SEPTYNIOS MENO DIENOS

2005-04-22 nr. 658

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Beata Leščinska
Du pasauliai
2
• Gerbiami skaitytojai,

Muzika 
 Rytis Urniežius
Vešinti pučiamųjų tradicija
41
• Kamerinis Laimos Jonutytės koncertas
• Jaunųjų dainininkių rečitalis
• Čiurlionio kvartetas savojoje Alma Mater
• Festivalyje "Pasaulio muzikos dienos"
• Apie Edmundo Gedgaudo recenziją "Sudėtingi likimai"27
• KONCERTAI

Dailė 
• Kristina Stančienė
Keraminės istorijos
• Ona Gaidamavičiūtė
Latako gatvės grafikos albumai
1
• Aušra Trakšelytė
Viską apimantis populizmas
• Aurelija Jasaitė
Iš arti ir iš toli
2
• Aurelija Jasaitė
Tapatybės beieškant
2
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI3

Teatras 
• Naujosios dramos akcija’051
• "Demonai. Nelabieji. Apsėstieji. Kipšai"1
• TEATRAI

Kinas 
• Priklausomas nuo tikrovės kinas
• Laima Kreivytė
Tikrų vyrų pokalbiai
• Simonas Ližė
Gelmių aidas
2
• Seno gero kino injekcija1
• Iš Afrikos2
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Muzika

Vešinti pučiamųjų tradicija

Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionatas Panevėžyje

Rytis Urniežius

[skaityti komentarus]

iliustracija
Diriguoja "Panevėžio garso" vadovas Remigijus Vilys

Balandžio 9–10 d. Panevėžyje vyko penktojo Lietuvos pučiamųjų orkestrų konkurso, organizatorių įvardyto vakarietišku terminu "čempionatas", finalas. Šį renginį jau penktą kartą organizavo Panevėžio miesto profesinio pučiamųjų orkestro "Panevėžio garsas" vadovas Remigijus Vilys, konkursas rengtas kartu su Lietuvos liaudies kultūros centru. Panevėžyje laukta geriausių Lietuvos profesionaliųjų, meno, muzikos, bendrojo lavinimo mokyklų bei bendruomenių orkestrų. Balandžio 9 d. varžėsi A, B ir C kategorijų, balandžio 10 d. – D ir E kategorijų orkestrai. Kolektyvai į kategorijas buvo suskirstyti pagal tai, kurį iš organizatorių pateiktų privalomų kūrinių jie buvo pajėgūs pagroti. Kiekvienoje kategorijoje orkestrų pasirodymo eilės tvarka buvo nustatoma burtų keliu. Iš viso buvo laukiama 33 orkestrų, atvyko 31. Čempionatas akivaizdžiai parodė, kad pučiamųjų orkestrų nuosmukis, kurį šis žanras išgyveno prieš dešimt penkiolika metų, jau pasibaigė, pūtikų kolektyvai gyvuoja visoje Lietuvoje, o jų lygis kasmet pastebimai auga.

Renginį Panevėžio konservatorijos salėje atidarė čempionate nedalyvavęs Karsakiškio orkestras "Karsakiškio garsas" (vad. A. Fomenko). Vos metus gyvuojančio bendruomenės orkestro muzikavimo kokybė nuteikė labai optimistiškai. Šis orkestras akivaizdžiai pademonstravo pas mus iš Vakarų atėjusią ir vis labiau įsigalinčią tendenciją – merginų dalyvavimą pučiamųjų orkestruose. Pamažu atsisakoma ilgus metus pas mus įprasto instrumentų skirstymo į "vyriškus" ir "moteriškus" (daugelyje čempionate dalyvavusių orkestrų merginos grojo net trombonais ir tūbomis). Be to, "Karsakiškio garsas" parodė, kad Lietuvos pučiamųjų orkestrai, net ir vaikų, išnaudoja galimybes atnaujinti savo instrumentarijų ir papildyti jį kokybiškais vakarietiškais instrumentais.

Orkestrus vertino solidi komisija, pirmininkaujama olando Jacobo Dijkstos, Europos varinių pučiamųjų asociacijos (EBBA) prezidento. Komisijoje dirbo Lambertus Langeleris – EBBA projektų vadybininkas; Endelis Nögene – Estijos nacionalinės operos dirigentas, Estijos muzikos akademijos profesorius, jaunimo orkestro "Viruma" dirigentas; Valduras Liivas – Estijos kultūros specialistas; Pietas Visseris – Olandijos orkestrų dirigentas; Nicholas Ivoras Gothamas – kompozitorius ir džiazo atlikėjas, dirbantis ir Kanadoje, ir Latvijoje; Rimantas Giedraitis ir Kazimieras Daugėla – kompozitoriai ir aranžuotojai; Juozas Kirdeikis – Lietuvos liaudies kultūros centro vyriausias specialistas; Remigijus Vilys – pučiamųjų orkestro "Panevėžio garsas" dirigentas (nedalyvavęs komisijos darbe paskutiniojoje E kategorijoje, nes joje pasirodė su savo vadovaujamu orkestru). Laikydamasi čempionato nuostatų komisija orkestrų klausėsi už širmos, taigi nematė pačių atlikėjų (išimtis – A kategorijos vaikų orkestrai), o čempionato vedėja neskelbė groti besiruošiančio orkestro pavadinimo.

iliustracija
Jaunasis trimitininkas iš Trakų – Marius Vasiulis

Orkestrų skirstymas į kategorijas pagal konkursinio kūrinio lygį yra seniai pagrįstas ir praktiškai naudojamas metodas. Kita vertus, ateityje gal vertėtų padidinti kategorijų skaičių ir atsižvelgti į orkestro sudėties tipą – mišrieji pučiamųjų orkestrai (beje, jie Vakarų šalyse taip pat diferencijuojami pagal daugelį sudėties ir paskirties požymių) turėtų dalyvauti kitoje kategorijoje nei vien varinių pučiamųjų orkestrai. Pastarieji konkurse sudarė gana didelę dalį, o kai kurie iš jų visiškai atitiko Vakarų šalyse paplitusį vadinamąjį brass band sudėties tipą. Apie A, B, C kategorijų orkestrų muzikavimo lygį galima pasakyti daug pagiriamųjų žodžių: grota palyginti "švariai", gana išraiškingai atlikti įvairiausi štrichai, tarp jų ir tie, kurie būdingi lengvajai muzikai, džiazui. Iš neigiamų tendencijų reikėtų paminėti kai kurių orkestrų siekimą priblokšti publiką forsuotu garsu ir ypač smarkiu mušamųjų trenksmu, tarsi šitaip būtų norima užmaskuoti pūtikų netikslumus. Ne veltui komisijos pirmininkas prieš apdovanodamas A kategorijos nugalėtojus pabrėžė, kad "muzika – tai ne vien technika, bet dar ir širdis" ir kad daugeliui orkestrų ypač reikia mokytis groti piano.

Čempionato rezultatų klausytojai laukė itin susidomėję. Iš visų kategorijų norėtųsi išskirti pirmąją – A ir profesionaliausiąją – E. A kategorijoje I vieta atiteko Rietavo miestelio orkestrui "Rietavo berniukai" (vad. A.K. Jankauskas), II vieta – Mažeikių muzikos mokyklos Sedos filialo orkestrui (jis laimėjo ir diplomą už geriausią privalomo kūrinio atlikimą; vad. K. Dvaržeckis), o III vietos laimėtojas – Vilniaus "Santaros" vidurinės mokyklos orkestras (vad. L. Avižienis). A.K. Jankausko vadovaujamas kolektyvas akivaizdžiai išsiskyrė iš kitų tiek intonavimo tikslumu, darniu skambesiu, stiliaus pojūčiu, ansambliškumu, tiek ir tuo, ko neparodė – ne vienam kolektyvui būdingo šiurkštaus, forsuoto skambėjimo, net rėksmingumo. Manyčiau, kad būtent jo, o ne Sedos orkestro atliekamas privalomas kūrinys – H. Hutteno "Saksonijos bliuzas" – taip pat turėjo būti įvertintas kaip geriausias (jis, manding, labiausiai atitiko bliuzo stilių).

Po konkurso pasikalbėjus su vienu kitu vadovu teko įsitikinti, kad konkurse vis dar gajus labai abejotinas įprotis – į moksleivių (mėgėjų) orkestrą kviestis profesionalų iš kitų muzikinių institucijų. Visiškai dėsninga, jei šie muzikantai yra tos pačios mokyklos mokytojai – mokyklos orkestre gali groti ir mokiniai, ir jų pedagogai; bet jei "samdyti" profesionalai atvyko iš kitų įstaigų ar net kitų miestų – galima abejoti tokios konkurencijos sąžiningumu. Grįžtant prie "Rietavo berniukų" (pastebėjau ir kukliai pasislėpusių mušamaisiais grojančių mergaičių), reiktų pabrėžti, kad nė vienas "samdytas" muzikantas čia negrojo, taigi – pirmoji vieta šiam orkestrui buvo skirta daugiau nei pelnytai.

iliustracija
Rūdiškių muzikos mokyklos orkestro trimitininkai
V. Remeikos nuotraukos

Antrąją čempionato dieną D ir E kategorijų orkestrai grojo Panevėžio bendruomenių rūmų salėje. E kategorijoje buvo galima įžvelgti dvi konkuruojančias orkestrų poras: "Panevėžio garsas" (vad. R. Vilys) ir kategorijos nugalėtojas Kauno "Ąžuolynas" (vad. V. Ramačiūnas) varžėsi dėl I ir II vietų, o trečiosios vietos laimėtoja "Palanga" (vad. V. Rekašius) ir "Šiauliai" (vad. V. Stankus) – dėl III ir IV vietų. Orkestrų muzikavimo kokybė buvo gan tolygi – galima spėti, kad komisijos balsams pasiskirsčius vos truputį kitaip, panevėžiečiai būtų galėję tapti nugalėtojais, o šiauliečiai – aplenkti "Palangą". Kad ir kaip ten būtų, antrąją čempionato dieną visi orkestrai klausytojams pateikė daug puikiai atliekamos geros muzikos.

B kategorijos I vieta skirta Kauno 1-osios muzikos mokyklos orkestrui (vad. G. Kubilius), II vieta – Grigiškių meno mokyklos orkestrui (vad. V. Šoch), III – Gargždų kultūros centro orkestrui "Gargždupis" (vad. B. Vaičius); C kategorijoje I vieta – Kauno technologijų universiteto orkestrui (vad. V. Norkus), II vieta – Vilniaus Broniaus Jonušo vardo muzikos mokyklos orkestrui (vad. R. Pašiūnas ir P. Dapšauskas), III vieta – Mažeikių rajono muzikos mokyklos orkestrui (vad. V. Alčiauskis); D kategorijoje I vieta – Kauno J. Gruodžio konservatorijos pučiamųjų orkestrui (vad. P. Tadaras), II vieta – Trakų rajono Vytauto Didžiojo gimnazijos ir meno mokyklos orkestrui (vad. A. Mišeikis ir T. Šileika), III vieta – Rūdiškių muzikos mokyklos orkestrui (vad. V. Filonovas).

Vertinant visą čempionatą ir prognozuojant Lietuvos pučiamųjų orkestrų ateitį, galima pasidžiaugti, kad tarp muzikuojančiųjų yra daug jaunimo, orkestrai imasi vis įvairesnio repertuaro, naudojasi originalia Vakarų autorių muzika pučiamųjų orkestrams. Problemiškas vis dar tebėra tautinio repertuaro klausimas. Apskritai repertuaras – labai plati ir aktuali tema, kurią reikėtų gvildenti atskirai. Visgi akivaizdu, kad mūsų orkestrai turi iš ko rinktis ir į ką lygiuotis. Pasak komisijos pirmininko, lietuvių lygis sparčiai kyla: Olandijoje pučiamųjų orkestrai tokios būklės, kokia dabar Lietuvoje, buvo maždaug prieš 25 metus, o sprendžiant pagal lygio augimą per pastaruosius metus, lietuviai olandus turėtų pavyti per penketą ar dešimtį metų. Gražių, šiltų žodžių (tiesa, ir kritikos) čempionato rengėjai bei muzikantai sulaukė ir iš kitų komisijos narių. Mums belieka prisidėti prie išreikštų vilčių, kad pučiamųjų orkestrų ateitis Lietuvoje tikrai šviesi.

 

Skaitytojų vertinimai


4864. antraštė2005-04-25 19:52
Tai, kas VEŠI, paprastai taip ir knieti apkapoti.

7062. Sklepucini2006-04-06 22:21
As labai pasipyktines!Del karsakiskio orkestro jie yra tik mazi vaikuciai!Ir uztai juos visi myli!Man asmeniskai tai labai nepatinka kanors butumet apie kitus orkestrus parase ,bet nutilejot!

7777. asdfg :-) 2006-06-12 22:07
karsakiskio garsas yra orkestras kuris groja geriau uz visus orkestrus ne uz sklepucini ar liudynes orkestra

8060. aiste2006-07-08 11:09
karsakiskis jega sklepucini bu

8534. VISI BERNAI IS STOWYKLOS2006-08-09 21:37
KIPRAS. JUOZAS. NIKOLAI. KRISTUPAS. KESTUTIS. DANIEL. KAROLIS. WYKINTAS

8535. BERNAI2006-08-09 21:38
IR KITI BERNAI IS STOVYKLOS

8549. visi bernai aistes skukauskaites draugai is stowyklos2006-08-10 11:56
aiste urvine ir guoda cccccooooooooooooooooooooooooooooooool

9106. Karsakiškio Garsas :-) 2006-12-18 12:26
Kad sklepučini taip grotu kaip mes...Jie tik ir moka šmeižti...

10655. Astute2007-07-08 18:11
KARSAKISKIO GARSAS darnus ir tobulejantis orkestras...:-) vienas komentetorius visiskai neteisingai parase,kad jie mazi vaikuciai.Jei nezinai nerasyk tada...

11838. .......2007-12-04 19:10
Karsakiskis Valdo!!!!!!!!!!

12421. ......... :-) 2008-01-12 16:25
KArsakiskio garsas yra vienas is geriausiu orkestru panevezio rajone....

13285. TAs pats2008-03-22 20:17
Is tikruju karsakiskio orkestras yra tikrai gerai grojantis ir nereikia cia ant ju waryt,,, jei patys nemokat grot kas kaltas???

13299. :D2008-03-24 19:13
VASIULIS VEZA

14280. as :-) 2008-06-09 22:04
Marius Vasiulis jega

14483. sklepucini :-( 2008-06-26 22:32
cia gali rasyt visokias nesamos. taciau kiekvienas orkestras pasirodo konkurso metu wisomis jegomis, ir 2008m konkursa laimejo sklepucini, tai ar dar karsakiskis atrodo tobuliaisias? beto jei jau karsakiskio orkestre groja mazi vaikai, tai jie jau tobuli? jus paklausykit kaip jie kartais nusigroja... apie orkestra reikia spresti is muzikos, o ne is sudeties.

14505. KG2008-06-28 12:19
Tik jau jau nekliedeit... Paisdziauge 1 vt... Ir prie ko cia ta jusu sudetis xDD Jus po 10 metu iskopet 1 vt, o mes po 4 metu i 3 vt... Isvadas darykit patys ;)

14506. asklepucini2008-06-28 18:14
kas tau sake, kad mes neiskovojom priziniu vietu? as nesakau, kad jus blogi, bet biki 1 vietos ir tobulunmo reikia daug padirbet....

14508. mergaite2008-06-28 18:21
karsakiškio orkestro nepaliginsi su sklepučini karsakiškiečiai labai lievi yra..... jiem iki sklepučinu dar daug žemes reikėtu apšikti..... o apie pirma vieta jiem tik pasvajoti..... saves nereikia kelti.... pirma apsidairykit aplinkui ir paziurekit kokie orkestrai yra aplinkui.... jum turetu buti geda i konkursus vazineti.... kaip pagrojat tai zmones be klausos lieka..... taip kad SUSIMASTYKIT.....

15477. sklepucinio fanai :-( 2008-12-11 16:30
karsakiskieciai, vezat jus ar ne, kaip norit taip manykit, nes sklepucin yra geriausias is visu rajono orkestru ir ne tik, nes jis yra B kategorijoj, aukstesnei nei jus

15542. popas :-( 2009-01-26 14:01
El. Redakcija: IP 193.219.177.33 host sav.pasvalys.lt
nekorektiškas komentaras paslėptas.

15543. blet :-) 2009-01-26 14:04
El. Redakcija: IP 193.219.177.33 host sav.pasvalys.lt
nekorektiškas komentaras paslėptas.

15544. aiste skukauskaite :-) 2009-01-26 14:05
El. Redakcija: IP 193.219.177.33 host sav.pasvalys.lt
nekorektiškas, svetimu vardu pasirašytas komentaras paslėptas.

15546. dalgis :-) 2009-01-26 14:10
El. Redakcija: IP 193.219.177.33 host sav.pasvalys.lt
nekorektiškas komentaras paslėptas.

15553. stebetoja2009-02-02 20:34
Mano manymu, kolegos, kad visi grojat puikiai, o apie Jūsų grojimo lygį rodo rezultatai. skepučini šaunūs ir draugiški, bent jau kai kurie. Jūsų puikūs santykiai su vadovu tai įrodo. o karsakiškis groja taip pat gerai, tik buvau šokiruota kaip jus bendraujat su vadovu, tai taikau kai kuriem negerbiat žmogaus, kuris Jus moko, dirba ir skiria laiką Jums. Todėl didelis pliusas skepucini sr. visa tai maciau savo akimis.

15559. Aiste....2009-02-07 15:48
tai gal uz mane niekas nuomones savo nereiskia as ir pati galiu... cia uz mane prirase... ten kas pasirase aiste skukauskite... tai ten ne as.

15580. aistea2009-02-23 14:03
popas duchas

15581. @2009-02-23 14:04
garsas gerai

15582. blet..2009-02-23 14:04
gal jusu orkestras silagalis ir gerai groja bet pwz karsakiskio 1 kornetas geriau groja uz jusu visus 1 kornetus ir euphonium geriau groja

15583. as2009-02-23 14:04
dx aiste tu pati nx vafla

15584. tai va2009-02-23 14:09
jus luzeriai as patc groju 5metus ir groju geriau uz jusu euphonium tai va ir paklausit galesit kaip kurini dziauksmas grosime cempionate dx jus

15599. Sedučiukai;DD :-( 2009-03-03 10:20
Bet kokie jus menininkai kai vienas ant kito varot.Koks skirtumas, kad vieni mazi vaikai, o kiti jau dešimtus metus groja svarbu ka jauciate grodami, o ne kaip kritikuojat kitus. Jau geriau savo komentarus tokius nekokius pasilaikykit sau. O pavyzdžiui musu Sedos orkestras pirmais metais cempionate laimejo antra vieta ir svarbu groti ne del prizu ir siai garbes o jausti malonuma grojant. Siai labai dziaugiames (as ir drauge) kad Lietuvoje yra daug sauniu orkestru, tik gaila kad siek tiek nekulturingu. Geriau grokit su instrumentais o ne nervais ;DD

15639. Mauglis :-) 2009-04-03 09:27
Rudiskes wistiek geriausi karsakiskes net negirdetas orkestras pvz nei aukso paukste laimeja nei ka

15672. popas2009-04-27 21:19
Karsakiskiui ir siule i B kategorija... tai darykit isvadas

15676. Panevezio Garsas :-( 2009-04-29 22:08
Jus cia nebesipjaukit. Visi orkestraj yra geri, VISI LYGUS! Koks skirtumas kokia vieta uzemi savo orkestro kategorijoj, mes su Panevezio Garsu 3 vieta siemet paimem, niekas neliudi ir nesipjuna del tokiu menkniekiu. Jus grokit issijuose ir pasieksit dideliu aukstumu. Jus stenkites groti, o neziurekit i kategorijas ir kas laimi prizines vietas kategorijose tai labai pasipucia ir pradeda vaidinti viska. To nedarykit, nes poto, kitais metais smuksit labai zemai. Sekmes.

15679. Aiste...2009-04-30 20:04
Ie ir vel uz mane cia prirase...ten kur parasyta aistea, net ne as ...Cia tie komentarai nuo senu laiku uzsilike, ;D dabar VISI orkestrai sutaria Gerai ir taipogi gerai bendrauja Tarpusavyje ;], ir Tos vietos tikrai mazai ka reiskia... ir pyktis del tokiu dalyku nereikia ;]

15820. Sklepucini valdo2009-12-09 22:00
Krc ka cia Karsakiskis pjauna? Pas mus eufonijos trecioj oktavoj virsunes groja be didelio vargo ir is lapo skaito geriau uz kaikuriuos profus, kornetai-ju puse meno mokykla lanko ir i muzikalkes eina, tuba biagus konservatorija, trombonistas jau ne pirmus metus Lietuvoj trecias, antras ir pimas vietas emes, bugnininkas-geresni kazin ar rajone rasi... krc karsakiskis - jus nusileiskit ant zemes truputi, niekas ant jusu nevaro, bet neissisokit, nes tikrai lievos susnos estat...

15826. swaiika :-) 2009-12-14 14:33
labai geras orkestras bet popas duchas

15846. virtyyynis :-) 2010-01-07 20:05
krc,moliu moliai tie salagos! pereksliai tai ka zinau ...kad nieko nezinau,neaiskus kazkokie .Garsas tai is vis xuj znajit :O uztai eriskiu zuvegalves valdo!!! as zinoma juokauju.sutres ;D krc bbd aina nx kaip bet karsakiskis vis tiek NEvaldo.mulkiai kazkokie ai krc duxasmurai.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 84 iš 84 
6:53:00 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba