Sausio 8-ąją Taikomosios dailės muziejuje įvyko muzikologo Edmundo Gedgaudo parengtos ir 2007 m. pabaigoje išleistos knygos „Muzikos magas Jonas Aleksa. Prisiminimai, straipsniai, laiškai“ (leidykla „Tyto alba“) pristatymas. Į jį susirinko didžiulis būrys klausytojų, dauguma – asmeniškai pažinojusių maestro J. Aleksą, tad jaukioje vakaro atmosferoje nuskambėjo daug šiltų žodžių – tiesa, ne tik prisimenant išskirtinę Lietuvos muzikinio gyvenimo asmenybę, bet ir knygos bei jos sudarytojo atžvilgiu. Kaip sakė vakarą vedusi leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė, neseniai pasirodžiusi knyga yra skaitytojų graibstoma, tad greičiausiai ateityje sulauksime ir jos antrojo leidimo, o gal net ir tęsinio. Knygoje prisiminimais apie dirigentą ir pianistą J. Aleksą dalijasi daugiau nei 40 pašnekovų – jo šeimos narių, kolegų, mokinių, su jais knygos sudarytojui pavyko rasti jautrų ir nuoširdų kontaktą.
Knygos pristatymo vakarą klausėmės ir paties J. Aleksos dirigavimo – Richardo Wagnerio „Lohengrino“ įžangos 1988 m. įrašo. Prisiminimais ir mintimis apie J. Aleksos asmenybę ir kūrybą dalijosi muzikologai Juozas Antanavičius, Živilė Ramoškaitė, kompozitoriai Šarūnas Nakas ir Vytautas Barkauskas. Ne kartą buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad J. Aleksos galvoje nuolat skambėdavo muzika – jis nejučia diriguodavo net vairuodamas automobilį. O tai, kad maestro kūrinius atlikdavo ne vadovaudamasis išorine jėga ar efektais, o meile muzikai, pašnekovų lūpomis vis sugrįždavo tarytum vakaro potemes vienijantis refrenas.
Vakaro programa buvo sudaryta prasmingai, remiantis tam tikromis skambėjusių kūrinių, jų autorių ar atlikėjų (pianisto Petro Geniušo, dainininkės Sigutės Stonytės) sąsajomis su J. Aleksa. Pavyzdžiui, S. Stonytė, prieš padainuodama Cerlinos dainelę iš Mozarto operos „Don Žuanas“ (akompanavo Jurgis Karnavičius), prisiminė, kad „Don Žuanas“ buvo paskutinis jos darbas su Aleksa, o maestro itin mėgo šviesią, nerūpestingą Cerlinos dainelę – ją diriguojant jo veidą nušviesdavo šypsena.
Vakaro pabaigoje skambėjo ir Šiaulių dramos teatro aktorės Olitos Dautartaitės skaitomos poetų Liūnės Sutemos, Jono Strielkūno ir Rainerio Marios Rilke’s eilės.
„7md“ inf.