SEPTYNIOS MENO DIENOS

2004-01-23 nr. 598

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Neremia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas117
• Fondo taryba6
 Protestas23
• Atgal į ateitį?11
• 100-osioms spaudos atgavimo metinėms2

Muzika 
• Beata Leščinska
Lauksime ir kitąmet
20
• Mykolas Usonis
Įspūdis, dėl kurio buvo verta lėkti iš Vilniaus į Klaipėdą…
• KONCERTAI

Dailė 
• Lijana Birškytė-Klimienė
Lietuvos istorijos atspindžiai dailėje
• Armina Jonušaitė
"Auksinio jaunimo" mafija
5
• Kristina Stančienė
Įžūlumas vietoj melancholijos
• Onutė Gaidamavičiūtė
Įvairiaspalvė rezignacija
1
• PARODOS

Literatūra 
• Pamąstymai apie lietuvišką dailę išeivijoje1
• Knygos meno konkursas
• VAKARAI

Teatras 
• Alma Braškytė
Requiem vaikystei
2
• Alė Strik
O Chan lauks visada
4
• Rusų dramos teatre – rusų klasika
• SPEKTAKLIAI2

Kinas 
• Živilė Pipinytė
Artėja Tarptautinis Berlyno kino festivalis
1
• Neįminti klausimai2
• Šventas naivumas2
• Raudotojų prašome nesivarginti
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Pirmasis

Protestas

[skaityti komentarus]

Nelaukta ir neįtikėtina žinia pribloškė tikriausiai ne vieną kultūrai neabejingą žmogų – po "Dienovidžio" likviduojami dar du kultūros leidiniai – visais požiūriais aukštą lygį per Nepriklausomybės metus išpuoselėję "Krantai" ir "7 meno dienos". Pastarasis buvo likęs vienintelis gausių savaitės kultūros renginių apžvalgininkas.

Galbūt tie, kieno rankos pasirašė mirties nuosprendį šiems leidiniams, menkai suvokia jų reikšmę mūsų kultūros gyvenimui – jo šventėms ir kasdienybei. Apsiribosim stabtelėdami ties muzikos situacija.

Tarpukario Lietuvoje, kaip lig šiol visame civilizuotame pasaulyje, koncertus ir spektaklius recenzuodavo visi stambūs dienraščiai, dažnai turėję savo nuolatinius recenzentus. Sovietmečiu šios nuostatos buvo bent iš dalies laikomasi, o savaitraštis "Literatūra ir menas" apžvelgdavo visus svarbesnius įvykius, savo plotą sąžiningai dalydamas įvairioms meno sritims. Be to, didesnius muzikai skirtus straipsnius spausdindavo kiti literatūros leidiniai – "Pergalė" (dabar "Metai"), "Nemunas", plačiai auditorijai skirti žurnalai.

Paradoksalu, bet paskelbus Nepriklausomybę šiuo požiūriu nuo civilizuoto pasaulio ėmėme tolti. Iš pradžių dar recenzavę muzikinį gyvenimą, dienraščiai pasisuko į popkultūrą ir ją bulvariškai suabsoliutino. Su muzika gražiai draugavęs "Literatūra ir menas" dabar retai ją beprisimena. Tiesa, prieš porą metų gan aktyviai koncertus bei muzikinius spektaklius recenzuodavo "Mūzų malūnas", bet "Lietuvos rytas" perpus sumažino šio savo kultūros padalinio apimtį, ir recenzijos iš jo bemaž pranyko.

Taigi "7 meno dienos" liko kaip ir paskutinis operatyvių recenzijų prieglobstis, tačiau ir jis dabar staiga dingsta. Lietuvoje, o ypač Vilniuje, tęsiasi nepaprastai intensyvus muzikinis gyvenimas (tokio ne vienas Europos didmiestis gali pavydėti), bet beveik nebelieka galimybių visa tai fiksuoti, vertinti, palikti ateities kultūros tyrinėtojams. Tokios padėties Lietuvoje dar nėra buvę.

Vis dėlto tikimės supratimo ir aktyvios Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos reakcijos į susidariusią pavojingą situaciją, kurios padariniai – esame tikri – Lietuvos kultūriniam gyvenimui labai žalingi.

Lietuvos kompozitorių sąjungos Muzikologų sekcija

 

Skaitytojų vertinimai


2645. in memoriam :-( 2004-01-25 12:11
Vertetu pagalvoti, ar tik sios Sekcijos nariu nuobodzios ir kartais menkavertes publikacijos taip pat nenuleme, kad savaitrascio reputacija nepataisomai smuko metai po metu. Ir kalba apie tai, kad niekur nespausdinamos muzikines recenzijos, svelniai tariant, yra melas - gal Sekcijos nariai bando apsimesti nezinantys, kiek daug kiekviena menesi ju isspausdina Muzikos baru zurnalas? Zinoma, abejotinas toks Spaudos fondo sprendimas, taciau tik naivuoliai gali galvoti, kad 7 meno dienos del to kaip mat nustos eiti, o spaudoje neliks jokiu recenziju. Be kita ko, tarp "mirties nuosprendi" paskelbusiu fondo tarybos nariu ir ypac anoniminiu recenzentu taip pat buvo ne vienas tos Sekcijos narys, todel problemu tektu ieskoti ne isoreje, o pacios Sekcijos viduje. Zuvis puva nuo galvos.

2651. draugavęs2004-01-25 17:16
Būtų labai įdomu sužinoti tikrąjį laiško autorių. Juk toks skanus sakinukas: "Su muzika gražiai draugavęs..." Vaikai, gyvenkime draugiškai?

2652. Liudna2004-01-25 17:37
Muzikos barai yra zurnalas, jis negali buti operatyvus. Cia kalbama apie operatyvias recenzijas. "Litmenis" muzikai skiria vargana viena puslapeli, taigi isties liudna.

2674. Saulius M.2004-01-26 14:42
Kategoriškai nepritariu "2645. in memoriam", rašiusiam: "Sekcijos nariu nuobodzios ir kartais menkavertes publikacijos". Neatsimenu nei vienos neprofesionalios recenzijos "7 meno dienose" apie neseniai įvykusį ar artimiausiu metu įvyksiantį muzikinį renginį ar koncertą. Visad paskaitęs būnu nustebinamas tokiu profesionaliu įžvalgumu, įvardinimų taiklumu, išsamumu.
Niekas taip gerai savaitės kultūros renginių apžvalgos nepateikia, kaip "7md"; tie, kas kritikuoja, nesupranta arba sąmoningai pamiršta, kad aktualius, nepavėluotus straipsnius apie kultūros renginius rengti yra daug sunkiau, nei tais atvejais, kai tokia atsakomybė nejaučiama, neprisiimama.

2677. mums reikia2004-01-26 16:49
Mums reikia akropoliu, Coca Cola Plazu, cosmopolitanu ir reginiu. Dar duonos su alum neblogai. Dar picu. Kokia kultura? Klausimelio laida greit gales klausineti gatvese: "kaip manote, kas yra kultura?" Ir atsakines runkeliukai besiraukydami: "palaida miarga?, sportas toks? vardas? Muzikas instrumients? 7 meno dienos - pagal galimybes profesionalus leidinys, kaip ir mes visi pagal galimybes. Ir raso zmones uz aciu ir dirba beisdziaugdami, kad reikia ju, reikia tu dienu.

2678. mums reikėtojams2004-01-26 17:06
Kaip tik minėtas žmonių rašymas už ačiū ir sužlugdė kažkada neblogą laikraštį. Neliko pasitikėjimo, apgaubė legendos ir apkalbos apie tai, kad nemokami honorarai. Galop vietoj seniai išnykusių recenzijų liko tik informaciniai pranešimai iš visokių agentūrų. Redakcija laiku nesusigrizbo, kad padėtis nenormali, o dabar jau vėlu teatrališkai kaltinti visus ir viską.

2679. Sauliui M.2004-01-26 17:33
Na gal jau neperlenkit lazdos sitaip smarkiai... Idomu, kokie ir kieno tekstai kone visus pastaruosius metus sulaukdavo didziausios (siandien) istikimu ir verkianciu skaitytoju kritikos?! Apie 7MD muzikos skyriu tik ir skaiteme, kad tragedija, kad spausdinama vien kronika, kad recenzijos (ypac - viduriniosios kartos muzikologu, jei pasitaikydavo) baisios, etc.etc. As irgi gailiuosi savaitrascio, bet nors kiek objektyvumo siose raudose nepakenktu...

2686. Saulius M. -> 2679.2004-01-26 19:01
Nesu profesionalas muzikas; bet muzikos mokyklą esu baigęs; muzikai tikrai nesu abejingas; tad gal nevadinkit visišku diletantu, be jokio objektyvumo. Tiesiog "7 meno dienos" man labai reikalingos ir laukiamos (vien metų susumavimo apžvalgos ko vertos); tame tarpe - ir visa informacija apie muzikinius renginius (ne vien programa), nežinau tokio perskaityto straipsnio, kurį perskaitęs jausčiausi kaip apgautas, ar manyčiau, kad autoriai nusišnekėjo. Esu nieko prieš, kad muzikai turėtų savo dar profesionalesnius leidinius, tačiau "7 meno dienos" - juk skirtos plačiajai visuomenei. Galiu garantuoti, kad labai daug kam šio savaitraščio skaudžiai truks.
Pritariančiuosius lėšų neskyrimui norėčiau paklausti:
Ar tikrai nuoširdžiai manote, kad "7 meno dienos" yra MAŽIAU visuomenei reikalingas leidinys už VISUS kitus daugiau ar mažiau Fondo paremtuosius projektus?... http://srtrf.lms.lt/2004_m_remiami_projektai.doc

2688. Saulius M.2004-01-26 19:37
Dar P.S. 2679-am(-ai)
"Apie 7MD muzikos skyriu tik ir skaiteme, kad tragedija, kad spausdinama vien..."
Jūs turite omenyje atsiliepimus šiame kultūros portale po straipsniais?... Nesu jų skaitęs, tačiau nemanykit, kad tokie atsiliepimai išreiškia objektyvų daugumos vertinimą. Kritikos straipsnis gali nepatikti dėl įvairių priežasčių; o dauguma skaitytojų - nelinkę be galo "kariauti" su komentuotojų nuomonėmis, kurioms nepritari (vien kiek laiko tam reikėtų). Tiesiog miela turėti gerą patikimą savaitraštį. Atvirai sakau: "7 menos dienos" - man vienas iš 2 geriausių periodinių kultūros leidinių Lietuvoje; gal net ir pats geriausias. Tad, turėtumėt suprasti apamaudą, sužinant apie sprendimą jį pasmerkti pražūčiai.

2689. 2679 Sauliui2004-01-26 19:40
OK, matau, kad Jums tai tikrai be proto svarbu - pasiduodu ir liudziu kartu. Nepykit taip baisiai. Nors muzikos skyrius tikrai buvo (yra) labai silpnas...:)

2690. klausimas -> "2678. mums reikėtojams"2004-01-26 19:46
"liko tik informaciniai pranešimai iš visokių agentūrų"
nesupratau, apie ką čia šnekate. Atsiverčiau praeitą, užpraeitą numerį - vistiek nesupratau.
Prašau, nurodykite tuos vien tik likusius "informacinius pranešimus iš visokių agentūrų". Ką jūs čia turite omenyje?

2691. 2689-am2004-01-26 19:48
Norėčiau paskaityti jūsų stipriuosius straipsnius muzikos tema. Gal duotumėt nuorodą kur spausdinatės?

2693. 26892004-01-26 19:55
O Jus gal busit is tu "silpnaisiais" apsauktu?..

2695. 2689-am2004-01-26 20:02
ne: straipsnių muzikos tema nerašau.
Be to, juk ir kritika visai nekonkretizuota. Kaip ten bebūtų - toks visų muzikinių recenzijų "7 meno dienose" nuvertinimas vienu ypu - tai jau tikrai nepelnytas.

2699. DK2004-01-26 22:06
Tai, kad uz straipsnius nemokejo honoraru, mano supratimu buvo vienas is laikrascio koziriu - galejai rasyti, ka nori ir kaip nori, o jei neatspausdins, vadinasi is tikruju paistalai, o ne straipsnis. Antras pliusas, kad taip susiformavo ratas rasanciuju del to, jog nerasyti negali, t. y. tikrieji muzikos kritikai. Trecia, cia visada normalius straipsnius atspausdindavo, nereikdavo laukti menesio ar sulaukti atsakymo: zinote, nebera vietos ar pan.

2701. Garfomanas2004-01-27 09:25
Cia taip idomiai pasakyta: "susiformavo ratas rasanciuju del to, jog nerasyti negali, t. y. tikrieji muzikos kritikai". Na, jei laikytumemes padorumo, tai turbut pripazintume, kad "negali nerasyti" pirmiausia rimtu problemu turintys zmones, vadinami tiesiog grafomanais, o tikrieji muzikos kritikai pasizymi kiek kitomis ir gerokai racionalesnemis savybemis...:)))

2710. -> 2701. Garfomanui2004-01-27 12:29
Taip, iš tų, kurie nerašyti negali - vieni iš tikro yra paprasčiausi grafomanai; tačiau kiti - "negali nerašyti" (beje, tai tik metafora; ir geriau nesikabinėkim prie žodžių, o pažiūrėkim į esmę) todėl, kad jaučia pareigą pristatyti visuomenei tai, kad iš tikrųjų yra labai svarbu. Manau, kad "7 meno dienose" dirbo jei ne visi, tai tikrai daugumo iš pastarosios (o ne besaikių grafomanų) grupės.

2715. ---->27102004-01-27 13:15
Kas trukdo tiems "negalintiems nerasyti" (apsaugok Dieve nuo tokios patologijos) rasyti visur, kur tik kas nors spausdinama?

2719. Saulius M. -> 27152004-01-27 14:58
Problema ne tame, kad _jaučiantieji_pareigą_visuomenę_supažindinti_su_svarbiausiais_kultūros_renginiais_ neturės kur publikuotis (ne apie tai kalba), o tame, kad skaitytojai neteks šio puikaus savaitinio kultūros įvykių kelrodžio.
Sunku būna laukti, kada pagaliau baigsis rugpjūtis (7md atostogų laikotarpis), kad ir vėl turėtum šį kultūros kasdienos "žemėlapį"; o jei jo iš viso neliks...

2730. Muzikologų sekcijai2004-01-28 07:57
El. redakcija: Tekstas pašalintas autorei prašant.

2734. El. redakcijai2004-01-28 11:43
Auksciau esantis tekstas "Muzikologu sekcijai" yra mano rasytas pranesimas spaudai apie nauja "Muzikos baru" numeri, kuris i 7MD diskusiju portala kazkieno buvo idetas be mano zinios. Maloniai kvieciu visus skaityti zurnala, taciau prasyciau isimti si pranesima - nemanau, kad jis cia butinas. Pagarbiai, Lina Navickaite.

2736. El. Redkcija2004-01-28 12:16
Elektroninei leidinio redakcijai buvo pareikšti priekaištai, kad mes visai neprižiūrime komentarų ir juose gali nekontroliuojamai reikštis įvairiausių pažiūrų komentuotojai. Kaip jau ne kartą skelbėme, mes propaguojame žodžio ir minties laisvę ir toleranciją kitokiai numonei. Nepadorius komentarus stengiamės operatyviai pašalinti. Artimiausiu metu įdiegus automoderavimo įrankius tai galės atlikti patys skaitytojai.

2757. Artūras iš Vilniaus2004-01-29 01:43
... ?! savižudybės diskusija prasidės ar ką.

Pats nepadoriausias, šiuolaikine prasme - nekomunistine ir nemusulmonine - yra Jūsų (2736) gerbiamieji komentaras.
labai nekantriai stebėsiu kokį farsą dar pagimdys visokie ten teisuoliai

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 83 iš 83 
7:40:06 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba