SEPTYNIOS MENO DIENOS

2008-06-13 nr. 806

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Živilė Ramoškaitė
Karališkai muzikavęs orkestras
7

Muzika 
• Kamilė Rupeikaitė
Filmas-opera „Rigoletas“
4
• Paskelbta „Pasaulio muzikos dienų 2008“ programa2
• „Kamertonui“ – aukso metai1
• KONCERTAI

Dailė 
• Monika Krikštopaitytė
Taškinė ataka
31
• Justina Augustytė
Skirtingai apie tą patį
• Vidas Poškus
1863-ieji
1
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Teatras 
• Irena Aleksaitė
Nuo stebuklų iki apgavysčių
• Alma Braškytė
Viltys ir vasaros sveikinimai
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Živilė Pipinytė
Mistifikacija: šeši Bobo Dylano veidai
2
• „Electric December“ konkursas kviečia kurti filmus
• Dėlionė „Lietuva“3
• „Skalvijos“ kino akademijos darbų peržiūra3
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Pasaulyje 
• Rasa Barčaitė
Penkios pastraipos apie kultūrinius dialogus
5

Diskusijos 
 Paulina Pukytė
„Pasislėpusios verkia ašaros“
6

Anonsai 
• SANTAROS-ŠVIESOS suvažiavimo programa1
• Menas netikėtose erdvėse

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Diskusijos

„Pasislėpusios verkia ašaros“

Paulina Pukytė

[skaityti komentarus]

iliustracija
K. Cemnolonskio nuotr.

VIENAS: Kokie prasmingi dainos žodžiai! Pastarosiomis dienomis jie ne kartą skambėjo per televiziją. Net ašaras graudina.

KITAS: Bandau įsivaizduoti tokias mažutes ašarėles, pasislėpusias po stalu ar po lova. Įmanoma. Šiek tiek sunkiau įsivaizduoti, kaip tos ašaros verkia. Ką reiškia verkiančios ašaros?

VIENAS: Tikriausiai lietuviškumą. Naują Lietuvos įvaizdį. 900 puslapių vertės Lietuvos strategiją.

KITAS: Gal reikėjo ir Lietuvos prekiniame ženkle pavaizduoti pasislėpusias, verkiančias ašaras? Tada turėtume tikrai originalų, prasmingą, tautos identitetą išreiškiantį ženklą.

VIENAS: Aš manau, tautos identitetą puikiai išreiškė iškilmingas koncertas-minėjimas Sąjūdžio jubiliejaus proga. Visi dalyviai taip gražiai buvo pasipuošę, tokias rimtas, reikšmingas kalbas sakė, taip graudinosi.

KITAS: Taip, niekas žodžio kišenėje neieškojo, visi kalbėjusieji turėjo ką pasakyti – net ir „Šokių dešimtuko“ vedėjai negailėjo gražių, prasmingų žodžių apie laisvę, Lietuvą ir žmonijos laimėjimus kosmose. Tiesa, tuos žodžius jiems sunkokai sekėsi ištarti, bet nereikia jų už tai teisti, juk jie dar jauni.

VIENAS: Man ypač patiko aktoriaus R. Bagdzevičiaus kalba. Taip gražiai jis pasakė: „Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą, kuri didina ir išlaiko bendrumą, santaiką ir brolišką meilę. Per visus Sąjūdžio laikus, grėsmių akivaizdoje, per sausio 13-osios įvykius mus sergėjo vienas nematomas pagalbininkas: mūsų pasiryžimas ir žygis į laisvę būtų niekas, jei Dievas to žygio į laisvę būtų nepalaiminęs.“ Šitaip išmintingai ir drąsiai sugalvojo pasakyti! Sklandžiai, be jokios pauzės perėjo prie Dievo ir kitų šiandienių aktualijų.

KITAS: O aplinkui šoko mūsų jaunimas, iš pradžių apsirengęs sovietinių milicininkų ir kareivių uniformomis (taip juokinga buvo!), o paskui tautinių spalvų kukluksklano apsiaustais su gobtuvais. Labai gražiai atrodė. O svarbiausia – išreiškė sovietinę mūsų tautos praeitį ir rasistinę dabartį.

VIENAS: O mūsų tautos dainius ir laisvės šauklys O.Vyšniauskas? Toks gražus! Visas baltas... O kaip dainavo! Jis tikrai supranta, kad, kaip tautai patarė „Šokių dešimtuko“ vedėjai, ir šiandien, lygiai kaip prieš 20 metų, visas Lietuvai iškilusias problemas, įskaitant korupciją ir valdžios savivalę, galima išspręsti pasitelkiant gražiausias dainas apie Lietuvą.

KITAS: Ar prezidentas už tai dar neapdovanojo jo kokiu nors aukščiausiu valstybės apdovanojimu? Kokiu nors ordinu už nuopelnus Lietuvai? Pats laikas būtų.

VIENAS: Tikrai, laikas.

KITAS: O kas būtų patikėjęs, kad Katedros šventoriuje girdėsime balsus iš anapus? Kad dainininkas V. Kernagis kreipsis į mus iš kapo duobės? Šitokie technologijos laimėjimai! Manau, kad per kitą jubiliejų jau galėsime išsikviesti ir maestro vėlę, kad mums ne tik kalbą pasakytų, bet sudainuotų ir sušoktų.

VIENAS: Na, jau nebetoli to. Matei, kaip gražiai scenoje buvo pavaizduota „protėvių dvasia“? Jaunimo būrelis pasislėpė už paklodės ir ją visaip judino.

KITAS: Matai, roko grupės „Antis“ Lietuvai kažkada išpranašauti zombiai iš tiesų atidundėjo. Kaip koncerto-minėjimo metu poeto žodžiais patvirtino aktorius Vladas Bagdonas, „tauta, iš kapo pakilus“!

VIENAS: Taip taip, iš kapo! Ir dainininkas Povilas Meškėla jam paantrino: „Kraujo kvapas, šaltas kapas“!

KITAS: Ir kas tada, prieš dvidešimt metų, būtų patikėjęs, kad zombiai iš tiesų egzistuoja? Ir kad jie yra tikrieji laisvės ir Sąjūdžio šaukliai, tokie kaip A. Brazauskas su Č. Juršėnu ir V. Petkevičium? Aš supratau, pažiūrėjęs televizorių: jeigu ne jie, laisvę tiek būtume ir tematę.

V. Petkevičius: Tie, kurie buvo ištremti, juk visi sugrįžo.

VIENAS: O aš štai ką supratau: „mūsų pasiryžimas ir žygis į laisvę būtų niekas“, jeigu ne estai.

KITAS: Na ką tu! Kaip tu drįsti taip kalbėti? Oficialia mūsų vyriausybės nuomone, būtent Lietuva inicijavo Sovietų Sąjungos sugriovimą! Lietuva – drąsi šalis!

VIENAS: Bet Sąjūdį tai lietuviai patys paskutiniai įkūrė, ir tik dėl to, kad nuo latvių ir estų neatsiliktų.

Pilietis: (klausia) Kada gi pagaliau pas mus, Lietuvoje, bus toks ir toks įstatymas, kaip yra Europos Sąjungos šalyse?

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO Ministrė: (atsako) O argi Estijoje ir Latvijoje toks įstatymas yra? Nėra! O ką, Estija ir Latvija gal ne Europos Sąjungos šalys?

KITAS: O aš perskaičiau, kad Lietuvos televizija pradeda rodyti rusų komišką serialą „Aukso veršis“. Lietuvos radijo ir televizijos tinklalapyje šis serialas anonsuojamas taip: „Tai ironiškas pasakojimas apie Ostapo Benderio – talentingo, protingo, imlaus žmogaus ir jo palydovų likimą“.

VIENAS: „Ironiškas pasakojimas“? O aš visada maniau, kad „Aukso veršis“ – tai aštri satyra, negailestinga ir drąsi tuometinio porevoliucinio gyvenimo realijų – sukčiavimo, grobstymo, naudojimosi tarnybine padėtimi ir nestabilia situacija – kritika.

KITAS: Ir aš visada maniau, kad Ostapas Benderis – nors ir labai žavingas, tačiau sukčių sukčius. O dabar jis vadinamas „talentingu, protingu, imliu žmogumi“, vadinasi, jis yra puikus pavyzdys mūsų jaunimui, kuriančiam Lietuvos ateitį.

VIENAS: Taip, pasirodo, Ostapas – „mūsų laikų herojus“, nes įkūnija pas mus ypač vertinamą bruožą – asmeninės naudos siekimą nusikalstamu būdu, sugebant išvengti atsakomybės prieš įstatymą.

KITAS: Manau, nereikėtų dėl tokio teksto labai pykti ant Lietuvos televizijos. Galbūt šis herojus jos vadovams priminė kai kurių mūsų lyderių bruožus? Lyderių, apie kuriuos žmonės taip kalba: „kad ir teistas, bet vis tiek fainas“.

 

Skaitytojų vertinimai


14343. nu2008-06-17 12:20
nu fainai visai

14346. meska2008-06-17 14:18
kaip pasakytu vienas ar kitas komentatorius:-nu Pukyte savam stiliuj! nu zodziu liux, man tai patinka labai sita apybraiza

14356. kiskis p2008-06-18 10:02
labai taiklu.

14391. Atvirukas is Kijevo2008-06-20 17:36
Lietuvos literatūriniai salonai Ukrainoje: Jono Liniausko kūrybos vakaras Kijeve 2008-06-20 15:10 Alfa.lt Ukrainos rašytojų sąjungos didžiojoje salėje Lietuvos metų Ukrainoje kontekste savo duris jau nekartą buvo atvėręs Lietuvių literatūros salonas, ir Ukrainoje gyvenantys rašytojai, poetai, vertėjai ir literatūros mylėtojai Ukrainos literatūros Mekoje išgirdo lietuvių literatūrą skambant lietuvių ir ukrainiečių kalbomis. Birželio mėnesio pradžioje savo kūrybą Kijeve pristatė Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas, žinomas poetas Jonas Liniauskas. Liniauskas Ukrainoje literatūros mylėtojams jau buvo žinomas iš jo kūrybos vertimų. Tačiau tie, kurie tą antradienio vakarą Kijeve susirinko paklausyti ir pabendrauti su lietuvių autoriumi, buvo maloniai nustebinti ir naujais jo eilėraščių vertimais, kuriuos parengė Dmytro Čerednyčenko. Reklama Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininko vizito Kijeve metu buvo nutiestas ir dar vienas tiltas Lietuvos ir Ukrainos literatūrinio bendradarbiavimo kelyje: pasirašyta Ukrainos ir Lietuvos rašytojų sąjungų bendradarbiavimo sutartis, kurios tikslai – vertimų skatinimas, vertėjų, rašytojų bei poetų kūrybiniai mainai bei kūrybiniai prisistatymai.

14395. atvirukas is Kijevo?2008-06-20 22:54
Ar tai medziaga Pukytei jos kitam ese? Skamba tai lygiai taip.

14933. niekis :-) 2008-09-18 14:26
Prasminga fotografija

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 82 iš 82 
7:46:53 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba