SEPTYNIOS MENO DIENOS

2006-05-19 nr. 709

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Rasa Vasinauskaitė
Nežmogiška, pernelyg žmogiška
4

Muzika 
• Rita Aleknaitė-Bieliauskienė
Ar reikia vaikams meno?
5
• Eugenija Žakienė
Beveik operos festivalis
• Rūta Šalnaitė
Jei jau mirti – tai su muzika!
• Nuo Berliozo iki flamenko
• "Muzikos barai" su rusų romansų CD
• "Liepaičių" choro festivalis3
• KONCERTAI

Dailė 
 Monika Krikštopaitytė
Dvigubas žaidimas
50
• Dalia Urbonaitė
Tarp meno ir mokslo
• Spaudos konferencijos manifestas7
• PARODOS

Literatūra 
• Vakarai

Teatras 
• Daiva Šabasevičienė
"Zeitgeist" – laiko dvasios korifėjus
1
• "Belaukiant Godo" grįžta
• Naujosios dramos akcijoje – lietuvių ir suomių teatro projektas
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Milda Laužikaitė
Tradicija – kalbėti apie sudėtingus reiškinius
• Linas Vildžiūnas
Kuklus buržuazijos žavesys
• Pakeliui į mįslę1
• Išsimiegosime kitąkart1
• Ispanų kino festivalio aidai "Skalvijoje"
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Pasaulyje 
• Dar viena blondinė18

Anonsai 
• Kultūros ministerija skelbia konkursą1

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Dailė

Dvigubas žaidimas

Paroda "Vartų" galerijoje

Monika Krikštopaitytė

[skaityti komentarus]

iliustracija
Ahmad Husain. "Eglė Ganda Bogdanienė". 2006 m.

Kas gali būti bendra tarp galerininkės Nidos Rutkienės, menotyrininkės Laimos Kreivytės ir menininko Redo Diržio? Iš pirmo žvilgsnio – nieko. "Vartų" galerijos direktorė tiki rinkos ekonomika ir vertina tikrą grožį. Menotyrininkė ir kuratorė – alergiška nusistovėjusioms sistemoms ir nuolat kvestionuoja žodį "tikras". Ir atžagarus menininkas, antikapitalistas iš Alytaus, vilniečius meiliai vadinantis "ŽIV" (žmogus iš Vilniaus). Pasirodo, lygiai kaip ir nusikaltėlių grupuotėse, neįtikėtinai skirtingos asmenybės eina išvien, kai turi savų motyvų. Kokie motyvai šiuos tris žmones sujungė parodai "Dvigubas žaidimas"?

Galerininkė nebe pirmą kartą kviečiasi menotyrininkę, nes rinkos dėsniai reikalauja esamąjį laiką jaučiančių profesionalų. Vieną dieną tapo aišku, kad "Vartų" galerija pradės savo sėkmės istoriją kaip pilnavertis meno pasaulio žaidėjas tik tada, kai įsileis prieštaringą gyvenimo srautą ir atsisakys nerizikavimo politikos (retrospektyvos, patikrinti vardai, tai, ko reikia, ir tai, ką perka). Požiūrių sutapimas šiuo atveju visai neturi reikšmės. Kuratorius yra tas žmogus, kuris gali išprovokuoti aktualias diskusijas.

"Vartai" kuratorei suteikia ne tik puikią erdvę, bet ir įdomų iššūkį – laužyti galerijos įvaizdžio stereotipus. Labai svarbus momentas – galerijai reikia kuratoriaus, o ne atvirkščiai. Tai pas mus gana reta. Vadinasi, galerininkę ir kuratorę jungia abipusė profesinė nauda. O kaip gi Redas?

Čia giliai kasti tikrai neverta. Pogrindininkai visada naudojasi bet kokio mediumo galimybe. Kuo stambesnis kanalas, tuo geriau. Juos labiau domina ne kanalo pobūdis, o pasiekiamų ausų kiekis ir "kalibras".

Į atidarymą susirinko nemažai "ŽIV". Kaip aš įsivaizduoju, "ŽIV" atitikmuo lyčių teorijose yra "jaunas heteroseksualus baltasis", o pasaulio politikoje – "Vakarų atstovas". "ŽIV" kalba iš galios pozicijos. Jis viską žino geriau. O pogrindininkas išeina su savo manifestais tikrai ne tam, kad būtų suprastas. Jo tikslas – išjudinti ir suerzinti. Beveik visi buvę atidaryme patvirtintų, kad Redui nepasisekė nieko niekuo įtikinti. Tačiau tai tvirtindami atidarymo dalyviai susierzino ir atskleidė savo kortas. Todėl žvelgiant iš pogrindžio pozicijos, provokacija pavyko.

iliustracija
Cooltūristės. "Šiandienos mitologija. Pataisytas leidimas". 2006 m.

Dvigubas žaidimas po truputį įgauna pagreitį. Parodos koncepcijos pranešimas kažkuo panašus į šiais metais "Oskarus" susižėrusio filmo "Avarija" pranešimą: žmogus nėra stabilus taškas, greičiau – spontaniška kreivė. Klysti, jei manai, kad pažįsti save iki galo. Arba: kartais mes, kartais mus. Kuratorė prašė menininkų konceptualių pasakojimų apie dviprasmišką buvimą, pasiūlė "tyrinėti ribas tarp to, kas tikra ir kas netikra, slapta ir atvira, oficialu ir konfidencialu, privatu ir vieša, normalu ir nenormalu, gyva ir negyva, natūralu ir dirbtina".

Užduotis ne kokia nors egzotiška, o subrendusi ir net pernokusi – jau kurį laiką tvyranti ore. Dirbame po kelis darbus, nes kultūra verčia laikytis dietos, miegame namuose, o mylimės su meilužiais, nes krikščioniškas mentalitetas "sugraužia" išėjusius už fundamentalaus idealizmo rėmų, internete apsivelkame kitus identitetus, nes savos kūdros efektas mums skiria tik labai ankštus drabužėlius, tikiname esantys patriotai, o skubame emigruoti. Semk rieškučiom ir maža nepasirodys.

Gausus parodos dalyvių sąrašas žada ne vieną nuotykį. O kūrinius suskirstyčiau į dvi dalis: pirmo laipsnio asociacijos apie jau įvykusius dvigubus reiškinius ir specialiai šiam projektui sukurti "dvigubi žaidimai".

Eglė Kuckaitė fotografuojasi su paukščių iškamšomis ir verkia kruvinomis ašaromis. Lavono iškamša – dviprasmiška meilės paukščiams išraiška. Šalia nuotraukų kabo indas šventintam vandeniui su murzinu skysčiu. "Užkrečiamas" vanduo ir paukščių gedėjimas leidžia man manyti, kad Kuckaitė pajuokia iš paukščio gripo išpūstą burbulą. Benigna Kasparavičiūtė iki stiprios ironijos dramatizuoja kančią dėl tėvynės. Piešiniuose karaliauja skeletai – mirties geismo princai – ir parodijuoja patriotizmą: "Mirk jaunas, patręši tėvynės žemę". Eglei Bogdanienei jos paso paskutinį puslapį su nuotrauka išsiuvinėja Ahmadas Husainas iš Kašmyro. Paprastai šių darbščių žmonių vardai išnyksta toniniuose konteineriuose pakeliui į Vakarus. O gal vardų jų net neklausia, užrašo žurnale vienetais. Ir kuo tai skiriasi nuo istorijoje neįvardytų talentingųjų didžiųjų karališkų drobių audėjų, pynėjų, rišėjų?

iliustracija
Konstantinas Gaitanži. "Pandų medžiotojai".
2005-2006 m.

Kadangi Jonas Gasiūnas – ne iš Kašmyro, jo vardą ir pavardę gerai žinome (nors tapo jis dūmais). "U-47" – povandeninis laivas, jau pats savaime dviprasmiškas dalykas. Tai po vandeniu, tai ant vandens. Tai šaudo torpedas, tai plaukia parade su vėliavėlėm. Ir kai skęsta, tai nesuprasi kaip. Matydamas kūrinį imi ir pagalvoji apie "Kursko" tragediją. Darbas kaip mat įgyja politiškumo atspalvį.

Ugnius Gelguda išgarsėjo, kai jo fotografijų ciklas "Tradicinė ir netradicinė šeima" buvo nukabintas Juodkrantės parodų namuose neva dėl nepadorumo. Ir tik dėl to, kad, be heteroseksualių porų, jis nufotografavo ir keletą homoseksualių. Ar draudimai nėra tiesiausias kelias į pigią šlovę? Dar kartą įvyko primityvus ir neteisingas dalykas. Žiniasklaidoje homoseksualūs žmonės buvo apibrėžti visų pirma pagal jų seksualumą. Tuo tarpu heteroseksualių žmonių lytiniu gyvenimu domėtis yra paprasčiausiai nemandagu.

Vilmantas Marcinkevičius, turėdamas unikalią uoslę savipopuliarinimui, nutapė dvi mergiotes, nusismaukusias kelnes, ir du meiliai apsikabinusius vaikinus. Darbus dėl visa ko pavadino "Žaidimas su Dievu". Vaizdas nonkonformistinis. Pavadinimas konformistinis, vos ne fundamentalistinis. Taigi – dvigubas žaidimas.

iliustracija
Algis Lankelis. "Kai gyvatė geria vandenį, vanduo virsta nuodais; kai karvė geria vandenį, vanduo virsta pienu. Kuo virsta vanduo, kai jį geri Tu?". 2006 m.

Marius Zavadskis sukuria biustų seriją, kur vaizdas irgi disonuoja su pavadinimais. Tačiau tai jau atskirai sukurti personažai. Atšiauri moteris, užsimojusi auksine palmės šakele, pasirodo esanti "Mama, mušanti Juliuką". Rokas Dovydėnas eina panašiu keliu – rodo koklių-komiksų seriją apie kiškių nuotykius.

Eglė Vertelkaitė, ko gero, ryškiausiai sužiba iš visų dalyvių. Trys grafikos atspaudai. "Cindy Sherman versus Cindy Sherman" – tarp linijų, kurias jau atpažįstame kaip Vertelkaitės pasaulį, menininkė Cindy, didžioji maskarado meistrė, priverčia žiūrėti į save. Tai sužlugdo jos bėgimą nuo savęs. Antrame – Pierre’as ir Gilles’is, menininkai, visada pasirodantys dviese, išskiriami. Trečiame – tik linijos ir žodis "Anapus". Kas gi nenorėtų žinoti, kokios taisyklės ten, anapus? Bandymas piršto galiuku prisiliesti prie anapusybės.

Kostas Bogdanas dvigubą žaidimą žaidžia jau senai. Pirštu bado į tuštybę, pats nuo jos visiškai atsiribodamas. Kažkada kažkur surengęs parodą nesavu vardu sulaukė nulio lankytojų, dabar irgi pateikia antigenijaus kūrinį. Ant A4 lapo atspausdintos dvi raidės "NU" su paaiškinimu apačioje: "sutr. name unknown (autoriaus) pavardė nežinoma; pavadinimas nenustatytas". Toks praeities suskliaudimas kaskart pasiūlo į Kosto koncepcijas žiūrėti "čia ir dabar" akimis. Žinoma, jei nesutrukdo išankstinės "ŽIV" nuostatos.

Kiekvienas dalyvis pasiūlo savas žaidimo taisykles, todėl geriausia nueiti į parodą ir susirasti, kas jums labiausiai tinka. Ten dar yra žaidimų apie žmones, apsimetusius pandomis, žodžių žaidimų ant reklamos stendų, tualetinio popieriaus lipdinių, stebuklingai judančių kamuoliukų tiesioginiame eteryje, fantazijos mašina, šešėlių šokiai...

Negi manote, kad galiu viską aprašyti?

 

Skaitytojų vertinimai


7595. geras ponas2006-05-22 14:50
gal ir ne viskas aprašyta, tačiau Diržys viso labo tik atžagarus, tačiau joks jis antikapitalistas - priešingai, puikiai įvaldęs liberalių ekonominių santykių teikiamas galimybes ir jomis gebantis neblogai spekuliuoti. vienu metu jis gali dergti Sorosą, ironizuoti Lukašenką, imti pinigus iš valstybės (t.y.) visuomenės ir struktūrinių fondų, kvestionuoti valstybės ir dabartinės politinės sistemos tobulumą, niekinti žiniasklaidą ir ir naudotis jos teikiamas viešųjų ryšių privalumais. panašiai su kokiu Marcinkevičiumi - yra paradoksas ar net nonsensas, kad toks piniguočimas šiknalaižiaujantis tipas (jo ir tapyba primena šunų kakų šliūžes) tipas dalyvauja panašaus pobūdžio parodoje - gal čia ir yra dvigubas žaidimas, kad komercinis menininkas bando apsimesti labai aktualiu ir konceptualiu. nors man atrodo, kad kuratorė tiesiog turėjo "atidirbti" galerijai. asmeniškai dar nemėgstu prie visų valdžių parazituojančių Bogdanų klano - jioe gali būti ir socrealistai, ir bajorai, ir postmodernistai. kaip jiems patiems nuo savęs nebloga? o paroda šiaip įdomi ir smagi. patiko ir straipsnis

7599. kaka2006-05-22 15:59
mielas pone, ant Bogdano tai tikrai bereikalo pavarei. aisku jis turi nesti karma ir puikiai tai supranta, o pats iki asketizmo ir nihilizmo stengiasi atsiriboti, tai gal nereikia dar buzuneliu paplakti. O bogdaniene talentinga ir labai aktyvi boba, visa katedra isjudino. Prie ko cia klanas?

7600. geras ponas2006-05-22 16:05
na taip, sutinku, kad Bogdanienę iš tos grupės draugų reikėtų išmesti.

7601. tix2006-05-22 16:37
gal toks ir buvo sumanymas - kad visi savo dviprasmybes isviesintu? juk mes visi keliose vietose keliems virsininkams atidirbinejam:) tik nemanau, kad reiktu siuolaikinius menininkus vertinti seimomis (nebent jei jie nieko uz seimos ratelio nesugeba). o bogdanas - vienas is idomiausiu konceptualiu menininku, gaila tik, kad retai pasirodo.

7602. geras ponas2006-05-22 17:05
manau kad jokių menininkų nereikėtų vertinti šeimomis , gentimis ir porūšiais - tik visa bėda, kad jie patys kaip kokie termitai turi polinkį poruotis ir burtis į visokias draugijas. o apie Bogdaną iš principo nenoriu šnekėti - nei ką nors blogo, ne i gero - toks jis man neįdomus:) nieko įdomaus jis niekada neparodė - tik buvo toks visada - daug žadantis ir gabus jaunas menininkas. nei kadaise matytos jo vizitkės nei šioje parodoje tie į ironiškus pretenduojantys objekčiukai įspūdžio neparodė - banalu, bet bet kas, turintis daugiau smegenų ir galimybę reikštis galerijoje panašiai, jei ne geriau padarytų. man patiko Šalčiūtės - pats geriausas darbas, Grigaliūno pjauastinys, Zavadskio biustukai - labai faini

7603. geras ponas2006-05-22 17:08
dar beje labai kompleksuoti pasirodė gasiūnistai - visi kaip vienas vienodi ir kompleksuoti - o dar užsimoję "reformuoti tapybą". bendrame kontekste jie vaizdo nepagadino, tačiau pradėjus gilintis į atskirus darbus - ne, ačiū. trūksta jiems užmojo, fantazijos ir originalumo - mėgdžioja vieni kitus ir prieš pusšimtį metų sužibėjusius, o dabar meno istorijos šiukšlynuose smaksančius autoritetus.

7604. kaka2006-05-22 18:07
kas cia per asmeniskumai. geras ponas su gasiunu ir bogdanu susipykes. man tai bogdanas jega. jis nieko is jusu ir nenori. gyvena sau ramiai ir nededa ant duru transparantu, kad genijus yra. tas yra faina.

7605. kaka2006-05-22 18:08
bet mielas pone, butu smagu suzinoti ko konkreciau jums nepatinka tuose dviejuose menininkuose?

7609. bogadanas ir gasiunas laksto paskui hamburgerius2006-05-23 03:46
www.youtube.com/watch?v=KsrjWiqJzOQ&dpos=0

7612. 7471 geram ponui2006-05-23 13:24
Gal nesunku butu Jums konkreciau ivardinti tuos gasiunistus, nes - idomu ka Jus prie ju priskiriate ir siaip - gasiunistai - labai abstrakciai skamba. As juos visus(as) asmeniskai pazistu, tai man idomu ar apie tuos pacius kalbate. be to dar abstrakciau skamba, kai imate svaidytis "uzmojo`, "originalumo" savokomis. Kas konkreciai siuo atveju tas "uzmojis"? Akivaizdu, kad simpatizuojat skulpturinems formoms - Zavadskis, Grigaliuno pjaustinys... nors man atrodo, kad kaip tik jiems galima pritaikyti Jusu issakytus priekaistus "gasiunistams". Ir siaip, nelabai "skanu" kai tokios parodos daromos "Vartuose", tai ir geras menas nekaip pakvimpa - "Vartais".

7613. Siūlas2006-05-23 13:50
manau, kad geras ponas per daug isijaute, bet as pats is tolo (ne visus zinoma) zinau keleta "gasiunistu" (o ju priseta visa Lietuva, ypac jaunu graziu naiviu paneliu, norinciu kurti didiji mena)- tai jie gan kritiskai ziuri i "savo" gasiuna. Taciau man tie vidiniai santykiai visai nerupi, o paroda labai idomi. Kaip 7612numeriukas yra nelabai kokios nuomones apie "vartus"- tai man atrodo, kad tokiomis parodomis- jie keiciasi, norisi vis dazniau ten uzeiti:)

7617. geras ponas2006-05-23 15:28
taip, pirmiausiai ponui kaka - jokių amseniškumų čia nėra - tai juk ne prie Gasiūno plaukų ar Bogdano ūsų kabinėjuosi, o kalbu apie jų darbus - kažkodėl kai tik kritiškiau pakalbi apie kažkieno kūrybą, tuoj pat prasideda kabinėjimaisi dėl asmeniškumų. O gasiūnistų terminu šitoje parodoje apibūdinau visus jo pasekėjus, o ir patį Gasiūną - t.y. jo darbai su povandeniu laivu ir ta Muncho replika - na, jis pats jau seniai save nuvalkiojęs su dūmine tapyba, kurioje nėra nieko - nei piešinio, nei formos, nei idėjos. vien tik tokia tapybinė grafomanija. Gasiūnistai - Gaitanži, Kasparavičiūtė, Mulina, Zakarauskas. Vsi jie bando būti ironiškais ir aktualiais, tačiau visiems trūksta elementarių mokiniškų dalykų - mokėjimo gerai piešti (žr. į aukščiau esančią reprodukciją) - visiškai nevaldo linijos bei tuo labiau šriftų, visiems trūksta apibendrinimo, o ir spalvinis mąstymas labai jau daltoniškas. Įsivaizduodami, kad yra labai kritiški dabartinės politinės, socialinės ir kultūrinės situacijos atžvilgiu ir yra visokiausių dogmų bei tabų grovėjai, jie patys apsistato įvairiais stabais (kritikuodami visokias nesąmones, jie nesiūlo jokios alternatyvos, kaip socialinis menas - jų kūryba yra skystablauzdiška) - apskritai nieko jų darbuose aktualaus nematau, viskas iš piršto laužta ir ir žurnalų bei knygelių nurašyta. Yra ir menuose toks dalykas kaip patirtis (kalbu apie žmogiškąją patirtį ir profesionalumą) - jeigu jos nėra, tai tokie žmonės viso labo tėra tik iliustracijų ir plakatų kūrėjai. Čia kaip ,pavyzdžiui, Kampas ir Gasiūnas - pirmas turėjo autentišką narkomano ir girtuoklio patyrimą ir puikiai tą išnaudojo savo mene, o Gasiūnas - viso labo pretenzijos į intelektualumą ir intelektinius žaidimus, tačiau to jam neduota žmogui - geriau kokias sienas dekoruotų ar rinkiminius plakatus pieštų. "vartai" šiaip nyki vieta - geriau nosies ten nekišti, nes per gerkles visiems kemša nuvalkiotą savo numylėtinių "kūrybą", tačiau tokios suneštinės parodos įdomios - visi, įdomūs ir neįdomūs, menkesnių pajėgumų ir profesionalesni autoriai papildo vienas kitą ir todėl būna įdomu žiūrėti.

7619. 7471 geram ponui2006-05-23 16:07
Taigi, pasirodo apie tuos pacius kalbame, tik `gasiunininkai` jie tik todel, kad pastarasis buvo ju destytojas, ne visi save laiko `gasiunininkais` ir ne visi is viso su juo turi ka bendra. Kita vertus, ir ju paciu lygis labai nevienodas, todel visus palaidoti po `gasiunininku` etikete mazu maziausiai neteisinga - matyt jums tas Gasiunas asmeniskai kazkuo nepatinka, tai ir bandote viska, kas su juo susije apjuodinti ne neisigilines. Dar kita vertus - visi jusu isvardinti bruozai budingi apskritai visam dabartiniam lietuviu vaizduoj. menui, taigi `gasiunininkai` cia niekuo deti ir labai kazkuo, man atrodo, neiissiskiria. Del pacio Gasiuno, tai jo darbai sioje parodoje - aiskus pataikavimas Vartams ir bandymas nusivaziuoti del babkiu iki grazio ir marcinkeviciaus lygio, nors, keista, pats Gasiunas visada deklaruodavo gan priesiska poza tokiu komerciniu skyliu kaip Vartai atzvilgiu ir staiga pats pasinere i grazio chebra. Matyt ta jo poza buvo dirbtine. Del gasiunininku `spalvinio mastymo` tai kiek prasovet, nes jaunojoje tapyboje (bent jau kai kuriu sioje parodoje dalyvaujanciu `gasiunininku`)spalvinis mastymas samoningai eliminuotas, tai jo ir nereiktu ieskoti ten, kur jam neskiriama jokio demesio. Spalva siuose darbuose nera lemiamas veiksnys, kaip kad ji svarbi vyresniems kolegoms. Be to, kai kuriu spalvinis mastymas samoningai yra `daltoniskas`. Kita vertus, nera is viso jokio meno lietuvoje, kuris siulytu kokias nors alternatyvas, taigi tie priekaistai `gasiunistams` lybiai taip pat tinka ir visiems kitiems parodos dalyviams. Kad is zurnalu ir knygeliu nurasyta, tai tiesa, bet tai irgi yra samoninga pozicija, jei pasirodo, kad kurimas `is saves` ir savo `vidiniu dvasiniu busenu` tera tik tu paciu zurnalu ar filmu iskiepytas ir padiktuotas. Taigi `tupas` perpaisymas is knyguciu irgi gali tureti prasme ir jis turi daug daugiau kritiskumo, nei " originali" kuryba `is saves`. Be to tas plakatu ir iliustraciju darymas vietoj paveikslu irgi apgalvotas, todel to paversti trukumu irgi negalima. jei jie butu noreje sukurti paveikslus o butu gavesi plakatai ar iliustracijos, tai tada Jusu priekaistai butu teisingi, bet negalima kaltinti autoriaus uz tai, kad jam pavyko oadaryti tai, ka jis ir buvo sumanes. Pripazinkit, kad kazkoks asmeninis kirminelis grauzia del gasiuno, o ne jo ar `gasiunininku` menas. Kampas studiju metais buvo sausas beviltiskas vidutiniokas ir tik tai kad prisinarkasines ir prasigeres primaliavojo visokio plauko ir nevienodo lygio tapybos, dar nepadaro jo genijumi. Autentiskas narkomano patyrimas dar nera proporcingas to narkomano kuriamo meno kokybei. O Gasiunas tai turi tu pretenziju, tai akivaizdziai matosi, ir gal but kiek pritempia tas pretenzijas prie ivaizdzio. Bet tai irgi savotiskas talentas - sugebeti susikurti ivaizdi.

7620. 74712006-05-23 16:28
Kampas buvo be galo naivus, todel nuosirdziai save prazude. Gasiunas zymiai apdairesnis ir gudresnis. Man idomiau stebeti Gasiuno gudrias ivaizdzio kurimo taktikas, besikeiciancias karts nuo karto, nei zavetis Kampo naivumu. Nera cia ko zavetis ta narkomano praktika - tai zmogaus tragedija ir man to Kampo nuosirdziai gaila. Ir tiek. Ir nereiktu cia kurti visokiu `autentisko girtuoklio ir narkomano` pasaku, pateikineti jauniems naiviems zmonems viso to su romantisku prieskoniu, meshkos paslauga daryti.

7621. Siūlas 74712006-05-23 17:33
Kas blogiausia yra, as jus isivaizduoju ir girdziu jusu balsa. Nevartoju narkotiku. Bet regiu jusu rausva nosyte. Atleiskite uz smalsuma, ar pats esate menininkas ar kazkaip susijes su tuo "baisiu reikalu"? nes geras ponas, tai akivaizdu, kad iklimpes i visa sia kose ir turi kazkokiu nuoskaudu.

7622. 74712006-05-23 17:50
Zinoma, kad esu iklipmes iki ausu i visa ta kose ir esu susijes su tuo "baisiu reikalu", nes kitaip nebutu tokio liguisto intereso cia koliotis, diskutuoti ir seiletis! Zinoma, kad ir as turiu nuoskaudu - is ju ir susideda paprastai musu visu meno supratimas - is asmeniniu simpatiju ir antipatiju... Tas kreivai paziurejo, o kitas - nepasisveikino, trecias "krutesneje" parodoje sudalyvavo, ar dazniau periodineje spaudoje pasirode, ketvirtas uz akiu kaip nors negraziai pavadino, penktas eilerasti parase ne toki ir t.t. ir t.t Taip ir formuojasi menininku bendruomene, taip ir sprendziame apie "mena". Ir nereiktu apsimesti objektyviais vertintojais, nes uz bet kokios kritikos iskasime kokia nors nuoskaudele, kad ir netiesiogine! Mano ne rausva nosyte, o didziule raudona istinusi nosis! O kodel gerbiamasis Siule, Jums BLOGIAUSIA, kad mane isivaizduojate ir girdite mano balsa! Gal tai GERIAUSIA?! man labai smalsu, Siule, kaip Jus mane isivaizduojate, aprasykite kuo smulkiau, o as pataisysiu jei suklysit. Negailekit kuo smulkesniu ir bjauresniu detaliu!

7623. geras ponas2006-05-23 19:09
niekas čia nenori koliotis ir seilėtis - tiesiog man pačiam įdomu dalyvauti diskusijoje - nors su menų kūryba neturiu nieko bendro - esu paprastas tarnautojas:( prieš gasiūną neturiu nieko asmeniško - atsibodo tai jau ir kartoti (beje, jis, priešingai Bogdanui yra sukūręs ir superinių darbų - vien ko jo pelenų sodas ar ankstyvoji ekspresyvi tapyba yra verti). tiesiog kalbu apie dabartinę jo tapybą "Vartuose" ir jo mokinius. Gasiūnas kiek žinau, yra dar ir pedagogas (apsaugok, Viešpatie) ir gasiūnistais vadinu tiesioginius ar netiesioginius jo mokinius. pastarieji gali kiek nori baidytis ir purtytis jo šešėlio, tačiau šiuo atveju mokytojo indėlis yra akivaizdus. būtent jis labai ryškus šioje parodoje. beje, jūs teisingai pastebėjote, kad tai ką aš sakiau, tinka beveik visai (bet ne visai) lietuvių tapybai - situacija yra bloga, labai bloga. kaip ir bloga viso Lt meno, galerijų situacija - to aš net ir neneigiu. tačiau aiškinti kritiką asmeninėmis nuoskaudomis - labai paviršutiniška. grįžtant prie tapybos, tai reikia pastebėti, kad sumauta yra visa jos mokymo sistema ir požiūris į tapybą - manęs neimponuoja nei gasiūnistų kliedesiai, nei tariamas vaitiekūnininkų dievobaimingumas ir sektantiškas požiūris į koloristinę tapybą, nei komercinių tapytojų pataikavimas užsakovams. iš dabartinių tapytojų man asmeniškai pvz patinka Jonkutė, Gineitytė, Nemeikšis ir daug kitų - kitų šiuo metu neprisimenu. reikia labai atmintyje kapstytis.

7624. Siūlas 74712006-05-23 20:07
Gavau is jusu labai keista pasiulyma- visu pirma - vis tiek matau nosyte, gal siek tiek ir paburkuse nuo snapso, matau jusu ryzta pirmauti ir grumtis (imkite pavyzdi is manes - esu pasitraukes i sali ir gvenu ramiai) Matau gan druta vyra, net jauna vyra, nusivylusi bobomis ir pakankamai vienisa... Ech net pats susigraudinau... esat tipas toks...visai gerai delionjatis zodzius, geras ponas ir jus - galetumet surengti dvikova. Jus atstovautumet Gasiuno interesus, o geras ponas a.a. Kampo. Ir ir zinoma, nukautumete ji, nes jam truksta gaivaliskumo, kuri turite jus. O jusu balsas, ramus, tvirtas ir siek tiek ikyrus.

7626. žiūrovas2006-05-24 10:27
Be reikalo jūs prieš.Jie yra kaip pageidavimų koncertas per tv.

7628. lankytojas2006-05-24 12:16
kodel lietuviu tapyba skaitote prasta?s.mickevicius,s.staniunas,v.marcinkevicius?juk tiek daug spaudoje taso apie ju sekmingas kurybines keliones po uzsienius,rodo per tv.tai ka durniai tv laidas kuria ar ka?sakysite kad tai reklama,bet juk jokios kritikos ju kurybos adresu spaudoje neradau.sakysit saloninis menas,bet jurenaite kiek atsimenu kazkokiam straipsnyje sake,kad i staniuno paroda (rutos galerijoje) eina kaip i svente,visada tikedamasi ispudingo reginio.vadinasi patinka,vertina jei nekritikuoja.

7629. kiskis p2006-05-24 12:53
simtu procentu tv laidas kuria durniai.

7630. NNN2006-05-24 13:27
myliu Bodgana, kaip labai protinga ir astru asmeni. atsiduociau nedraugavus....nerealus

7633. Siūlas2006-05-24 14:34
Staniuno kuryba ir mane traukia, girdejau ji per radija kalbanti- tai issilavines biciukas, taciau Marcinkevicius...nzn, na nebent pateikciau ji kaip tapytoja -komiksista- jei taip galima issireiksti? O tai , kad kazkokia bobike alptsa del Bogdano, tai cia kalta ne jo kurybine biografija, o diediskoji biografija:) beje kur tas 7174 asmuo dingo? Gal per daug as cia isijauciau, per daug apie jo asmeni zinau? Tikiuosi neizeidziau? apskritai galima apie mena gincytis su jumoru:)

7636. 7471 Siului2006-05-24 17:21
Ne ne, gerbiamasis Siule, niekur nedingau, apsaugok Viespatie!!! Budziu prie kompo diena nakti!!! Tik kadangi esu vienishas, pasak Jusu, tai kartais tunau sau kur nors ramiame, vesiame ir tamsiame kamputyje ir pavydziu kitiems sloves ir draugu. Tik gink Dieve, nesu nusivyles "bobomis". Priesingai - zaviuosi priesinga lytimi kuo toliau, tuo labiau - visomis imanomomis prasmemis, net kuniskomis. Ir manau, kad jos is tiesu paskutiniu metu ir veza visa (bent jau didziule dali) lietuviu siuolaikinio meno, nekalbant jau apie jaunaja tapyba - cia vyrai ismire, o jei ne ismire, tai visai nukvako. Staniunas - kiek netipiskas atvejis, jis ir komersantas, bet ir gabus kaip menininkas. Tai is pradziu, pamates ji marcinkeviciu gaujoje galvojau, kad eilinis idiotas, be siuo metu pakeiciau nuomone. "Lankytojui"- taip taip, jei eina minios zmoniu kaip i svente, tai, ko gero ir yra saloninis menas... nors SMC irgi propaguoja mena skirta pramogai, tik gal kiek kitokiai.

7637. 7471 geram ponui2006-05-24 17:50
Nepykit, seilejimasi ir koliojimasi taikiau sau, o ne Jums (cia is saves pasityciojau). Bet, su derama pagarba, vis delto kyla mintis apie asmeniskumus, nes Jus kalbedamas Gasiuniskaja tema labai emocingai reaguojate. nezinau, ar kalbant siaip apie kazkoki mena, jei nera jokiuasmeniskumu, taip reaguotumet. Na, bet tai nesvarbu, galu gale. bet, pavyzdziui, Gineityte ar Nemeiksis irgi gasiunistai. Gineityte mokesi "geruju blogybiu" kurse, bet galima ja priskirti ir prie Gasiuno chebros. O Nemeiksio, kad ir kaip ji gerbciau kaip zmogu ir sava bachura, visi be isimties menai yra tiesiogiai padiktuoti Gasiuno, pirstu parodyti ar 70 procentu jo patarti (patikekit, sitai zinau ne is pliatku).Taigi, iseina, kad Jums, isskyrus Jonkute kuri yra kaunieciu akademijos produktas, beja, pakankamai idomus, patinka gasiunistai, nors Jus juos trinate i miltus... Kita vertus, Jus minite Gasiuno pelenu soda ir jo ankstyvaja kuryba, taigi esate siek tiek neobjektyvus, nes tiesiog Jums, matosi, labiau prie sirdies yra nuosaikesnis ir tradiciskesniu formu, labiau poetiskas, i ekspresionizmo tradicija linkstantis menas. Todel ir dabartini gasiuna taip peikiate ir jo "mokinius", nes savo skonio prioritetus pastatote i "objektyvaus" vertinimo vieta. Nors tai, kad tas labiau ekspresionistinis menas buvo vienoks, o dabartinio tapytoju jaunimo (ar pusiaujaunimo)tapyba samoningai kuriama kaip "sausas", "nuvalkiotas", neekspresyvus produktas savaime nera blogai. todel kai Jus sakote, kad situacija yra "bloga" - jusir pats rasote kad jusu neimponuoja gasiunistu darbai,bettai reiskia tik tiek, kad jie Jums nepatinka, bet ne tai, kad jie yra savaime blogi, nes jie Jums nepatinka! As lygiai taip pat galeciau pasakyti, kad situacija yra labai gera, nes man kazkas labai patinka.Kita vertus, kad kai kuriu menininku kuryboje "jauciamas" kazkoks gasiuno indelis, irgi dar savaime nera blogai, negime dar toks menininkas ir nera sukurtas toks kurinys, kuriame nesijaustu kokio nors mokytojo ar stiliaus itaka. taigi vel visiskai subjektyvias antipatijas paverciate absoliuciu trukumu, nors, logiskai pagalvojus, ar yra tikrai trukumas. Dar kitas aspektas - cia jau gasiuno ivaizdzio kurimo meistriskumo produktas - kad yra mokiniu, ji pati seniai praaugusiu ir kartais ne jie i Gasiuna buna panasus, o pats Gasiunas i juos, tik jis moka sukurti toki ivaizdi parodose ir spaudoje, kad visa tai dar vis skolinamasi is jo, o ne jis daznai nusiziuri savo mokiniu prijomus ar idomesnes mintis. nereiktu pamirsti ir to. kita vertus, jei Jus teigiate, kad visi gasiunistai yra jo seselyje, tai taip pat netiesiogiai teigiate, kad Gasiunas yra tikrai toks krutas menininkas, kad istisos kartos jaunesniu uz ji zmoniu niekaip negali jo pralenkti ir sugalvoti naujos idejos. Ti jau itartina, zinant Gasiuno amziu. Taigi kai kur lyg pats sau priestaraujate - is Jusu kalbos issirutulioja mintis, kad jus is tiesu zavites Gasiunu ir "gasiunistais", tik maskuojate po neapykantos skraiste! prisipazinkite ir Jums palengves. te nesupyksta Kampas, amzina jam atilsi, kad neidealizuoju jo patirties.

7638. Siūlas2006-05-24 19:00
AS gi sakiau, kad jei 7471 stos i dvikova su geru ponu, tai 7471 nukaus nuoskaudu pilnaji pona:(, ech... Zinote, 7471, itariu jus buvusi gasiuno mokiniu, kazkodel...labai jau jus "suktai" cia parasete?:O Ir apskritai, gal jums abiems reiketu i spauda savo nuomone rasyti?Abiems. Siulau toki skirsni 7meno dienoms - dvikovos- ? Ka galvojate?

7642. geras ponas 7471`am2006-05-24 20:46
šiaip Jūs labai gerai pastebėjote - esu emocionalus ir kartais prieštarauju sau (žianua šitas savo nuodėmes) todėl gali būti, kad atrodo, jog mane ir Bogdaną, Diržį ar Gasiūną sieja kažkokie asmeniškumai:) bet taip tikrai nėra. O kalbant apie Gasiūno "fenomeną" (apie kurį, beje, visiškai nesinori diskutuoti - kaip ir Bogdaną) - situacija yra tokia kvailai ribota, kad Gasiūnas dirba Tapybos katedroje VDA. O ten yra tokia situacija, kad veikie Vaitekūno ir jo klanas. Vaitekūnininkai, kaip žinome, iki ausų myli senovinę koloristinę tapybą, todėl natūralu, kad tie studenčiokai, kurie nori kurti "šiuolaikinę" tapybą, seka Gasiūnu ir yra jo įtakoje. Gasiūnas joks šulas, tiesiog naivūs studentai neturi alternatyvos ir seka kaip banda paskui vieną Mesiją. Gaila, kad ne kurie asmenys kadaise išgrūdo Zapkų ir neįsileidžia naujų vėjo. O ir šiaip kauniečiai tapytojai tikrai šiuo metu turi daugiau potencijos, tik kad jų aplinka ribota ir dar visokie obcarskai ir į juos panašūs viską užgožę.

7644. okey2006-05-25 08:40
paziuresim po 50 metu ,i kariotiskes ar kazokiskes dumai su koweensku padazu bus nugabenti.......

7645. zet2006-05-25 09:49
Gasiunas tikrai biski uzknisa, bet tegu gyvena, studentai kazkuria akimirka atsikabina nuo virksteles, jei ne, patys kalti. Gal kaip mokytojas jis neblogas, bet siaip tai biski buratinas. Autentiskas buratinas. O tai ka jam daryt? tegu gyvena.

7646. 7471 Siului2006-05-25 13:17
taip, dvikovos butu idomus dalykas, tik tada, ko gero reiktu atskleisti savo incognito asmenybe, o tai, turbut, ne visi noretu. Nebent 7 dienos sutiktu anonimines dvikovas rengti, nes anonimiskai pasakai daugiau dalyku, nei galetum oficialioje dvikovoje.

7647. 7471 geram ponui2006-05-25 13:26
Taip, VDA tapybos katedroje nekokie reikalai ir tai, kad Gasiunas ten vienintelis atstovauja siuolaikisnesne tapybos samprata (atstovavo, nes jis irgi sensta, ne paslaptis) nera labai geras dalykas, tiesiog studentams nelieka pasirinkimo - arba visiskas marazmas arba gasiunas kaip mazesne blogybe is daugelio blogybiu. Arba tik alternatyvos iliuzija. Vaitiekunui isejus i pensija neliko ten, toje katedrije ne vaitiekunininku,ir jokio jo klano, tik kazkokia visiskai skysta kose, nes, ne paslaptis, daugiau ten nera destytoju, kurie kazka rimto galetu duoti besiformuojanciam jaunimui, isskyrus mokykliniu patarimu kaip spalveles komponuoti pagal XX a. pradzios vokieciu ar prancuzu ekspresionizmo pavyzdzius, arba pagal tai kaip diktuoja "siela". Bet cia jau ne ju ir ne gasiuno kalte, gal sistema tokia visos VDA? Pries desimt metu gal but gasiuno kova su vaitiekunininkais ir atrode idomi ar kazkiek aktuali, bet dabar vaitiekuno nebeliko, gasiunas paseno ir suvaikejo, bet tebekovoja toje tapybos katedroje su kazkokiais vaiduokliais ir pats nebepastebi, kad atrodo lygiai taip pat, kaip tie vsiskai nusene diedukai, pries kuriuos jis atseit ir kovoja dar vis. Na bet apie ta gasiuna is tiesu pabodo sneketi, juk jis ne tokia jau ir idomi persona.

7649. opo2006-05-25 16:53
J.P. Gasiunas galutinai nukvaisho...

7650. sargas2006-05-25 18:28
pedagoginis darbas suvaikejimo ( blogaja prasme ) procesa stipriai pagreitina,retas kuris atsilaiko arba bent jau neisiduoda.va ka reiskia valdiska duonele...nepavydziu

7651. Siūlas2006-05-25 18:31
Dvikovu dalyviai- tik slapti- viskas islaptinta...ir visi uzsislaptine savo asmenybes gali stoti i dvikova, bet turi buti ir salygos,- kautis grabingai- argumentuoti kiekviena savo puolima, nekelti balso ir nesikolioti. Tai turetu buti intelektaliu asmenu dvikovos del meno.........mielai tapciau sekundantu:)

7653. kiskis p2006-05-25 19:28
o as mielai prisijungciau su padnoskem.

7657. jule2006-05-26 09:39
o as stoveciau su balta skepetaite ir sluostyciau kruvina prakaita...

7658. Siūlas2006-05-26 09:50
Na, matote kiek pritarianciu... bet dvikovos vyktu be kraujo:)mielieji. Tik kazkodel L.Kreivyte i musu pasiulyma nereaguoja!? NOrs pareikstu- kad tai nesamone:)Ir tai butu lengviau:))

7659. kiskis p2006-05-26 10:47
ar jau pasuojate, nebenorite "kautis grabingai"? ar pritrukote intelektualiu asmenu?

7660. zet2006-05-26 13:03
uz kreivyte prasau nekalbeti.girdejau isvyksta.o be to dvikova laikau jau ivykusia:)

7661. Siūlas2006-05-26 13:20
Gink Die, niekas cia uz Kreivyte ir nekalba:))) Jei dvikova jau ivyko,-tai belieka paskelbti nugaletoja? Kas uz ka balsuojate? AS uz 7174numeriuka, nors galop tai lyg ir lygiosios, abu liko gyvi ir nesuzeisti:)))

7662. kiskis p2006-05-26 14:42
as balsuoju uz save savaime suprantama.

7665. Siūlas kiskiui p2006-05-26 16:21
prie ko cia tu??? Atlepausi?? :)))))) Kovesi juk geras ponas ir 7471 ;) Tai apie juos ir reikia rasyti

7666. kiskis p2006-05-26 18:24
ner lengvesnio uzdavinio kaip sublizgeti ismintim tarp tapytoju. cia as esu numeris pirmas ir viskas.

7668. Siūlas kiskiui p2006-05-26 19:11
AR manai, kad jie abu tapytojai??? Tada man viskas aisku;) Tik matai, jau atsiradai dvikovai atvesus, nes daugiau...jie neberaso nieko. Palauk palauk "ner lengvesnio uzdavinio kaip sublizgeti ismintim tarp tapytoju" nori pasakyti , kad tapytojai neismintingi? oho kiskeli, pasirodo ne toks jau geradusis, o visas pasiputelis:( liudna pasidare. Sudie.:/

7669. kiskis p2006-05-26 19:31
nu nepriimk taip i sirdi. ot laikai. zmones juoku visai nebesupranta. ir tapytojai irgi.

7673. kiskis p2006-05-27 09:23
o tu, siule, tikriausia esi studentas, a ne?

7675. eglė :-) 2006-05-27 20:59
Siulas-tai atrodo Marius Strolia lyg ir tapytojas ar ne? atleiskite jei atspėjau, smalsumas.

7676. kiskis p2006-05-27 21:10
man irgi pasirode panasokas is sukuosenos.

7678. Siūlas eglei2006-05-28 18:42
Mieloji, neatleidziu, nes neatspejote!:))) Sekmes kituose bandymuose;)

15693. Suprantantis :-) 2009-05-19 14:56
Pritariu jusu mintims. Profesionalumas turi buti ir intelektualinis ir techninis.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 80 iš 80 
7:07:54 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba