SEPTYNIOS MENO DIENOS

2004-03-26 nr. 607

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Austėja Čepauskaitė
Po vėliava
7

Savaitė 
• Vytautė Markeliūnienė
Margas prancūzų muzikos kontūras
2
• Kultūros ministerijos premijos teatralams

Muzika 
 Jurgita Skiotytė
Pavasaris su "Dainų dainele"
23
• Aušra Strazdaitė-Ziberkienė
Dramatiškos istorijos metraštininkas
1
• Ingrida Gerbutavičiūtė
Trūksta ne choreografų, bet atlikėjų
2
• Broniaus Kutavičiaus kūriniai vaikams5
• Vėl kviečia choro muzikos interpretavimo kursai2
• Nauja radijo laida apie lietuvių muziką
• Kviečia "Sugrįžimai 2004"
• Romualdui Vešiotai – 65-eri
• LTV muzikinės laidos1
• KONCERTAI

Dailė 
• Donatas Baušys
Atšiaurioji Islandija, o gal ne?
4
• Dovilė Tumpytė
Tiltų fotografika
• Aušra Trakšelytė
Galerijos dešimtmetis naujoje erdvėje
• Ieva Koncytė
Žibutė kaktoj
• Menas: interpretacijų avantiūros3
• Europos erdvė: naujausios žinios apie genius loci5
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Teatras 
• Rasa Vasinauskaitė
Nauji Teatro dienos drabužiai
30
• Tarptautinė teatro diena Jaunimo teatre1
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Pabstas ir Louise Brooks
• Vampyrai tarp mūsų5
• Atsinaujinęs "Kinas"2
• Kino šalis – Pjemontas
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios1

Muzika

Pavasaris su "Dainų dainele"

Garsus Lietuvos televizijos dainų konkursas šiemet švenčia 30-metį

Jurgita Skiotytė

[skaityti komentarus]

Jau tris dešimtmečius kas antrus metus mūsų šalies vaikus ir jaunuolius į vieną būrį sukviečia Lietuvos televizijos konkursas "Dainų dainelė". Tradicinis, šiemet jubiliejų švenčiantis nacionalinis jaunųjų dainininkų konkursas, kuriuo siekiama ugdyti vaikų ir moksleivių meno ir kūrybos poreikį, puoselėti akademinio dainavimo tradicijas, kasmet sutraukia apie 20 000 dainorėlių iš visos Lietuvos.

"Dainų dainelė" pradėta rengti 1974 m. TV redaktorės Aldonos Šemaitytės ir Švietimo ministerijos darbuotojo Antano Gradecko iniciatyva. Skambų pavadinimą sugalvojo TV redaktorė Ina Drąsutienė. Per tuos metus konkursas nuolat keitėsi. Dabar jam vadovauja TV redaktorė Irena Didžiulienė. Anksčiau buvo privalomos tarybinės, vėliau – lietuvių liaudies dainos, o dabar jau galima dainuoti ir kitų tautų liaudies dainas. Iki 1988 m., baigiantis laureatų koncertui, visi dalyviai ir žiūrovai stodavosi dainuoti bendros dainos "Te visad šviečia saulė". Vėliau buvo nuspręsta šią dainą pakeisti. Jaroslavas Cechanovičius ir Stasys Žlibinas sukūrė naują, dabar jau konkurso himnu tituluojamą dainą "Lietuva, dainų šalis". Viena, kas nepasikeitė per tuos trisdešimt metų, – tai pagrindinis konkurso rėmėjas. Nuo pat 1974 m. "Dainų dainelės" dalyviams saldžias dovanas dovanoja Kauno konditerijos fabrikas, dabar besivadinantis AB "Kraft foods Lietuva" (dovanų gausą papildė parduotuvių tinklas "Saulutė").

