SEPTYNIOS MENO DIENOS

2005-09-16 nr. 675

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Lijana Šatavičiūtė
Plėtęs savo krašto dailės horizontus
7

Savaitė 
• Kauno drama pradeda jubiliejinį sezoną1
• Laisvės alėja – skulptūrų galerija
• Konferencija "Čiurlionio amžius" Kaune

Muzika 
• Apie Klaipėdos "Permainų muziką"3
• Rudeniui įsibėgėjant
• Vakarais Stasio Vainiūno namuose
• Šv. Kristoforo kamerinis orkestras pradeda sezoną
• Vokalinė muzika festivalyje "Arija"
• KONCERTAI

Dailė 
• Aistė Virbickaitė
Vasara Europos parke
• Irena Baltrušaitienė
Vidos Krištolaitytės tapyba ir piešiniai
• Laima Kreivytė
Žaidžiame miestą
• PARODOS2

Literatūra 
• Kaip pakeisti knygos lytį
• Žinoti ar matyti? Meilei kliūčių nėra
• VAKARAI

Teatras 
• Helmutas Šabasevičius
GI "Praba"
23
• "Sirenų" atradimai1
 Sezoną pradeda Nacionalinė drama10
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Živilė Pipinytė
Stinga tik smegenų?
4
• Labai amerikietiška istorija1
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Teatras

Sezoną pradeda Nacionalinė drama

kronika

[skaityti komentarus]

Nors pirmoji Nacionalinio dramos teatro premjera numatyta spalio pradžiai, teatras darbą pradės visai netrukus. Jau rugsėjo mėnesį bus parodyti didžiausieji teatro spektakliai, tarp kurių, žinoma, Jono Vaitkaus režisuoti F. Dostojevskio "Demonai. Nelabieji. Apsėstieji. Kipšai".

Praėjusį sezoną teatras skyrė klasikai. F. Dostojevskio inscenizacija vainikavo visas trupės pastangas. Na o šiųmetis, ar bent iki Naujųjų metų, formuotas teatro repertuaras derins ne tik "didelius", bet ir kamerinius, eksperimentinius spektaklius. Tiesa, repertuaras ir teatro veikla teatro vadovų Vytauto Rumšo ir Egmonto Jansono numatyta visam sezonui, tačiau besibaigianti jų vadovavimo kadencija, reikia tikėtis, pradėtų darbų nenutrauks.

Taigi 66-ąjį sezoną NDT iki Naujųjų pasiryžęs parodyti 6 naujus spektaklius – po tris Didžiojoje ir Mažojoje salėse. Teatro generalinis direktorius V. Rumšas linkęs dėl to kaltinti su kitais teatrais į gastroles išvykstančius trupės aktorius. Bet net ir tada, kai jie "gastroliuoja", darbas nesustoja. Jau spalio 8–9 d. Mažojoje salėje savo spektaklį pagal Judy Garland dainas ir jos gyvenimo motyvais parodys režisierius Albertas Vidžiūnas. Spektaklyje dainuos ir vaidins "Dienomis ir dainomis" muzikinį žanrą sėkmingai įveikusi Rasa Rapalytė bei Arūnas Vozbutas. Režisierius tikisi atskleisti visai kitą populiarios, publikos numylėtinės J. Garland sėkmingo gyvenimo pusę. Taip pat dar spalį Mažojoje salėje naują spektaklį išvys Valentino Masalskio gerbėjai. Reziduojantis teatre aktorius ir režisierius šįkart pristatys žymaus autoriaus Patricko Süskindo "Kontrabosą". Spektaklyje vaidins Šarūnas Puidokas, su juo režisierius bando sukurti kažką panašaus į savo kadaise vaidintus "Pamišėlio užrašus". Ir čia V. Masalskis neketina apsiriboti žodžio teatru, o ieško būdų užkrėsti žiūrovus, perteikti jiems ir vaidybos, ir veikėjo vidinio gyvenimo energiją.

Neįprastą spektaklį žiūrovams rengia į teatrą pakviesta režisierė ir pedagogė Marija Misiūnaitė. Kartu su aktore Neringa Bulotaite režisierė pristatys Lee Hallo pjesę "Šaukštaveidė Stainberg" apie vėžiu sergančią autistę mergaitę. Pjesę surado N. Bulotaitė, aktorė pasiryžusi šią nelengvą, bet šviesią istoriją vaidinti net ir nepalankiausiomis sąlygomis, tačiau kūrėjos neabejoja, kad būtent toks spektaklis dabar yra labai reikalingas. "Šaukštaveidės Steinberg" premjera turėtų įvykti lapkritį; spektaklio scenografė Giedrė Brazytė, kompozitorė Snieguolė Dikčiūtė.

Didžiojoje salėje vėl savo naujausią komedinį spektaklį ruošiasi pristatyti Adolfas Večerskis. Įkūręs Adolfo Večerskio teatrą, režisierius kartu su NDT trupe žiūrovus tikisi suvilioti Ray’aus Cooney komedija "Meilė pagal grafiką". Nuotaikingą situacijų komediją, parašytą garsaus britų farso meistro ir pasakojančią apie taksistą Džoną Smitą, kuris turi dvi žmonas ir staiga patenka į keblią situaciją, pirmieji dar rugsėjo pabaigoje pamatys Kauno ir Panevėžio žiūrovai. Vilniuje spektaklio premjera numatyta lapkričio 19 d.; pagrindinį vaidmenį atlieka Vytautas Rumšas, muziką kūrė Faustas Latėnas, scenografiją – Andrius Žibikas.

Lietuvių dramaturgijos konkursui, kurį teatre inicijavo generalinio direktoriaus pavaduotojas Jonas Korenka, skirtas Sigito Račkio režisuojamas spektaklis pagal Romualdo Granausko romaną "Duburys". Režisierius yra sumanęs nemažai netikėtumų – 7-ojo dešimtmečio autentika, rusų ir lietuvių kalbos, žemaitiška tarmė ir, žinoma, kuo tikresni vaidyba bei elgesys. Tai nebus spektaklis apie sovietinius laikus, bet greičiau kažko prarasto ir sunkiai beprisimenamo paieškos – grįžimas į jaunystę, anuometinius potyrius.

Gruodžio mėnesį savo naują spektaklį ketina pristatyti aktorius ir režisierius Saulius Mykolaitis. Tai "Mažasis princas", tačiau anaiptol ne toks, kokį tradiciškai įsivaizduojame, ir tikrai ne mažiesiems teatro žiūrovams. Režisierius ketins pažvelgti į Princo istoriją iš autoriaus, Antoine’o de Saint Exupery, tiksliau, lakūno, pozicijų.

Tarp kitų teatro naujovių – nacionalinės dramaturgijos festivalis "Versmės", kuriame galės dalyvauti naujų ir klasikinių mūsų autorių pastatymai. Lapkričio pradžioje skirtingose NDT erdvėse bus skaitomos ar rodomos 5 būsimų spektaklių ištraukos ir eskizai. 2006 m. šioje scenoje ketinama surinkti visus geriausius ir į konkursą įsitraukusius spektaklius. Konkurse su savo pasirinktais kūriniais jau sutiko dalyvauti Sigitas Račkys, Vytautas V. Landsbergis, Agnius Jankevičius, Albertas Vidžiūnas, Rokas Ramanauskas.

Sezoną rugsėjo 17 d. atidarys Flaubert’o "Madam Bovari". Teatro prieigose ir fojė žiūrovams bus pateikta ne viena staigmena. Pusvalandį prieš spektaklį planuojama atidaryti naują parodą, o pertraukos metu bus atidengti skulptoriaus Romualdo Kvinto sukurti dviejų teatrui nusipelniusių asmenybių – režisierių Romualdo Juknevičiaus ir Boriso Dauguviečio – biustai.

R. V.

 

Skaitytojų vertinimai


5502. Saule2005-09-21 04:13
KODEL NACIONALINIAME TEATRE KURIS TURETU BUTI TAUTOS PAZIBA DIRBA VISISKAI NIEKO NEPADARE, NEZINOMI IR APSKRITAI NEAISKU IS KUR ATSIRADE REZISIERIAI ARBA ZYMUS AKTORIAI KURIEMS JAU NEBERA SU KUO DIRBTI KAIP AKTORIAMS NES VISI DRAMOJE DIRBANTYS REZISIERIAI YRA NEPRIBRENDUSIO INTELEKTUALINIO LYGIO IKI TOKIU KORIFEJU KAIP MASALSKIS, RACKYS IR T.T.... KODEL DRAMOS TEATRAS NEISILEIDZIA NEKROSIAUS IR KORSUNOVO - JIE JUK VIENINTELIAI PASAULYJE ATSTOVAUJA LIETUVOS KULTURA DRAMOS TEATRU SRITYJE.

5505. Cėkava Zosė2005-09-21 11:38
Girdėjau gandą, kad dauguma mažosios salės premjerų - mažo biudžeto (apie 10 000 Lt). Labai abejoju, ar Eimis, Oskaras dirbtų už 1-2 tūkst. honorarą? Manote kitaip?

5508. laima2005-09-21 13:54
Kokia cia kalba apie honorara - ju pirmiausia niekas nekviecia ir is viso neisileidzia - tai tiesiog absurdas, neimanomas dalykas niekur kitur pasaulyje, kad Nacionalinis teatras nedirba NEI SU VIENU rezisieriumi kuris turi originalu braiza ir balsa - kazkoks vidutinybiu laivas ir tiek...

5512. Cėkava Zosė2005-09-21 14:42
Gal ir taip, gal ir ne... Susitarti su tom "zviazdom" nėra taip paprasta, kaip manote. O kur tam tikri įsipareigojimai: dirbti su konkrečia trupe, laikytis tam tikrų repertuarinių nuostatų ir t.t.! Be to, skelbiami konkursai teatrų vadovų vietoms užimti - tedalyvauja, bet, matyt, nesaldžios vietelės - nesinori lįsti ton velnio galeron...

5523. PRANCIŠKUS :-( 2005-09-22 15:31
Kokie platūs begaliniai užmojai, o greičiausiai sezono vinis bus du variniai ar bronziniai biustai vestibiulyje. Teatras prasideda nuo idėjos, o jų labai aišiai matosi, kad nėra. Jos visos antrinės arba iš teatrinio konteinerio praeities. Geriau kaupkite pinigus naujiems biustams, žmonės kuriems jie skirti to verti........

5525. cėkava Marusia2005-09-22 16:22
Kiek žinau, ir kviečia, ir derasi, bet nelabai tos derybos nusiseka dėl abiejų pusių kaltės.

5526. Cekavoms2005-09-23 00:08
Ar ne per daug jus zinote??? Ar ttik ne pati dirbate tame supuvusiame Nacionaliniame teatre???

5534. Cėkava2005-09-23 16:45
Žinojimas - šviesa, žinojimas - jėga! Ot tra lia lia! Nacionalinis - ne mano širdies teatras, bet... Kai pastatysi kokią "Žaldokynę" (50... kiek metų jau scenoje?), tai ir vieno sezono eksperimentus galėsi ginti

5535. cekavoms2005-09-23 22:32
Zaldokyne yra scenoje ne todel kad tai meno kurinys o todel kad lietuviu mentalitetas yra provincialiu valstieciu lygio ir kol tos kartos neismirs kurios bilietus i tokias zaldokynes perka tai niekas niekur nepasistumes. Nors nuo provincialumo matyt neteks pabegti ir tada... va net ir Jusu vartojamas zodis "cekava" butent ir priklauso tam lygiui

5540. Cėkava (be gėdos)2005-09-24 15:22
Ačiū už palinkėjimą greičiau numirti. Bet ir Tamsta neamžina (-as). O kita karta (po Tamstos) Jus taip pat vertins kaip retrogradę (-ą). Niekas nestovi vietoj. Galima spėti, kad "valstiečių lygio" kultūra po tam tikro laiko bus vertinama kaip retro, kaip šaltinis stilizacijoms, perdirbiniams ir panašiai. Ir dar reikės ją gerai išmanyti, kad gebėtum tuos žaidimus žaisti. Iki pasimatymo "geresniame pasaulyje"!

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 87 iš 87 
7:53:59 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba