SEPTYNIOS MENO DIENOS

2008-02-29 nr. 791

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Miglė Andrulionytė
Ką veiksit kitais metais?
43

Muzika 
 Živilė Ramoškaitė
Kultūringos Lietuvos įvaizdis
2
• Edmundas Gedgaudas
Praeitis ir šiandiena
6
• Rasa Vilimaitė
Paskui garsus, paskui kalbas
2
• Maestro pamoka arba gyvasis kultūros metraštis1
• Įteiktos premijos už muzikologų darbus4
• KONCERTAI

Dailė 
• Aistė Paulina Virbickaitė
Jų grafika
• Vidas Poškus
Bjaurastis ir drąsa
24
• Et, Raimi, Raimi...10
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Tekstai 
• Silvija Lomsargytė
Kaziuko mugė. Ožys

Teatras 
• Fasbinderiška laisvės kaina
• Vaidybos studentai debiutuos „Lėlėje“
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Živilė Pipinytė
Mirtis Berlyne
• Filmai apie moteris – filmai visiems
• Kaip geras vynas
• Angelas naikintojas iš Teksaso
• Dviejų filmų premjeros
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Pastebėjimai 
• Paulina Pukytė
Įvaizdis: mergina, bijanti likti senmerge
20

Anonsai 
• „Kultūrų dialogo slinktys Lietuvoje ir Europoje: patirtys, praktikos, perspektyvos“
• Meniškos sielos traukia Šiaurės link

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Muzika

Kultūringos Lietuvos įvaizdis

Euroradijo transliacija iš Lietuvos nacionalinės filharmonijos

Živilė Ramoškaitė

[skaityti komentarus]

iliustracija
Ieva Prudnikovaitė
M. Raškovskio nuotr.

Euroradijas iš Lietuvos yra transliavęs ne vieną koncertą. Nesyk dėl to viešai džiaugėmės ir apie tai rašėme, tik kai ką nepakankamai akcentuodavome manydami, kad kultūringiems žmonėms tai savaime aišku. Tačiau... regis, klydome. Tai, kas vienam banalybė, kitam – neįveikiamos supratimo aukštumos. O gal ir paprasčiausias apsimetinėjimas, padiktuotas ciniško sveiko proto.

Taigi, kas tas nutylėtas dalykas? Ogi Lietuvos įvaizdis, kuris tiesiogiai susijęs su tokiu reikšmingu, išties didelio masto įvykiu kaip Euroradijo transliacija. Sakant tiesiai, jei jau tokios transliacijos iš Lietuvos vyksta, galime konstatuoti, kad bent jau muzikos srityje Lietuvos įvaizdis labai neblogas. Tuo tarpu kažkur kabinetuose šis įvaizdis popieriniais „gudriais“ projektais vis kuriamas ir kuriamas iš naujo: kas sumąstys dar „gudriau“...

Žiniasklaidoje nuolat skamba, kad Lietuvos įvaizdį efektingiausiai kuria krepšinis, dar – dalyvavimas Eurovizijos dainų konkurse, dar – brangus paviljonas pasaulinėje parodoje... Tiesiogiai apie kultūrą populiarioji žiniasklaida kukliai nutyli. Įdomu, kodėl vengiama viešai visiems piliečiams aiškinti, kad svariausią indėlį į kiekvienos šalies įvaizdį įneša jos kultūra – ir plačiąja, ir siaurąja prasme.

Su savo simfoniniais orkestrais, opera, baletu, kitų žanrų iki pat džiazo muzika ir muzikantais (kalbu tik apie muziką) jau kuris laikas kuriame Lietuvos įvaizdį, kuris nepadarytų gėdos net ir seniai tokiu įvaizdžiu nebesirūpinančioms kultūringoms šalims.

Tai, kad iš Lietuvos sostinės į daugybę Europos šalių Euroradijas imasi kelintąsyk transliuoti simfoninį koncertą, byloja, kad Lietuvos muzikinė kultūra yra pripažinta, kad ji Europai įdomi, kad pasitikima siūlomos programos ir atlikėjų meniniu lygiu. Juk milijonai radijo klausytojų iš tokių koncertų susidaro šalies vaizdą, jiems nereikia nė papildomos informacijos, nebent žemėlapio. Beje, lygiai taip elgiamės ir patys, kai klausomės pas mus transliuojamų Euroradijo koncertų iš įvairių šalių, miestų, garsiausių Europos ir pasaulio teatrų bei salių. Jie ne tik teikia klausymosi malonumą, bet yra ir naudingi, duoda daug naujausios informacijos (klausytojams nieko nekainuojančios!) apie gyvą pasaulio muzikinį procesą: kas, kur ir kaip atliekama. Juk nenuvyksi dažnai kad ir į tokią salę kaip Vienos „Musikverein“, iš kurios neseniai buvo transliuotas pianisto Rudolfo Buchbinderio atliekamų L. van Beethoveno sonatų ciklas, leidęs žavėtis aukščiausios prabos skambinimu ir rimta bei stilinga L. van Beethoveno muzikos interpretacija. Panašių pavyzdžių nesuskaičiuosi.

Taigi turėtume visokeriopai palaikyti ir remti bendradarbiavimą su Euroradiju bei jo transliacijomis.

Praėjusį šeštadienį, vasario 23 d., Lietuvos radijo „Klasikos“ programos iniciatyva (ši programa Lietuvos klausytojams transliuoja minėtus Euroradijo koncertus) Nacionalinėje filharmonijoje buvo surengtas koncertas „Folkloro įtaka klasikai“. Koncerto programa buvo labai įdomi, įvairi ir, tiesą sakant, sudėtinga, reikalavusi didelio atlikėjų meistriškumo ir kruopštaus pasiruošimo. Ją sudarė Eduardo Balsio triptikas „Portretai“, Manuelio de Fallos baleto „Meilė burtininkė“ muzika su dainavimu ir Gustavo Mahlerio Pirmoji simfonija D-dur. Su Nacionaliniu simfoniniu orkestru programą parengė ir dirigavo Modestas Pitrėnas, dainavo solistė Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas).

Šį koncertą, kaip ir visus kitus transliuotus iš Lietuvos, vedė „Klasikos“ programoje dirbanti muzikologė Jūratė Katinaitė, parengusi kiekvieno kūrinio lakonišką ir labai tikslų komentarą, orientavusį klausytojus reikiama linkme ir suteikusį naudingos informacijos. Komentarų klausėsi ir Nacionalinėje filharmonijoje susirinkusi publika, nors tikroji jų paskirtis – didžiulė keliasdešimties milijonų Euroradijo auditorija. Drauge su „Klasikos“ programa šį koncertą transliavo Estijos, Graikijos, Ispanijos, Kroatijos, Slovakijos, Latvijos, Naujosios Zelandijos, Portugalijos, Rumunijos, Serbijos, Slovėnijos, Suomijos, Vokietijos ir Didžiosios Britanijos BBC radijo stotys. Reikšminga, kad BBC radijas simfoninį koncertą iš Lietuvos transliavo apskritai pirmąsyk; iki šiol jis yra transliavęs vieną senosios muzikos koncertą.

Gerai parengtas ir efektingai atliktas E. Balsio kūrinys turėjo sudominti XX a. muzikai neabejingus klausytojus. „Portretai“, sukurti 1983 m., po kelių dešimtmečių suskambėjo labai naujai: buvo akivaizdu, kad girdime nepaprastai savito braižo autorių. M.K. Čiurlionio, S. Šimkaus ir J. Gruodžio portretams parinktas šių kompozitorių mėgtas liaudies melodijas E. Balsys plėtoja meistriškai, su polėkiu, panaudodamas visą orkestro spalvų skalę bei tirštą daugiasluoksnę faktūrą, kurioje niekas nepasimeta, viskas išgirstama. Tai, suprantama, ir kruopštaus dirigento nuopelnas.

Ispaniškų melodijų kaitra, ugningais ritmais, aistringomis intonacijomis žėrėjo M. de Fallos „Meilė burtininkė“. Šio kūrinio interpretacijos puošmena tapo puikiai I. Prudnikovaitės atlikta vokalinė partija. Net ir vizualiai solistė nuostabiai įsikomponavo į ispanišką koloritą. Ši dainininkė yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorės Reginos Maciūtės klasės studentė, tačiau jau kuris laikas gana intensyviai koncertuoja. Solistė charakteringų ispaniškų motyvų, emocijų ir aistrų pasaulyje jautėsi tarsi žuvis vandenyje. Veikalo muzika leido jai visiškai atsiskleisti: žavėjo balso spalvos, ypač įspūdingai suskambėjęs žemasis registras, aukšto lygio vokalinė technika ir gera dikcija.

Paskutinis programos kūrinys – įspūdingoji G. Mahlerio Pirmoji simfonija D-dur, kurioje folkloro melodijos naudojamos daugiausia psichologinėms charakteristikoms ir būsenoms reikšti. Gyvenimo vaizdų kaleidoskopas, kuriame blaškosi simfonijos herojus, užsibaigia galingu maršu, iki kurio ateinama per itin dramatišką finalą, kur orkestro tutti retsykiais pasiekia kraštutinę skambesio ribą.

Nacionalinio simfoninio orkestro artistai, vedami M. Pitrėno, simfonijos vyksmą pateikė taip, tarsi patys dalyvautų šiame muzikiniame naratyve. Galima sakyti, kad jie susitapatino su muzika, aiškiai suvokdami gausių vaizdų ir emocinių būsenų prasmes.

 

Skaitytojų vertinimai


13003. sirgalius :-) 2008-03-03 14:43
Ar varganiems "įvaizdžio kūrėjų" proteliams čia minimos kultūros svarbą suvokti? Bet Ramoškaitė - šaunuolė.

13846. klausytojas2008-04-23 20:25
malonu skaityti.gal nereikia to gedgaudo.tikrai buvo grazu ir nenorejau ieskoti kazkokio menulinio dvasingumo.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 88 iš 88 
7:07:23 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba