 Stasys Ratkevičius Nuotrauka iš Kauno valstybinio lėlių teatro archyvo |
Kauno valstybinio lėlių teatro ilgametis vadovas Stasys Ratkevičius gimė 1917 m. kovo 16-ąją. Augdamas stoties miestelyje Šeštokuose, 1924-aisiais jis pirmą kartą buvo pakerėtas Prano Lukoševičiaus ir Vinco Gurevičiaus už kelis centus rodyto lėlių vaidinimo. Šis prisiminimas – būrelis laimingų vaikų, kuriems judanti lėlė buvo tarsi stebuklas, – nedavė ramybės S.Ratkevičiui dirbant Klaipėdos dramos teatre. Per gastroles Skuodo kultūros namuose, laukdamas išėjimo į sceną, S.Ratkevičius pamatė prie salės lango stiklo prigludusias vaikų galveles. Susikrovę vieną ant kitos tuščias dėžes ir pakaitomis pasilypėdami, jie norėjo bent viena akim pamatyti vaidinimą. Tuomet pokalbis su gatvės vaikais padrąsino gimusią idėją – kurti teatrą mažiesiems.
1956 m. Klaipėdoje palikęs pusšimtį sukurtų vaidmenų ir keletą režisuotų spektaklių, į dėžes sudėjęs lėles kuriamam pirmam vaidinimui, S. Ratkevičius su žmona aktore Valerija Ratkevičiene persikėlė į Marijampolę, kur buvo įsteigtas naujas dramos teatras. 1957 m. sausio 26 d. įvyksta bandomojo lėlių spektaklio „Užburtosios klumpės“ premjera. Dar po metų tuometinio kultūros ministro Juozo Banaičio įsakymu įkuriamas Kapsuko lėlių teatras. Vadovu paskirtas S. Ratkevičius 1958 m. gegužės 18 d. pristato pirmą teatro premjerą – paties režisuotą spektaklį „Stebuklingas Aladino žibintas“.
1960-aisiais S. Ratkevičius su kolektyvu persikėlė į Kauną ieškoti didesnių lėlių teatro galimybių. Teko glaustis Sapiegos gatvėje esančioje Filharmonijos filialo salėje. Tuometis kultūros ministro pavaduotojas Vytautas Jakelaitis nusprendė uždaryti „Pionieriaus“ kino teatrą, o jo pastatą rekonstruoti lėlių teatro reikmėms. Kol vyko remontas, S. Ratkevičius kartu su jaunaisiais aktoriais keliavo po Lietuvą ir rodė spektaklius mažiesiems žiūrovams. Pirmo dešimtmečio lėlių teatro kūrybiniai ieškojimai buvo vainikuoti Rygoje 1968 m. – Pabaltijo lėlių teatrų festivalyje S.Ratkevičiaus režisuota „Zuikių mokykla“ pripažinta geriausiu spektakliu vaikams, o „Eglė žalčių karalienė“ pelnė geriausio nacionalinio spektaklio titulą.
Sulaukę ir Maskvos lėlininkų pripažinimo, kauniečiai 1972 m. išvyko į gastroles po Europą (tarptautiniame festivalyje Bulgarijoje buvo apdovanoti sidabro medaliu už spektaklį „Zuikių mokykla“), o 1974 m. – po Lotynų Ameriką.
Kubos, Venesuelos, Ekvadoro, Bolivijos, Panamos vaikai po spektaklių bučiuodavo lėles-zuikius ir aktorius. „Kažin ar jie būtų taip elgęsi, jei mūsų zuikiai būtų šaudę vienas kitą...“ – džiaugėsi S.Ratkevičius. Išgyvenimai, kuriuos teko patirti vaidinant skurstantiems, neraštingiems ir sunkiai dirbantiems to krašto vaikams, patvirtino režisieriaus įsitikinimą, kad lėlė yra tiltas į vaiko dvasinį pasaulį ir kad tai yra bendra viso pasaulio mažiesiems.
S. Ratkevičius kūrė teatrą vaikams, kai visame pasaulyje didieji politikai pirmą kartą atsigręžė į vaikus ir jų problemas. (1959 m. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja patvirtino Vaiko teisių deklaraciją, o 1979-ieji pasaulyje paskelbti Vaiko metais.) Politikai ir visuomenė suvokė, kad vaikystės metai – reikšmingiausi žmogaus gyvenimui.
Skirdamas daug dėmesio pedagogikai, S.Ratkevičius režisavo apie keturias dešimtis spektaklių vaikams. Ryškiausiai jo kūrybinę raidą reprezentuoja I.Štoko „Velnių malūnas“, V.Majakovskio „Misterija buf“, P.Mančevo „Zuikių mokykla“, S.Nėries „Eglė žalčių karalienė“, Ch.Perrault „Pelenė“, A.Popescu „Spindulėlis“, J.Degutytės „Aš ieškau fleitos“, S.Ratkevičiaus „Joniukas“ (pagal J.Biliūno apysakas).
Prieš beveik pusšimtį metų įkurtas lėlių teatras ir šiandien kviečia vaikus pokalbio. Lėlė atrakina duris į vidinį vaiko pasaulį ir per pasaką „nutiesia tiltą“ į pažinimą. S. Ratkevičiaus bendražygiai – pirmosios lėlių teatro trupės nariai – šiandien moko lėlių valdymo meno jaunuosius artistus, o buvęs mokinys, teatro meno vadovas ir vyriausiasis režisierius Algimantas Stankevičius tęsia misiją – kurti vaikams. Jau kitąmet Maestro įkurtas Kauno valstybinis lėlių teatras minės veiklos 50-metį.
Teatro kolektyvas sveikina 90-mečio jubiliejų pasitinkantį teatro įkūrėją, džiaugiasi Stasio Ratkevičiaus darbais ir tęsia misiją – menu tarnauti vaikams.
Rasa Bartninkaitė
Kauno valstybinis lėlių teatras