Lietuvos žydų kultūros klubas balandžio 8 d. rengia vakarą, skirtą pasaulinio garso JAV dailininkui, kilusiam iš Lietuvos, - Ben Shahnui.
Jis gimė 1898 m. Kaune. 1906-aisias būsimasis dailininkas kartu su šeima išvyko į Ameriką, į Brukliną, kur jų laukė socialistas tėvas, prieš tai už savo pažiūras paragavęs Sibiro tremties. Augdamas Amerikoje, Ben Shahnas po truputį tolo nuo religinių judaizmo tradicijų, tačiau išlaikė savo žydišką identitetą bei vis labiau angažavosi socialiniu atžvilgiu.
1921-1922 m. Ben Shahnas jau reiškėsi Niujorke kaip tapytojas.1933 m. kaip Diego Riveros asistentas padėjo kurti freskas Rockefellerio centre. 1935-1938 m., vykdydamas valstybės užsakymą, dirbo fotografu, dokumentuojančiu skurdo apraiškas kaime. Antrojo pasaulinio karo metu kūrė plakatus Karo informacijos žinybai. Nuo 1956-ųjų profesoriavo Harvardo universitete. Mirė 1969 m. Niujorke. 1998-aisiais jo gimimo šimtmečio proga Niujorke, Žydų muziejuje, buvo surengta jo kūrybos darbų paroda.
Ben Shahno meninę kūrybą sudaro trys dalys: freskos, molbertinė tapyba ir grafika bei piešiniai. Vykdydamas valstybinius ir privačius užsakymus, jis papuošė freskomis nemažai visuomeninės paskirties pastatų. Ši jo kūrybos dalis - monumentaliausia ir optimistiškiausia (ją šiek tiek veikė Rivera). Ben Shahnas yra sukūręs daug (tiesa, nedidelio formato, daugiausia - temperos technika) tapybos darbų. Kaip ir freskos, jie yra susiję su socialine problematika. Tačiau tapyboje kur kas daugiau liūdesio, dramatizmo, subjektyvumo. Beje, būtent molbertinėje tapyboje autorius grįžta (šeštajame dešimtmetyje) prie biblinių temų, žydų tradicijų. Jo tapybai, tyrinėtojų nuomone, yra daręs įtaką Georges`as Rouault.
Dailininko kūryba kelia egzistencinius klausimus, bet jos formos daug įvairesnės (autorius mėgsta derinti fotografijos ir tapybos metodus) ir autentiškesnės (kai kur - artimos ekspresionistinėms), negu tai būdinga socialinių realistų darbams.
Penktajame dešimtmetyje Ben Shahnas tapo bene žymiausiu JAV dailininku. Jo darbus kolekcionavo tiek amerikiečiai, tiek užsienio meno žinovai. Autoriaus darbų yra Japonijoje, Švedijoje, Vatikane.
Vakaras įvyks balandžio 8 dieną, 18 valandą Lietuvos žydų bendruomenės salėje (Pylimo g.4, I aukštas, įėjimas laisvas). Šis vakaras tęsia jau kelerius metus klubo rengiamas programas "Pasaulio didieji". Greta daugelio žydų kilmės pasaulinio garso menininkų (poetai H.Heine, J.Brodskis, kompozitoriai F.Mendelssohnas-Bartoldy, G.Gershwinas, L.Bernsteinas, režisierius C.Lanzmannas ir kt.) nemaža kūrybos vakarų skiriama ir mūsų šalį išgarsinusiems "litvakams" - Ch.Soutine`ui, J.Lipchitzui, S.Bakui bei kitiems.
Lietuvos žydų kultūros klubo informacija