SEPTYNIOS MENO DIENOS

2004-04-23 nr. 611

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Tarp stebuklo ir savicenzūros4

Muzika 
• Jurgita Skiotytė
Ištikimi Lietuvos kultūros ambasadoriai
6
• Jūratė Terleckaitė
Žvelgiant į britų šokio vitriną
 Giedrius Kiaulakis
Metalistų fenomenas
44
• in memoriam
Atsisveikinant su Vlada Mikštaite
1
• "The New York Times" apie Onutę Narbutaitę
• Londonas–Vilnius: savuosius talentus "susigrąžinant"1
• LTV muzikinės laidos1
• KONCERTAI

Dailė 
• in memoriam
Mūsų dailės vienišius
1
• Nijolė Nevčesauskienė
Dailininko knyga
2
• Aušra Traškelytė
Spalvota banalybė
1
• Donatas Baušys
Šeima ne tik namuose, bet ir mene
1
• PARODOS1

Literatūra 
• VAKARAI

Teatras 
• Krystianas Lupa: kelionė į nepasiekiama2
• Teatro primadonos gimtadienis2
• Oskaro Koršunovo teatras keisis1
• Tarptautinis teatro projektas "Besimokanti Europa" Vilniuje
• TEATRAI

Kinas 
• Armėnų kino vakaras "Skalvijoje"
• KINO REPERTUARAS

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Muzika

Metalistų fenomenas

Grupės "Mayhem" koncertui nugriaudėjus

Giedrius Kiaulakis

[skaityti komentarus]

iliustracija
Grupė "Mayhem"

Praėjusį savaitgalį Vilniuje buvo išlaipintas didelis sunkiosios muzikos desantas. Senuosiuose Profsąjungų kultūros rūmuose ant Tauro kalno balandžio 16 d. vakare griaudėjo žymi metalinė grupė "Vader", o balandžio 17 d. vakare – žanro klasikai "Mayhem". Abu vakarus salė buvo sausakimša, ir tai gana iškalbingai paliudijo, kad ši jaunimo subkultūros forma kategoriškai atsisako išnykti iš Lietuvos.

Kas tie metalistai? Treninguoto skustagalvio akimis – tai su protu susipykę skystablauzdžiai, kostiumuoto klerko požiūriu – tai nevalyvi agresyvūs girtuokliai. Kitų socialinių sluoksnių atstovų požiūris dažniausiai irgi nebūna palankus metalistams, kurie, kaip jokia kita jaunimo subkultūra, apipinami įvairiausiais neigiamais stereotipais.

Jaunimo judėjimai savo dabartiniu pavidalu ėmė rastis prieš penkiasdešimt metų. Bene svarbiausia priežastis buvo kiekvieno jauno žmogaus polinkis maištauti ir bandyti keisti pasaulį savo nuožiūra. Aišku, to polinkio vieni turi daug, kiti – visai mažai, tačiau jis neišvengiamai mažėja laikui bėgant. Seniau jaunieji maištautojai būdavo greitai neutralizuojami psichologiniu spaudimu ir sunkiu fiziniu darbu, kuriuo tekdavo užsiimti 95 procentams žmonijos. Po Antrojo pasaulinio karo visose Vakarų valstybėse įsigalint demokratijai ir kylant materialinei gerovei paaiškėjo, kad tokios sąlygos itin palankios revoliucingoms jaunimo idėjoms. Mat ankstesniais laikais žmogus, bandantis keisti visuomenėje priimtas normas, turėjo būti labai stiprus, valingas ir pasirengęs dideliems nemalonumams (prieš akis iškyla Sokratas, Jėzus, Giordano Bruno ir pan.), o sočioje visuomenėje maištas prieš visuomenės tradicijas tapo gana linksma pramoga, už kurią pirštu grūmoja suaugusieji, užtat gerbia bendraamžiai. Šiuo metu "jaunatviškas maištas" jau tapo kone privalomu dalyku, be kurio bendravimas su vienmečiais bus nelengvas, tad paradoksas – neprisijungimas prie jokių "jaunatviško maišto" formų reikalauja bene didesnės drąsos ir valios, negu pats maištavimas.

Be abejo, daugelio jaunuolių maištas yra buitinis ir individualus, jis pasireiškia važinėjimu dideliu greičiu, nesaikingu kvaišalų vartojimu, ekstravagantiška išvaizda, konfliktavimu su vyresniaisiais ir panašiais išdykavimais. Ne per seniausiai Vilniaus meras padarė paslaugą tokių maištavimo formų fanams, uždrausdamas gerti alų viešosiose vietose, tad dabar kiekvienas gali tuštinti butelį Sereikiškių parke ar Vokiečių gatvėje, jausdamas vidinį pasitenkinimą, kad be jokių pastangų ir gresiančių nemalonumų meta "iššūkį" visuomenei.

Jaunimo judėjimų atstovams visos šios išdaigos, be abejo, nėra svetimos, tačiau tai – tik atributai, o ne pasaulėžiūros dalis. Taip, hipiai mėgo parūkyti "žolytę" ir papiktnaudžiauti palaidais lytiniais santykiais, tačiau rengdavo neregėto masto antikarines akcijas. Pankai kovojo prieš kapitalizmą ir darbininkų išnaudojimą, demonstratyviai laužydami elementarias elgesio ir padorumo normas. Baikeriai išpopuliarino maksimalios laisvės idealą, kurį galima pasiekti motociklu klajojant po pasaulį. Žodžiu, įgaudamos užmojį jaunimo kultūros smarkiai paveikė Vakarų valstybių gyventojų pasaulėžiūrą ir elgesio modelius. Tai, kas šokiruodavo 6-ojo dešimtmečio žmones, atrodė visiškai padoru 1985-aisiais, o dabar visai įprasta atrodo tai, kas būtų nelabai patikę tais pačiais 1985-aisiais.

Tačiau šiuo metu jaunimo judėjimus akivaizdžiai kamuoja idėjų badas. Sunku beišgalvoti kažką nauja, nes niekuo dabar visuomenės nenustebinsi. Juolab kad pramogų verslas ir masinės kultūros skleidėjai gana sėkmingai, nors gal ir nesąmoningai, neutralizuoja jaunimo maištą, patys jį propaguodami. Seniau įvairiose kūno vietose tankiai suverti auskarai buvo pankų atributas, nervinantis kaimynystėje gyvenančius ponus ir ponias, o dabar tokiais atributais gali puikuotis tvarkingos, gerai besimokančios ir tėvų klausančios paauglės. O apsmukusius, purvinus hiphoperių apdarus, simbolizavusius priemiesčių proletariato skurdą, po MTV populiarinimo kampanijos gamina profesionalūs dizaineriai ir, matyt, kraunasi nemenkus pinigus. Kol kas jaunimo judėjimų idėją dar stengiasi išsaugoti antiglobalistai, tęsiantys hipių ir pankų antimilitaristinės, antikapitalistinės ir ekologinės kovos tradicijas, tačiau ir jie sparčiai inkorporuojami į masinę populiariąją kultūrą: kapitalistai prekiauja palaidinėmis su jų mylimo stabo Che Guevaros "abrozdėliais", o per MTV rodomas klipas, kuriame jaunimo riaušes šlovina manekenės veido ir makiažo mergina, kad ir mūvinti sportbačiais bei vilkinti treningais (kalbu apie Avril Lavigne).

Sparčios jaunimo judėjimų komercializacijos ir priklausomybės nuo pramogų verslo kontekste metalistai rodo bene didžiausią atsparumą. Šis judėjimas atsirado apie 1970-uosius, kaip ir baikeriai, pankai, skinhedai, kai jaunimas ėmė nusivilti geraširdiškųjų hipių idealizmu. Iš kitų metalistai labiausiai skyrėsi toli gražu ne išvaizda. Tiesą pasakius, klasikinio metalisto išvaizda yra gana eklektiška – ilgi plaukai perimti iš hipių, odiniai tamsūs drabužiai – iš baikerių, kareiviški batai, grandinės ir panašūs aksesuarai – iš pankų. Būtent tokį klasikinį metalistą turėtų atsiminti tie, kurie Lietuvos didmiesčių kiemuose galėdavo matyti įnirtingas metalistų muštynes su "depešistais" (apie 1990-uosius), o kiek vėliau – su "forsais". Tokį įvaizdį puoselėjančių metalistų yra ir dabar, tačiau koncertuose kone pusę publikos sudaro tvarkingai nukirpti asmenys, vilkintys niekuo neišsiskiriančiais drabužiais (tiesa, stengiamasi nenutolti nuo tamsesnių atspalvių), ir jokių bėdų dėl to nekyla. Tad svarbiausia – ne išoriniai požymiai.

Bene svarbiausia metalistų judėjimo ypatybė yra polinkis į romantizmą ir realybės vengimas. Tai ir yra jų maišto forma, visiškai kitokia nei politinius tikslus deklaruojančių pankų ir skinhedų. Pagrindinį dėmesį metalistai skiria estetinei išraiškai – muzikai. Tiesa, statistiniam radijo stoties "M-1" klausytojui paprastai atrodo, kad visa metalinė muzika yra vienoda – greitas tarškinimas elektrinėmis gitaromis ir būgnais bei riaumojimas. Tačiau geriau įsiklausius tenka pripažinti, kad metalinė muzika turi savo sudėtingą struktūrą, melodiją, o jos atlikimas reikalauja nemenkų gabumų. Susiformavo ir kryptys pagal pagrindinius nuotaikos akcentus: trash pasižymi energija, doom – liūdesiu, death – brutalia jėga, o black – visais šiais požymiais. Toks skirstymas yra sąlygiškas, nes neatspindi visos reiškinio įvairovės.

Trankaus elektrinių gitarų ir mušamųjų garso bei brutalaus vokalo jau nebepakanka metalistų muzikinei kultūrai apibūdinti. "Brutalus" reiškia riaumojimą arba klyksmą (kai kada panašų į raudojimą), ir yra sąmoningai antiestetiškas, turintis šokiruoti. Tačiau dar 1991 m. populiari doom krypties grupė "Paradise Lost" šalia įprastinių metalinės muzikos atributų albume "Gothic" įkomponavo melancholišką ir skaidrų merginos balsą. Tuometinius brutalumą gerbiančius metalistus tai labai nustebino, tačiau šiuo metu jau kaip grybų yra pridygę grupių, šaižų metalo skambesį derinančių su moters balsu ("Theatre of Tragedy", "Nightwish"), operos dainininkų choru ("Therion"), fleitomis, vargonais ir grigališkuoju choralu ("Haggard"), folkloro motyvais ("Finntroll", "Otyg") ir kitokiais netradiciniais priedais, kurie jau tampa tradiciniais. Atsirado net tokių originalių projektų kaip "Apocalyptica" (jos nariai, beje, yra Sibeliuso akademijos absolventai), kurie metalinį skambesį išgauna violončelėmis. Be abejo, niekur nedingo ir senasis minimalistinis metalas, o labiau išprusę metalistai pripažįsta ir senojo roko grandus ("Led Zeppelin", "Deep Purple"), ir gotikinę, ir industrinę muziką, ir ambientą (muziką, kurią sudaro visokie žolės šlamesiai, upelio čiurlenimai ir vienas kitas muzikinis instrumentas – žodžiu, visiška ramybė), ir net kai kurias folkloro formas.

Visa ši neabejotinai įvairi muzikinė kultūra remiasi gana savotišku ideologiniu pagrindu – bėgimu nuo realybės. Kūrybinio įkvėpimo ieškoma didingoje senovėje – Skandinavijos šalyse itin populiari vikingų tematika ("Enslaved", "Falkenbach", "Satyricon"), Baltijos šalyse didžiuojamasi paskutinių Europos pagonių statusu ("Obtest", "Angis", "Poccolus", "Ha Lela" Lietuvoje, "Skyforger" Latvijoje, "Tharapita" Estijoje, "God’s Tower" Gudijoje), – senosiose religijose ir mistikoje ("Marduk", "Tiamat", "Samael" yra pasivadinusios senovės Rytų dievybių vardais) ir netgi Tolkino "Žiedų valdovo" pasaulyje, kurio vardyną pasirinko tokios grupės, kaip "Isengard", "Mordor", "Burzum", "Morgoth". Nereikėtų to sieti su dabartiniu šio epo išpopuliarinimu Holivude – grupės susikūrė prieš daugelį metų. Kas skaitė knygą ar bent jau matė filmą, atkreips dėmesį, kad metalistams labiau imponuoja neigiamos šioje knygoje veikiančios jėgos – juk reikia pateisinti "tamsos vaikų" įvaizdį.

Prie "tamsos vaikų" įvaizdžio stiprinimo, be jokios abejonės, labai prisidėjo Vilniuje lankęsi norvegai "Mayhem". Jie buvo juodžiausi iš juodžiausių ir pikčiausi iš pikčiausių. Grupė susikūrė 1984 m., 1987 m. išleido albumą "Deathcrush", tokį ekstremalų ir neįprastą, kad grupė kaip mat tapo kultine. "Mayhem" visai nesiekė garso ir atlikimo kokybės, o stengėsi šokiruoti publiką brutaliu grojimu ir satanizmo bei grynojo blogio propagavimu. Formos iš tiesų buvo drastiškos – koncertų metu vokalistas "Dead" stengdavosi pajusti mirties kvapą nešiodamas maišelyje negyvą kranklį ir retkarčiais jį pauostydamas. 1991 m. vaikinas nusišovė. Jį radę kiti grupės nariai iš kaukolės atplaišų pasidarė vėrinius, o vienas netgi mėgino gaminti ragu iš smegenų. Sunku pasakyti, kiek čia tiesos, tačiau "jaunatviškas maištas" įgavo iš tiesų neregėtas formas. Toliau buvo dar gražiau: vienas grupės narys sukūreno bažnyčią, po to nusmeigė kitą grupės narį ir 21 metams sėdo už grotų, kur jau 1996 m. išleido ambiento albumą.

Grupė "Mayhem" yra išskirtinė metalinės muzikos pasaulyje, kadangi jie ne traukėsi nuo realybės, bet bandė ją keisti drastiškomis priemonėmis. Nenuostabu, kad jų laukė tragiškas likimas, kaip ir daugelio revoliucionierių. Beje, jaunimo judėjimuose tokie susinaikinimai, nepakėlus kultinės asmenybės naštos, gana įprasti: prisiminkime Jimą Morrisoną, Janis Joplin ir "Mayhem" amžininką Kurtą Cobainą, tiesa, grojusį kiek lengvesnę muziką.

Taigi "Mayhem" atliko savo bauginančią misiją, kurios sunkumas ir tragiška baigtis, ko gero, pastūmėjo metalistus daugiau dėmesio skirti estetinei muzikos išraiškai, o ne idėjinėms kovoms. Rezultatas ir buvo minėta romantinės muzikos įvairovė. Kad pajustum jos užmojį, nebūtina būti metalistu. Kultūrologas Jonas Valatkevičius straipsnyje "Odė metaliniam vilkui" stebėjosi, kad "dar yra žmonių, kuriančių tragiškas ir didingas sistemas. Žmonių, nepaisančių ironijos, kurios šiais laikais susilaukia viešai rodomi stiprūs jausmai" ("Omni laikas").

Visą šią paralelinę muzikinę kultūrą, kokybe nenusileidžiančią MTV pusfabrikačiams (metalistų grupės scenoje visada groja gyvai), kūrė palyginti negausios grupelės (net tokios žvaigždės kaip "Moonspell" turi kitus darbus, nes nepragyvena iš kūrybos) ir ne itin gausiai klausytojų auditorijai. Ir ji nesileidžia suvalgoma popkultūros, nors yra nemažai bandymų adaptuoti ją masiniam klausytojui. Bene ryškiausias toks pakaitalas yra Marilyn Manson, kuris trankiai groja, deklaruoja savo ištikimybę šėtonui, tačiau yra beveik toks pat primityvus kaip Britney Spears, todėl tarp metalistų turi klouno reputaciją.

O ir patys dabartiniai "Mayhem" (tiksliau, grupės likučiai) nusprendė tiesiog užsidirbti pinigų, nes per koncertą buvo justi, kad groja mechaniškai, sunkiai bepulsuoja senoji energija. O kai "bisui" grojo senus "gabalus", tai kažkodėl juos nutraukdavo net neįpusėję. Bet vis tiek buvo gerai, keli šimtai įvairaus amžiaus metalistų šėlo, kaip, beje, ir kitame koncerte dieną prieš tai.

O kaipgi su satanizmu ir agresija, kas tiesiog suaugo su metalistų įvaizdžiu? Satanizmas yra metalistų maišto elementas, nukreiptas prieš krikščionybę. Burnodamas prieš krikščionybę, tuo pačiu kovoji prieš pasaulio tvarką. Šėtonas nėra taip jau svarbu, dabar dauguma metalistų antikrikščioniškas nuostatas reiškia kaip pagonys. Na, o agresija tapo labiau įvaizdžio, nei realybės elementu. Interviu "Omni laikui" "Mayhem" gitaristas Necrobutcheris taip aiškino muzikinės ir realios agresijos santykį: "Grojame mums patinkančią muziką, ji yra agresyvi, kadangi ir mums, ir mūsų klausytojams reikia išlaisvinti savo natūraliai kylančią agresiją. Manau, kad geriau šią agresiją išlaisvinti šėlstant koncerte, o ne spardyti žmones gatvėse." Ir, ko gero, jis yra teisus, nes metalistai mažiau linksta į smurtą nei standartinės išvaizdos jaunuoliai, kurie mėgsta vogti magnetolas iš automobilių ir užpuldinėti įkaušusius piliečius tamsiose tarpuvartėse, nors klausosi tikrai ne metalinės muzikos, o greičiau dailiai nuaugusių merginų, savo koncertuose propaguojančių tokias vertybes kaip meilė, spalvingi drabužiai ir pumpurėliai.

 

Skaitytojų vertinimai


3318. Adis :-) 2004-04-27 22:47
Neblogas straipsnis. Tik kaip ir dauguma atveju, pernelyg didelis demesys skiriamas satanizmui... Satanizmo "leiblas" metalinei muzikai tiko bliako "aukso maziuje" [1988-1996], o jis jau praejo nesugriztamai, tad kam spardyti lavona? Nebent, kad sokiruoti/sudominti skaitytoja ir patenkinti jo viena ausimi girdetais gandais sudaryta nuomone apie metalistus, nes antraip jis straispni pavadins iskreipianciu realybe ar esant salisku...

3322. X-Failas2004-04-28 09:14
Straipsnis tikrai neblogas.Bet kad ir kiek jis bebutu geras, ryskiai matosi kad Lietuvoje, dar nusistovejusi nuomone jog metalistas - tai satanistas (Ar tai autoriaus nuomone ar surinkta informacija, visiskai nesvarbu) Visiska nesamone... Siaip man is ties labai patiko ta straipsnio dalis, kad Marilyn Manson - Klounas :D, pirmas straipsnis, kuri teko man skaityti per gan ilga laiko tarpa, kuriame radau TIESOS.

3329. virusas2004-04-28 11:21
Vienas iš geresnių straipsnių apie metalą pastaruoju metu Lietuvos spaudoj. Nors kai kurių paviršutiniškų apibendrinimų ir neišvengta. Ypač dėl satanizmo;))

3330. Beska :-) 2004-04-28 13:29
Puse velniaus

3332. DiEvA2004-04-28 17:45
Kiek pavirshutinishkas, bet geriausias produktas, koki ligshiol musuose yra teke skaityti apie metaline subkultura.

3333. markofka2004-04-29 00:08
gal ir graziai parasyta, bet nelabai idomiai... tai kad, nieko naujo, tai savaime suprantama, bet galetu but kas nors konkreciau. pradzia daug zhadanti, bet deja..artejant prie pabaigos, norisi monitoriu isjungt :)

3334. no2004-04-29 17:29
nana, sudetinga struktura? taigi sudetingumas nekelia agresijos, nes a) reikalauja isiklausymo, analizes, kontempliacijos,b) agresija kelia triukshmas, greitis, disonansai britney spears bet kuris kurinys yra muzikine prasme sudetingesnis uzh metalistu muzika apuoke tu sudetinguoliu tiek prisimatai, kad paskui gera yra paprasta zhmogu uzhkibinti, ideologishkai shvaru

3336. 2 no2004-04-29 23:02
o jūs kuris - kostiumuotas ar treninguotas?;)

3337. no2004-04-29 23:15
nuogas, o kaip jūs;)

3363. Autorius2004-05-05 15:18
Aciu visiems uz geranoriskuma (ishskyrus muzikos "zinova" NO, kuris deklaruoja savo atsidavima britney spears ir laaabai piktinasi atsipalaidavusia atmosfera "Apuoke"). Del satanizmo as tiek prirasiau kaip tik tam, kad parodyciau, jog sunkioji muzika nebutinai susijusi su sia ideologija (kurios egzistavimu as apskritai abejoju), tad sorry, jei susidare priesingas ispudis. O del pavirsutiniskumo, tai ne del to, kad nieko neismanydamas rasyciau (esmi metaliuga nuo pat 88-uju), bet visu pirma ploto tam tekstui laikrastis dave ne per daugiausia, kur cia prianalizuosi. O siaip straipsnis gi buvo ne zinui kokiam, to laikrascio skaitytoju 80 proc. is viso nezino apie ka eina kalba. Tai gal geriau parasyti "pavirsutiniska" pazintini straipsni, o n "gilumini", kurio tas, kas nesidomi, vis tiek nesupras.

3366. Šernas :-) 2004-05-06 11:06
Straipsnis tikrai neblogas. Tikrai skirias nuo daugumos massmedijoj pasitaikinčių komentarų apie metalistus ir metalinius renginius, kurie remias kažkokiom nuogirdom, mitais ir išsigalvojimais.

3400. atta :-) 2004-05-11 10:34
Geras straipsnis ir ka cia bepridursi. Sutinku su autoriumi, del pavirsutiniskumo. Nes teko susidurti, kad net tokios populiarios pop grupes kaip ZAS zodzius "turejau Svedijoj daug draugu Thrash`istu, kai kuriuos ju iki siol pazystu", labai mazai kas supranta... Nezino kas yra Thash`ístas. Taigi svieskime tauta, ir darykime tai nuo abeceles.

3402. LostSoul2004-05-11 15:50
:DDDDDDDDDDDDDDDD visishka nesamone.. theatre of tragedy ir night wish metalas.. juokas ir kartu graudulys ima del shitokio sub kulturu nesihmanymo ir painiojimo.. tiesiog eilinis nusipezejimas ir tiek

3424. Autorius2004-05-13 18:04
Nu va, dar vienas radikalas (LostSoul) ant mano galvos. Tau ka, tik Cannibal Corpse - metalas?

3515. dj.SENIS ŠIAULIAI :-) 2004-05-31 12:04
esu dėkingas ,nes tokios analizės norėtusi rasti ir daugiau. Logiškai pamasčius tik fanatiškai pamėgus kad ir tokį sunkų stilių kaip metalas (su visomis srovėmis)galima analizuoti,nes sunkiausia yra vertinti (muzikoje ypač)tad negi prašysi gerb muzikologą GERULAITĮ -kuriam net ``BEATLES``-ŠĖTONO IŠPEROS!!!

3682. Kaledu Tarzanas :-) 2004-07-14 20:50
Tikrai geras straipsnis! Adis, X-Failas, virusas patarimas jums: komentarus rasykite paskaite 20 kartu. Autorius kaip tik norejo paneigti sąsajas su satanizmu. Aš tą kuo puikiausiai supratau. Trūksta košės galvoj, vyrai!

3716. ShirdGela :-( 2004-08-01 16:15
na tiek galiu pasakyt - straipsnis ne metalistams.. tokiu panasiu straipsneliu pilna skaiciau...ot tai...nieko naujo ir banalu.. tegu skaitosi forsai kokie, nors is to kas cia prirasyta vistiek nesuprastu kas yra metalurgija... gal autorius ir stengesi, bet nepasakyciau kad vykes darbas..o gal tik man noretusi kad cia butu daugiau israiskingesniu zodziu, vaizdingumo...bet pilnai suprantu kad sunku apibudinti metalurgija...juk tai yra pernelyg ypatinga busena kad butu aprasyta zodziais.. pavardinti grupiu kiekvienas gali..o i palyginimus kishti britni ar mensona, tai jau is tikro nusibodes dalykas...man pvz jokio skirtumo ka tie degradai groja...tegu...jie per zemo lygio kad juos butu verta rasyt i palyginimus su metalu.. tik mazameciai dar megsta pasneketi apie tokias banalybes ir padiskutuoti tema "kaip nekenciu mensono"...reikia aprasyti metala, o ne ji lyginti su elementariuoju popsu..metalas pernelyg ypatingas kad ji lygintume.. atsibuskite - negi matete tikra metalurga dar prisimenanty tokius banalius atlikejus?? true undergrundu siame straipsnyje net nekvepia..komercijos grupes nenusipelno kad jas minetumet tokiam straipsnyje..

3887. banditaz :-) 2004-10-17 14:36
na, bet tenka pripazint, kad tos komercines grupes kazkada ejo "teisingu" keliu ir ju uzhmirshti ir nemineti negalima, bet ju rodyti kaip pavyzdi tikrai negalima ir nelabai toleruotina =/ ShirdGela, o va cia ir isryskeja metaliugu yda - netolerantishkumas. Kaip jau kaip, bet niekada nereikia saves aukstinti ("reikia aprasyti metala, o ne ji lyginti su elementariuoju popsu..metalas pernelyg ypatingas kad ji lygintume"), nori nenori, gyvenime daznai tenka lyginti, ir tuo labiau su tuo, kas to gal ir nevertas, bet kai kam tik taip galima ishaishkinti bent menka tiesos dalele. O shiaip straipsnis turi savu + ir -, kaikur ish tikro nukrypstama nuo esmes.

3988. Marius MS2004-11-20 10:50
Neblogai tik visko per mazai reiketu dar muzikos

4119. Sataniste :-( 2005-01-04 19:59
Prie ko cia satanistai. Gal zmogeliams vertetu paskaityti setono biblija??? Ji daug protingesne uz krikscioniu ar kieno kitu. Satanistai nieko nazudo ir pan. Tikrieji satanistai tik bando valdyti save, jie visuomeneje neissiskiria , tiksliau issiskiria.Jie yra protingi, supratingi, orus ir kilnus.O tie kur zudo ir pan. ir issigime satanistu pasiekejai.Jie viska ne taip suprato ir blogi zmones sugalvojo melzti babkes... Susimastykit arba daugiau paskaitykit.Tuos Satanistus kur zudo reiktu pavadint kaip nors kitaip.Tarkim Reklonys ar kaip kitaip, bet jie paeme satanistu varda ir taip juos apderge manau visa tai turetu buti placiau papasakota ir visi turetu pasiskaityti tos setono biblijos, tada viska supras...ak...:(

4128. enslaved2005-01-08 07:18
eik eik su ta setono biblija.. slepkis.. ten tiek visko priskiesta.. ypac lietuviskam vertime.. tad per daug neisijausk i tai ka ten raso toj knygoj.. setono biblija kaip ir 4 metai pragare - tas pats slamstas.. nieko verta knyga. tu zinai nors viena satanista, kad taip drasiai apie juos sneki? nes jei nzn tai geriau apie juos ir nesnekek.. bo... kas ner satanistas tas ir nezino nieko.. vat taip vat.., SATANISTE, brangioji...:/ galiu pasakyt tik tiek, kad tu dar vaikas jei tiki tokiom knygom.. paaugsi suprasi kaid tai tik didelis gauruotas slamstas..

4151. satanas :-) 2005-01-14 12:14
2 no bullshit. Britnes gabalai nera profesionalesni uz netgi tos pacios Matallica, jau nekalbant apie kitas grupes.

4152. ag :-) 2005-01-14 12:18
labai, netgi labai neblogai

4287. med.brolis2005-02-05 02:05
ogi manyceu-geras strajpsnis.kaikurie bando kazka pripajsyt apie issamuma.manau, tie zmones nelabaj susiwokia kur yra-tajgi el adresa paziurekit.jej norit analiziu taj galit panarsyt gileu ineta.o strajpsnis labai man pasirode neblogas.be pretenziju ir kwajlu isputimu:)

4433. ~black~ :-) 2005-02-27 19:00
Straipsnis tai geras, bet tiek daug nesubrendeliu priviso vienoj vietoj, tik ir aiskina savo tiesas!

4505. SenatO :-) 2005-03-03 18:45
Visai neblogai!skaityte nera nuobodu kaip kitus!(tos pacios tematikos)....

4641. Airis2005-03-19 16:11
buvo gan idomu pasiskaityt kur tikrosios metalistu saknys

4876. moni :-) 2005-04-26 19:44
Labai geras straipsnis.Lenkiu galvą prieš G. Kiaulakį. RESPECT.

4990. Saltane :-( 2005-05-20 17:31
jap... RESPECT!!!! cia taj dalykas!!! jo jo jo! bet ZAY-Z LINKINK PARK YRA UNREAL GRUPE! PATI NUOSTABIAUSIA!!!!!! SITA IR VERTA DEMESIO!!! :)

5547. fake_plastic_smile2005-09-28 21:39
Labai netycia radau sita straipsni, nustebino ir kad sia tema ji parase G. Kiaulakis. Straipsnis tikrai vykes :)

5644. hentay2005-10-24 16:10
nesu megejas skaityti tokius straipsnius.. bet man patiko labai... p.s. nesu forsas.. esu prijauciantis metalams :P

5730. Alynka2005-11-07 10:18
Jega. Tikiuosi niekas nesupyks, jei pora pastraipu panaudosiu savo "kulturos ir visuomenes" darbo-referato prezentacijai? =}

5834. iksiukas2005-11-22 15:43
visai niek... jei kam patinka Marilyn Manson ateikit i MM foruma www.mm.xxi.lt

6506. ania2006-02-11 11:27
susidare ispudis, kad metalistai tai tik jaunimas :\

6921. smekla :-) 2006-03-30 23:20
straipsnis is tikro isigilinantis nera perdaug pavirsutiniskas ydomu skaityti... ta dalis kur mensonas sulyginmas su britney man isties labai patiko :D supper

7552. sata2006-05-17 11:08
visi nusisnekat chebra

7553. Shmekla2006-05-17 18:01
gera grupe mayhem man patiko pora ju dainu..tiksliau daugiau net neturiu :D

7710. Nargomana :-) 2006-05-31 18:33
man gaila tu,kurie is karto susidaro bloga nuomone apie satanistus. .wisu pirma daug kas turetu apie juos suzinot daugiau. . hmm. .si grupe cooool. .respect. .gal tuoj bus wiena is geriausiu. .as pati tokia grupe kuriu. .ir pasaulyje padarysiu apkalipse. . wisi sizinos tikros metalikos jega,ir kokia ji diewinama kai dainuojama su didziausiu skausmu ir liudesiu sirdyje. . kas buna,kai scenoje pradedama daryti kai uzsiwezi ir kai nebejauti zemes po kojomis. .tegul pasauly waldo metalas. .tik tada bus taika ir geris. .

7763. satan666 :-) 2006-06-09 22:46
as myliu marilyn manson...vaidindamas klouna jis tik gina savo ivajzdi...

9667. [Kobra]praeajtiezz kosmaraz.... :-) 2007-03-06 11:40
Wisaj,neabliogaz......

11686. :-) 2007-11-28 22:25
Labai šaunus staipsnis. Jeigu nieko nežinočiau/žinočiau labai nedaug apie metalistų subkultūrą, straipsnis tikrai `gerai` mane apšvietų. Labai smagu buvo skaityti šį straipsnį. 4 metai, prabėgę nuo šio straipsnio prašymo, dabar rodos lyg begalybė, rodos tuomet buvau dar visai vaikas, o Lietuvoje tokios grupės lankėsi... Ot, užplūsta nuostalgija... Ačiū už puikų straipsnį!

12202. Kafbojus :-) 2007-12-27 17:49
Geras straipsnis, įdomios interpretacijos ir kieti komentarai [ypač paskutiniai ;)]

14237. Angrod :-) 2008-06-05 16:03
tikrai puikus straipsnis nieko bendra su subkultūromis neturinčiam žmogui. O jūs brangieji "true metalheadai" geriau patylekite, nes šis straipsnis ne jums. Beje man atrodo kad yra klaida, jeigu neklystu, tai Vargas Vikernesas niekada nepriklausė Mayhemam, o čia kaip suprantu kalbama apie jį kaip Mayhem narį "vienas grupės narys sukūreno bažnyčią, po to nusmeigė kitą grupės narį ir 21 metams sėdo už grotų, kur jau 1996 m. išleido ambiento albumą."

15808. Medūza :-( 2009-11-27 16:13
Straipsnis man NEPATIKO, nes : 1.metalistas nebūtinai yra satanistas 2."realybės vengimas" what a ...? 3. "trash pasižymi energija, doom – liūdesiu, death – brutalia jėga, o black –" , o kur heavy?.. 5."tai su protu susipykę skystablauzdžiai, kostiumuoto klerko požiūriu – tai nevalyvi agresyvūs girtuokliai." ir dar daug tokių nesamonių... Jei jau rašot straipsnį rašykit KOKYBIŠKĄ, žinot ką tai reiškia?..

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 85 iš 85 
7:42:19 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba