SEPTYNIOS MENO DIENOS

2005-09-09 nr. 674

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Dovilė Tumpytė
Visuma yra daugiau nei tik jos dalių suma
7

Savaitė 
• Japonai ir lietuviai viename spektaklyje1

Muzika 
• Sugrįžtanti kūryba
• Loreta Venclauskas
Egzodo kontekstai
• Edmundas Gedgaudas
Pianistas Vytautas Bacevičius
• "Baltijos gintarėliai" dainuos trijose Baltijos šalyse
• Operos teatro orkestras koncertavo Šveicarijoje
• KONCERTAI

Dailė 
• Redas Diržys
Ar atiduosime Vilnių Baltarusijai?
11
• Živilė Ambrasaitė
Koncepcija tuščiai erdvei
• PARODOS1

Literatūra 
 Įžeidimas15
• VAKARAI

Teatras 
• Festivalyje "Sirenos" – aštrus socialinis teatras
• Seminaras scenos menų vadybininkams
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Birutė Mar
Kino vasara Lokarne
• Taisyklės sprogstančių vidurių poetams1
• Žmonija palauks1
• Prasideda kino naktų sezonas
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Pasaulyje 
• Šaukštelis taikos

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Literatūra

Įžeidimas

praėjusią savaitę

[skaityti komentarus]

Prieš kelias savaites patyriau didelį sukrėtimą – "Lietuvos ryto" priede visiškai neįtikinamu pavadinimu "Stilius" draugai man parodė kažkokios moters nuotrauką ir pasakė: žiūrėk, čia Gintarė Jautakaitė. Ten ir vienaip, ir kitaip buvo nufotografuota tokia viskuo patenkinta apvalaina moteris, apsirengusi baltu treningu arba kažkokiais klaikiais, beformiais, bespalviais tiesiog nenusakomais neva koncertiniais drabužiais, užsidėjusi beisbolo kepurę. Kitose nuotraukose – su rubuiliu vyru ir rubuiliu vaikeliu. Nieko apie tai neperskaičiau, supratau tik tiek: čia Gintarė Jautakaitė, atradusi naują gyvenimą ir naują laimę Amerikoje, jaukiai įsikūrusi tikriausiai kokio nors didelio miesto priemiesty. Viešpatie, ką su žmonėmis padaro Amerika!?

Tai buvo siaubinga, iš tikrųjų siaubinga pamatyti ją tokią.

Tą, kuri kažkada tyro krištolo balsu dainavo "Kregždutės kregždutės". Argi kažkokia soti priemiesčio namų šeimininkė, kažkokia putli "McDonald’s" lankytoja galėjo būti ta aristokratiška gražuole ir dainuoti tas mūsų jaunystės himnais, nemirtinga klasika tapusias dainas?

Nereikia man aiškinti, aš suprantu, kad visi sensta. Ir kilogramas vienas kitas prisideda, ir pagurklis atsiranda, ir veidas raukšlėjasi. Bet čia ne tai, patikėkite, ne tai! Juk yra žmonių, kurie sensta kažkaip stilingai, dvasingai, grakščiai. Ir tam visai nereikia, kad nebūtų ko valgyti. O ji juk dar visai nesena! Kokios jau ten "Kregždutės"... Sako, buvo kažkokia laida su ja, kurios aš nemačiau, o kai šitas straipsnis pasirodys spaudoje, kažkuri televizija jau bus parodžiusi dar vieną laidą. Gal ten viskas atrodys visai kitaip. Gal aš klystu. Duok Dieve. Be abejo, aš nieko daugiau nežinau, aš tik mačiau tas nelemtas fotografijas – geriau jau būčiau nemačiusi, nes man jos vis dar stovi akyse – kaip įžeidimas. Kaip išdavystė.

O gal kaltas nemokša fotografas, neparinkęs rakursų ir apšvietimo? Tuomet jį reikia primušti. Negalima tyčiotis iš mūsų jaunystės idealų.

Šiek tiek kitaip, tačiau panašiai mane įžeidė ir Povilas Meškėla, kažkokiame eiliniame "žvaigždžių" koncerte, kuriuos televizija visais kanalais dabar transliuoja kiekvieną mielą dieną, stripinėjęs pagal "Aš myliu vasaros rugiagėlę". Būtent – jis ne dainavo, jis stripinėjo. Aprengtas, kaip pranešė koncerto vedėja, tokio ir tokio "dizainerio" drabužiais – beformiais džinsais, su kuriais atrodė storas ir išpleręs, o tiesiai ant baltų marškinių pilvo rankdarbiams skirtais dažais paskubomis buvo nupaišyta rugiagėlė. (Dizaineris išties padirbėjo. Gaila, kad neįsiminiau pavardės. Tiek to, ne apie jį daina, jo pavardė ir liks nežinoma.) O juk šitas žmogus kažkada niekino "popsą" ir turėjo ambicijų būti roko dainininku. Ar tai buvo tik jaunystės maksimalizmas? Jei taip, tai kodėl jis vis dar dainuoja? Suprantu, visiems reikia pinigų. Bet juk galėtų įkurti kokią firmelę arba įsidarbinti kieno kito firmelėje, kaip padarė kiti jo buvusios grupės nariai, ir laimingai gyventi. O jeigu jau nori išeiti į sceną, tai tegul nespjauna žiūrovams į veidą savo "Rugiagėle". Tegul pasirenka kitą dainą. Tegul dainuoja roką, nes jis gali, ir todėl privalo. Tegul pasirenka tokius žodžius ir muziką ir dainuoja taip, kad mums suvirpėtų širdys arba šiurpas nueitų per nugarą.

Manau, kad tai – profesinis apsileidimas ir atsakomybės prieš žiūrovą neturėjimas. Tiesiog žiūrovo niekinimas. Ir visi čia taip elgiasi turbūt todėl, kad žino: jei jau kartą žiniasklaidos buvo pakrikštyti "žvaigždėmis", niekas jų niekada viešai nesukritikuos, ir nei kritika, nei prastas pasirodymas scenoje (ar televizijos ekrane) niekaip nepakenks jų "karjerai" ar "geram vardui".

Sutinku, tie koncertai iš esmės yra "popsas", bet juk ir šitas žanras gali ir turi būti kokybiškas, nes jo auditorija tokia plati.

Kai šią vasarą per "Live 8" koncertą Londone į sceną išėjo, užgrojo ir uždainavo daugiau kaip 20 metų kartu nekoncertavę, pasenę ir sustorėję "Pink Floyd", visiems tūkstančiams Haid parke ir milijonams prie televizorių ekranų visame pasaulyje TAIP šiurpas nuėjo per nugaras! Jie dainavo ir grojo kaip dievai (ir atrodė kaip dievai, nors pasenę ir sustorėję, nes jų akys degė kūrybine ugnim, Gintare. Arba Annie Lennox – ji nesidaro plastinių operacijų, ji turi šeimą, vaikų, ji sena, bet kokia graži!), žinodami, kad už tai negaus jokių pinigų ir daugiau niekada kartu nebepasirodys. Bet jie neleido sau parodyti publikai ką nors bent truputį menkesnio už tobulybę (taip pat pasielgė ir Madonna, už dyka atidirbusi "kaip už tėvynę"). O jeigu kas nors iš jų būtų pasirodę prastai ar vadovavęsi principu "ir taip bus gerai", žiniasklaida tokius būtų į miltus sumalusi! Net ir didžiausias "žvaigždes".

Žinoma, koks nors Trakų pilies kiemas ar Klaipėdos miesto aikštė – tai ne Haid parkas ir ne "Live 8", bet kodėl lietuviška publika visuomet turi tenkintis kažkokiais "nedakeptais" blynais, pavadintais "žvaigždėmis" ir pridengtais "dizainerių" drabužiais (tarsi tai galėtų pateisinti fonogramą), su prierašu "ir taip bus gerai"?

O pažiūrėkite į kretantį buvusį roko dainininką Ozzy Osbourne’ą, kurio muzika ir Povilas turbūt kažkada žavėjosi. Taip, dainuoti Ozzy nebegali, todėl padarė iš savo gyvenimo televizinį "realybės šou" (didesnį išsiniekinimą sunku sugalvoti), bet kad pats jo gyvenimas jau ir buvo kaip "šou". Taip, gyvoms vištoms galvų žiūrovų akivaizdoje jis nebenukanda (pamačius jo žmoną kyla įtarimas, kad tai ji tikriausiai liepdavo vargšui tas galvas kąsti), bet jis vis tiek ištikimas sau ir marškinių su rugiagėle ant pilvo nė už ką neapsivilktų!

Paulina Pukytė

 

Skaitytojų vertinimai


5463. surikas2005-09-13 08:58
Straipsnio pabaiga itikina, straipsnio pradzia kiek buksuoja. Gaila man Gintares, na uz ka ja taip baisiai? Suprantu, Lietuvoj truksta rimtos kritikos, visi vieni kitus tik glosto, myluoja... o paslapcia pamazgom pila. Tai jau geriau tiesiai. Kaip sakoma - nekaltink veidrodzio, kad snukis kreivas...

5465. Baronas :-) 2005-09-13 09:11
Specialiai parsisiunčiau koncerto Live8 fragmentą su Pink Floydais. Aukščiausias lygis. Tiesiog gražu žiūrėti į nužilusius ir nusenusius pinkus ir matyti, kad amžius nieko nekeičia. Todėl, kad jie groja muziką, o ne pinigus, ko negali pasakyt apie lietuviškas šlamštgrupes. Iš tikrųjų: kodėl mes turim tenkintis visokiomis ir visokiais mangais, bavarijais, cicinais, purviniais ir t.t. ir t.t.? Kartais sunku patikėti, kad daugumos toks žemas lygis ir menki kriterijai. Tačiau, deja, taip yra.

5467. Galazina2005-09-13 12:02
Kad GJ visa gyvenima blaskesi(tokia grazuole) ieskodama saves verto vyriskio.Daugiausia po uzsienius.(Amerika- kiekvieno Kauniecio svajone).Ar tai priestarauja musu ismislam?Pataiso darbu kolonija israso savo "tekstus".Ir nuo ko tai priklauso?Gal reiktu taip- "otkazysj ot zyzny-soxrany sebia"?

5469. virusas2005-09-13 18:41
Buvusi Meškėlos grupė "Katedra" ir toliau sėkmingai groja ir tikrai ne "rugiagėles";-)

5470. virusas2005-09-13 18:44
o Ozzy dar kartais padainuoja, ir ne bet kaip! žiūr. reportą čia: www.ferrum.lt/?page=rep&id=109

5480. autorei2005-09-16 12:00
liuks parasei ! pas mus irgi gali , bet tie kas gali yra laikoma neformatu.

5484. -2005-09-18 00:27
Paulina dėl Ozio žmonos pataikė į patį dešimtuką. Toji kaletą paskutinių metų iki visiško Ozio subyrėjimo inicijuodavo kvailiausių-šlykščiausių "šeimyninių" scenų filmavimą namuose, kelionėse, trekuose, klubuose ir pati nevengdavo ten pagrindinių vaidmenų. Skaudu pripažinti - visas Ozio imidžas ir tesilaikė ant jos idiotiškų intermedijų.

O gal kas žino tiksliau, kokiame Stiliaus numeryje tas minėtas straipsnis apie G.J.?

5490. >5467. Galazina2005-09-19 03:40
Viskas gerai, tik Kauno, prašau, neskriausk - neetiškas elgesys ir visai ne vietoje, nes ir Kaunui tokie žmonės, kurie peršokta Vilniun ir dar toliau šuoliuoja, vien tik gėdą tedaro. Juk GJ visiškus paistalus teskleidžia ir savo kvailumą teviešina: net ir tų pačių "Krekždučių", pakviesta laidon, nepamena. Ir ne vien žodžių. Apsikiaulino per tą laidą uždainavus, kad net liūdna žiūrėti pasidarė į iš puikybės ir tuštybės besipučiančią ponią. Bet juk išties nieko nepasikeitė: visad tokia buvo, ir paliko tokia pati. Tik tie kas keičias ir teišlieka. Kiti nebent praturtėja,.. geriausiu atveju. Liūdnoka tokiais "didžiuotis". :)

5493. Tornado2005-09-19 10:59
njo, kai Kregzduciu nepadainavo,,, ir is vis, pamenam mes tas visas istorijas, kaip prie diplomato lindo prilindo, kad islekt ir but poniai, dabar jau prie kito,,,, negrazi jau, rauksleta, ,, o kokia cia garsenybe, nieko ji ten su muzika ir nepasieke, ,,, kad isleist plokstele,, tai ten kitaip nei cia tais laikais, bet leidyba savaime nereiskia super sekmes,,,, liudna i GJ ziuret. Liudna. ner ko girtis.

5554. Schizoid2005-09-30 09:50
"žinodami, kad už tai negaus jokių pinigų ir daugiau niekada kartu nebepasirodys." del PF nebuk tokia tikra, skalido daug ziniu (aisku gandu lygije kolkas) apie ju sioki toki tura... naivoka tiketis, bet...:) "Taip, dainuoti Ozzy nebegali, todėl padarė iš savo gyvenimo televizinį "realybės šou" " kaip tik norejau pateikti viruso pateikta pvz...

5635. baubas2005-10-19 09:51
Labas,Paulina Pukytė, gerai tu cia prirasiai, kaip is kibirelio palaistei geles augancias nevieno sirdyje... taip reiketu pasakyti ir manau tiktu fraze tai ivertinanti "cia lietuva cia lietus lyja ir zvaigzdes cia kitokios nei visur..." , bet juk viska ka mes matome yra dazniausiai tik neteisingai surezisuotas vaizdelis ...

5720. tOpausis2005-11-04 19:36
Kam ant tos Gintarės taip varyt? Moteris gi tik prieš kelis mėnesius pagimdžius. Nemanau, kad lengva taip greit formą atgaut :

6142. -2006-01-03 23:24
chm, atrodo kazkas megsta kritikuot, ir labai nevykusiai. Zinant wiena tukstantaja dali (apie GJ) as mieliau is vis patyleciau. Visgi jos talentas, dainos ir muzika neeiliniai, noreciau paminet bent viena toki arba tobulesni zmogu musu kraste, bet nelabai galiu. O jeigu moteris, parasiusi, zada sulaukus virs 40 pagimdyt mergaite, dainuot ir keliaut po pasauli, kurt ir zavet savo energija, prasom, bet nelabai tikiu. o del isvaizdos, manau Ievos zurnale ji tikrai graziai "pridazyta", pakankamai, kad itiktu lekstam, tik to tereikalaujanciam skoniui...

7499. Bea :-) 2006-05-11 21:35
Gintarės muzika su niekuo Lietuvoj nepalyginama. Ji pati buvo labai graži, dabar gal ir ne tokia, bet koks mūsų reikalas?

15622. Nesamone :-( 2009-03-22 16:07
Cia turbut kokia tesle nufotkino ir viskas, As buvau gintares koncerte kovo 20 d. 2009 m. Ir ji grazi liekna, labai graziai dainuoja, isleido nauja albuma ir nauja eilerasciu knyga! Ir cia jeigu kas nors nori is jos pasityciot tokiom nuotraukom tai tegu eina ****!!!

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 82 iš 82 
7:13:59 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba