Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2009-10-23 nr. 3256

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• ROMAS DAUGIRDAS.
Alkūnės gatvė 2
19

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• KINO TEATRAI
• TEATRAI
• KONCERTAI
• PARODOS
• VAKARAI
• ĮVAIRŪS

AKTUALIJOS 
• MIKALOJUS VILUTIS.
Vienis. Romas Orantas ir jo kūryba
1
• SIGITAS BIRGELIS.
Lietuvos vardo tūkstantmetis teorijų ir klystkelių labirintuose
2

LITERATŪRA 
• ELINA NAUJOKAITIENĖ.
Keturvėjininkai: šiandienos paralelės ir Vakarų literatūros kontekstai
5

KNYGOS 
• NERINGA MIKALAUSKIENĖ.
Su prievole vertinti...
40
• NAUJOS KNYGOS1
• Bibliografijos ir knygotyros centras

TEATRAS 
• KORNELIJA AUKŠTRAKYTĖ.
Lietuviški festivalio „Baltijskij dom“ akcentai

DAILĖ 
• JOLANTA SEREIKAITĖ.
Vieta, kurios nėra. Menas, kurio gali nepastebėti
4
• KRISTINA STANČIENĖ.
Slidi jaunystės riba ir tradicijų monstrai
5

MUZIKA 
• ŽIVILĖ STONYTĖ.
Muzikinė kelionė į Romą drauge su karalaičiu Vladislovu Vaza
8
• JŪRATĖ VYLIŪTĖ.
Kur bakūžė samanota

KINAS 
• RIDAS VISKAUSKAS.
Kol šokome, dainavome, idėjomis gyvenome...

SAVAITĖ SU TV 
• SKIRMANTAS VALIULIS.
Atgal į ateitį

(PA)SKAITINIAI 
• MINDAUGAS PELECKIS.
Moterys
12

POEZIJA 
• ARNAS DUBRA.

PROZA/Apsakymo konkursas 
• GITANA GUGEVIČIŪTĖ.
Keletas jos aš
7
• ANĖ BRYDĖ.
Žuvėdra
2

VERTIMAI 
• ILSE AICHINGER.
Eliza Eliza

AKTYVIOS JUNGTYS/ŠIUOLAIKINIS MENAS 
• RŪTA ŠALNAITĖ.
Antišokėjiškos choreografijos festivalis

AKTYVIOS JUNGTYS/KULTŪROS DIS/KURSE 
• Konkurso „Jazz improvizacija 2009“ nugalėtojas: Andrejus Polevikovas1

AKTYVIOS JUNGTYS/JAUNIMO PUSLAPIS 
 RIMA KASPERIONYTĖ.
Kur dingo Mikė Pūkuotukas?
17

DE PROFUNDIS
Nepriklausomas ribotos atsakomybės „Literatūros ir meno“ puslapis
 
• ANTANAS STUGYS.
Suaugę vaikai
1
• BARBĖ BARBAITĖ.
Iš dėlių gyvenimo
• MINDAUGAS KIRKA.
Mentalinės bombos
3
• Iš kronikų: Stebuklai
• Labai pasiklydęs7
• res ludentes / žaidžiantis paštas1

AKTYVIOS JUNGTYS/JAUNIMO PUSLAPIS

Kur dingo Mikė Pūkuotukas?

RIMA KASPERIONYTĖ

[skaityti komentarus]

iliustracija
Vini Pūchas (dešinėje) ir Piatačiokas filmavimo aikštelėje

Jis pasiekė aukščiausią šlovės tašką, tapo dievaičiu ne tik vaikams, paaugliams, bet ir brandaus amžiaus žmonėms. Jo talentą šlovino įvairių kultūrų žmonės, jo kūrybai lenkėsi visas pasaulis. Jis pasiekė viską, ko kada galėjo norėti ir... staiga išnyko. Jo gerbėjai jau seniai sunerimę klausia: kur dingo Mikė Pūkuotukas?

Prieš aštuonis dešimtmečius vienoje JAV valstijoje dirbo garsus literatūros kūrėjas Alanas Aleksandras Milnas. Jis turėjo dukrą, kuri nesulaukė užtektinai tėvo dėmesio – jis buvo pernelyg užsiėmęs. Ilgainiui šalia jos atsirado draugas –­ apkūnokas, pasižymintis kiek per dideliu kūno plaukuotumu, mėgstantis medų. A. A. Milnas, susižavėjęs dukters ir jos naujojo pažįstamo draugyste, parašo biografinį romaną ir pavadina dukters draugo vardu – „Winnie the Pooh“.

Romanas greit tampa bestseleriu, kino studijos kovoja dėl teisės jį ekranizuoti. Vini Pūchas kenčia dėl pernelyg didelio dėmesio, jį medžioja paparacai, jo gyvenimas pasauliui tampa lyg po didinamuoju stiklu. Planetos numylėtinis pradeda vartoti narkotikus. Jam dažnai kyla vaizdinių, kad gimtajame miške tigras kartu su kengūra augina vaiką, o kiaulė dėvi triko. Niekas netiki jo vizijomis, kino studijos nebenori statyti apie jį biografinio filmo. V. Pūchui pradeda trūkti pinigų narkotikams. Jis susideda su mafija. Ilgainiui jai įsiskolina milžiniškas pinigų sumas ir yra priverstas bėgti.

Prieglobsčiu garsiajam romano personažui tampa Sovietų Sąjunga – vieta izoliuota nuo išorinio pasaulio. Čia jis stengiasi pritapti prie naujos kultūros ir persidažo plaukų spalvą iš šviesiai geltonos į tamsiai rudą. Tačiau JAV prigimtis vis tiek ima viršų, ir Vini Pūchas SSRS pradeda propaguoti naują muzikos stilių –­ repą. Čia jį pastebi režisierius Fiodoras Chitrūkas ir 1969 m. pradeda apie jį statyti biografinius filmus: „Vini Pūchas“, „Vini Pūchas eina į svečius“, „Vini Pūchas ir rūpesčių diena“. 1972 m. restauruojamas pradinis šių filmų vaizdas ir garsas. Čia V. Pūchas pagaliau Sovietų Socialistinių Respublikų Sąjungai viešai pasirodo atliekantis savo dainas, kuriose akivaizdžiai perteikiamas aktoriaus charakteris. Kaip sako dvi jo dainos eilutės, jis nepasižymi proto aštrumu: „Tuščia smegeninėj učia / Pam param tik vėjai pučia.“ Šiomis eilutėmis autorius prisipažįsta ne tik esąs kvailas, jis čia vartoja niekada neprigijusius žodžius kaip učia, pam ar param. Tačiau dainininkas nenusivilia ir toliau stengiasi džiaugtis gyvenimu: „Nors galvelėj vėjai pučia, bet man gera učia učia.“ Tai iš tikrųjų kelia simpatiją šiai didžiai asmenybei, turint omenyje jo sunkią patirtį JAV.

Kita ryški Vini Pūcho charakterio savybė – per didelis pomėgis valgyti: „Ką daryt jis bepradėtų, kad tiktai nesuliesietų, / Betgi šito juk nebus: / Jis laiku sukirs pietus.“ Kaip tik dėl šios silpnybės garsiajam aktoriui SSRS tampa idealia gyvenamąja vieta – vyraujantis socializmas leidžia niekada nedirbančiai asmenybei namie nuolatos turėti medaus.

Vini Pūchas vėl garsenybė. Jis susidraugauja su vienu aktoriumi, vaidinusiu kartu Chitrūko filmuose. V. Pūchas su Pietačioku tampa neišskiriami ir, kentėdami nuo pernelyg didelio dėmesio, bėga į Sovietų Lietuvą. Čia pasikeičia vardus ir tampa Mike Pūkuotuku ir Knysliuku.

Lietuvoje Mikė Pūkuotukas nebesifilmuoja, bet šalį pasiekia filmai iš Sovietų Rusijos. Jie išverčiami į lietuvių kalbą ir taip žmonės čia su juo susipažįsta. Kine Mikė nebedainuoja, bet kartais žmonės vis išgirsta jo trumputes daineles, kai šis su Knysliuku keliauja pasivaikščioti. Vienoje iš jų Mikė vėl užsimena apie senus žalingus įpročius ir tai, kad į šią veiklą jau įtrauktas ir Knysliukas: „Kur einam mes su Knysliuku, / Neklausinėkit mūs! / Nieks neatspės, nepasakys, / Oi ne, oi ne, oi ne.“ Kai kas iš apklaustųjų kaimynų šią dainą interpretuoja kitaip. Jie teigia, kad čia Mikė reiškia savo slaptas simpatijas Knysliukui. Pasauliui iškyla dar viena mįslė: Mikė Pūkuotukas homoseksualus?

Garsusis aktorius čia vėl tampa unikaliai liaudies mylimas, ir savo žodį taria teatras. 2005 m. Saulius Mykolaitis režisuoja spektaklį apie Mikės Pūkuotuko gyvenimą. Specialiai jam yra sukuriama keletas dainų, tarp kurių ir „Kaip smagu“, kurioje atsispindi pagrindinės garsenybės charakterio savybės.

Visą gyvenimą paparacų kamuotam aktoriui to jau būna per daug, ir jis vėl dingsta. Televizija, išstūmusi iš susidomėjimo taikinio knygas, pati greit nustoja rodyti biografinius šio įstabaus veikėjo filmus. Teatrui ateina sunkūs krizės laikai, režisieriai priversti statyti naujus populiarius spektaklius. Su menu Mikę Pūkuotuką apleidžia ir žiniasklaida.

Kartais Mikę pažinoję žmonės dar paniūniuoja: „Charašo živiot na svete Vini Pūch, / U nevo semja i deti, / on lapuch“ (gerai pasaulyje gyvena Mikė, turi šeimą ir vaikų, anot jo plikės). Gal tai ir yra tikroji Mikės išnykimo priežastis? Gal jis pagaliau vedė ir susikūrė ramų šeimyninį gyvenimą? Tačiau kyla klausimas: o kur jo jausmai Knysliukui?

2008 metais informaciniame-kultūriniame tink­lalapyje www.youtube.com pasirodo paskutinė daina, skirta Mikei Pūkuotukui. Joje atlikėjas Ivanushka Lt išreiškia tauriausius jausmus aktoriui ir klausia: „Mike Pūkuotuk, kur tu esi? Gal tave suėdė Gena?“ Čia vertėtų sustoti ir į šį faktą žvilgtelėti atidžiau.

Anuomet, kai Fiodoras Chitrūkas filmavo biografinius Mikės Pūkuotuko filmus, gretimoje aikštelėje dirbo Krokodilas Gena su ištikimuoju bendrakeleiviu Kūlverstuku. Žinių, kad šie aktoriai bendravo su M. Pūkuotuku, neaptikta. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad po ilgo krokodilo ir jo draugo bendradarbiavimo dingo ir Kūlverstukas. Tuomet Gena buvo teisiamas už jo mėsinių audinių transportavimą į savo organizmą. Neatsiradus svarbių įkalčių, krokodilas išteisintas.

Negi garsaus aktoriaus, dainininko, filosofo lemtis tokia baisi? Negi taip baigiasi visų numylėtinio kelionė po šį žiaurų pasaulį? Kad ir kur dabar būtų Mikė Pūkuotukas, niekada jo nepamiršim. Mike, mes tavęs ilgimės.

 

Skaitytojų vertinimai


55287. Piligrimas :-) 2009-10-26 00:14
Prisiminiau :D

55292. kiskis p2009-10-26 09:34
neitiketinas autores zioplumas ir straipsnio kvailumas. A.A.Milno biografijoje rasoma: "He married Dorothy "Daphne" de Sélincourt in 1913, and their only son, Christopher Robin Milne, was born in 1920." itariu, kad autore moka tik rusiskai, tai isversiu: jis turejo vieninteli sunu. jokios dukters. jei as sugebejau surasti, tai R.K., imdamasi rasyti apie tai, tikrai galejo. ir prie ko cia vini puhai ir chitrukai? nebent sovietmecio nostalgija kamuoja. dar idomu, kokiomis taisyklemis vadovaujantis su u ilgaja. gal tiesiog autorei taip atrode, tai kodel ne? patarciau nueit i knygyna ir nusipirkt grziai naujai isleista knyga, tuomet ir ilgesys nekamuos.

55304. apie kiškį p.2009-10-26 15:31
tas kiškis p. tai su dievais šnekasi, kaip galima turėti nostalgijos epochai, kuri iki šiol tęsiasi. Absoliutus marazmas galvoje. Lietuva serga. Bet gal ne visi tokie, kaip kiškiai p., gal ir sveikų žmonių liko

55311. terra2009-10-26 18:54
na, Vini Pucha ir Piatačiokas - tai nesąmonė, ruskių išmislas. Mikė pūkuotukas ir Knysliukas daug gražiau.

55313. kiskis p - anonimui2009-10-26 19:57
jeigu jums ta epocha tesiasi, tai gal pats sergate. o jus dar ne lietuva.

55317. anonimas - kiškiui p.2009-10-26 21:07
taip taip, juk vadai pasikeitė, žinoma. Pavardės kitos. Tik kievienam sveikam žmogui tarp stalino ir chruščiovo yra didesnis skirtumas nei tarp chruščiovo ir ******* (nenoriu erzinti bolševikinių davatkų - pati pasirašyk). Visi pradeda balsuoti kojomis arba "ištikimybe" sistemai. Gaila, kad kaip S.T.Kondrotas neišvažiavau iš Lietuvos prie Griškevičiaus, tai išvažiavau prie Vagnoriaus, pavėluotai bet geriau vėliau nei niekada.

55321. terra2009-10-26 23:41
pabėgai, anonime, todėl dabar sėdėk kaip pelė po šluota ir nederk Lietuvos - Chruščiovas matai jam patinka, bet pabėgai tai, ko gero, ne į Chruščiovo kraštus, o ten, kur šilčiau. lepšiai

55323. oho, prašau gelbėkit terrą kas nors arba ...2009-10-26 23:58
"ištikimybė sistemai" (komunizmo bruožas nesenstantis). - nešdinkitės visi kas netingi iš terros tėvynės. Kuo greičiau. Baisi pamišėlė. Ji dar sugeba sugalvoti, kad kažkoks durnius gali emigruoti į Lietuvos kopiją Chruščiovo/Putino šalį. Pamišėlė visiška. Gal dar pasiūlys kalėjime dar pasėdėt, kai dar koks myžalas smogs į smegenis. Jai nieko nesako 700 000 žmonių kalbančių josios gimtąja kalba. Ir tokie žmonės užima atsakingas pareigas. Tai ...... visiškas, visiškas ..... net nežinau kaip išsireikšti.

o gal rusai pompuoja vaistus terrai?

55324. to 553232009-10-27 00:20
nekreipk demesio. tai kaip pedofilinio klano atstove ta terra. pazistu. ispjaus paskutini lietuvi, bet savo klana atstoves. visi tai zino ir nekreipia demesio, nes teisybes ir logikos pas ja nerandama. ji yra paklusni aziatka

55331. O jei apie reikalą2009-10-27 08:24
Gal ir yra tekste tų faktinių neatitikimų - kas ten žino. Bet papasakota visai įdomiai. "informaciniame-kultūriniame tink­lalapyje www.youtube.com" :DD

55332. kiskis p2009-10-27 08:57
taip, svarbiausia yra malti liezuviu. o kad niekus - tai kam nepasitaiko?

55334. taip iš tiesų2009-10-27 10:04
kiškis p. kaip pirštu į dangų. Visa sankloda identiška sovietinei. Apsirengt tautiniais rūbais, padėti vogti kitiems, labai būti atsidavus tiems vagims, o tada sulauksi geresnių laikų. Ir svarbiausia tylėti - niekų nemalti liežuvius. Ką ir daro terra. Kaip dabar prisimenu tautiškai apsirengusias merginas per gegužės 1 ar lapkričio 7. Dabar tautiškai apsirengusi Bilotaitė jau turi 500 proc. paskolą. Tokią paskolą duoda tik vagims. Visi finansininkai, iš bet kokios šalies, tai patvirtins. Svarbu nemalti liežuviu, o niekai yra būti nesovietiniu - nevogti. Ne niekai tai vogti tautiškai apsirengus. Kaip ir buvo anskčiau, prie Chruščiovo. Tą ir atlieka terra arba kiškis p. Sovietiniais laikas bent kažkas buvo pastatyta/sukurta (kad ir literatūroje ir mene), tai dabar sovietizmas kubu - viskas tik vagiama ir nieko nekuriama, visiškai nieko.

55345. paprikolu :-) 2009-10-27 15:51
Beje, ar bandėt išsiversti iš anglų kalbos, ką reiškia Winnie the Pooh? Winnie - Vini, pooh - kaka. Neblogas vardas vaikiško filmuko personažui :D

55353. Eseistas2009-10-27 22:24
Šaunuolė Rima, vien už tai, kad tema įtraukianti pakankamai ;)

55367. kurmelis, petras2009-10-28 22:56
Net pasižiūrėjau nustebęs, kur čia esu - komtiesoj ar cultureje? Liūdna, kad jau ir čia delfių komentatoriai susikraustė. O paprikolui siūlau: versk geriau iš rusų kalbos, gal kas nors ir išeis.

55368. iš vokietijos2009-10-28 23:53
tie kurmeliai, petrai serga gilia sovietologine liga. Iki 1990 metų jiems buvo šlykštūs antisovietiniai iš Vakarų, jų nekontroliuojami komentarai ir nuomonės. Dabar staiga delfis pasidarė priešu jų gerbuviui ir susireikšminimo įsivaizdavimui. Gal tokius jau gydyt reikia nuo lygesnių kiaulių sindromo. Nes toks atsparumas, kad jietau jietau. 20 metų neužteko išgyti.

55373. totyastankatainas2009-10-29 01:34
jus visi sergate kazkokia paranojine kioauliu liga

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Rugsėjo

PATKPŠS

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30  

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 12 iš 12 
4:22:58 Sep 5, 2011   
Sep 2010 Sep 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba