SEPTYNIOS MENO DIENOS

2006-04-28 nr. 706

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Tikrovė ar graži svajonė22

Muzika 
• Giedrė Kaukaitė
Cantar e recitar
1
• Aldona Eleonora Radvilaitė
Panašumai ir kontrastai
1
• Iš Baltijos muzikologų konferencijos1
• Mėgstantiems romantišką muziką1
• Dainiaus Trinkūno atminimo valandos1
• Simfoninė muzika Kongresų rūmuose
• KONCERTAI

Dailė 
 Monika Krikštopaitytė
Širšių lizdas, arba Per gera premijai
31
• Ieva Dilytė
Paralelinės istorijos
2
• Ieva Pleikienė
Akademikų kūrybos erdvės
1
• Aistė Paulina Virbickaitė
Nepamirštamas Kampas
12
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Teatras 
• Rasa Vasinauskaitė
Dramaturgai ieško teatro
• "7 įkvėpimai" LNDT
• "Naujosios dramos akcija ’06"1
• Baleto "Šešėliai" premjera
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Akvilė Galvosaitė
Argentina dėl Barto neverks
1
• "Lietuva. 24 valandos"
• Arūnas Matelis pakviestas į Europos kino akademiją1
• Laimingasis – tai aš
• Gyvenimas saloje
• Moraliniai klausimai be moralo
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Pasaulyje 
• Paulina Pukytė
Moterys ir vyrai
27

Anonsai 
• Gerbiami skaitytojai,2

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Dailė

Širšių lizdas, arba Per gera premijai

Mintys Marijos Teresės Rožanskaitės parodoje "Keturi kampai (Mafija)" Šv. Jono gatvės galerijoje

Monika Krikštopaitytė

[skaityti komentarus]

iliustracija
Marija Teresė Rožanskaitė. Instaliacija "Keturi kampai (Mafija)"
J. Matonio nuotr.

Kaip menininkė, Marija Teresė Rožanskaitė yra per gyva, per aktuali ir per daug artikuliuota, kad gautų Nacionalinę premiją (beje, tarybinės sistemos palikimą) šalyje, kur kūriniai vertinami pagal tai, ar kabintum savo namuose, ar nekabintum. O ne pagal tai, ar išliko kažkas po kūrinio tavo viduje (ne tik žinojimas, kad koks nors paveikslas tinka prie sofos). Kadangi Rožanskaitės darbai įelektrinti per daug skausmingais dalykais, nei miegamajame, nei koridoriuje daugelis jų nepasikabintų. Tai reiškia, kad nesusidaro ta populistinė kritinė minia, kuri padraskytų akis vertintojams už menininkės kandidatūros atmetimą. Premija, kuri atmetė vieną ryškiausių, drąsiausių ir net dabar aktualiai kuriančią išskirtinę asmenybę, sunaikino savo pačios vertę. Todėl nuo šiol negauti Nacionalinės premijos yra kur kas didesnė garbė, nei ją gauti.

Taigi Rožanskaitė pateko į kur kas geresnę meno vertybių kategoriją, angliškai vadinamą "banned" (lietuviškai būtų "uždrausta", o teisingiausia sakyti – neatitinkanti normų). Neatitikti normų galima būnant per prastam arba per geram, per stipriam. Kadangi Rožanskaitės silpna nei technikos prasme, nei temų aktualumu nepavadinsi (o ypač dėl konceptualaus autorės mąstymo), belieka reziumuoti – ji tiesiog per gera Nacionalinei premijai.

Neatitikimai prasidėjo dar tarybiniais laikais, kai Rožanskaitė, užuot tapiusi rubuilius greitai sveikstančius vaikelius pažangiose sovietų ligoninėse, kone religinės tapybos metodais materializuodavo ligotų žmonių savijautą svetimoje kaip pati skaistykla ligoninėje. Fotografiškai realistiniai veidai ir ekspresyvūs patalynės ar drabužio klosčių, kurios vidinę įtampą išreiškia ne blogiau nei barokiniuose Kristaus nukryžiavimuose šventųjų moterų skausmingosios suknelės, plotai. Kai po Nepriklausomybės atkūrimo pasidarė galima kalbėti laisvai visomis temomis, menininkė toliau dėmesingai žiūrėjo į pačios juodžiausios nevilties akis. Žiūrėjo kantriai ir neteisdama. Todėl vėliau buvo nutapytos čečėnės su gyvu pasiryžimu mirti. Vis dėlto reikia turėti milžiniškos drąsos ir nemažiau stiprybės, kad išgyventum tokias temas. Ir nė akimirkai nespekuliuotum nei temų bulvariškumu, nei politiškumu.

Menininkė gali ne tik žiūrėti mirčiai į akis, bet ir meistriškai vaizdais formuluoti mintį. Gyvas to įrodymas būtent dabar eksponuojamas Šv. Jono gatvės galerijoje Vilniuje. M.T. Rožanskaitė pristato naują instaliaciją, įkvėptą "Mafijos" projekto koncepcijos.

Mafijos fenomeną ji sulygina su širšynu – širšių lizdu. Taip keturiuose kambario kampuose atsiranda estetiškai patrauklūs, neišsišokančios pilkos spalvos širšių lizdų fotoatvaizdai. Tiesiogine asociacija viskas nesibaigia. Kiekvieno lizdo gūžės siluetą aprėmina plokščias ir mistiškas auksinis fonas. O vaizdas įdėtas ant klasikinės ikonos formos lentos. Kirilica užrašyta: "mafijos abonementas", ant kito – "keturi kampai", dar kito – "mafija širšynas". Toks prasmių persukimas sukuria sprogstamą derinį temų, kurių pajudinimo aš tik ir laukiau. Ikona yra patriarchalinės sistemos atributas, tarsi neginčytino tėvo šešėlis. Vietoje pirštu grūmojančio tėvuko portreto aukso fone vietą užima širšynas – naujas, tikslesnis patriarchalinės sistemos įvardijimas. Kokia ironija! Visai ties praregėjimo riba! Abstrakti auksinė erdvė yra ta nematoma, išskirtinė zona, kurioje tėvukai veikia darydami savo gerus ir negerus darbus. Tai – uždarų posėdžių ir povandeninių įtakų žemė, kur žodis atsikabina nuo asmenybės ir slepiasi už tokio daugianario nieko kaip komisija, sistema, tradicija, visuomenės interesai, rinkos tyrimai ir pan. Širšynas yra tokios pat spalvos kaip pilkasis kardinolas – šešėlinės, tai beasmenė skylė, pro kurią išeina tie beveidžiai sprendimai. Prie kiekvieno lizdo pastatyta po kelias netikras žvakeles. Paprastai žvakės simbolizuoja pagarbą ir atnašavimą. Mafijos atveju žvakės fiktyvios, kaip ir pagarba jai. Paskutinis instaliacijos elementas – dūminė širšėms baidyti. Čia jei kam nors pasidarytų baisu nuo piktų padarėlių, kurie savo dūzgimu užvaikys bet ką ne iš savo lizdo.

Mariją Teresę Rožanskaitę galima tik gerbti už tai, kaip elegantiškai ir taikliai ji išsprendė uždarų sistemų priešiškumo ir išorinio garbinimo temą. Tai menininkė, kurios kūrybos svarbai nebegali pakenkti nė viena širšė.

 

Skaitytojų vertinimai


7301. svarstymai2006-05-02 15:01
"Todėl nuo šiol negauti Nacionalinės premijos yra kur kas didesnė garbė, nei ją gauti." :))) Betgi cia gryniausias straipsnio autores reiksminimasis: ji, matot, simtams norinciu gaut ar jau gavusiu ta premija nurodys, garbe ar negarbe premija paimti. :))) Taciau kaip su pacia Rozanskaite? Kodel dar sieke premija gauti, tai buvo garbe, o kai negavo - iskart negarbe?.. :))) Yra apie ka pamastyti, draugai...

7305. cyka2006-05-02 15:26
paskaityk straipsni dar karta (to>> svarstymai) - jei apdovanojama ne pagal talenta , tai kam jos reikia?? del pinigu - na taip. bet jei nori kad pripazintu talenta tada reiks kitos premijos. Cia kalba apie Nomenklatura. Kas nori buti savu nomenklaturoj? budavo toks zaidimas vaikystej - "sifa" vadinosi:)))))))) tai kas gaus premija bus - sifa.

7307. geras ponas2006-05-02 15:36
Tai susidaro įspūdis, kad Rožanskaitė šitą instaliaciją sukūrė todėl, kad negavo nacionalinės premijos ir dedikavo ją komisijai. Būtų gavusi - nebūtų sukūrusi. Tai gal ir gerai, kad negavo - vis vienu meno kūriniu daugiau.

7309. visko gali buti2006-05-02 15:51
reiktu nepamirsti kad cia interpretacija. o kurini tinka dedikuoti visoms institucijoms.

7313. gaga2006-05-02 16:11
Visiskai pritariu Monikai, jei komisija gali sau leisti praignoruoti tokio ryskumo visais desimtmeciais menininke, tai ta komisija yra nieko verta. Kas ja atsimins? Rozanskaite tai liks. Pirmus kartus gauti premija jai sutrukde ne ta lytis. Garbe Pirma berniukams. Paskutinis kartas isvis nesusipratimas. Dave moteriai, kad nebebutu kalbu apie lytis, bet politiskai katalikiskai korektiskai tapytojai, kurios ne girdet nebuvo. Mena pradejo apspresti politika. O politikams net savo srities issilavinimo truksta, ka jau kalbet apie menini. Todel labai ne kas...

7314. geras ponas2006-05-02 16:32
jeigu lytis ir tikybiniai įsitikinimai lemia komisijos nutarimus - tai visos moterus ir nekatalikės gali pasikeisti lytį bei atsiversti į katalikybę. tai juk nėra sunku (man atrodo, kad už lyties operacija kainuoja mažiaunei įvertinta nac. premija, pasikrikštijimo įkainių nežinau, bet neturėtų būti labai brangu) - o garbė ir prestižas tai liktų.:)manau, kad dar sovietmečiu Rožanskaitė buvo neblogai žinoma ir vertinama, tas pats pasakytina ir dabar - tad inkšti, kiad ji negavo premijos visai neverta. juolab, kad atrodo tuo labiau susirūpinę kiti, o ne ji pati. bet kad Rožanskaitė neatinkanti normų - taikliai pasakyta.

7316. JL1 :-) 2006-05-02 19:27
nemanau, kad rozanskaite kure instaliacija kaip komentara apie nac. premijas. ne tokio lygio menininke. ji kiekviena karta sugalvoja kazka netiketo, aktualaus, pritaikyto specifinei erdvei. bet kai kurinys stiprus ir daugiasluoksnis, galima interpretuoti ivairiai. o monika - saunuole, kaip visada deda tiesiai i kakta! tikrai, kadel gi nepasvarstyti, uz ka lietuvoje teikiamos nacionalines premijos? kazkokia konjunktura, draugu burelis. manau, monikos pastaba apie vertinimo kriterijus (kabinciau namie ar nekabinciau) puikiai tinka ne tik placiosioms masems, bet ir garbingajai komisijai. ir niekas cia del tu premiju neverkslena - tiesiog reikia viesai aptarti tokius klausimus, kaip sprendeju (ne)kompetencija.

7319. geras ponas2006-05-02 20:07
jeigu jau taip - tai prie ko čia sprendėjų nekompetencija, yra grupė draugų ir dalina vieni kitiems pinigus. o viską suversti į lytį, tikėjimą - buka. o dėl nac premijos paminėjimo - tai čia ne atsitiktinumas ar monikos įžvalgumas - tiesiog Rožanskaitė šiemet teikė jai premija ir, deja, buvo pramesta. Manau, kad Monika tai žinojo ir dėl to čia įrašė - bet tai visai netinka - Rožanskaitė negavusi ir Nobelio, Lenino ar dar kokios premijos - bet jos kūrybos vertė nuo to nei pakyla nei nukrenta - tokie fakteliai - bulvarinės spaudos lygio. VOT IR VISAS ĮŽVALGMAS kaip pasakytų Gogolis

7321. versus2006-05-02 22:11
Nemanau, kad grupe draugu dalina vieni kitiems pinigus. Gal taip buvo anksciau, kai reikejo visa grupe 24 apdovanoti. Dabar, panasu, vertintojai nuosirdziai stengiasi, bet niekaip neatsiplesia nuo savo srities kriteriju. Tokie stai pardoksai - literatai, muzikai, teatralai ziuri pro savo prizme ir jiems toks menas sunkiai virskinamas. Bet nereikia del to nervitis. Siuo poziuriu as sutinku su Monika, ir gal net truputi su geru ponu - premija vertes neprideda. Bet kai vertinami tik estetiniai mauduliai, o bet kokio pilietiskumo ar socialumo mene baidomasi - tai jau ribotas poziuris. Angazuotumas taip pat nei prideda, nei atima vertes. Bet jei kurinys ir plastiskai itaigus, ir dar kalba apie dabar draskancius dalykus, tai gal nera trukumas? Man - net privalumas.

7331. Ponas krokodilas :-) 2006-05-03 20:21
pritariu is visos dusiosJL1 . Rozanskaite dauk kam akis bado, dauk kam savo kuryba sazine sujudina. tai kam tokiai duoti premija. Kam ta premija Kurui, na zinote toks tapytojas, kuris siukslynuose tape. Vat tais metais tai aspagalvojau, gal man uz krokodilizma jau premija iteiktu? As aiksu cia neizeidinesiu Kuro, kuri gal ir neblogas maliarchikas, bet kai yra tokios asmenybe kaip Rozanskaite, tai - ka cia ir kalbeti- einu mauktelsiu kokio s gazuotos dvokiancio colos, gal pasidarys geriau:/

7333. sex pistols2006-05-03 21:15
na kaip mane erzina tokie schematiskas kurinio aiskinimas ir vertinimas ,arba ta instaliacija taip suredyta..teksto autore aikcioja izvelgdama gilia prasme:mafija kaip sirsynas,auksiniam fone-naujas patriarchalines sistemos ivardijimas,dumine-isigelbejimas ..nemegstu tokio "meno " kuri gali bet kas pasidaryti pats pagal parasyta instrukcija ( sprendziant is monikos teksto panasu, kad sis atvejis kaip tik toks).

7334. M. T. Rožanskaitė2006-05-03 21:48
Ponai, nesiruošiau šios parodos dedikuoti jokiai komisijai, esu dedikavusi dvi parodas dviems man labai brangiems žmonėms. Kai kurie komentatoriai atrodo net nematę šios instaliacijos. Mafijos idėja yra ne mano, o dailininko Mariaus Zavacko, kuris kartu su dailininke Aiste Černiūte pakvietė mane dalyvauti parodoje, kuri buvo anksčiau, o ši paroda – tik tęsinys. Įdomūs komentarai, dėkoju. M.T.Rožanskaitė.

7335. Marija Teresė Rožanskaitė2006-05-03 21:54
P.S. Esu dėkinga A.Černiūtei ir M.Zavadskui už pakvietimą dalyvauti parodoje. Tai inspiravo mane sukurti šiuos meno kūrinius.

7336. XXX :-) 2006-05-03 22:16
Geriausiai tiktų senas ir visiems gerai žinomas posakis: "šunys loja, o karavanas eina". Galime didžiuotis, kad Lietuvoje turime TOKIĄ menininkę ir palinkėti Jai stiprybės, kantrybės. Ir visiškai pritariu Monikai, kad "premija, kuri atmetė vieną ryškiausių, drąsiausių ir net dabar aktualiai kuriančią išskirtinę asmenybę, sunaikino savo pačios vertę." Deja...

7337. kestas2006-05-04 02:28
Pati autorė pasakė, kad paroda nebuvo dedikuota jokiai komisijai. O visa diskusija kilo dėl straipsnyje išdėstytų minčių, kurios pasirodo yra tik autorės interpretacijos ir, pripažinkime, ganėtinai vidutiniškos. Maždaug reikėjo parašyti ir parašiau. O apie ką?

7338. Ponas krokodilas2006-05-04 09:22
TAi KESTAI - gerai cia pasakei. As dabar pagalvojua ar negalejo tiesiog parasyti apie kurini - instaliacija- daugiau informacijos kaip autore kure, gal net jos pacios minciu ideti ( aisku cia as tik siaip patariu, galima ir kitaip isspresti straipsni) kam is vis reikejo kelti ta pinigu klausima, itariu , kad ir paciai autoriai jis nemalonus. Ir apskritai bjauri tema. as esu labai jatrus tiems slykstiems pinigu klausimams. gal tiesiog padiskutuokime apie pati kurini? AS tieiosg tik viena dalyka galeciau pasakyti, kad pagalvojau, jog tie sirsiu namai nutapyti- ten fotkes??? Lyg tai ar nutapyti?

7349. Mykolas Konstantinas Algirdas Čiurlionis2006-05-04 12:33
P.S. Esu dekingas M. Zavadskui, B. Zavackui, M. Zapackui, A. Černiutui, A. Černiukui taip pat A. Černuchai, kad pakviete mane i paroda ir pasiule labai prasminga pavadinima - Mafija Taip pat dekoju Monikai, kad parase straipsneli neaisku apie ka ir kodel. Gerb. Monika - kuo maziau rasysit našliopkiu, tuo labiau busit gerbiama kaip menotyrininke! Nenuvalkiokit savo amato iki tokio lygio rašinėliu

7352. geras ponas pseudo Čiurlioniui2006-05-04 13:36
nėra šis rašinys toks jau prastas, kaip tamstelei atrodo - rodiklis vien jau tas, kad sukėlė šiokių tokių minčių ir pakankamai gyvą diskusiją. tik jame, deja neišvengta tam tikro asmeniškumo - tiesą sakant, apie tai ir pačiame tekste buvo nemažai rašoma. todėl pačiam irgi siūlyčiau nekabinti tokių dalykų. nenusivaliok iki žemo lygio, Konstantinai. geriau eik karštų barščių užvalgyk

7354. gaga2006-05-04 14:17
klausimas - ar menotyra gali buti neasmeniska? mano nuomone galima apsidangstyti garsiais vardais ir uzmesti kuo daugiau specifiskumo. Tada nieks nesupras ir gerbs... Kaip pvz andrijauskas, kiek ilgai vaziavo ant kliedesiu paremtu ne savo mintimis. Antras klausimas - ar asmenine menotyrininko nuomone nera jo profesijos dalis? Archyvuotojas turi darbus kuo tiksliau aprasyti. Menotyrininkui reikia tureti nuomone. O uz tai pykti nereikia.

7355. albert2006-05-04 14:51
paskubom sumestas tekstas.pliusiuka norejo uzsideti kritike ne kitaip,labai jau sausas ir valdiskas tekstas.jauciasi, kad honoraras mazas.o nacionaline premija reiktu iteikineti kas trejus metus.nes geru meninku lietuvoje ne tiek jau daug,o tai dalina dabar nesuprasi del ko - vienais metais lyg ir uz kuryba,kitais lyg ir uz staza,arba uz grazias akis.

7358. geras ponas2006-05-04 14:56
ne, aš kalbu ne apie teksto subjektyvumą - nesu toks kvailys, žinau, kad jis neišvengiamas, tačiau apie asmeniškumą - tai truputį skirtinga sąvoka. bent man taip atrodo. subjektyvus santykis su aprašomu autoriumi ir jo kūryba neišvengiamas - nes renkiesi tokius, kokie tau patinka ar nepatinka, yra tam tikros estetinės, ideologinės pažiūros - jos visada išlįs kaip yla iš maišo. bet kai straipsniai rašoma dėl to, kad "anas draugas, apie jį reikia parašyti, o tas - kaka, todėl geriau nutylėti (arba sudirbti)" - tai jau asmeniškumas. o tekste tas apeliavimas į nac. premiją man pasirodė kaip asmeniškumo išraiška, leidžianti suprasti, kad menininkė yra skriaudžiama. nežinau, gal ir taip - tačiau daug puikių menininkų yra nesuprasti, neįvertinti ir pan. aišku, rašyti galima ir taip, autorė turi savo nuomonę, o mes tesame pilkos komentavimo pelytės - ne mama, ne tėtis ir net ne redaktorius

7359. geras ponas dar2006-05-04 15:03
o dėl nacionalinės premijos aš dar turiu savo nuomonę - be abejo, Rožanskaitė jos verta. Ir net labai. Ypač dėl to, kad ji ir šiuo metu dirba, yra aktyvi, bet to nuolat eksperimentuoja, sukuria įtikinamus, politiškai, socialiai aktualius ir, svarbu - įdomius - meno kūrinius. Tačiau sudirbinėti ankstesnius premijų laureatus - lygiai toks pats asmeniškumas. manau, kad jie visi buvo verti tos premijos. Tik mane nervuoja, kad draugeliai vieni kitiems dalina, kad nacionalinių premijų skyrime lemia pažintys ar kokie kitokie kriterijai. Juk ir Kuras, ir Jaroševaitė, ir Savickas, ir Kasčiūnaitė, net Cukermanas (kurio kūryba man, beje, visiškai nepatinka) - puikūs menininkia. Tik yra dar toks dalykas, jog vieni iš jų šiuo metu yra praradę savo sportinę formą (pvz. kasčiūnaitė), todėl apdovanojimas už praeities nuopelnus - labai nekonstruktyvu. O norint kad Rožanskaitė gautų nac premiją, tuo susirūpinę menotyrininkia ir komentatoriai galėtų sumanyti kokią nors viešųjų ryšių kampaniją - galbūt suveiktų (ką žinau - greičiausiai aš pats joje visai su malonumu sudalyvaučiau).

7361. gaga2006-05-04 15:20
na va

7375. Ponas krokodilas2006-05-06 14:35
Tai zinokit dar uzvakar buvau nuejes i galerija ir dar karta pasiziurejau, galvojau cia jau diskusijos uzvirusios del Rozanskaites instaliacijos,- o jus visi vel apie premijos, pinigus ir t.t. Tai neber upo ka cia ir kalbeti apie ta mena. Ten dar buvo salia tokia padrika paroda, kazkokiu dudu. Tai kazkaip net uz sirdies sueme, tevas odinininkas ir jo vaikai, kazka bandantys piesti- grazu daugiavaike seima. Tik kada tas tevas ir speja, kai toks burys vaikuciu. Salia Rozanskaite - atrodo labai idomiai. Matosi, kad ji profesionale. tevas odinini kas irgi toks amatininkas neblogas matosi, ir meno link lenkia. vaikuciu tai kaip vaikuciu piesiniai-:)- vaikiski.

7376. receptas2006-05-07 11:08
issunk save kaip tarkuotas bulves cepelinams ir dar virtu pridek .......o jei taip troksti pripazinimo ir premijos pabuk farsu/farsas tai sumalta mesa su lasinukais kad nebutu 80 procentu vandens/

7384. ppppppffffffffffffffff!!!!!!!!!!!!!!!!!!2006-05-07 19:40
o man tai labai idomu ar nors vienas is jusu ka nors esat padare??? ar tik snekat kaip cia prastai o patys net trecdalio tiek nepadarytumet??? labai jau juokinga skaityt negatyvius komentarus kai matosi kad komentatorius net tos instaliacijos nemate....

7393. Ponas krokodilas2006-05-08 11:27
As maciau net kelis kartus, taciau niekas nesiteike su manim normaliai padiskutuoti- kazkokie receptai ir t.t. tikejausi skirtingu nuomoniu, bet ne tokiu... Tai neverta net pradeti diskusijos apie tai kas man idomu-:(

14096. Algis Krikstopaitis :-) 2008-05-17 20:21
Gal tegu Monika Krikstopaityte paskambina savo tevui tel.8686 88813, aciu

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 85 iš 85 
7:39:09 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba