SEPTYNIOS MENO DIENOS

2005-09-16 nr. 675

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Lijana Šatavičiūtė
Plėtęs savo krašto dailės horizontus
7

Savaitė 
• Kauno drama pradeda jubiliejinį sezoną1
• Laisvės alėja – skulptūrų galerija
• Konferencija "Čiurlionio amžius" Kaune

Muzika 
• Apie Klaipėdos "Permainų muziką"3
 Rudeniui įsibėgėjant
• Vakarais Stasio Vainiūno namuose
• Šv. Kristoforo kamerinis orkestras pradeda sezoną
• Vokalinė muzika festivalyje "Arija"
• KONCERTAI

Dailė 
• Aistė Virbickaitė
Vasara Europos parke
• Irena Baltrušaitienė
Vidos Krištolaitytės tapyba ir piešiniai
• Laima Kreivytė
Žaidžiame miestą
• PARODOS2

Literatūra 
• Kaip pakeisti knygos lytį
• Žinoti ar matyti? Meilei kliūčių nėra
• VAKARAI

Teatras 
• Helmutas Šabasevičius
GI "Praba"
23
• "Sirenų" atradimai1
• Sezoną pradeda Nacionalinė drama10
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Živilė Pipinytė
Stinga tik smegenų?
4
• Labai amerikietiška istorija1
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Muzika

Rudeniui įsibėgėjant

Nacionalinė filharmonija kviečia į naujo sezono koncertus

[skaityti komentarus]

iliustracija
M. Raškovskio nuotr.

Ruduo Vilniuje – į didžiąsias koncertų sales sugrįžtančios muzikos metas. Praėjusį savaitgalį atgijo Kongresų rūmų koncertinis gyvenimas, o šį šeštadienį muzika grįžta ir į visą vasarą turistų smalsiai apžiūrinėtą pastoliuose skendinčią Filharmoniją. Tęsiami Vilniaus filharmonijos fasado remonto darbai, remontuojama ir Kauno filharmonija (čia koncertai kurį laiką vyks įvairiose miesto koncertinėse erdvėse), bet muzikinis gyvenimas dėl to neketina trūkčioti.

Filharmonijos rudens koncertų sezono preliudu šiemet tampa Vytauto Bacevičiaus festivalio koncertai (rugsėjo 17 ir 21 d.), juose skambės simfoninė ir kamerinė sugrįžtančio kūrėjo muzika. O rugsėjo 24 d. skelbiamai Filharmonijos sezono atidarymo šventei žadama pakili chorinė ir orkestrinė muzika: Juozo Domarko diriguojamo Nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO), Kauno valstybinio choro ir solistų parengta programa primins kūrybą, kurią paliko ištikimi prancūzų, čekų ir anglų kultūros puoselėtojai – Gounod, Martinu, Brittenas.

Simboliška, kad pirmame šio sezono simfoninės muzikos koncerte, kurio visa svarba paprastai tenka orkestrui, solo grieš Valstybinis Vilniaus kvartetas. Ansamblis šiemet švenčia kūrybinės veiklos 40-metį ir šiai progai skiria koncertų ciklą. Klausytojų laukia dar trys įdomios programos, rengiamos su solistais Arto Noru (violončelė, Suomija), Jeanu-Pauliu Minali-Bella (altas, Prancūzija), Rogeriu Arve Vigulfu (klarnetas, Norvegija), Igoriu Kramarevu (trimitas), Pavelu Bermanu (smuikas), Giuliano Mazzocante (fortepijonas, Italija). Viename jubiliejinio ciklo koncertų dalyvaus ir kolegos – Kauno styginių kvartetas.

Rugsėjo 25 d. sekmadieninių koncertų Evangelikų liuteronų bažnyčioje tradiciją pratęs ansamblis "Muzica humana", choras "Jauna muzika" ir solistai. Šį pusmetį Algirdo Vizgirdos (fleita) vadovaujamo ansamblio siūlomose programose dominuos Johanno Sebastiano Bacho muzika: "Musica humana" tęsia koncertų ciklus "J.S. Bachas ir Lietuvos muzika" bei "J.S. Bachas ir Baltijos šalių XX a. muzika". Pirmajame sezono koncerte, greta Bacho, skambės Sveno-Davido Sandströmo kūrinys chorui, o Naujamečio vakaro programoje – Antonio Vivaldi muzika.

Lietuvos kamerinio orkestro (LKO) pirmąją sezono programą (rugsėjo 28 d.), rengiamą su maestro Jonu Aleksa, nuspalvins marimba atliekama muzika. Eckhardo Kopetzkio Koncertą marimbai ir orkestrui atliks virtuozė iš Japonijos Momoko Kamiya. Čia pat iš kelių šį pusmetį numatytų orkestro koncertų norisi išskirti lapkričio 10 d. planuojamą pasirodymą su smuikininku Martynu Švėgžda von Bekkeriu ir dirigente iš Ispanijos Silvia Sanz Torre – šiam orkestrui pirmą kartą diriguos moteris.

Abu Filharmonijos orkestrai ketina klausytojus pamaloninti įdomiomis programomis ir susitikimais. Klausytojų dėmesio ypač laukiama LNSO spalio 1 d. koncerte su pianistu Edvinu Minkštimu ir dirigentu iš Portugalijos José Ferreira Lobo; spalio 8 d., kai orkestras koncertuos su garsiuoju suomių violončelininku Arto Noru (diriguos J. Domarkas); spalio 15 d., kai su orkestru 35-metį švenčiantis choras "Vilnius", diriguojamas Povilo Gylio, ir solistai atliks J. Haydno oratoriją "Metų laikai", spalio 29 d. koncerte su Čiurlionio kvartetu, sopranu dainuosiančia Inesa Linaburgyte ir dirigentu iš Didžiosios Britanijos Neilu Thomsonu; lapkričio 5 d. Roberto Šerveniko diriguojamo LNSO ir fortepijono virtuozo Deniso Macujevo koncerte; lapkričio 12 d. LNSO, Rūtos ir Zbignevo Ibelhauptų bei dirigento Modesto Pitrėno pasirodyme; gruodžio 10 d. koncerte su smuikininke Ingrida Armonaite ir dirigentu iš JAV Peteriu Bay’um. Ir simfoninis, ir kamerinis orkestrai dalyvaus "Gaidos" festivalio koncertuose (jie Filharmonijoje vyks spalio 14–26 d.), įsitrauks į tradicinį sekmadienių vidudienio koncertų ciklą "Visai šeimai", džiugins šventiškomis Naujamečių koncertų programomis.

Filharmonijos scenoje pasirodys ir daugiau orkestrų: rugsėjo 29 d. čia koncertuos vieną iš "Banchetto musicale" festivalio programų pristatysiantis Baltijos šalių baroko orkestras, spalio 2 d. koncerte "Visai šeimai" grieš kamerinis orkestras "Mezzo", lapkričio 30 d. su garsiais italų obojininkais Alessandro Baccini ir Chiara Staibano gros vokiečių maestro Stefano Fraaso diriguojamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, be to, įvairius orkestrus, chorus, ansamblius, solistus lapkričio 19 d. suburs tradicinė muzikų šventė "Didysis muzikų paradas".

Filharmonijos kamerinės muzikos repertuare – kiekvienas koncertas kuo nors savitas, svarbus. Spalio 9 d. fortepijoninis trio "Kaskados" pristato ciklo "Visi L. van Beethoveno fortepijoniniai trio" baigiamąjį koncertą. Spalio 11 d. smuiko ir alto rečitalį su pianistu iš Izraelio Itamaru Golanu surengs charizmatiškasis Julianas Rachlinas (Austrija). Spalio 16 d. solinę fortepijono muzikos programą atliks pianistė Birutė Vainiūnaitė. Spalio 23 d. italų šiuolaikinę muziką gros trio "Aedon" iš Italijos, koncerte dalyvaus kompozitorius ir klavišininkas Fabrizio Festa. Lapkričio 3 d. M.K. Čiurlioniui skirtą vokiečių ir baltų muzikos programą pristatys vargonininkė Jūratė Landsbergytė ir vokiečių fleitininkas Carstenas Hustedtas. Lapkričio 13 d. skambės Čiurlionio kvarteto ir vokiečių arfininkės Florence Sitruk atliekama šiuolaikinė muzika. Keturiomis premjeromis (A. Martinaičio, S. Harrisono, O. Balakausko kūrinių) dėmesį patraukia smuikininkės Rusnės Mataitytės ir pianistės iš Vokietijos Margritos Zimmermann lapkričio 16 d. rengiamas rečitalis. Gruodžio 7 d. Brahmso ir Beethoveno šedevrus gros garsūs kamerinės muzikos atlikėjai Petras Geniušas (fortepijonas), Algirdas Budrys (klarnetas) ir Edmundas Kulikauskas (violončelė). Gruodžio 11 d. į rečitalį pakvies Čiurlionio kvarteto muzikantai Darius Dikšaitis (smuikas) ir Gediminas Dačinskas (altas) bei jų kolega pianistas Eugenijus Žarskus. Gruodžio 14 d. – ilgai lauktas pianistės Mūzos Rubackytės solo pasirodymas, čia greta Mozarto ir Beethoveno skambės dalis Liszto "Klajonių metų". Gruodžio 18 d. kamerinės muzikos programą pristatys jaunos atlikėjos – smuikininkė Miglė Serapinaitė ir pianistė Vaida Kirvelytė. Gruodžio 29 d. Filharmonijos scenoje debiutuos ansamblis "Camerata Klaipėda", solo grieš smuikininkas Vilhelmas Čepinskis ir altininkė Ūla Ulijona Žebriūnaitė.

Bus surengta ir pora autorinių vakarų: lapkričio 7 d. koncerte, skirtame balerinos Majos Pliseckajos jubiliejui, skambės Rodiono Ščedrino, o gruodžio 3 d. – Anatolijaus Šenderovo muzika.

Tęsdama bendradarbiavimą su Šiaurės šalimis, šį pusmetį Filharmonija pristato norvegų muzikos festivalį "Šiaurės pašvaistė". Lapkričio 23–26 d. koncertuose publiką ketinama supažindinti su talentingiausiais norvegų jaunosios kartos klasikinės ir džiazo muzikos atlikėjais.

Vėlinėms, greta tradicinių ansamblio "Vilniaus arsenalas" ir Lietuvos kamerinio orkestro (su Kauno valstybiniu choru jie atliks L. Cherubini Requiem) koncertų Taikomosios dailės muziejuje ir Šv. Jonų bažnyčioje, šiemet numatyta muzikos valanda su žymiais atlikėjais Bernardinų bažnyčioje. Naujuosius metus siūloma palydėti skambant ansamblių "Vilniaus arsenalas", "Musica humana", Valstybinio Vilniaus kvarteto, Lietuvos kamerinio ar Nacionalinio simfoninio orkestrų parengtoms programoms. Ypač mėgstamame Naujamečiame LNSO koncerte šiemet solo dainuos Milda Smalakytė (sopranas) ir Dainius Stumbras (baritonas).

Parengta pagal LNF inf.

 

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 87 iš 87 
7:53:47 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba