 Dailininkas Alfonsas Žvilius |
Joyce J. ULISAS (Pirma knyga). - V.: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2003.
Na pagaliau, pagaliau pasirodė! Jau maniau, kad nesulauksiu, kaip tam anekdote komunizmo. Gal net kokią literatūrinę šventę reiktų ta proga paskelbti.
"Ulisas" (1922) - vienas svarbiausių XX a. meno (ne tik literatūros) kūrinių, atskleidžiantis svarbiausius šiuolaikinio žmogaus fizinio, dvasinio, moralinio, religinio gyvenimo aspektus. Šį itin sudėtingą, daugiaplanį, kupiną simbolių, citatų ir užuominų romaną (vien komentarai užima vos ne pusę knygos) nėra lengva skaityti, tačiau verta. Ir nė vienas save intelektualu ar inteligentu tituluojantis asmuo šios knygos neturėtų išvengti. Ją būtina perskaityti.
Realus romano veiksmas vyksta vieną dieną ir naktį - 1904 metų birželio 16 - ir trunka aštuoniolika valandų (kiekvieno iš aštuoniolikos skyrių vyksmo trukmė - viena valanda). Trys pagrindiniai Uliso veikėjai - Stivenas Dedalas, Leopoldas Blumas ir jo žmona Merion - atstovauja trims žmonių patirtims - dvasinei, fizinei ir seksualinei.
Dublino kasdienybė "Ulise" pakeliama į mitinį lygmenį, tai darydamas Joyce`as naudojosi Homero "Odisėjos" siužetu ir herojais. Jis lygino savo romaną su labirintu, kurio simbolinis įvaizdis siejamas su Odisėjo-Blumo klajonėmis ir Stiveno-Telemacho dvasiniais ieškojimais.
J.Joyce`o romanas galutinai literatūroje įtvirtino sąmonės srauto techniką. Romanų herojams kylančios asociacijos, inspiruotos išorės, aplinkos daiktų, siejasi su įvairiausiais filosofijos, istorijos, mitologijos, Biblijos ir literatūros dalykais. Susilieja kasdienybė ir mitinė tikrovė, Dublinas ir tolimi kraštai, dabartis, praeitis ir ateitis.
Reiktų pridurti, kad kol kas lietuviškai išleista tik dalis "Uliso", - 12 skyrių. Tikėkimės, kad greitai pasirodys ir likusieji.
Lietuviškai yra išėjusi ir pirmoji J.Joyce`o apsakymų knyga "Dubliniečiai" (1914) bei romanas "Menininko jaunų dienų portretas" (1916).
Marius Burokas