Iki tol, kol konkurso dalyvius mes išvystame televizijos ekranuose, jie dar turi praeiti tris etapus: peržiūras mokyklose ar kitose ugdymo įstaigose; atrankas miestuose ir rajonuose; koncertus apskrityse. Praėję minėtuosius tris etapus, 1500 dalyvių atvyksta į sostinę, kur dalyvauja baigiamajame konkurso etape. Paskutinis etapas ir laureatų atranka vyksta Lietuvos vaikų ir jaunimo centre, o konkurso koncertus tiesiogiai transliuoja televizija. Visus trisdešimt metų laureatus atrinkinėjo kompetentinga komisija. Ilgą laiką šiai komisijai vadovavo žymus vokalo pedagogas prof. Zenonas Paulauskas, vėliau jį pakeitė chorvedys Arvydas Girdzijauskas, na o pastarųjų kelių konkursų komisijai vadovauja Muzikos akademijos Dainavimo katedros vedėjas prof. Vladimiras Prudnikovas. Komisijos atrinkti 200 geriausiųjų dalyvauja baigiamajame konkurso koncerte Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Čia jie atlieka vieną dainą, akompanuojant LTV lengvosios muzikos orkestrui.

Šis konkursas – tai ne tik gerai dainuojančių vaikų pasirodymas ir atranka, bet ir įtempto bei nuoseklaus pedagogų darbo įvertinimas. Yra pedagogų, kurie vaikus "Dainų dainelei" ruošia visus tuos 30 metų. Viena iš tokių konkurso "veteranių" – vilnietė mokytoja Stasė Skurulskienė. Vilniečius šiam konkursui mokytoja ruošia daugiau nei dešimt metų, prieš tai ji dirbo su Molėtų vaikais ir, kaip sako konkurso projekto vadovė I. Didžiulienė, yra buvę, kad S. Skurulskienė atveža į konkursą 4 dalyvius ir jie visi tampa laureatais. Apie savo mokinius, konkurso istoriją ir perspektyvas S. Skurulskienė pasakojo: "Aš dirbu ir su mažais, ir su dideliais vaikais, nors neslėpsiu, smagiau dirbti su mažesniais. Tačiau su vyresniais geriau siekti meninio lygio. Negalėčiau dirbti su darželinio amžiaus vaikais. Iš esmės dabar su vaikais sunkiau dirbti, nes jie tapo individualesni. Miesto vaikai turi daug alternatyvų, kaip leisti laisvalaikį, todėl sudominti juos dainų konkursu neretai būna itin sunku. Miestiečiai drąsesni, tačiau mažiau reiklūs sau, todėl dažnai vaikai iš provincijos pasirodo geriau. Visada žavėjausi ir žaviuosi Klaipėdos mokytojais R. Girdzijauskiene, R. Valskiene, D. Pilipavičiene, A. Šuskiu, S. Jareckaite. Jų atvežti vaikai visada būna pasiekę aukštesnį meninį lygį. Mokykloje dabar gan sunku suformuoti estetinį požiūrį į muziką, viskas krypsta popkultūros linkme. Atvirai kalbant, pasigendu konkurse gero repertuaro. Gal atrodau senamadiškai, tačiau savo vaikams dažnai duodu dainuoti prieš daugelį metų parašytų dainų. Man visada būdavo smagu prieš konkursus bendradarbiauti su kompozitoriais, aptarti dainų detales, kviestis juos į repeticijas. Dabar viskas keičiasi – ne tik dainos, bet ir pats dainavimo stilius. Bet vis tiek smagu, kad vaikams patinka šis konkursas ir dalyvių kasmet būna labai daug."

Ilgametę vaikų ruošimo konkursui patirtį turi ir mokytoja iš Kauno, Sakralinės muzikos mokyklos direktorė Nijolė Jautakienė. Jau daugelį metų ši mokytoja į konkursą atveža sakralinės mokyklos ansamblį "Pastoralė". "Kasmet su didžiuliu malonumu einu su savo auklėtinėmis į "Dainų dainelę", – sako mokytoja N. Jautakienė. – Per daug metų pastebėjau, kad atsiranda vis daugiau talentingų, išraiškingų vaikų. "Pastoralė" šiuo metu turi tikrai daug stiprių konkurentų. Tačiau tenka apgailestauti, kad labai daug gabių vaikų pritraukė popmuzika, o klasikinis dainavimas Lietuvoje per mažai skatinamas."

Vyresniosios kartos mokytojos labiau ilgisi senų laikų, profesionalesnio repertuaro, o jaunieji pedagogai tolerantiškiau žiūri į laisvesnį konkurso stilių. Jie mano, kad šiuolaikiškumas nėra blogai ir kad jo reikia. Viena iš taip manančių mokytojų yra Jūratė Tadarienė iš Kauno. "Man smagu, kad šis konkursas tapo universalesnis. Tai nereiškia, kad dabar vaikai nejaučia atsakomybės ar jaudulio, visko būna. Mano manymu, "Dainų dainelė" buvo ir yra išskirtinis renginys, kurio klausosi visa Lietuva. Didelę dalį sėkmės konkurse nulemia repertuaras, jis turi atitikti vaiko amžių, temperamentą. Todėl visada tenka spręsti savotišką rebusą: ką vaikams duoti dainuoti, kaip juos paruošti. Daugeliui vaikų dalyvauti "Dainų dainelėje" – prestižo ir garbės reikalas. Čia nepasislėpsi už šou efektų, fonogramos." Įvairiuose tarptautiniuose vaikų konkursuose dalyvaujanti mokytoja J. Tadarienė sako, kad užsienyje vaikams visada malonu pasisakyti, jog jie – nacionalinio konkurso laureatai.

J. Tadarienės mintims pritaria ir jauna mokytoja iš Visagino Vita Pimpienė. Ši mokytoja "Dainų dainelėje" su savo auklėtiniais dalyvauja tik nuo 1996 m., tačiau visuose konkursuose jos ruošti dainininkai tampa laureatais. Paklausta, kokias paslaptis ar burtus naudoja, tik šypteli: "Svarbu su vaikais susigyventi. Ruošdamiesi konkursui tampame tarsi viena šeima… Žinoma, didelis stimulas vaikams dalyvauti konkurse yra žinojimas, kad juos parodys per televiziją." Kaip ir daugelis mokytojų, V. Pimpienė pripažįsta, kad pastaruoju metu itin sunku parinkti gerą repertuarą: "Naujos dainos vaikams daug kainuoja, negalime jų įpirkti, todėl dainuojame daug seno repertuaro, patys išsiverčiame užsienietiškų dainų tekstus ir dainuojame".

Per daugybę metų tikriausiai ne vienas "Dainų dainelės" žiūrovas įsidėmėjo konkurse dalyvaujant ir labai mažų dainininkų. Nuostabą kelia tai, kad į sceną išėjęs keturmetis ar penkiametis dažnai jaučiasi daug laisviau nei vyresnėliai. Nemenką darbo su darželinio amžiaus vaikais patirtį turinti mokytoja iš Telšių Eugenija Norkuvienė pasakojo: "Dirbant su mažaisiais pirmiausia neturi būti jokios prievartos. Reikia dirbti taip, kad kiekvieną dieną jiems būtum patrauklus – tai savotiškas žaidimas. Gerai, kad mažieji dainininkai dažniausiai nieko nebijo. Žinoma, būna ir taip, kad tėveliai prieš konkursą turi savo keturmečiams prižadėti saldumynų ar kitų dovanų, kad tik šie eitų į sceną, bet yra tokių vaikų, kurie nejaučia jokios baimės ir kuriems nereikia jokių pažadų. Svarbiausia, kad dainelė vaikui tiktų ir kad jis suprastų, apie ką dainuoja."

Niekas net neabejoja, kad "Dainų dainelė" yra reikalingas konkursas, tačiau jam gyvuoti reikia ne vieno žmogaus pastangų ir iniciatyvos. Kaip sako konkurso projekto vadovė I. Didžiulienė, "didžiausia šiandienos problema – finansai. Kultūrai skiriama labai mažai lėšų, todėl pirmiausia nukenčia repertuaro kokybė. Labai džiugu, kad senieji pedagogai dar turi iniciatyvos. Jie traukia iš archyvų fonogramas, kuria naujus senų dainų variantus. Pastaraisiais metais itin stengiamės atgaivinti tai, ką vaikai dainuodavo tarybiniais metais. Pavyzdžiui, visiems gerai žinomas "Sparnuotąsias sūpynes" šiemet dainuosime kaip baigiamąją dainą. Kompozitorius D. Pulauskas naujai instrumentavo populiariąją dainą "Aš padainuosiu dainų dainelę". Atrasti senas geras dainas, jas atnaujinti – toks dabar mūsų konkurso tikslas. Be to, siekiame surinkti į vieną būrį visus per tuos 30 metų buvusius laureatus (o jais buvo Judita Leitaitė, Gintarė Skėrytė, Vytautas Juozapaitis, Sigutė Trimakaitė, Martynas Puchovičius, Nerijus Petrokas, Vaida Genytė ir daugelis kitų – J. S. past.). Įdomu sužinoti, kaip susiklostė jų gyvenimai, kuo jie šiandien užsiima, juk ne kiekvienas buvęs laureatas šiandien dainuoja."

Kaip ir kasmet, "Dainų dainelė" tęsis visą pavasarį. Aštuoni konkurso koncertai vyks kiekvieną šeštadienį 15 val. Lietuvos vaikų ir jaunimo centre. Finalinis konkurso laureatų koncertas numatytas gegužės 15–16 d. Nacionaliniame operos ir baleto teatre. Visi jaunųjų talentų gerbėjai gali palaikyti patinkančius dalyvius ir balsuoti už juos.

 

Skaitytojų vertinimai


6194. viktorija :-) 2006-01-10 18:20
gal kas zino mokyotjos J. Tadarienes nr? lb prasau, padekit...

10716. Rokas :-( 2007-07-13 20:55
sudas

11028. fani` :-( 2007-09-18 18:26
visai nieko

11134. kamile :-) 2007-10-02 20:16
neblogai..;D

12215. Lina Girskytė :-) 2007-12-28 17:00
Swejki jej kas turit mokytojos numerj gal galitje parasytj man i pasta?li94na@one.lt//?lpj aciu

12304. Vika2008-01-07 22:53
gal kas zino kas pateko i dainu daineles 3 etapa? labai prasau parasykit vikusa93@one.lt

12426. vikule2008-01-13 18:55
na va zinau, kad as patekau :) mane gali pasikviest i draugus one.lt viktorijaivaskeviciute@one.lt :)

12634. Povilas2008-02-04 15:49
Je je as cia dalyvausiu :D !!!

12783. Linute :-) 2008-02-14 14:55
Sveiki kas turjt vadoves J.Miliauskates numerj?

12790. Alex`andra2008-02-15 22:56
cia yra visi pateke i dainu dainele 2008:)) http://www.smm.lt/naujienos/docs/konkursai/DD%20III%20etapo%20rezultatai.pdf

12814. Gintare :-) 2008-02-18 17:29
As mokausi pas Tarabildiene...Ji moko Nacionalineje M.K.Ciurlionio menu mokykloje...868774154-jos mobilus...

12846. Julija :-) 2008-02-19 14:04
labai ačiū, mieli komisijos nariai. o mūsų seksteto tai ir nepraleido į IV turą. taip stengėmės, dirbom visus metus. bet bus dar tų konkursų.. :)))

13321. klaudija2008-03-26 14:32
prasau jei galit duokit belenkokis mokytojos nr

13661. RiSaS** :-( 2008-04-14 14:04
man labai nepatiko

13662. monciux*** :-) 2008-04-14 14:07
man patiko

13663. karolina :-( 2008-04-14 14:08
man labai nepatiko

13942. Lina :-) 2008-04-30 16:44
Gal kas zinot kur nusipirkt bilietus i 2008 n. Dainu daineles finala? Kongresu rumu kasose nieks nieko nezino.

13982. indre2008-05-06 19:00
As irgi niekur nerandu informacijos apie bilietu pardavima, skambinau i kongresu rumus taip pat nieko nezino apie toki koncerta

14124. Algirdas2008-05-19 16:51
Gal kas zino kada bus skelbiami laureatai 2008 metu dainu daineles?? vis dar neprarandu vilties ten pamatyt ir savo varda :D nors jau ir daina savo baigiu pamirst visiskai:D

15473. Reef- :-) 2008-12-09 20:15
visai nieko pasakius

15696. uf2009-05-23 20:08
880028888

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 78 iš 78 
7:15:06 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba