SEPTYNIOS MENO DIENOS

2005-04-01 nr. 655

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Skirmantė Valiulytė
Yra ko pasimokyti
1
• Gerbiami skaitytojai,

Muzika 
• Paniręs į savo meną
 Klaipėdoje ir Vilniuje Naujasis Baltijos šokis ’051
• KONCERTAI

Dailė 
• Emilija Budrecka
Skirtumai paprastume
• Dalia Navikaitė
Tapyba kaip hobis
• Ona Gaidamavičiūtė
Egzistencinės atvertys
• Dovilė Tumpytė
Pati sau mūza
5
• Mokytojų namų kurortas
• PARODDOS1

Literatūra 
• Kriminalinių romanų skaitymo malonumai
• Artūro Railos knygos "Roll Over Museum" pristatymas5
• VAKARAI

Teatras 
• Rasa Vasinauskaitė
Auksiniai scenos kryžiai
6
• "Ponas K" – žaidimas, virtęs intriguojančia drama3
• Maskvoje – Oskaro Koršunovo režisuoto spektaklio premjera
• Oskaro Koršunovo/ Vilniaus miesto teatras įsikėlė į naujas patalpas
• Gastrolės
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• 13 "Kino pavasario" filmų, kurių patartina nepraleisti1
• Taisyklingos meilės nebūna
• "Kinas plius": daugiau filmų už mažesnę kainą
• KINO REPERTUARAS
• PAREIŠKIMAS

Anonsai 
• Bibliografinės žinios

Muzika

Klaipėdoje ir Vilniuje Naujasis Baltijos šokis ’05

[skaityti komentarus]

iliustracija
Suomių trupės "Nomadi" šokio spektaklis "Srovė" (choreografė A. Raatikainen)
T. Ahola nuotr.

Gegužės 1 d. Klaipėdoje ir gegužės 3–9 d. Vilniuje įvyksiančiame devintajame tarptautiniame šiuolaikinio šokio festivalyje "Naujasis Baltijos šokis ’05" dalyvaus 18 šokio trupių ir projektų iš devynių valstybių: Lietuvos, D. Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Norvegijos, Suomijos, Lenkijos, Latvijos ir Rusijos. Festivalio renginiai numatyti Klaipėdos dramos teatro ir Nacionalinio dramos teatro scenose.

Vieną didžiausių šių metų festivalio žvaigždžių – Nigelą Charnocką Anglijos meno taryba yra pavadinusi "nacionaliniu turtu", o dažnas šokio kritikas, apibūdindamas šio atlikėjo ir choreografo kūrinius, būtinai prideda pažyminį "legendinis". N. Charnockas, vienas kultinės britų fizinio teatro trupės "DV8" įkūrėjų ir šokėjų, įžymiojo choreografo Lloydo Newsono mūza, visų teatro spektaklių "blogasis berniukas" 1995 m. įkūrė savo trupę "Nigel Charnock + Company". Jo darbuose sulydomas tekstas ir judesys, muzika ir kino filmų kadrai. N. Charnocko spektaklių tema – Meilė-Seksas-Mirtis. Choreografas ją nuolat pasitelkia varijuodamas savo paties nuodėmingumą ir seksualumą, juodą humorą ir nonkonformizmą. Naujausias N. Charnocko spektaklis "Frankas", pavadintas choreografo tėvo vardu, buvo sukurtas Venecijos bienalės užsakymu. Tai nuoširdus pokalbis apie meilę, mirtį, seksą ir šeimą (anglų kalba "frank" reiškia "atviras, nuoširdus").

Lotaringijos baletas – viena universaliausių šių dienų Europos šokio trupių, savo repertuare jungianti pačius skirtingiausius spektaklius – nuo barokinio šokio ir klasikinio baleto iki avangardiškiausių XX ir XXI a. pastatymų. Į festivalį Vilniuje atvežama trijų išskirtinių nūdienos prancūzų choreografų programa. Jeanas Claude’as Gallotta šokio istorikų yra įtrauktas į žinomiausių pasaulio šiuolaikinio šokio choreografų penkiasdešimtuką, jis laikomas revoliucinės prancūzų naujojo šokio bangos pradininku, vadinamas šios krypties filosofu ir poetu. Tai bene pirmasis prancūzų choreografas, savo kelią pradėjęs visiškai neįprastai – šokiu jis susidomėjo būdamas Grenoblio dailės mokyklos studentas. Šiandien J.C. Gallotta yra vienas žinomiausių šokio kūrėjų, jo spektakliai puošia daugelio įžymių šokio ir baleto trupių repertuarus. Angelinas Preljocajas – lietuvių publikai jau pažįstamas choreografas (prieš penkerius metus Operos teatre buvo rodoma jo "Romeo ir Džuljeta"), savotiškas europinis laimės kūdikis – albanų emigrantų vaikas, Prancūzijoje padaręs stulbinamą karjerą. Jo kūrinius stvarsto elitiškiausios baleto trupės – Niujorko miesto baletas (ši trupė šoka ir Vilniuje rodomą "La Stravaganza"), Paryžiaus opera, Milano "La Scala", Berlyno opera, Rio de Žaneiro municipalinis baletas, Švedijos ir Suomijos nacionaliniai baletai. Malou Airaudo – viena iš šokio asmenybių plejados, vadinamų legendinės Pinos Bausch vaikais. Buvusi daugelio šios žymios choreografės spektaklių personažė jau beveik dešimtmetį sėkmingai kopia tarptautinės choreografės karjeros laiptais.

Festivalis kasmet pristato vis daugiau Lietuvos choreografų spektaklių ir projektų. Šių metų lietuviškoje programoje – net septyni šokio spektakliai ir projektai. Tris iš jų prodiusavo festivalio rengėjas – Lietuvos šokio informacijos centras. Naujausius savo spektaklius pristatys Anželikos Cholinos ir "Auros" šokio teatrai, Andriaus Pulkauninko fizinis-vizualinis teatras, choreografai Birutė Banevičiūtė, Roterdamo (Olandija) šokio akademijoje studijuojanti Agnija Šeiko, Aira Naginevičiūtė. Puikus aktorius ir šokėjas Gytis Ivanauskas šiemetiniame festivalyje debiutuoja kaip choreografas. Jis pristatys šokio spektaklio "Praba" eskizą.

Vienas iš festivalio vakarų skirtas šiuolaikinio Latvijos šokio pristatymui – tai bus savotiška "latvių šokio vitrina". Naujausią spektaklį "Ir vėl apie tą patį. I dalis" pristatys ne kartą Lietuvoje lankiusis, šiuo metu žinomiausia bei produktyviausia Latvijos šiuolaikinio šokio choreografė Olga Žitluchina. Be to, bus pristatyti nepriklausomų choreografų Antos Priedite, Ingos Raudingos, Kristinos Borodinos ir Gunčio Spridzanso vienaveiksmiai spektakliai.

Festivalio rengėjai kasmet ypatingos reikšmės teikia edukaciniam renginio aspektui. Šių metų edukacinė programa sudaryta iš videopaskaitų, pristatysiančių unikalaus Vokietijos šokio kino instituto archyvo Brėmene medžiagą. Jų metu bus pasakojama apie svarbiausias XX a. vokiečių choreografijos figūras.

Pasaulinės šokio mugės iniciatorė ir viena pagrindinių rengėjų Anne Neumann-Schultheis skaitys paskaitas apie Vokietijos scenos menų organizacijų ir jų finansavimo sistemą.

Festivalio "Naujasis Baltijos šokis ’05" biudžetas – apie 400 000 litų. Valstybės ir savivaldybių, privačių ir užsienio rėmėjų indėliai sudaro maždaug po trečdalį viso biudžeto. Nuolatinių festivalių globėjų ir mecenatų – Lietuvos kultūros ministerijos bei bendrovės "Philip Morris Lietuva" – parama ir geranoriškumas labai reikšmingi šio festivalio plėtrai. Bendrovė "Philip Morris Lietuva", suprasdama kūrybiškumo svarbą kiekvienai unikaliai asmenybei, jau aštuntus metus mecenuoja tarptautinį šiuolaikinio šokio festivalį "Naujasis Baltijos šokis". Jau keletą metų viena svarbiausių festivalio atramų yra ir savo veiklą Lietuvoje plėtojantis SBA koncernas.

 

Skaitytojų vertinimai


4846. x :-) 2005-04-23 16:24
bus nerealu;)

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 77 iš 77 
7:37:23 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba