SEPTYNIOS MENO DIENOS

2008-03-28 nr. 795

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Nebe apie teatrą12
• Ištikimieji savaitraščio skaitytojai2

Muzika 
• Kamilė Rupeikaitė
Pamąstymai apie „Pasiją“
47
 Laukiami sugrįžtant3
• Tūkstantis knygų ir viena naktis
• Operos „Undinė“ premjera
• Kasparo Uinsko debiutas Berlyno filharmonijoje 12
• KONCERTAI

Dailė 
• Tekstilės atostogos 1
• Raminta Bumbulytė
Menininkas turguje, arba Barthes’o teorija
7
• „Menininkų portretai“
• „Vartai“ Niujorke
• PARODOS

Fotografija 
• Povilas Vaitkevičius
Atstumas tarp nuobodulio ir įdomumo
1

Literatūra 
• VAKARAI

Tekstai 
• Krzysztofas Kieślowskis apie „Dekalogą“

Teatras 
• Tarptautinės komandos spektaklis įvertintas Lenkijoje1
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Nebijantiems velnio tuzino
• Apie pragmatizmą
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Pastebėjimai 
• Paulina Pukytė
Kijeve atradau tikrą seserį
54

Anonsai 
• Naujų chorinių dainų kūrybos konkurso nuostatai

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Muzika

Laukiami sugrįžtant

X tarptautinis muzikos festivalis „Sugrįžimai“

[skaityti komentarus]

Į dešimtąjį muzikos festivalį „Sugrįžimai“, vyksiantį balandžio 8 – gegužės 15 d., Lietuvos muzikų rėmimo fondas pakvietė daug talentingų, įdomių jaunųjų atlikėjų, studijuojančių svetur. Į Lietuvą atvyksta muzikų iš JAV, Kanados, Vokietijos, D. Britanijos, Prancūzijos, Austrijos, Estijos, Šveicarijos, Latvijos, Suomijos... Tradicinis akcentas – kolegos užsieniečiai, kartu atliekantys programas, kuriose skambės Lietuvos kompozitorių kūriniai.

Festivalio pradžios ir pabaigos koncertai vyks Nacionalinėje filharmonijoje. Į Lietuvą pirmą kartą atvyks Darmštato „Merck“ filharmonijos simfoninis orkestras, globojamas garsios „Merck“ farmacijos įmonės. Šio Vakarų Europoje žinomo orkestro koncertinėse programose vyrauja klasikinė ir romantinė muzika. Lietuvos klasikinės muzikos mėgėjams orkestras įdomus ir tuo, kad artimai bendradarbiauja su Vokietijoje gyvenančia mūsų tėvynaine, smuiko mokslus M.K. Čiurlionio menų mokykloje, o studijas – Liubeke baigusia daugelio tarptautinių konkursų laureate Dalia Stulgyte-Schmalenberg. 2007 m. orkestras su D. Stulgyte-Schmalenberg įrašė plokštelę, o šiemet mūsų filharmonijos scenoje D. Stulgytė-Schmalenberg su Darmštato filharmonijos simfoniniu orkestru, vadovaujamu pianisto, kompozitoriaus ir dirigento Wolfgango Heinzelio, grieš Hermanno von Glencko koncertą smuikui ir orkestrui.

Per šešias festivalio „Sugrįžimai“ savaites bus surengta 17 koncertų Vilniuje, Kaune, Vilkaviškyje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Mūro Strėvininkuose... Festivalio koncertuose girdėsime ir labai jaunus, ir kiek vyresnius atlikėjus, kuriems bendra tai, kad jie jau yra pasiekę tarptautinį pripažinimą konkursuose, per juos pateko į garsias muzikos mokyklas užsienyje. Tarp jauniausių reikia paminėti Mirgą Gražinytę, kuri pernai laimėjo prestižinį tarptautinį Zoltano Kodaly choro dirigentų konkursą Budapešte. Jaunoji dirigentė pakvietė gausų būrį atlikėjų, kurių programoje – ir klasika, ir jauniausiųjų kūryba. Pati atlikėja yra iš muzikų Vasiliauskų giminės. Savo biografijoje ji įrašė prasmingą sakinį: „Tik viena aišku, sunku įsivaizduoti gražesnę specialybę: esi su muzika ir su žmonėmis.“ M. Gražinytės diriguojamas koncertas įvyks Vilniaus rotušėje. Jauniausiems festivalio atlikėjams priklauso Gintaras Pamakštys, studijuojantis Londone. Jaunojo pianisto koncerte dainuos Geraldine Casanova (sopranas), gimusi ir augusi Prancūzijoje. Suomijoje besimokanti Kristina Gricienė vargonuos Vilniaus arkikatedroje bazilikoje. Jos koncertą praturtins Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ (meno vadovas ir dirigentas Gediminas Ramanauskas). Tarp jaunųjų atlikėjų – ir Lietuvoje pas prof. Rimantą Armoną baigusi violončelės studijas Agilė Storyk, šiuo metu gyvenanti ir koncertuojanti Toronte, Kanadoje. Ji pasikvietė lietuvių kilmės violončelininką Alaną Šimkonis-Stellings. Šiame koncerte Kanados ir Lietuvos poetų eiles skaitys aktorė Viktorija Kochanskytė.

Festivalyje šiuolaikinės muzikos kūrinius su kolegėmis iš Rygos Baiba Berke (mecosopranas) ir Agnese Eglina (fortepijonas) atliks tarptautinį pripažinimą pelnęs saksofonininkas Arvydas Kazlauskas (Latvija). O regiono klausytojus aplankys garsios Juillliardo muzikos mokyklos absolventas, meno mokslų daktaras pianistas Gabrielius Alekna. Bene pirmą kartą Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje su instrumentininkais dainuos Vokietijoje gerai žinomas bosas Almas Švilpa. Jo koncerte dalyvaus Lietuvoje ir Šveicarijoje studijas baigusi pianistė Eugenija Kuprytė, klarnetininkas Adrianas Mira (Šveicarija). Visų jų koncertuose skambės ir lietuviška muzika. Malonu pasidžiaugti, kad Lietuvos muzikos ir teatro akademijos auklėtinė pianistė Eglė Janulevičiūtė, jau daug metų gyvenanti ir dirbanti JAV, Santa Barbaroje, taip pat sugrįžta į Lietuvą. Kilusi iš žinomos Kauno muzikų šeimos, pianistė į koncertą pakvietė savo brolio Jono Janulevičiaus diriguojamą LMTA Kauno fakulteto studentų simfoninį orkestrą. J. Janulevičius yra garsaus dirigento Jono Aleksos mokinys. Poetinę nuotaiką koncerte sustiprins garsios Lietuvos kino ir teatro aktorės Rūtos Staliliūnaitės skaitoma poezija.

Iš vyresnių festivalio dalyvių galima išskirti įspūdingą profesorių trio iš Estijos. Jį sudaro nuo ankstyvos jaunystės pamilusi sceną ir pasiekusi aukštų tarptautinių įvertinimų pianistų konkursuose ir pedagoginėje veikloje profesorė Aleksandra Juozapėnaitė, garsi smuikininkė Mari Tampere-Bezrodny ir violončelininkas Peeter Paemurru. Visi jie dirba Taline, o savo koncertine veikla, meistriškumo kursų geografija gerai žinomi Europoje ir už jos ribų. Svečias iš D. Britanijos, kilęs iš Šiaulių, studijavęs Vilniuje ir Londone, pianistas Rimantas Vingras į savo koncertinę programą pakvietė žinomą Anglijoje smuikininkę Eleanorą Wilkinson. Jie viešnagę pradės Šiauliuose ir surengs koncertą Vilniuje.

Lietuvos muzikų rėmimo fondas kasmet Lietuvos kultūros aruodus „papildo“ išeivijos kultūrinio palikimo vertybėmis, nelengvai pasiekiančiomis mus. Festivalio lankytojai S. Vainiūno namuose galės susipažinti su turtingu kompozitoriaus Broniaus Budriūno palikimu. Kompozitoriui teko patirti priverstinę emigraciją ir kūrybinės brandos metus praleisti JAV.

Festivalio tradicija – pabaigos koncertas gegužės 15 d. Nacionalinėje filharmonijoje – bus skirtas Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienai. Šiame koncerte dalyvaus jaunieji dainininkai, jau pelnę tarptautinį pripažinimą: tenoras Gediminas Varna (Tiškevičius), baigęs studijas Lietuvoje, prof. Virgilijaus Noreikos dainavimo klasėje, laimėjęs konkursą ir tęsiantis studijas Londone; ne vieno tarptautinio konkurso laureatė Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas), operos solistas Egidijus Dauskurdis (bosas). Jie klausytojus džiugins klasikinių operų arijomis, lietuviškos muzikos kūriniais.

Tikimės, kad šešių savaičių trukmės „Sugrįžimų“ festivalis taps gražia pavasario švente, skambančia puikios muzikos koncertais. Lietuvos muzikų rėmimo fondas su vyriausybinėmis institucijomis surengs konferenciją, skirtą opioms kultūros problemoms aptarti ir ieškoti būdų jaunų talentingų menininkų išsaugojimui Lietuvos visuomenės kultūrai.

LMRF inf.

 

Skaitytojų vertinimai


13444. klausytoja :-( 2008-03-31 23:27
na jeigu nebijo lietuvos kritiku tai pirmin.na jei stulgiene nenudirs kailio gal ir ne tusciai.siaip tai neverta.

13455. trys simtai vienuolika2008-04-01 04:51
ka musu muzikos kritikai turi bendro su muzika ir su kritika, taip kaip ir juros kiaulytes, nieko bendra nei su jura, nei su kiaulem. yra vienas kitas daugiau maziau nepriklausomas.. visa kita... kaip sake Landsbergis: SUNAUJA :D patinka man visi sitie dalykai.. :) sekmes.

13519. Oksas2008-04-04 16:25
Didžiuojuosi Lietuvos muzikais. Didžiuojuosi Lietuva. Kaip suspėti visa tai pamatyti, išgirsti?

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 85 iš 85 
7:03:14 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba