SEPTYNIOS MENO DIENOS

2008-09-12 nr. 814

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Monika Krikštopaitytė
Kruvinas grožis ir nuobodūs tyrai
4

Savaitė 
• Živilė Pipinytė
Kitano smegenys
• „Aljansas 2+1“ pradeda koncertinį sezoną
• Vilniaus mažajame teatre – „Svajonių piligrimas“

Muzika 
 Filharmonija pradeda naują sezoną
• „Pax et Bonum“
• Nijolė Jačėnienė
Muzikinis rugpjūtis pajūryje
2
• Grįžta „Ugnies medžioklė su varovais“
• Tarptautinis sakralinės muzikos ir labdaros projektas „Pax et Bonum“
• KONCERTAI

Dailė 
• Eglė Rindzevičiūtė
Tarp praeities ir dabarties
8
• „KultFlux“ renginiai
• PARODOS3

Literatūra 
• VAKARAI

Teatras 
• Eglė Obcarskaitė
Maži, bet reikšmingi
• Vita Mozūraitė
Inuitai, arbata kavos klube ir svajonės apie Maskvos scenas
• Oskaro Koršunovo „šekspyriana“ Europos kultūros sostinėje
• Eimuntui Nekrošiui – dar viena italų premija
• Naujas LNDT sezonas
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Liūtai ir žmonės
• Maži ir laimingi
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Miesto veidas 
• Justina Augustytė
Susitikimo vietos pakeisti negalima

Anonsai 
• „Mano kiemas / meno kiemas"
• Meniškos sielos traukia Šiaurės link

Muzika

Filharmonija pradeda naują sezoną

[skaityti komentarus]

iliustracija
M. Raškovskio nuotr.

Spalio 4 d. į Lietuvos nacionalinės filharmonijos (LNF) Didžiąją salę sugrįžta muzika. Lietuvos kamerinio orkestro, belgų trimitininko Andrejaus Kavalinskio ir dirigento iš Didžiosios Britanijos Nicholaso Cleobury koncertu pradedamas naujas koncertų sezonas. Jis bus dosnus įvairių žanrų muzikos, susitikimų su Lietuvos ir užsienio menininkais, tarptautinių muzikos dialogų, pratęsiančių 2008-aisiais plačiai sklindančią „Kultūrų dialogo“ programą. Iki Naujųjų metų Filharmonija ketina surengti per 60 koncertų Vilniuje ir apie 15–20 koncertų kas mėnesį įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose.

Pasak Filharmonijos generalinės direktorės Rūtos Prusevičienės, dalyvavimas Europos Sąjungos „Kultūrų dialogo“ programoje 2008-aisiais tapo akstinu plėtoti įvairius dialogus koncertų scenose, vykdyti daugiau tarptautinių projektų, kviestis solidžių užsienio kolektyvų ar pavienių muzikų. Šį koncertų pusmetį svarbiausiais tarptautinio bendradarbiavimo akcentais tampa Filharmonijoje spalio 25 – lapkričio 5 d. vyksiantys Pasaulio muzikos dienų koncertai bei spalio 15 d. laukiamas Vokietijos simfoninio orkestro (Deutsches Symphonie-Orchester Berlin) ir jo vadovo, dirigento Ingo Metzmacherio pasirodymas. Šis koncertas yra nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ dalis. Susitikimas su garsiu Europos kolektyvu – išskirtinė šio koncertų sezono dovana klausytojams. Jų dėmesį neabejotinai patrauks ir jaunas orkestro koncertmeisteris, solo grosiantis smuikininkas Wei Lu.

Įvairias kultūras jungiančia gija susietų koncertų šį pusmetį bus apstu. Vienas ryškesnių – ES šalių jungtinio choro „EuropaChorAkademie“ koncertas „Kalėdos Europoje“ (gruodžio 18 d.). 1997 m. įkurtos „EuropaChorAkademie“ organizacijos šūkis – muzikuojant pamiršti oficialias valstybių sienas ir suburti kuo įvairesnį chorinės muzikos profesionalų būrį iš Europos. Susidūrusios skirtingos chorinės tradicijos formuoja unikalų kontekstą ir įvairialypį balsų ansamblį. Koncerte Vilniuje skambės tradicinė skirtingų Europos šalių kalėdinė choro muzika, interpretuojama Lietuvos, Lenkijos ir Ispanijos dirigentų. O štai Lietuvos muzikos ir teatro akademijos simfoninis orkestras (dir. Robertas Šervenikas) bei dainavimo katedros studentai su kolegomis iš Italijos ruošiasi parengti bendrą G. Puccini kūrinių programą ir koncertu Filharmonijoje (lapkričio 30 d.) paminėti kompozitoriaus gimimo 150-metį. Baltarusijos kultūros savaitės proga koncertą surengs šios šalies kamerinės muzikos atlikėjai (spalio 12 d.), Čekijos nepriklausomybės 90-mečiui skiriamas šios šalies Nacionalinio simfoninio orkestro koncertas (gruodžio 13 d.). Koncertais bus paminėtos ir O. Messiaeno 100-osios gimimo bei C. Debussy 90-osios mirties metinės, A. Vivaldi 330-osios, E. Ysa˙e 150-osios ir G. Gershwino 110-osios gimimo metinės.

Gausus Filharmonijos pusmečio koncertų repertuaras klausytojų patogumui vėl suskirstytas pagal rubrikas: orkestro muzikos koncertai, kamerinės muzikos koncertai, rečitaliai, muzika po bažnyčios skliautais (ansamblio „Musica humana“ koncertai Evangelikų liuteronų bažnyčioje), koncertai visai šeimai, įvairūs proginiai renginiai. Metams artėjant prie Naujųjų slenksčio publikos lauks pamėgtoji „Kalėdų muzikos savaitė“ bei Naujamečiai koncertai.

Neakivaizdžiai sezoną jau pradėjusi Torūnės simfoninio orkestro koncertu Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (rugsėjo 7 d.) bei pratęsianti Algirdo ir Romualdo Budrių kūrybinės veiklos 50-mečiui skirtu koncertu Taikomosios dailės muziejuje (rugsėjo 20 d.), Filharmonija Didžiosios koncertų salės duris naujam sezonui tradiciškai atveria orkestro muzikos koncertu. Šį kartą sezono atidarymui skambės Lietuvos kamerinio orkestro parengta programa, bet visai netrukus, spalio 11 d., koncertą surengs ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (meno vad. ir vyr. dirigentas Juozas Domarkas), diriguos Christianas Knappas (JAV), solo fortepijonu gros Vadimas Rudenko (Rusija).

Kamerinės muzikos koncertai vyks ir Filharmonijos salėje, ir Taikomosios dailės muziejuje. Čia įdomių programų pateiks Filharmonijos kameriniai kolektyvai – Valstybinis Vilniaus ir Čiurlionio kvartetai. Tęstinėmis koncertų programomis savo veiklą grindžiantis Vilniaus kvartetas 2008–2009 metams parengė naują ciklą „Fortepijonas ir kvartetas“. Šį pusmetį numatyti koncertai su pianistais Birute Vainiūnaite, Sonata ir Roku Zubovais, Tamami Honma. Čiurlionio kvartetui šis sezonas ypatingas – kolektyvas mini kūrybinės veiklos 40-metį. Gimtadienį gruodžio 28 d. švenčiantis kvartetas ir šia, ir Kalėdų proga šiemet rengia staigmeną – „Koncertą-uogienę“ (gruodžio 29 d.) – muzikiniais gardumynais kvartetas publiką vaišins su džiazuojančiais pianistais Dainiumi Pulausku ir Povilu Jaraminu. Jubiliejui kvartetas skirs dar porą šio pusmečio koncertų su klarnetininkais Eddy Vanoosthuyse bei Algirdu Budriu. Naujas kamerinės muzikos programas publikai rengia ir dainininkė Skaidra Jančaitė su pianiste Birute Vainiūnaite, kamerinis ansamblis „Vilniaus arsenalas“, fortepijoninis trio „Kaskados“, Kauno styginių kvartetas, smuikininkė Ingrida Armonaitė ir pianistas Leonidas Dorfmanas; „Gražiosios Magelonės istoriją“ ketina priminti dainininkas Giedrius Prunskus, pianistė Jonė Punytė ir aktorė Inga Jankauskaitė; ilgamečio Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro artisto, klarnetininko Algirdo Doveikos atminimą kameriniu koncertu ruošiasi pagerbti kolegos muzikantai.

Rečitaliai Filharmonijos Didžiojoje salėje – reta, bet subtili atlikėjo ir klausytojo dialogo forma. Verta suklusti – fortepijono rečitalius gros Guoda Gedvilaitė, prancūzų pianistas Philippe’as Giusiano ir svečias iš Vokietijos Ingolfas Wunderis; smuiko rečitaliu džiugins iš Italijos atvyksiantis Sergejus Krylovas. Ansamblis „Musica humana“ koncertuose po bažnyčios skliautais tęs gražiausių baroko kūrinių atlikimo tradicijas, pristatydamas J.S. Bacho ir A. Vivaldi kūrybos programas.

Sekmadienių koncertuose visai šeimai ir mažų, ir didelių lauks teminės programos ir susitikimai: Mokytojų dienai su LNSO koncertuos Irena Milkevičiūtė ir dirigentas Dainius Pavilionis; operų, baletų ir kino filmų melodijų programą pristatys Šiaulių kamerinis orkestras; nuotaikingai svinguos „Vilniaus gospel festivalio“ dalyviai; su būriu draugu bendraus ir dainuos Veronika Povilionienė; klasikinės ir populiariosios muzikos garsų mozaiką dėlios scenos profesionalai ir moksleivių kolektyvai; Astridos Lindgren pasaulį primins miuziklas „Kirvirsavero saloj“; varpų garsų įvairove stebins ansamblis iš Estijos „Arsis“, kalėdinėmis programomis džiugins „Ąžuoliuko“ choristai. „Ąžuoliuko“ pradėta „Kalėdų muzikos savaitė“ gelbės nuo pirkimų ir vartojimo bumo bėgančius ir Kalėdų šviesą gyvai muzikai skambant atrandančiuosius – dvasinės šviesos gražiausių metų švenčių proga Filharmonijoje neturėtų stigti.

LNF inf.

 

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 87 iš 87 
7:46:19 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba