Literatūra ir menas

Literatūra ir menas, 2011-05-13 nr. 3331,
www.culture.lt/lmenas/?st_id=18153

DE PROFUNDIS
Iš gatvės koanų:
„Ar jau papjovėte pachmielo avinėlį?..“

Antroji dainuojanti revoliucija

Gyd. ALVYDAS REPEČKA

[skaityti komentarus]

iliustracija
Gyčio Norvilo nutraukimas

1988-ųjų vasarą Taline dalyvavau Estijos jaunimo forume. Susipažinau su vaikinu, leidusiu estišką laikraštuką jaunimui. Kilo mintis atgaivinti žurnalą „Aušrinė“, Stasio Šilingo leistą nuo 1910 m., skirtą gimnazistams ir studentams. Arvydas Juozaitis iš Sąjūdžio kasos skyrė 500 rublių, ir 1988 m. rugsėjo 1 d. vėl pasirodė trečiasis Sąjūdžio laikų laikraštis –­ atgimusi „Aušrinė“. Antrasis numeris išėjo su priedu –­ dainynu, kurio įkvėpėjas buvo Tomas Juzeliūnas su draugais iš Konservatorijos. Bene pirmą kartą dar sovietiniais laikais buvo išspausdinti Lietuvos himno žodžiai su natomis. Antrajame „Aušrinės“ numeryje buvo straipsnis „Dainuojanti revoliucija“ –­ mano reportažas apie tai, ką patyriau Estijoje tų metų birželio mėnesį. Malonu, kad vėliau Lietuvos Atgimimas iki Nepriklausomybės atkūrimo buvo vadinamas „Dainuojančia revoliucija“.

Kaip tada, taip ir dabar, prabėgus daugiau nei dviem dešimtims metų, griebiuosi plunksnos. Šį kartą –­ apie šventes ir dainavimo naudą sveikatai.

Pagrindinis straipsnio „Pachmielas“ be kabučių“ (publikuotas įvairiose interneto svetainėse – red. past.) tikslas buvo nuimti kabutes nuo žodžio pachmielas. Ne nuodėmė pasikartoti, kad tai, kas yra pachmielas, vadinti pagiriomis yra nedovanotina klaida. Pagirios ir pachmielas ne tik kalbiniu požiūriu yra antonimai, bet ir fiziologiškai priešingos būsenos, lemiančios skirtingą elgesį. Tokia žmogaus, po baliaus jaučiančio pagirias, būsena medicinoje vadinama asteniniu sindromu (gr. astheneia – silpnumas, o syndrome –­ sankaupa, t. y. savijautos simptomų visuma). Būdingiausi šio sindromo simptomai – silpnumas ir troškulys, todėl pagiriodamasis žmogus geria daug skysčių (vandenį, arbatėlę su citrina ir medumi ir t. t.). Žmogaus, linkusio daryti pachmielą, būsena vadinama abstinenciniu (lot. susilaikymas), kitaip nutraukimo sindromu. Pagrindinis jo simptomas yra įvairaus stiprumo nerimas (svyruoja nuo beveik nejuntamo nerimuko iki panikos ir mirties baimės), o svarbiausia – po išgertuvių pachmielą daryti jau įgudusiųjų nekankina troškulys – jiems „gamta neprimena“, kad grąžintų prarastus skysčius. Nerimaudami, pagal principą „nuo ko susirgai, tuo ir gydykis“, jie geria alkoholį ir nerimas trumpam atslūgsta, sveikata „pasitaiso“. Palengva, nežinant ir nejaučiant, tokia pachmielo patirtis „įauga į kraują“, tampa savastimi. Bausmė ateina vėliau. Daugelis „pachmielo ideologijos išpažinėjų“ ilgainiui tampa priklausomi nuo alkoholio. Žmonės dažnai mano, kad pachmielas yra tik tada, jei tik iš ryto, jei tik drebančiomis rankomis... Svarbu suvokti, kad alkoholio vartojimas kitą dieną, kol iš organizmo visiškai nepasišalinęs vakarykštis, – tai pachmielas. Jei pachmielo darymas įtvirtinamas jaunystėje, kol kepenys dar skaido alkoholį, tai vadintina beproblemiu režimu. Vieną „gražią dieną“ beproblemis alkoholio skaidymas pasikeičia į maratoninį ar alkoholiko režimą, o patirtis lieka vakarykštė. Toji patirtis ir apgauna. Retas susimąsto, kad antra vestuvių diena, jei vartojamas alkoholis, yra pachmielas. Dvi tris dienas iš eilės pakaušę studentai dūksta diskotekose – tai pachmielas. Ilgieji švenčių savaitgaliai, kai susirenka giminės ir tris dienas nepakyla nuo stalo – pachmielas. Įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Tad dalis šiandienio jaunimo, atsainiai vartojančio alkoholį, o ypač tie, kurie įgunda ar jau įgudo daryti pachmielą, dėl šiandienio nežinojimo rizikuoja ateityje neišvengti atsakomybės. Vyresni, dėl alkoholio jau turintys problemų, t. y. maratonininkai ar sergantys alkoholizmu, išmoko daryti pachmielą jaunystėje, tada problemų nebuvo, o šiandien savo vargo ir priešui nelinkėtų. Anot E. Hemingvėjaus, jie –­ „prarastoji karta“.

iliustracija
Gyčio Norvilo nutraukimas

Man rūpi auganti karta. Visiems verta žinoti, kad kvėpuojamasis plaučių paviršius (plaučių išklotinė) sudaro 70–90 kv. metrų!!! Daugeliui tą sunku suvokti. Buvau tarp pirmųjų oreivių Lietuvoje. Įsivaizduokite karšto oro balioną, kompaktiškai sudėtą į maišą, telpantį gondoloje. Kai balioną pripučiame, jis padidėja sulig penkiaaukščiu namu. Gamta yra nuostabiai protinga. Į mažą tūrį, t. y. krūtinės ląstą, „sukišo“ milžinišką plotą. Plaučius sudaro apie 700 milijonų alveolių, t. y. mikroskopinių pūslelių. Lotyniškai perspiratio insensibilis reiškia stebuklingą prakaitavimą. Matome, kaip prakaituojame per odą, ypač pirtyje. Bet retas suvokia, kad kvėpuojamasis plaučių paviršius yra dešimteriopai didesnis už odos paviršių. Suaugęs žmogus per parą vidutiniškai iškvėpuoja („stebuklingai išprakaituoja“) apie pusę litro vandens. Vartojant alkoholį, kvėpuojant išgarinama gerokai daugiau. Alkoholis, įsiurbtas per virškinamajį traktą ir atkeliavęs į kepenis, ten skaidomas virsta nuodu (vadinamieji alkoholio skylimo produktai). Tas nuodas, pakliuvęs į kraujotaką, keliauja per plaučius ir kvėpuojant šalinamas. Todėl jei švęsdami dainuosime ir šoksime, kitą dieną bus didesnė lengvų pagirių, nei „lengvo“ pachmielo, tikimybė.

iliustracija
Gyčio Norvilo nutraukimas

Pamenu giminės balius vaikystėje, kai užstalės dainos keitė viena kitą. Dabar kitaip. Dažniausiai dainuoja ir „šoka“ televizorius. Net neturint balso ir klausos, naudingiau dainuoti ar pritarti, nei tik klausyti. Esame dainuojanti tauta, turinti skambią kalbą, neišsemiamą dainų aruodą. Sukvietę svečius, save gerbiantys šeimininkai pirmiausia tepasiruošia spausdintus mėgstamų dainų tekstus, o tada galvoja apie pokylio stalą. Kai taip švęsti taps visuotine mada, pajusime tikrą džiaugsmą – bendrumą, pakilią nuotaiką ir, svarbiausia, būsime sveikesni. Bendras artimųjų dainavimas sukuria ypatingą šventės dvasią, dainavimas kartu geriausiai sutaiko. Ginčijantis retai, o sutartines dainuojant visada gimsta tiesa. Kas moka švęsti, tas geriau dirba. Reikalinga nauja dainuojanti revoliucija. Tad dainuokime!


 

Skaitytojų vertinimai


68146. cia labai rimta! 2011-05-15 23:06
Gerai čia daktarėlis apšvietė, dabar žinosiu.

Rodoma versija 1 iš 1 
12:39:52 May 16, 2011   
12 AM 12 AM
Sąrašas   Archyvas   Pagalba