAKARAI
• ĮVAIRŪS
• LR KULTŪROS LAIDOS

SIC! 
• ROTA MUNDI6

POKALBIAI 
 RAŠYTOJA ASTRIDA PETRAITYTĖ: „PRIBRENDO LAIKAS I. SIMONAITYTĖS PREMIJOS SKYRĖJAMS PADISKUTUOTI DĖL JOS SKYRIMO NUOSTATŲ“38
• „RAŠYTOJUS ĮSIVAIZDUOJU KAIP „PILKŲJŲ LĄSTELIŲ“ SANKAUPĄ“2

AKTUALIJOS 
• LR KULTŪROS MINISTRO ĮSAKYMAS DĖL VALSTYBĖS STIPENDIJŲ SKYRIMO KULTŪROS IR MENO KŪRĖJAMS13

KNYGOS 
• Jūratė Baranova.
DAIKTŲ SKAMBESYS IR POETO TYLA
5
• Alfredas Guščius.
KAM NUSILENKIA MEILĖ?
2
• Ričardas Šileika.
0+6, ARBA VIENA PASVIRUSI
• „FORSAITŲ SAGA. SAVININKAS“1
• „VICEKONSULAS“
• „PIANISTAS“
• „NUŽUDYTI DRAKONĄ“
• SKAITYTI NEVERTA SKAITYTI15

IN MEMORIAM 
• JUOZAS KRALIKAUSKAS 1910.X.22–2007.I.256

MUZIKA 
• Jūratė Katinaitė.
ILGAS „ŽAIDIMO“ KELIAS SU LAIMINGA PABAIGA
10

TEATRAS 
• NEMATOMOS VIENIŠIŲ ISTORIJOS
• VYČIO JANKAUSKO ŠOKIO TRUPĖ PRISTATO DUETUS

POEZIJA 
• PETRAS PANAVAS11
• Tilė Vakarė.
PAGALVOJIMAI
8

PROZA 
• Algis Kuklys.
MIESTO LAIKRODIS
1

VERTIMAI 
• ROBERTO BOLAÑO8

AKTYVIOS JUNGTYS/ JAUNIMO PUSLAPIAI 
• Ramūnas Čičelis.
SKANDINAVIJOS DIZAINO MITAS IR REALYBĖ
1
• XII KAMERINIŲ SPEKTAKLIŲ FESTIVALIS „KAUKUTIS“
• Mindaugas Peleckis.
INDUSTRIAL SUBKULTŪROS FENOMENAS (3)
15

MENO DIS/KURSE/ AKTYVIOS JUNGTYS 
• VALENTINAS MASALSKIS: MINTYS PO SPEKTAKLIO „AŠ, FOJERBACHAS“ PREMJEROS1

KRONIKA 
• PIRMASIS MĖNUO
• LIETUVOS TŪKSTANTMEČIO MINĖJIMO DIREKCIJA PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTO KANCELIARIJOS

DE PROFUNDIS 
• Alfredas Guščius.
KĄ TAI GALĖTŲ REIKŠTI?
33

POKALBIAI

RAŠYTOJA ASTRIDA PETRAITYTĖ: „PRIBRENDO LAIKAS I. SIMONAITYTĖS PREMIJOS SKYRĖJAMS PADISKUTUOTI DĖL JOS SKYRIMO NUOSTATŲ“

[skaityti komentarus]

iliustracija
Astrida Petraitytė
Vlado Braziūno nuotrauka

Sausio 23 d. sukako gražus jubiliejus – rašytojos Ievos Simonaitytės 110-osios gimimo metinės. Būtent tą dieną teikiama šios garsios prozininkės premija (šiemet – jau 21-oji). Likus savaitei iki šios datos, premijos skyrimo komisija laureate paskelbia Jus už Jūsų dviejų dalių romaną „Šaktarpio metas“. Atrodytų, viskas puiku, belieka pasveikinti... Ir staiga per visą šalies žiniasklaidą nubanguoja, jog „Astrida Petraitytė, iš žiniasklaidos sužinojusi, kad, komisijos nuomone, knyga yra abejotinos meninės vertės, apdovanojimo atsisakė (www.lrt.lt)“. Kokios priežastys nulėmė, kad atsisakėte šio garbingo apdovanojimo? Tai, kad apie komisijos abejones sužinojote iš žiniasklaidos („Vakarų ekspreso“), o ne iš pačios komisijos?

Ne visai tiksliai, regis, sudėjote akcentus. Žinia, komisijos nuomonė, jog apdovanojamas kūrinys yra „abejotinos meninės vertės“, būtų pakankama priežastis garbės bei logikos principais besivadovaujančiam žmogui premijos atsisakyti – nesvarbu, kaip, iš kur informacija „nutekėjo“. Tačiau šį žingsnį žengiau protestuodama ne prieš kieno nors „nepalankius žodžius“ apie knygą, bet prieš negarbingą komisijos žaidimą – kūrinį suniekinti, kartu jam skiriant premiją. Nesakau, kad to ėmėsi visi nariai, bet, šiaip ar taip, „sužaista“ visos komisijos vardu. Gal žurnalistai į tą posėdį užklydo „netyčia“, be kieno nors energingos iniciatyvos juos sukviesti? Gal atsitiktinai žurnalistų pranešimuose atsispindėjo vien tik niekinami atsiliepimai, taip formuojant neigiamą visuomenės opiniją apie knygą? Suprantu, buvo neabejota, jog „pamokytai laureatei“ neliks nieko kita, tik nuryti šį patyčių gėrimėlį iš šlovės taurelės... Bet niekas šlove ar pinigais man negali primesti savo negarbingų žaidimų – aš iš jų išeinu. Išėjau ir dabar. O p. R.Černiauskas, televizijoms pakomentavęs: jei Astrida suprato, kad jos knyga yra nepakankamai meniškai vertinga, ji teisingai suprato, – manau, kartu pasakė: ji teisingai pasielgė.

Kaip teigia „Klaipėdos“ dienraštis (o paskui jį ir internetinė žiniasklaida (www.delfi.lt): „Ne paskutinį vaidmenį komisijos sprendimui suvaidino ir vieša A.Petraitytės kritika komisijai praėjusiais metais“ (pernai viešai kritikavote komisiją už I. Simonaitytės premijos skyrimą R. Rastauskui). Manote, kad „žmogiškos aistros“ galėjo paveikti Jūsų kūrinio vertinimą? Kaip Jūs vertinate kai kurių komisijos narių nuomonę, jog „Šaktarpio metas“ premijai gauti tinkamiausias tik temos aspektu?

Manau, apie šiemetines premijos skyrimo peripetijų sąsajas su pernykščiu mano kritišku pasisakymu dėl šios – už mažlietuvišką tematiką kūryboje – premijos paskyrimo gerb. Rolandui Rastauskui jau pasakiau. Galėčiau tik pridurti, jog, ko gero, pribrendo laikas komisijai ir premijos skyrėjams padiskutuoti dėl jos skyrimo nuostatų. Nebūtų nieko keista ir negarbinga, jei ši premija būtų tiesiog regioninė – skiriama RS Klaipėdos skyriaus nariams už iškiliausius kūrinius. Šiuo metu, kai bandoma iš „formalių rėmų“ išsiveržti, paliekant juos galioti, komisijos sprendimai tampa nelogiški (premija už specifinę tematiką skiriama žmonėms, kuriems ta tematika svetima). Beje, abejonių kelia ir situacija, kai sprendimą – skirti ar neskirti premiją už mažlietuvišką, t. y. istorinę, tematiką – turi (gali) priimti asmenys, deklaruojantys dėmesį tik „šiuolaikinį žmogų“ jaudinantiems dalykams. Taip, istoriniai klausimai, Mažosios Lietuvos, Klaipėdos krašto praeities klausimai nėra populiarūs.

Beje, jei komisija pasisako prieš „tematikos ribotumą“, pirmiausia vertindama kūrybos meniškumą (kartu neigdama regionizmą), kodėl tarp kandidatų nerandame, tarkim, R.Šerelytės, S.Parulskio, A.Marčėno ir panašių pavardžių?

Pafantazuokim. Jei Ieva Simonaitytė turėtų galimybę pakomentuoti šią nemalonią situaciją, kaip manote, ką ji pasakytų?

Nenorėčiau ir aš spekuliuoti Rašytojos vardu. Keistoka nuskambėjusių priekaištų – atsisakydama premijos, aš parodžiusi nepagarbą I.Simonaitytei – logika; šiuo atveju „draudžiama“ protestuoti prieš visokius negarbingus veiksmus, jei jie pridengiami garbingu vardu.

Galiu tik atkreipti dėmesį į lietuvininkams, kaip etninei grupei, būdingą charakterio tiesumą, „nemeilumą“, atsakomybės jausmą ir kitas, ko gero, su politkorektiškumo ir diplomatiškumo nuostatomis prasilenkiančias savybes. Beje, Maxo Weberio knygoje apie protestantišką etiką pacituotą šūkį (neatmenu, kam priklauso pirminė autorystė) – „Geriausia diplomatija – sąžiningumas“ – esu „įsismeigusi“ savo Gyvenimo Kelyje kaip svarbią elgesio gairę. Manau, ir dabar nuo jos nenukrypau.

Kalbino ANTANAS ŠIMKUS

______________________________

Komentaras

„Literatūra ir menas“ paklausė I. Simonaitytės premijos skyrimo komisijos nario, RS Klaipėdos skyriaus pirmininko Rimanto Černiausko, kaip jis galėtų pakomentuoti tai, kad komisijos vidinių diskusijų atgarsiai pasiekė žiniasklaidą.

Pasak R. Černiausko, žiniasklaidos atstovai į komisijos posėdį buvo pakviesti pirmininkės pareigas ėjusios Klaipėdos apskrities viršininko pavaduotojos Raisos Minčinauskienės iniciatyva. Žurnalistai spaudoje daug ką interpretavo kitaip ir paskelbė visiškai kitokią premijos teikimo formuluotę, negu buvo protokole.

Oficiali formuluotė, kuria vadovaudamiesi, komisijos nariai norėjo skirti I. Simonaitytės premiją rašytojai A. Petraitytei, skamba taip: „Už kūrinį, ryškiausiai atspindintį Mažosios Lietuvos tematiką ir parašytą lietuvninkų tarme.“ R. Černiausko nuomone, rašytoja pernelyg patikliai reagavo į pranešimus žiniasklaidoje ir paskubėjo atsisakyti premijos.

 

Skaitytojų vertinimai


34795. Pričkus2007-02-05 07:13
Nei stogo, nei premijos.

34808. taukas2007-02-05 10:24
taigis vieshas saves anti eksponavimas, gaila ligones

34812. Baltrus2007-02-05 11:48
Labai natūralus poelgis, ne sielos ubagams suprast... Džiugu, kad yra savigarbą išlaikiusių žmonių.

34839. Klio2007-02-05 21:14
Rašytojiūkštės kaprizas ir tiek. Šlykščiai pasielgė. Šneka nedurnai, sutinku su tuo, kad reiktų dėl skyrimo nuostatų dar čiut pakalbėt, bet... Iš Petraitytės pusės tai tėra reklama. Keistoka, reikia pripažint, bet su deklaruojama savigarba nelabai ką bendro teturi. Nebet savigarbos prasmė iškrypo.

34845. to Klio2007-02-05 22:37
Suprask: skirti tik lietuvininku tarme parasytom knygom? Cia tas "nedurnumas", taip?

34846. 2 to Klio2007-02-05 23:45
prie ko čia tarmė? skaityk intervą iš naujo...

34847. berniukas2007-02-06 00:39
Žmogus, kuris nepaima pinigų, ir tuo labiau - garbės, kai kam visada atrodys durnas.

34865. Mergaitė2007-02-06 20:24
Jei žmogus durnas, tai nei pinigai, nei garbė nepadės. O čia - tiesiog isteriška reklaminė akcija, ir tiek. Atmetus visą anturažą, lieka tokia neskani esmė: aš, Autorė, parašiau knygą Į TEMĄ, todėl duokit man premiją. Apie kokybę nėra kalbos - Simonaitytės premija turi būti teikiama tik grynakraujams lietuvininkams arijonims ir tik už knygas apie tam tikrą geografinį plotą - taip maždaug nuo Karaliaučiaus iki Kretingos. Beprotnamiu dvelkia tokios paraiškos - jokio čia garbingumo nei už centą, anei už pfenigį.

34869. krankt2007-02-06 21:25
Tikra priekvaisa. Duoda - imk, musa - bek, o jei musdami duoda, tai imk ir bek.

34874. mergaitei2007-02-07 00:03
Pasakete viska. Diskusijos pabaiga.

34875. Algirdaas2007-02-07 07:29
Astrida yra lietuvininkė, todėl kaip ir visi tikrieji šio krašto gyventojai yra sąžininga, išdidi ir principinga (tokia buvo ir I.Simonaitytė). Knygoje talentingai atkurta XX a. I pusės lietuvininkų gyvenimo tikrovė, kalba, papročiai, visuomeninė ir kultūrinė lietuvininkų veikla. Manau, kad niekas daugiau nenutapys tokio Mažosios Lietuvos gyvenimo paveikslo. Sveikinu autorę, linkiu didelės kūrybinės sėkmės, o tų premijų tikrai dar bus.

34880. Kęstas2007-02-07 10:30
manau, kad dauguma komentatorių čia patys nesupranta, ką šneka: ne tik kas tai per premija, bet turbūt ir kas tai Mažoji Lietuva supratimo neturi.

34893. Vytautas2007-02-07 16:42
Šaunuole Astrida, kad nepalūžote ir įrodėte savąją tiesą.

34896. Vytautui2007-02-07 18:17
Taip, galėjo palūžti nuo premijos, nepakelti naštos:)

34900. Demaskavimas2007-02-07 20:10
Stilistiškai aišku, kad komentatoriai Algirdaas, Kęstas ir Vytautas yra vienas ir tas pats žmogus. Ir tas žmogus ir yra Astrida, todėl ir šneka jos leksikonu. Diagnozė: internetas tarsi tyčia sugalvotas šizofrenijai eksponuoti.

34902. 2 Demaskavimas2007-02-07 20:42
o kartais ne "demaskuotojų" paranojai?;P

34903. klizma2007-02-07 20:54
belieka laukti, kol Jogaila pasisakys :)

34904. Jogaila2007-02-07 21:05
Ar tiesa, kad Donelaitis buvo gėjus?

34916. Algirdas2007-02-08 08:43
Galiu patvirtinti, kad aš, Kęstas ir Vytautas yra visiškai skirtingi žmonės ir jokiu būdu ne Astrida.

34917. Mykolas Algirdui2007-02-08 09:49
Chichichi. Taip, jūs trys skirtingi Lietuvos kunigaikščiai, ir jokiu būdu ne Astrida. Bent jau ne Lindgren tai tikrai. :)

34919. ragana Kornelija 2007-02-08 11:11
kai šliužai labai garsiai rėkia, tai atrodo, kad jų daug... neįsivaizduoju, kaip būtų galima paimti premiją, lydimą tokių užkulisinių komentarų.

34926. Glosteris2007-02-08 14:19
Pernai Astrida irgi triukšmingai komentavo, tame pačiame "Litmenyje" - protestuodama, kad premija skirta ne jai, autochtonei, o kažkokiam niekingam gringo Rastauskui... Iš tiesų, kokia neteisybė aplink...

34929. ragana Kornelija 2007-02-08 16:56
gringo, gringo... apie ką čia? ach, buvo senais laikais toks gotikinis muzikantas...

34931. nežinantiems2007-02-08 17:50
dori "latinai" niekinamai gringo vadina baltaodžius (amerikiečius)

34938. ragana Kornelija 2007-02-08 22:05
oi, tie žinantys... nei fantazijos, nei humoro, vienas tik žinojimas. ir tas pats - visiems žinomas. gal bent jau ką nors įdomesnio, kitiems nežinomo, žinai, žinotojau? o tai nuobodu...

34943. Žinantis2007-02-09 09:05
Neįdomus aš. Nori įdomybių, skaityk periodiką.

34946. Žinantis2007-02-09 09:13
Kornelija, nori humoro? Užmesk pelytę ant vardų - išsiaiškinsi, kas yra etatiniai el. redaktoriai. Yra skirtumėlis. Jie su fantazija ir humoru.

34947. Žinantis2007-02-09 09:14
Toto, AišV, etc,. etc., etc.

34950. ragana Kornelija tam, kuris mano esąs žinantis ir neįdomus, 2007-02-09 10:36
o moteris visada intriguoja tokios užuominos :)) :)) :)). ar gal tik man amžinai priešgyniauti norisi - įdomu, kaip atrodo neįdomus :)) :)) :)). periodika jau seniai užkniso. dabar ir interneto komentatoriai jau ant užknisimo ribos. reikia ruoštis, bet neramu, kad neturiu daugiau kur eiti - turbūt teks laikinai pasinerti į savo privatų fantazijų pasaulį namuose. dabar ruošiuosi užsisakyti pas piratus krūvą 40-60-tų metų filmų, reikės pasižiūrėti, kuo tais laikais žmonės gyveno. nei aš ten buvau, nei mane kas sapnavo dar tuo laiku, bet kažkodėl įdomu ir gana...

34953. Radauskas2007-02-09 14:38
Tai tu, ragana Kornelija, mane užknisai.

34956. Žinantis2007-02-09 16:55
Labai teisingai, panele ragana Kornelija. :) O neįdomūs taip ir atrodo - neįdomiai.

34960. grįžtant prie temos2007-02-09 19:21
www.voruta.lt/article.php?article=997

34965. Tas pats laiškas ir2007-02-10 10:33
http://www.mazoji-lietuva.lt/article.php?article=496

34968. Swedish Academy2007-02-10 15:02
Tas pats laiskas: www.nobelprize.se

34978. Korra2007-02-11 06:32
Asilai. Žinantys ir nežinantys asilai. R.Kornelija juos mat užkniso. Jeigu jus kas nors užkniso, vadinasi, nereikėjo šūduose gulėt, kad galėtų užknist.

34985. Radauskas 22007-02-11 11:50
Jeigu atvirai, Korra, ir tu užknisai. Senų seniausiai.

34996. ragana Kornelija 2007-02-11 18:42
chi chi chi, štai ir panegulėjau šūduose porą parų. bet dabar vis tiek grįžtu, kur besidėsi. čia yra tokių įkyrių nežinotojų, kurie visiškai neranda, ką pasakyti, nu visai bejėgiai ta prasme. bet bendrauti nori. tada ir varo nesąmones, vis tas pačias, abstrakčiai (nes konkrečiai gi nesugeba) koneveikia autorius ir užkabinėja komentatorius: o gal kas nors sureaguos, bus galima pasirieti ir nors tokiu būdu patenkinti iliuzijos būti ne vienišu poreikį. man atrodo, kad jų gal netgi tik koks vienas tėra, nes priekaištai ir stilius vis tie patys. ir tai yra jų diagnozė :)) :)). įdomu, ar jie patys suvokia savo kabinėjimusi ją viešinantys? būtų krikščioniška tokių gailėtis, tik aš su krikščionybe kažkaip vis prasilenkiu :)) :)). be to, šiandien esu nuo perskaitytos geros knygos ir skanaus maisto tokia apsunkusi, kad tingiu ne tik gailėtis, bet ir pykti, ir net nusijuokti iš visos gerklės :)) :)).
bet, dievučiau: "Radauskas" :)) :)). nu kaip čia nesijuokti, nors ir labai tai žiauru :)). o kodėl ne Napoleonas? šiaip jau populiaresnis tarp tam tikros publikos :))... nu bet negali sakyti, skonis neblogas, neblogas :)))

34998. Raganai Žinantis2007-02-11 22:07
Ne tik Radauskas, bet ir Radauskas 2. Tuoj apsireikš Radauskas 3 ir parašys - I`ll be back. :) Visi jūs čia vieniši, vienas kitam garsenybės ir vienas kitą užknisę.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Spalio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 14 iš 14 
21:28:07 Oct 23, 2011   
Oct 2010 Oct 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba