SEPTYNIOS MENO DIENOS

2006-03-03 nr. 698

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Monika Krikštopaitytė
Jei bijai savęs, neik žiūrėti Kuckaitės
20

Savaitė 
• Ar pirksite pirmą knygą?1

Muzika 
• Lina Stankevičiūtė
Moters pasaulis per šokį
1
• Koncertuoja talentingi britų muzikai
• Iš ciklo "Alma mater musicalis"
• Mozartui skirta paroda
• "Bravissimo": susitikimo vieta – Vilnius
• KONCERTAI

Dailė 
• Virginija Vitkienė
Pokalbis prie tapytojo eskizų knygos
4
• Aistė Paulina Virbickaitė
Kam reikalinga negyva knyga
• Elena Urbaitytė (1922 06 04 – 2006 02 17)
• Pornografija, rolmopsai ir geležinis dantis27
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Teatras 
• Daiva Šabasevičienė
Grimo opera dramos scenoje
• Turi pasilikti sau žmogus6
• Scenoje – sovietinės praeities herojai
• Kauno dramos teatras kviečia į pajuodusią premjerą2
• Europos teatro sąjungos prizas Oskarui Koršunovui2
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Živilė Pipinytė
Visada gali būti dar blogiau
• Iš pradžių visada yra kraštovaizdis
• Geriausi iš geriausių1
• Kuprota svajonių baimė3
 Kitoks žvilgsnis
• Lietuviškų filmų programa Amerikos lietuvių televizijos kanalu
• Lietuviškas akcentas Prahos kino festivalyje
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Kinas

Kitoks žvilgsnis

"Skalvijoje" vyks Tarptautinis moterų filmų festivalis

[skaityti komentarus]

iliustracija
"Trys melancholijos kambariai"

Kovo 3–9 d. "Skalvijos" kino centras rengia Tarptautinį moterų filmų festivalį. Pasak rengėjų, jie neturi revoliucinių ketinimų, greičiau tai nedidelis reveransas moterų režisierių kūrybai. Ar reikia ieškoti moteriškumo moterų kūryboje, ar moterys kuria kitaip, festivalis nė nemėgins aiškintis. Rengėjams įdomesnis šių dienų moterų žvilgsnis, režisierėms svarbios temos, jų kūrybinė raiška. Nepaisant katastrofiškai banalios ar net klaidinančios festivalio reklamos – šūkių "Ieškokite moters", "Subalansuota ne tik moterims" ar atidarymo vakarėlio viešnių – televizijos ir demimondo "žvaigždžių" (Donalda Meiželytė ir pan.) pasirodymo, orientuojančių į "bobiškų" žurnalų auditoriją, tikro kino gerbėjai festivalio programoje suras ne vieną dėmesio vertą ir aukštų vertinimų pasaulyje sulaukusį filmą. Lietuvos žiūrovams bus pristatytos pasaulyje žinomos kino kūrėjos iš dvylikos šalių, bus rodomi vaidybiniai ir dokumentiniai filmai, atspindintys įvairias socialines, politines, ekonomines, moralines problemas.

Festivalį atidarys Janinos Lapinskaitės dokumentinio filmo "Našlių pakrantė" premjera. Pasak režisierės, "tai kino pasakojimas apie Likimo trapumą ir Žmogaus tvirtybę. Filmo herojės – pamario miestelio našlės. Jų gyvenimas paženklintas skausminga netektimi, tačiau jos, lyg tos stuomeningos pajūrio pušys, draskomos negailestingų vėjų, žvelgia į mėlynus vandens tolius ir tik dar tvirčiau įauga į savąjį krantą."

Vienas kontroversiškiausių programos filmų – kultinės rusų aktorės, scenaristės, režisierės Renatos Litvinovos vaidybinė juosta "Deivė: kaip aš pamilau" ("Boginia: kak ja poliubila", 2004). Litvinova vaidina ir pagrindinę savo filmo heroję – tardytoją Fainą, tiriančią mergaitės dingimo bylą. Tačiau detektyvinė istorija nėra svarbiausia. Keistuole kolegų laikoma Faina vis mažiau domisi gyvenimo realybe ir pasineria į anapusinį pasaulį, kurį jai atveria veidrodžiai ir sapnai. Pavadinimą iššifruoti paprasta – Litvinova mano, kad visi pamilę žmonės prilygsta dievams. Šią tezę ji pabrėžia kiekvienu filmo personažu. Tačiau šis rafinuotas, perdėtai manieringas kino reginys ne vieną paprastą žiūrovą gali suerzinti: jam gali būti nepriimtinas kraštutinai egzaltuotas Litvinovos tonas. Kartu su Litvinova vaidybinio moterų kino įvairovę festivalyje atskleis Alison Peebles filmas "Gyvenimas po gyvenimo" ("Afterlife", D. Britanija, 2003), neįtikėtinai lengvai atskleidžiantis rimtas ir sudėtingas eutanazijos, neįgalumo, atsidavimo šeimai temas. Viena įdomiausių italų jaunosios kartos režisierių Francesca Comencini bus pristatyta filmu "Mobbing" – man patinka dirbti" ("Mi piace lavorare (Mobbing)", Italija, 2003), nagrinėjančiu dabar itin madingą išnaudojimo ir žeminimo darbe temą. Prancūzų režisierės Anne Villaceque filmo "Rivjera" (2004) herojės yra dvi moterys – motina ir septyniolikmetė duktė. Motina dirba kambarine prabangiame viešbutyje, jos grožį paveldėjusi duktė – klube šokėja. Abi moterys tikisi sulaukti tikros meilės. Filme vaidina viena unikaliausių prancūzų aktorių Miou-Miou.

Daug gero kino patyrimų žada dokumentiniai festivalio filmai. Pirmiausia tai švedų režisierių Lisos Munthe ir Helen Ahlsson juosta "Rankų lenkikė iš Vienatvės kaimo" ("Armbryterskan Från Ensamheten", 2004), kurio herojė – pasaulio rankų lenkimo čempionė iš mažo kaimelio Švedijos šiaurėje. Tai filmas ne apie sportą, bet apie šį tą daugiau – šeimą, solidarumą, laimę būti suprastai ir būti savimi. Šis filmas pripažintas geriausia švedų dokumentine juosta, nominuotas "Oskarui".

iliustracija
"Našlių pakrantė"

Pastaraisiais metais vis dažniau prabylama apie suomių dokumentinio kino fenomeną. Vienas įrodymų, kad Suomijoje kuriamas nepaprastai įdomus ir savitas moterų dokumentinis kinas, yra Pirjo Honkasalo "Trys melancholijos kambariai" ("Melancholian 3 huonetta", 2004). Tai vienas garsiausių pastarųjų metų dokumentinių filmų, rodytas ne viename tarptautiniame kino festivalyje. Sukrečiantis pasakojimas apie rusų kareivių prievartai ir vienatvei paliktus Čečėnijos karo vaikus (prievartaujami berniukai ir mergaitės vėliau tampa atstumtaisiais), kuriuos bando išgelbėti pavieniai pasišventėliai, sulaukė ir priekaištų dėl esą pernelyg tobulo dokumentinių kadrų grožio.

Estų dokumentininkės Imbi Paju filmas "Nuslopinti prisiminimai" ("Torjutut muistot", Estija, Suomija, 2005) – labai asmeniškas. Vaikystėje režisierę pažadindavo motinos košmarai. Filme ji pasakoja dvynių Aino ir Vaike, patyrusių stalinistinio teroro baisumą bei lagerių siaubą, išgyvenimus. Čekų režisierės Erikos Hnikovos filmas "Grožis – pinigai" ("Ženy pro meny", 2003) gilinasi į kūno kulto reiškinį ir pasakoja apie modelius, grožio karalienes, grožio ir pinigų ryšį. Ispanės Helenos Taberna filmas "Svetimšalės" padeda pažvelgti į pasaulį imigrančių moterų akimis. Atvykusios iš Azijos, Lotynų Amerikos, Afrikos, Europos, jos Ispaniją vadina savo namais. Lankydamiesi daugiakultūriame Madrido rajone, mes stebime jų gyvenimą, kasdienybę, svajones, siekį išsaugoti savo kultūrą judrioje Ispanijos sostinėje.

Šiemet festivalis plačiau pristato Latvijos kino kūrėjas. Garsiausia jų – Laila Pakalnina (pernai kartu su Arūnu Mateliu ji buvo nominuota geriausio Europos dokumentinio filmo apdovanojimui) – bus pristatyta vaidybine juosta "Gyvatė" ("Pitons ", 2003), paremta tikrais įvykiais, vykusiais vienoje posovietinėje Latvijos mokykloje. Režisierės Kristīnos Želve filmo "Blondinių istorijos" ("Blondie stāsti", 2003) herojės – penkios šviesiaplaukės – šiame filme patvirtina ir paneigia įsigalėjusius stereotipus apie blondines ir jų vyrus. Jos myli, svajoja, kovoja, stebina. Visos jos gyvena šalia mūsų, kiekviena su sava blondinės istorija. Atskirą programą – latvių filmų rinkinį – sudaro trumpo metražo dokumentiniai ir vaidybiniai filmai, tarp jų ir Europos akademijos prizui nominuota Lailos Pakalninios dokumentinė "Svajonių šalis" ("Dream Land", 2004).

Dar viena specialioji festivalio programa – lietuvių filmų rinkinys. Jį sudaro Inesos Kurklietytės "Lengvas raganavimas" (2004), Giedrės Beinoriūtės "Egzistencija" (2004), Oksanos Burajos "Dienoraštis" (2003), o specialiame seanse senjorams bus parodyta Janinos Lapinskaitės vaidybinė drama "Stiklo šalis" (2004).

Festivalio retrospektyva skirta vienos didžiausių ir originaliausių šių dienų kino kūrėjų – režisierės Kiros Muratovos kūrybai. Bus parodyti jos filmai "Trumpi susitikimai" ("Korotkije vstreči", 1967), "Ilgos palydos" ("Dolgije provody", 1971), "Tarp pilkų akmenų" ("Sredi serych kamnei", 1983), "Lemties posūkis" ("Peremena učasti", 1987), "Trys istorijos" ("Tri istorii", 1996).

"Skalvijos" kino centro ir "7MD" inf.

 

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 82 iš 82 
6:53:39 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba