SEPTYNIOS MENO DIENOS

2006-06-16 nr. 713

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Neringa Černiauskaitė
Matymo būdai
39

Muzika 
 Iš choreografo lagamino13
• Rita Aleknaitė-Bieliauskienė
Dedikacija Mozartui
3
• Operos teatras pristato naują sezoną
• Su Venecijos leitmotyvu
• Gintaras Rinkevičius užsienio koncertų salėse
• Choras "Jauna muzika" baigia sezoną
• KONCERTAI

Dailė 
• Agnė Narušytė
Po ir po
1
• Pillė Veljataga
Juvelyrikos išpažintys
• Ieva Pleikienė
Menas vartojimui ar vartotojiškas menas?
• Vytautė Cikanavičienė
Stop kadras: mes – europiečiai
1
• PARODOS

Literatūra 
• Mano antitautinės erezijos
• VAKARAI

Teatras 
• Rasa Vasinauskaitė
Festivaliai, festivaliai
• Oidipo "laurai" gimtojoje Graikijoje
• "Lėlė" baigs sezoną kautynėmis Trakų pusiasalyje
• Piknikas Guntoriškių pelkyne

Kinas 
• Živilė Pipinytė
Šėtonas nedalyvauja
• Lyčių montažas: filmai iš posovietinės erdvės
• Hipis, bet ne Lebovskis2
• Dokumentinio filmo scenarijaus paieška
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Muzika

Iš choreografo lagamino

Pokalbis su baletmeisteriu Jurijumi Smoriginu

[skaityti komentarus]

iliustracija

Įkopęs į šeštą dešimtį nenurimai. Regis, ką tik Nacionaliniame operos ir baleto teatre matėme Tavo benefisą, o Tu jau spėjai pastatyti naują baletą, ir net ne Vilniuje, o Maskvoje. Koks tai baletas? Kas jo atlikėjai?

Turiu Tamstą pataisyti – prieš išvykdamas į Maskvą pradėjau kurti "Spenglą Ūlą" Lietuvoje. Tai – kompozitoriaus Osvaldo Balakausko kūrinys. "Spengla Ūla" parūpo dar tais laikais, kai mano šukuosena buvo kur kas vešlesnė... Jau tada svajojau pamatyti jos choreografinį veidą.

Na, o Maskvoje Mariaus Liepos fondo pakviestas pastačiau baletą "Tamar" gruzinų legendos motyvais. Premjera įvyko Kremliaus koncertų salėje, spektaklį stebėjo 5000 žiūrovų.

Priminkime skaitytojams, kad šis vienaveiksmis baletas pagal Milijaus Balakirevo to paties pavadinimo simfoninę poemą pirmą kartą buvo pastatytas 1912 metais. Impresarijaus Sergejaus Diagilevo užsakymu rusų sezonams Paryžiuje jį sukūrė choreografas Michailas Fokinas, kostiumai ir dekoracijos – Levo Baksto. Premjeroje šoko Tamara Karsavina ir Adolfas Bolmas. O 1918 metais Maskvos Akvariumo sodo teatre baletą "Tamar" pastatė baletmeisteris Aleksandras Gorskis. Kas šoko pagrindinius vaidmenis Tavo balete "Tamar"?

Pagrindiniai atlikėjai – Peterburgo Marijos teatro solistai Irma Nioradzė ir Ilja Kuznecovas.

O kaip yra su "Spengla Ūla"?

Kai grįžau, pabaigiau ir ją. Premjera įvyko modernaus šokio festivalyje "Alytus 2006".

Vilniečiai dažnai regi Anželikos Cholinos šokio spektaklių pastatymų premjeras. Atrodo, lyg būtumėte pasidaliję teritorijas. Gal iš tikrųjų dviem Vilniuje jau per ankšta?

Būsiu nekuklus. Vilniečiams pasisekė, kad jų mieste gyvena tokie du užsispyrę ir nepailstantys choreografai. Yra kur akis paganyti; galima pasirinkti šokio kūrinius pagal savo skonį. Kiek žinau, tik Lietuva iš Baltijos šalių gali pasigirti tuo, kad, be Nacionalinio operos ir baleto teatro, valstybėje gyvuoja du nevalstybiniai šokio teatrai, kurių ir repertuaras skirtingas, ir choreografinė kalba nepanaši.

Ar galime daryti nekuklią išvadą, kad šokio menas Lietuvoje populiarus?

Ne. Taip nėra. Krepšinis užima pirmą vietą!

O jei apie meną?

Opera ir drama pirmauja. Nors... Per pastaruosius dešimt metų pasauliniuose baleto konkursuose lietuvaitės dažnai dominuoja – laimi prizines vietas. Gaila, kad laimėjimai nepakankamai įvertinti – nepopuliaru...

Mūsų žanras gyvuoja jį propaguojančiųjų entuziazmo dėka. Nepasakytum, kad nesulaukiame atlygio. Kad ir šis mano atvejis, kai mažos šalies baletmeisteris pakviečiamas dirbti šokio mekoje – Maskvoje.

Vasarą Klaipėdoje vyksiančiame festivalyje matysime dar vieną Tavo premjerą.

Taip, tai bus antroji ,"Spenglos Ūlos" gimimo diena. Klaipėdos muzikos festivalis jau seniai nusipelnė pagarbos: jo projektai įdomūs, intelektualūs. Didžiuojuosi, kad man buvo suteiktas geriausio 2000 m. choreografo vardas už kūrybą uostamiesčio teatre. Gavęs pakvietimą dalyvauti festivalyje, nutariau jame parodyti vieną iš naujausių spektaklių "Sulamitą" ir naujutėlę, premjerinę "Spenglą Ūlą".

Apie ką toliau svajoji? Ką ketini kurti artimiausiu metu?

Mano gyvenimo kredo – nepasiduok ir neparsiduok! Stengiuosi tai priminti sau kiekvieną rytą... Nors kartais tie principai labai apsunkina gyvenimą. Šiuo metu kraunuosi lagaminą. Ruošiuosi važiuoti į Maskvą. Didžiojo teatro baleto salėse repetuosiu M. Ravelio "Bolero". Šį projektą kursiu specialiai įžymiai latvių kilmės Rusijos balerinai Ilzei Liepai. Tikslas – pagerbti Didžiojo teatro primarijaus Mariaus Liepos atminimą. Iškilmės įvyks liepos 25 d. Latvijos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje, o antroji premjera – rudenį Maskvoje, toje pačioje Kremliaus koncertų salėje.

O Lietuvoje?

Grįžęs į Lietuvą kartu su Klaipėdos muzikinio teatro baleto trupe festivaliui restauruosiu savo M. Ravelio "Bolero" ir kursiu naują R. Ščedrino–G. Bizet šokio spektaklį "Karmen". Pagrindinius vaidmenis atliks Inga Briaskalovaitė ir Martynas Rimeikis. Na, o choreografinių projektų teatro "Vilniaus baletas" laukia "Idiotas" – mano naujausias darbas.

Kada kviesi į premjerą?

Premjera turėtų įvykti ateinančio teatrinio sezono gruodžio mėnesį. Pagrindinį Nastasijos Filipovnos vaidmenį atliks Eglė Špokaitė. Po Naujųjų metų gims "Čio Čio san" su Miki Hamanaka ir Aurimu Paulausku. Pastarojo šokėjo talentą itin gerbiu ir vertinu. Na, o kur dar gyvenimo siurprizai? Manau, bus ir neplanuotų projektų... Svarbūs man ir Vilniaus kolegijos menų fakulteto studentai. Nuo naujų mokslo metų fakultete ruošime šokėjus-aktorius pramogų pasauliui.

Kalbėjosi Marius Kraptavičius

 

Skaitytojų vertinimai


7812. nechoreografas2006-06-19 13:36
Sitas Smoryginas, kaip dazniausiai jam nutinka, meluoja ar bent jau sako netiesa, nes Lietuvoj be LNOBT yra dar toks gerai zinomas Sokio teatras Aura, ir 4 nevalstybiniai sokio teatrai, o ne 2. Smoryginui uz viska pasaulyje labiau noretusi, kad Lietuvoje butu tik jis ir Anzelika...

7817. #2006-06-19 19:50
man idomu, kas bus padaryta is "Idioto". Jau seniai norejau pamatyti sio kurinio sokio versija. Tikiuosi gero reginio...

7829. 7812 ats2006-06-20 13:17
Kiek skaitau 7m9 straipsiu komentarus vis pasireiskia ta pati persona "7812" butu zymiai maloniau skaityti ne sios SIRSES komentarus/ "pikta emocijas".........

7830. atsakymas choreografui2006-06-20 14:50
Na tai kad cia ne piktos emocijos, cia tiesa, Jurijau...

7838. pritariu2006-06-20 22:29
Smoriginas visada sudalyvauja straipsniu apie save komentaruose. Puiku. Tik man atrodo, kad jis mielai sutiktu karaliauti vienas - be Cholinos. O koks gi kurejas nenoretu buti vienintelis teisus? Cholina irgi to nori. Blogiau,kad jis nekencia visu, kurie bent viena blogesni zodeli apie ji pasako. o pasiziurekite jo "Vilniaus baleto" tinklalapi. vien tik Sabaseviciaus panegirikos. Kiseninis Smorigino baletologas, chi-chi. Bet gal "Idiota" ir neblogai pastatys. Maciau Eifmano "Idiota" su Mariu (o ne Marium) Liepa ir Michailovskiu. Labai neblogas spektaklis buvo, aciu Michailovskiui. Smoriginas labai gerai jaucia muzika. Balakausko "Makbetas" buvo labai muzikalus. Gal ir "Spengla Ula" geras? O kas per siuolaikinio sokio festivalis Alytuje? Negirdetas kazkoks. Ar tai kur vaikai estradinius sokius ir hiphopa soka? Smoriginas gerai turejo atrodyti :))

7840. ak2006-06-21 08:41
ar neįsismagino mokyklos, ruošdamos šokėjus-aktorius? labai diskutuotinas dalykas (nėra tradicijų, darbo rinkos). mokyklos (tiksliau ambicingi veikėjai) prigalvoja, pramuša programas, o po to mokytiniai vargą vargsta - kas po Suomiją trankosi, kas "Lėlėj" vaidenasi, kas apskritai išnyksta...

7850. to ak2006-06-22 10:07
na o ar ruosiant aktorius rezultatas buna kitoks? juk is kurso gal tik 3-5 tesia aktyviai savo profesija o ka kiti 8-12 daro? Tai juk normalu. Nors beabejo ruosiant naujas studiju programas reiktu geriau pagalvot, kam ir kodel, koks testinumas. Sokeju-aktoriu kursas pramogu pasauliui... neskamba viliojanciai...kokias pramogas turima galvoje... na o kita vertus tradicijos juk neatsiranda is kart kaip tradicijos, tai gal tai yra budas pradet kurt tradicijas.

7867. Zuruzuru2006-06-24 13:30
Kas yra aktoriai shokejai pramogu pasauliui? Klounus ruoshia ar humoresku skaitytojus? O gal pakeis tuos klaikiai besimaivanchius jaunuolius, kurie veda visokias eurovizijas ir panashaus pobudzhio pramoginius renginius.? Ir kuo chia detas Smoriginas? O jei Kolegija imasi ruoshti striptizo ar baru shokejus su aukshtuoju ishsilavinimu, tai liskite po varnalesha - busim turbut pirmieji pasaulyje, kur nuogai ishsirengines shokio bakalaurai, apsigyne baigiamuosius darbus. Nu joooo - kelnaites ir liemenele nusiimti vieshai tikrai reikalingas aukshtasis mokslas, o ypach - ivairios teorines studijos.

7868. ak2006-06-24 13:55
striptizą (aukštos klasės) sušokt - irgi menas! O humoreską įtaigiai perskaityti, manote, lengva? Jau nekalbant apie klounadą - tai atskiras menas ir mokslas!

7871. anekdotas2006-06-25 10:33
Na jau sitoji iniciatyva - aukstojoj rengti striptizo baru ir uzsienio kabaku sokejus yra visiskas anekdotas. Jokioj saly tokiu bajeriu nera ir buti negali - ten tokius sokejus rengia privacios komercines studijos. Bet Smoriginas isiule tokia ideja Konservatorijai - jam reik valstybes islaikomos mokyklos, kuri "ruostu" sokejus jo paties programoms visokiems restoranams bei stripo barams. Juokinga ir liudna vienu metu.

7873. ak2006-06-25 12:49
kiekviena mokykla ar pedagogas sukasi kaip išmano, kad darbelį kokį prastumtų. taip ir švaistomos biudžeto lėšos...

7876. vat tai tau2006-06-25 18:21
Va tai tau... Smoriginas visiems giriasi (ir savo internetinej svetainej raso), kad jis baleta Tamar Maskvoj (svetainej raso, kad Kremliaus balete) pastate, o bent jau oficiali cia minimo Mariaus Liepos fondo svetaine http://www.liepa.ru/2006_03_22/reliz.htm raso, kad tai nebuvo joks naujas originalus pastatymas - tiktai anojo M.Fokino baleto atnaujinimas. Ir kad atnaujino ji du asmenys: Andris Liepa ir Jurijus Smoriginas... Tai kaip cia iseina, kur cia tiesa?.. Eilinis Smorigino nerastingumas, samoningas informacinis gudravimas (melavimas) ar netiksli informacija Mariaus Liepos fondo oficialioje svetaineje? Gal pats choreografas patikslint mums visiems galetu? Nes jei ka - nesunku juk ir paskambint i ta fonda...

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 82 iš 82 
6:57:01 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba