Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2007-09-21 nr. 3157

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• Betoniniai triušiai.
MARAKANOS TAUTA. MAKARONŲ ŠALIS
23
• KRONIKA
• KITAME NUMERYJE

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• KINO TEATRAI
• TEATRAI
• KONCERTAI
• PARODOS
• VAKARAI
• ĮVAIRŪS

AKTUALIJOS 
• Eugenijus Ališanka.
NESODINTI MEDŽIO, ARBA STRUGOS POETINIAI VAKARAI
• NAUJOS TURGAVIETĖS ATIDARYMAS DRUSKININKUOSE!

SUKAKTYS 
• Aldona Ruseckaitė.
„KAS PADARYTA KULTŪRAI, SUGRĮŠ Į LIETUVĄ...“
1

KNYGOS 
• „ŽUVUSIŲJŲ SLĖNIS“
• „GRUMTYNĖS DĖL GONKŪRŲ“
• „PORCIJA“
• „SMURTAS. APMĄSTYMAI APIE NACIONALINĘ EPIDEMIJĄ“1
• Vitas Areška.
KANDI PAŠAIPA LAIKUI, MENUI IR SAU
• Gintarė Adomaitytė.
PIENĖS GERIA PIENIŲ PIENĄ
• (PA)SKAITINIAI
• NAUJOS KNYGOS

MUZIKA 
• BRONIUS KUTAVIČIUS: „KŪRYBA YRA GYVYBĖ“4

TEATRAS 
• Daiva Šabasevičienė.
ATVIRI TEATRINIO MENO PAIEŠKOMS
1
• Ridas Viskauskas.
AKTORIUS PLIUS PUBLIKA LYGU...
1

DAILĖ 
• Kristina Stančienė .
1+1
28
• Inga Kaselienė.
ŽAIDŽIANTI TRADICIJA
2

PAVELDAS 
• Margarita Matulytė.
VILNIETIŠKOS FOTOGRAFIJOS SEZONAS

POEZIJA 
• PAULIUS NORVILA10

PROZA 
• Laima Petrauskienė.
KOMPLEKSAI, VĖLYVOJI MEILĖ IR POEZIJA
4

VERTIMAI 
• ABEL MURCIA

AKTYVIOS JUNGTYS/ ŠIUOLAIKINIS MENAS 
• Jurijus Dobriakovas.
„HOLIDAY IN“: NERŪPESTINGAS KELIAVIMAS IR NEAPIBRĖŽTI ATOSTOGŲ REZULTATAI (I DALIS)
1
• „TARP: VASAROS 5“

KULTŪROS DIS/KURSE/ AKTYVIOS JUNGTYS 
• Jūratė Baranova.
MIRTIES IŠSIŠAKOJIMAI: J.L.BORGESAS
5

AKTYVIOS JUNGTYS/ JAUNIMO PUSLAPIAI 
• Mindaugas Peleckis.
JUODOSIOS SAULĖS FENOMENAS
5

KRONIKA 
• RUDENS PARALELĖS
• KIVIRČŲ KOMEDIJA JAUNIMO TEATRE

DE PROFUNDIS 
 BETONINIAI TRIUŠIAI7

DE PROFUNDIS

BETONINIAI TRIUŠIAI

[skaityti komentarus]

iliustracija

audiopoetinio spengsmo koncertas

2007 m. rugsėjo 22 d. 19.00

Lietuvos policijos mokymo centro

(buv. „Dinamo“) stadione

Kosciuškos g. 7, Kalnų parke, Vilniuje

specialiai

VŠĮ „VILNIUS – EUROPOS KULTŪROS SOSTINĖ 2009“

RENGINIŲ CIKLUI „LT MENAS NETRADICINĖSE ERDVĖSE“

daugiau informacijos:

http://www.triusiai.varioburnos.com

veikia:

JAUNIEJI MARAKONIERIAI – 7 vnt.

TRIUŠIAI DRAUGOVININKAI – 3 vnt.

KOALINOS PUČIAMŲJŲ ORKEST­RAS – 1 vnt.

OZONO KALVA – 1 vnt.

GARIŪNČOS TURGAVIETĖ – 1 vnt.

BLIUZO DIEVAITIS „DYLANČIOS BOBOS“ – ? vnt.

JAUNIEJI MARAKONIERIAI – 7 nykštukai, atliekantys savotišką viešosios apklausos tyrimą. Nors pagrindinis jų uždavinys – palaikyti Viešąją Tvarką ir saugoti piliečius nuo Triukšmo, Netvarkos, Mašinų ūžimo. O būtent: užtikrinti pagrindinių miesto piliečių prievolių vykdymą, t.y. laikytis atokiau Masinių Susirinkimo Vietų, paklusti Prieauglio Kontrolei. Vertinami prieštaringai.

TRIUŠIAI DRAUGOVININKAI ret­karčiais (tam tikruose epizoduose) pasireiškia kaip (Amžinai Jauni) menininkai ir kovoja už Žodžio Prigimtį. Taigi kartu už Jūsų ir Mūsų visų parengtį Viešai Draugystei ir Intymiems Turtiniams Santykiams. Tačiau, remiantis naujausiais privačios apklausos tyrimų duomenimis, galima teigti, kad jie atstovauja Gyvūnų Saviraiškos Sąjūdžiui. Karotinui atsparūs.

Ponas KOALINA yra kadaise garsaus Teismo Eksperto skaitmeninis prosenelis (nepainioti su Šiaurės Afrikos respublikos sterbliniu visureigiu). Šiandien vadovauja didžiausio pasaulyje San Fantastisko filharmonijos PUČIAMŲJŲ ORKESTRUI. Nevedęs. Turi du veidus.

OZONO KALVA (kaip teigia moks­lininkai Būtovė ir Slėpinys) – tai didelė skylė Danguje, atsiradusi dėl visuotino žmonių pasileidimo. Deja, tai niekuo neįrodyta (trūksta nusikaltimo sudėties). Šiaip jau priimta manyti, kad OZONO KALVA yra žemyninio literatūros šelfo centrinis masyvas, sukurtas išeivių į Mažąją Lietuvą 1547 m. Tai šio kūrinio Veiksmo Vieta. Druskingumas nedidelis, fiskalinio depozito išeikvojimai leistiną normą viršija 15 kartų. Beje, rašant šį tekstą paaiškėjo, kad kūrinio išeities duomenys ir ekologinės katastrofos veiksmo vieta nesutampa.

Ponas GARIŪNČA, uždarųjų ryšių bendrovės fikusas (virtuozas). Šlubčiojantis talentas, savo laiku sugebėjęs apeiti visas Burokratines kliūtis ir įsigyti Centrinę Miesto Turkavietę. Ši vieta šiandien vadinama GARIŪNČOS TURGAVIETE. Deja, Gariūnča mūsų laikų nesulaukė. Palaidotas Kabanų Kopoje. Turkavietė paskelbta Kultūros paveldo teritorija.

Bliuzo dievaitis „Dylančios Bobos“ šioje instaliacijoje atlieka šarnyrų vaidmenį. Audiopoetiniame spengsme debiutavo 16-os. Įstatyminis kapitalas: Kalant į Dangaus Vartus, Galas – Nepabaiga ir kt.

/ / /

„Marakana“ – tai liūdna istorija apie rungtynes, kurios neįvyko (beje, kas jums sakė, kad jos turėjo įvykti?). Neįvyko, nors niekas to nepastebėjo... Įdomiausia tai, kad šios šiuolaikinės sporto rūšies įtampos šaltinis – ne dviejų kovojančių pusių įniršis, o chameleoniška virtualių ir realių personažų minties poetika, šių charakterių (ne?)muzikalumas bei socialinė kritika, savikritika ir antikritika. Pagrindinę kūrinio mintį perteikia Rinkiminis Biuletenis – vienintelis mums žinomas demokratinio proceso instrumentas respublikai ir publikai.

Instaliaciją sudaro 11 dalių. „Marakana“ prasideda ramia 7 nykštukų vakarone prie šašlykinės... Vėliau veiksmas įsibėgėja, vienas po kito savo vietas užima instaliacijos personažai. Mes sužinome, ką veikia nykštukai (jaunieji marakonieriai), kokie rūpesčiai slegia Gariūnčos pečius, kodėl Triušiai Draugovininkai dainuoja, o Ozono kalva – nusiminus. Taip iki galo ir neišeina atskleisti Dylančios Bobos paslapties. Negana to, kūrinio pabaigoje paaiškėja, kad muzikantai netikri, šventės mecenatas – miręs, o arbitras – korumpuotas. Tiesa, dar girdime nuoširdžią Koalinos atgailą: tūkstančių atmintyje yra tiktai viena komanda... Ji laimi. Ji visada laimi. Deja, to neįmanoma įrodyti. Ir, regisi, visi tai žino.

1 (ŠAŠLYKINĖ IR NYKŠTUKAI)

Aplink šašlykinės laužą sėdi 7 nykštukai. Lauže čirškia Laužo Šviesa ir Naminiai Kotletai. Nykštukai kalbasi. Jie kalbasi apie šį bei tą: panašiai kaip ir mes tai darome gūdų vasaros pabaigos savaitgalį. Nors kai kam gali atrodyti, kad jų pokalbis sukasi apie šių dienų Realijas, Aktualijas ir Dar Kažką. Nieko panašaus! Nykštukai aptarinėja liūdną Savo Pabaigą. Dar jie mini keista liga apsirgusią Ozono kalvą.

2 (VIVA MARAKANA)

„Ponai susirinkusieji, ponai prisiekusieji…“ – taip į minią kreipiasi Triušis Mediumas. Kiti du triušiai – Minimas (neaišku, dėl kokios priežasties jis čia minimas) ir Maksimas jam už nugaros tyliai sau tapšnoja savo laptopus. Mediumas publiką ragina pasidalinti į komandas. Tačiau lieka nesuprastas, neišgirstas. Juo labiau – į monologą įsiterpia OZONO KALVA. Nors ne – ji subanguoja. Pradeda šniokšti Megafonų Jūra. Viva Marakana! – šūkteli Kažkoks Nykštukas.

3 (PUČIAMŲJŲ ORKESTRAS IR NYKŠTUKŲ GENOCIDAS)

Kadangi žiūrovai nesuprato jai duotos komandos (gal žiūrovai negali būti 2 komandos?), aikštėje pasirodo KOALINOS Pučiamųjų Orkestras. Koalinos pučiamųjų era (4 nykštukams, laikantiems butaforinius trombonus, vadovauja Koalina – pagyvenęs Diedas su Trumpikėmis) baigiasi, kai į aikštę, nešinas Megafonu įbėga 1-as Nykštukas. Jis pareiškia kuriantis Marakonierių (Makaronierių?) Lygą ir ima dalinti atsišaukimus (My God!). Tada 2-as marakonierius pareiškia, kad jam nepriimtinos Dezinformavimo Priemonės ir pasitraukia į Pogrindį. Tuo pačiu su juo į Marakanos Nykiąsias Statybas emigruoja jo Jaunesnysis Brolis ir Grupė Draugų. Draugai traukia Atstumtųjų Dainą („Atstumki mane, vai atstumki“). 4 nyštukai tampa 4 komunarais ir išvežami į Autorinių Teisių Rezervatą. Fone visą laiką eina kažkoks Maršas – matyt vėl kažkas supainiojo šalies himną.

4 (KOMA / Babkės)

Šiaip tai jau seniai turėjo prasidėti rungtynės. Tačiau nėra Kovojančių Pusių, nėra Karo ir Taikos, Blogio ir Gėrio, R apskritime ir TM. Tačiau yra Puiki Nuotaika. Jos pagrindu aikštėje formuojasi Pozityvizmo Ideologija, Politinis Korektiškumas ir (N)Eurocentristinis Paralyžius. Babkės rules. Minia – Komoje.

5 (VISUOTINIO VARTOJIMO ŠVENTORIUS)

Pasinaudoję esama situacija KOALINA IR GARIŪNČA prasuka Didelį Reikalą. Koalina meta pūtęs. GARIŪNČA perima didesniąją dalį Koalinos akcijų ir įsteigia Visuotinio Vartojimo Šventorių. Grįžusiems iš Komos (autonominės respublikos) žiūrovams jis siūlo perimti Pūtimo Estafetę. Tuo pačiu metu Gariūnčos šalininkai apkaltina KOALINĄ narkomanijos platinimu. Skamba daina priklausomybei (I Got High). Scenoje – kryžiai.

6 (SABOTAŽAS)

Žiūrovai pradeda įtarti, kad aikštėje įvyko sabotažas; kad rungtynės nukeliamos Neribotam Laikui; kad Teisėjas Nupirktas, o komandos dėl Baigties jau susitarė. Likę GARIŪNČA abejingai stebi Vilkolenkių siaubiamas Tribūnas, KOALINA priverstas pakeisti kvalifikaciją (nuo šios minutės jis – bufetavas). Tik 3 TRIUŠIAI DRAUGOVININKAI dėl nieko nesijaudina. Jie ramiai sau akumuliuoja Vidinę Tvarką ir vykdo Kosminę Drausmę. Ką veikia OZONO KALVA? Jai galas.

7 (GARIŪNČOS TRILOGIJA / Trys dainos viename)

Baigus siautėti Vilkolenkių Sirgaliams (ponai ir ponios – tai separatistų darbas!) ir sproginėti fanfaroms, įsivyrauja Žadėta Santarvė. Kovojančios pusės (???) ima vadovautis Garbingo Žaidimo Principais. Šiuo metu scenoje pasirodo GARIŪNČA. Prisikėlęs iš numirusiųjų, jis į dangų paleidžia Taikos Balandį. Balandis pakyla ir daugiau niekada nenusileidžia. Goodbye blue sky, – skanduoja Vilkolenkiai. Uma paloma blanca, – skanduoja NYKŠTUKAI. Sugrįžk, pavasari saulėtas, – rauda TRIUŠIAI DRAUGOVININKAI.

8 (ANARCHISTO IŠPAŽINTIS)

Aistros nurimę. Karo būgnai – prakiurdyti. Erdvėje – Susitaikymas ir Pareiga. Ramybė ir Pasirinkimas. Prabyla 1-as nykštukas: „Ponai, esu Anarchistas, Kairių Pažiūrų. Nedirbu. Gyvenu su tėvais. Tačiau nenoriu, kad jūs dėl manęs nerimautumėt. Tikiu, Jūs suprasit mane. Man nelengva. Suprantu, kaip nelengva (…) būti minia, kuri nori būt išgirsta, suprasta, pamaloninta. Tai dėl Jūsų visas šitas gyvenimas, raudos, karas ir badas. Tai dėl Jūsų išvartyti prekystaliai, Pūvanti Žuvis Danguje. Tai dėl Jūsų Jos akyje Deimantinė Ozono skylė, stadione šviečianti naktį ir dieną, naktį ir dieną. Ir krintančios žvaigždės ir eilės mašinų. Spūstis, kurioje visi yra lygūs. Lygūs iš prigimties. Lygūs iš baimės. Lygūs iš to, kiek tai tampa svarbu, kiek tai tampa istorija, atplėšta nuo istorinių įvykių. Visa kita yra nesvarbu. Visa kita yra nesvarbu (...).“ Monologas nutrūksta. Triušis Maksimas Įsimyli Nekaltą Mergelę ( :

9 (DIDŽIOSIOS KOALINOS NUODĖMĖS)

Ponas Koalina Nemirtingasis, Švenčiausioji Nekaltoji Mergelė, Pūtikas iš Prigimties, Vartininko Aikštelės Duobė, Futbolo Pravalas ir Paranoja, Sumanus Verslininkas, Ūkvedys, Hipopotamas, Publikos Susižavėjimas, Bublikai, Baimė ir Neapykanta Las Wilnoje, Nepavargstantis Visuomenės Nuomonės Leidėjas, Platintojas ir Vartotojas, Ozono Literatūrinio Draustinio Įkūrėjas ir Vienintelis Akcininkas (51%) viešai pareiškia:

Aš, KOALINA, esu įpreigotas Jums pranešti, kad 2007-ųjų metų Rugsėjo 22 dieną 19.22 valandą Mygirdo Brakolo vardo stadione draugiškos rungtynės tarp Šiaurės ir Pietų komandų neįvyko dėl sekančių prieža.................................. (iš tribūnų at­skridęs butelis prakerta teisėjui antakį)

10 (3 PRIEŽASTYS IR DAR VIENA)

Atsigavęs Orkestro Dirigentas tęsia: .................sčių:

1. Centrinė Griovimo Inspekcija neišdavė pažymos dėl vietos atitikimo einamąjai likvidacijai.

2. Vyriausiasis Apeigų Vykdytojas atsisakė pašventinti Kertinį Skersinį, motyvuodamas tuo, kad analogišku metu bus išvykęs į Konservų Miestą laiminti Ledų Šventės Apeigų.

3. Dar negavus Utilitūros ministerijos sutikimo Ozono miesto valdyba inicijavo Marakanos statybos darbus kitoje vietoje, kitu laiku. Tuo metu paskutinis sostinės futbolo klubas jau buvo išregistruotas, o Dylančių Bobų vienuoliktukas – pakeitęs kvalifikaciją.

Vis dėlto, nutarus nepaisyti šių KOALINOS Nesėkmės Pripaišymo Priemonių, rungtyves GARIŪNČA ryžosi tęsti, tačiau paaiškėjo, kad:

Komandos atvyko ta pačia sportine uniforma. Todėl nebuvo įmanoma identifikuoti, kuriai Komandai priklauso Žaidėjai. Juo labiau visų jų Marškinėliai buvo pažymėti tuo pačiu Numeriu.

11 (CODA)

Nusivylę žiūrovai skirstosi namo Tuščiomis Rankomis. Triušiai Draugovininkai nusiriša kaspinus. Techninis personalas demontuoja šašlykinę. Triušis Mediumas išgeria taurę Relaniumo. Skamba finaliniai Marakanos akordai. Baladę „Galas – Nepabaiga“ atlieka publika. Šviečia žvakelės, fakelai ir zažygalkos.

_______________________

© Betoniniai triušiai, 2007

 

Skaitytojų vertinimai


40936. Kretingas2007-09-25 16:32
Narkomanų kliedesiai ir klejonės.

40947. z2007-09-25 21:52
Kazkaip visko perdaug.

40953. raimis2007-09-26 10:53
Didelis stadionas, lyg ir varžybos, o gal labiau bardakas arba dainų šventė?

40979. dubleris2007-09-27 20:36
kreizas

40990. haris :-) 2007-09-29 08:28
Visai nieko skaitosi, lyg kokia misterija:)

41000. kliauzeris2007-09-30 00:08
mh. Stygos trūksta kažkokios, tai nesustyguota. Įdomu bet greit užknisa.

41006. h2007-09-30 17:37
Kita karta pasirupins ir apie tai:)

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Rugsėjo

PATKPŠS

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30  

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 7 iš 7 
4:10:20 Sep 5, 2011   
Sep 2010 Sep 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba