SEPTYNIOS MENO DIENOS

2003-04-25 nr. 565

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Elena Černiauskaitė
Jie atėjo

Muzika 
• Margarita Dvarionaitė
Dvasinės atgaivos vakaras
• Aldona Radvilaitė
Pirmąkart grojo kartu
• Skirmantė Valiulytė
"e-muzikos" viruso (ne)galia
12
• Rūta Šalnaitė
Peržengia Europos ribas
• Šokiui paskirtos "Auksinės kaukės"1
• Paskutinį kartą rodomas "Don Karlas"2
• KONCERTAI

Dailė 
• Skirmantas Valiulis
Kurgi aš šitame sraute?
3
• Vidas Poškus
Tradicijos ir emocijos
• Pillė Veljataga
Jaunųjų metalo menas
3
• Raimonda Bitinaitė
Scenos erdvės eskizai
• PARODOS

Literatūra 
• Mirtis yra rašytojo pakaitalas1
• VAKARAI

Teatras 
• Cezario Graužinio sapnų choreografija2
• "Dūžtančių širdžių namai"7
• TEATRAI

Kinas 
 Trečioji lenkų filmų savaitė
• Erotiškas pavasaris1
• Skirmantas Valiulis
Vladislavas Starevičius - kino alchemikas
1
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS1

Anonsai 
• Konkursas leidiniams parengti ir išleisti

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Kinas

Trečioji lenkų filmų savaitė

[skaityti komentarus]

iliustracija
"Pianistas"

Balandžio 25 - gegužės 2 d. Vilniuje, "Coca-Cola Plaza" ir "Skalvijos" kino teatruose, gegužės 9-11 d. Kaune, M. Žilinsko galerijos kino salėje, vyks jau trečioji lenkų kino savaitė. Jos programą sudaro vaidybiniai, dokumentiniai bei animaciniai pastarųjų metų filmai. Svarbi savaitės sudedamoji dalis - Vladislavo Starevičiaus kūrybai skirta tarptautinė mokslinė konferencija (28 d. 16 val., Atviros Lietuvos fondas) bei iki šiol didžiausia Lietuvoje šio animacinio kino pradininko filmų retrospektyva (dvi programos "Skalvijoje" 29, 30 d. 17 val.). Vienas festivalio svečių, garsus lenkų kino kūrėjas Krzysztofas Zanussi skaitys paskaitą "Europa, tėvyne mano" (28 d. 10 val., Vilniaus universitetas, V. Krėvės auditorija). Savaitė pristato ir naujausius lenkų kino klasikų Andrzejaus Wajdos, Romano Polańskio bei Krzysztofo Zanussi filmus, ir supažindina su pačios jauniausios kartos kūrėjais.

Vaidybiniai filmai

"Pianistas" ("Pianista")

"Oskarus" už geriausią režisiūrą ir aktoriaus Adrieno Brody vaidybą, septynis "Cezarius" bei Kanų "Auksinę palmės šakelę" pelnęs naujausias Romano Polańskio filmas, sukurtas pagal žymaus žydų kilmės lenkų pianisto ir kompozitoriaus Władysławo Szpilmano prisiminimų knygą. Szpilmanas išgyveno visą vokiečių okupaciją Varšuvoje, jam padėjo daug įvairių žmonių, tarp jų ir vokiečių karininkas...

Režisierius Roman Polański. Vaidina Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Cezary Kosiński, Katarzyna Figura (2002, Prancūzija, Lenkija, D. Britanija, Vokietija, 148 min.).

"Coca-Cola Plaza" - 25 d. 19 val.

"Chopinas - meilės troškimas" ("Chopin - pragnienie miłości")

Romantinis pasakojimas apie Chopino gyvenimą emigracijoje ir audringus jo ryšius su prancūzų rašytoja George Sand. Kompozitorių įsimyli George Sand duktė Solange. Motinos meilės ir Chopino talento pavydintis rašytojos sūnus, nevykęs tapytojas Maurice`as, išmėgins viską, kad sugriautų kompozitoriaus ir rašytojos meilę. Šios su užmoju, kerinčia muzika, Maljorkos ir Noano peizažais sukurtos kostiuminės dramos personažai pereina aistrų ir konfliktų pragarą...

Režsierius Jerzy Antczak. Vaidina Piotr Adamczyk, Danuta Stenka, Marian Opania, Sara Muldner (2001, 134 min.).

"Coca-Cola Plaza" - 26 d. 19 val., 27 d. 16 val., "Skalvija" - 29 d. 19 val., M. Žilinsko galerija - gegužės 10 d. 18 val.

"Suplementas" ("Suplement")

Filmo "Gyvenimas kaip lytiniu keliu platinama mirtina liga" tęsinys. Šįkart režisierius Krzysztofas Zanussi daugiau dėmesio skiria dviejų jaunuolių, kurie susipažįsta filmavimo aikštelėje, istorijai. Filipas negali pasirinkti, ko jis nori labiau - tapti kunigu ar tapti gydytoju ir vesti Hanką.

Režisierius Krzysztof Zanussi. Vaidina Monika Krzywkowska, Paweł Okraska (2002, 101 min.)

"Coca-Cola Plaza" - 27 d. 19 val. (susitikimas su režisieriumi), 28 d. 17 val.

"Garsiau už bombas" ("Głośniej od bomb")

Filmas apie dviejų mažame provincijos miestelyje gyvenančių jaunuolių meilę. Marcinas dirba automechaniku, jo laukia nelabai įdomi ateitis. Jo mergina gauna pasiūlymą studijuoti Amerikoje. Jos šeima bijo, kad apie tai sužinos Marcinas. Filmo veiksmas trunka parą - tai Marcino tėvo laidotuvių diena. Šios liūdnos ceremonijos metu įvykęs šeimos susitikimas pakeičia beveik visų jos dalyvių gyvenimą...

Režisierius Przemysław Wojcieszek. Vaidina Sylwia Juszczak, Rafał Maćkowiak, Grażyna Krukówna (2001, 91 min.).

"Coca-Cola Plaza" - 28 d. 19 val., 29 d. 17 val., "Skalvija" - 30 d. 19 val., M. Žilinsko galerija - gegužės 10 d. 16 val.

"Degalinė" ("Stacja")

Į nedidelę benzino kolonėlę atvažiuoja prabangus limuzinas. Šalia sunkiai sužeisto vairuotojo guli krepšys su pinigais ir ginklas. Žmogus merdi. Degalinės savininkui reikalas aiškus - tai nusikaltėlis, ir nėra ko jį gelbėti. Geriau pasirūpinti krepšiu. Tačiau degalinėje uždarbiaujantis studentas mano kitaip...

Režisierius Piotr Wereśniak. Vaidina Zbigniew Zmachowski, Bogusław Linda, Bartosz Obuchowicz, Katarzyna Figura (2001, 100 min.).

"Coca-Cola Plaza" - 29 d. 19 val., 30 d. 17 val., "Skalvija" - gegužės 1 d. 17 val., M. Žilinsko galerija - gegužės 11 d. 16 val.

"Kerštas" ("Zemsta")

Naujausias Andrzejaus Wajdos filmas - žymiausio lenkų komedijų autoriaus Aleksandro Fredro klasikinės komedijos ekranizacija. Vynininkas Trizniauskas, gyvenantis kaimynystėje su nekenčiamu notaru Tyleniu, ketina vesti našlę Stalininkienę. Trizniauską vilioja jos turtas. Tačiau jis nežino, kad Stalininkienė pati ieško turtingo vyro. Suvokdamas, kad jo išvaizdai ir manieroms toli iki tobulybės, vynininkas prašo Pliurziaus pagalbos piršliaujant.

Režisierius Andrzej Wajda. Vaidina Roman Polański, Andrzej Seweryn, Agata Buzek, Rafał Królikowski, Katarzyna Figura (2002, 100 min.).

"Coca-Cola Plaza" - gegužės 1 d. 19 val. (susitikimas su Agata Buzek ir Rafału Królikowskiu), "Skalvija" - gegužės 2 d. 17 ir 19 val. (susitikimas su aktoriais), M. Žilinsko galerija - gegužės 9 d. 17 val.

"Pirmyn ir atgal" ("Tam i z powrotem")

Populiaraus serialo "Ekstradicija" režisieriaus Wojciecho Wójciko filmas nukelia į 1956-uosius. Buvęs AK kovotojas gydytojas svajoja patekti į Angliją, kur gyvena jo žmona. Kartą vienas pacientas pasiūlo jam apiplėšti banką ir pabėgti į Vakarus...

Režisierius Wojciech Wójcik. Vaidina Janusz Gajos, Jan Frycz, Olaf Lubaszenko, Edyta Olszówka (2001, 98 min.).

"Coca-Cola Plaza" - 30 d. 19 val., gegužės 1 d. - 17 val.

Jaunųjų režisierių filmai iš televizijos projekto "2000-ųjų karta"

"Dvigubas portretas" ("Portret podwójny")

Veiksmas vyksta šių dienų Varšuvoje. Eva baigė aktorystės studijas, Michalas - režisūrą. Abu drauge atvažiuoja į sostinę ieškoti darbo pagal profesiją, o kol ras, išsinuomoja vieno kambario butą ir įsidarbina prekybos centre. Eva vaikšto į aktorių peržiūras, Michalas mažute skaitmenine kamera filmuoja jį supantį pasaulį ir bando savo debiutiniu scenarijumi sudominti prodiuserius.

Režisierius Mariusz Front. Vaidina Maciej Adamczyk, Elżbieta Piekacz, Adam Bauman (2001, 109 min.).

"Skalvija" - 26 d. 17 val.

"Belissima"

Penkiolikmetės mergaitės motina nori, kad jos duktė taptų žvaigžde - topmodeliu. Šiam tikslui ji skiria visas savo jėgas. Dukters karjera kompensuotų neišsipildžiusias motinos svajones. Sėkmės garantas - ilgi, gražūs, panašūs į motinos dievinamos dainininkės Violettos Villas, merginos plaukai. Vieno konkurso metu abi susipažįsta su Kunigaikščiu, kuris motinai atrodo sėkmės šansas. Ji tampa nedaug už savo dukterį vyresnio vaikino meiluže. Kunigaikščiui apsigyvenus jos namuose, duktė pradeda maištauti, pabėga iš namų...

Režisierius Artur Urbański. Vaidina Ewa Kasprzyk, Łukasz Garlicki, Paweł Wilczak (2001, 61 min., "Betacam").

"Skalvija" - 27 d. 17 val.

"Inferno"

Pasakojimas apie tris baigiamosios klasės drauges - Anką, Ingą ir Kseną. Viena planavo studijuoti vadybą bei daryti verslininkės karjerą. Kita svajojo apie spalvotų žurnalų ir televizijos serialų pasaulį, trečiosios aistra - tapyba. Visų planai sužlugo išleistuvių naktį. Dvi merginos nužudė trečiąją... Filmas pagrįstas tikrais įvykiais.

Režisierius Maciej Pieprzyca. Vaidina Monika Kwiatkowska, Barbara Kurzaj, Katarzyna Bujakiewicz, Rafał Maćkowiak (2001, 59 min., "Betacam").

"Skalvija" - 28 d. 17 val.

Dokumentiniai filmai

"Himilsbachas - tiesa, pramanai, juodosios skylės" ("Himilsbach - prawdy, bujdy, czarne dziury")

Legendinis rašytojas ir aktorius Janas Himilsbachas atėjo į pasaulį kaip Ivan Hymmelbach, rusės ir vokiečio (o gal žydo?) arba totoriaus Tryntailo (nuo Baikalo ežero apylinkių) sūnus... Pagal vieną iš versijų, Jasius - Minsko 7-ojo ulonų pulko sūnus. Paauglystėje už sukčiavimą jis buvo patekęs į nepilnamečių koloniją, už vagystes geležinkelyje - į kalėjimą. Dirbo akmenskaldžiu, nešiku, jūreiviu. Jo gyvenime nuolat keitėsi abstinencijos ir alkoholizmo etapai. Filme bandoma pateikti Himilsbacho, žurnalistams kiekvieną kartą pasakojančio vis kitą savo praeities versiją, biografiją. Ji dėliojama iš filmų, kuriuose jis vaidino, fragmentų, iš draugų, žmonos "himilsbachologės" prisiminimų bei iš ekrane suvaidintų Himilsbacho pasakojimų. Filmas apdovanotas Krokuvos dokumentinių filmų festivalio Didžiuoju prizu.

Režisieriai - Stanisław Manturzewski ir Małgorzata Łupina (2002, 52 min.).

"Skalvija" - 26 d. 19 val.

"Žvaigždė" ("Gwiazdor")

"Žvaigždės" herojus Michałas Wiśniewskis - muzikos grupės "Ich Troje" lyderis. Tai pasakojimas apie žmogų, kilusį iš žemiausių visuomenės sluoksnių ir pasiekusį šlovės viršūnę. Filme vaizduojami svarbiausi vokalisto gyvenimo momentai. Vaikystėje paliktas motinos, jis patenka į vaikų namus, paskui į svetimą šeimą. Kai jam buvo keturiolika, nusižudė tėvas... Nepaisant milžiniško populiarumo, parduotų plokštelių ir rekordinio koncertų skaičiaus, profesionalūs kritikai grupę vertina prastai. Kas toks Michałas Wiśniewskis? Kur slypi grupės "Ich troje", šiemet atstovausiančios Lenkijai "Eurovizijos" konkurse, sėkmės paslaptis? Šį filmą taip pat lydėjo skandalas, nes norėta uždrausti jį rodyti kino salėse.

Režisierius Sylwester Latkowski (2002, 90 min., "Betacam").

"Skalvija" - 27 d. 19 val.

"T. Konwickis. Visai nemenka Apokalipsė" ("Calkiem spora Apokalipsa")

Filmo autorius Andrzejus Titkowas ieško atsakymo į klausimą, kas yra Tadeuszas Konwickis, žinomas kaip geraširdis pasakotojas, bet kartu ir įžvalgus, griežtas realybės kritikas. Konwickis buvo kareivis, korektorius, rašytojas, scenaristas, kino režisierius ir kino susivienijimo vadovas. Jo staliukas "Czytelnik" kavinėje daug metų buvo elitiškiausias salonas. Tai antrasis Andrzejaus Titkowo bandymas pateikti garsiojo rašytojo portretą. 1984 m. sukurtame "Praeivyje" režisierius rodė į istoriją ir politiką įsitraukusį, abiejų totalitarinių režimų prislėgtą žmogų. "Visai nemenkoje Apokalipsėje" pasakojama apie privatų asmenybės gyvenimą.

Režisierius - Andrzej Titkow (2002, 50 min., "Betacam").

"Skalvija" - 28 d. 19 val.

Animaciniai filmai

"Edenas" ("Eden")

Garsaus lenkų grafiko bei iliustratoriaus Andrzejaus Czeczoto filmas pradėtas kurti dar 1996 m. Pasak režisieriaus, dirbta "archajiškais metodais", - filmui buvo nupiešta net 500 tūkstančių piešinių. Tai grojančio dūdele ir keliaujančio oru, žeme bei vandeniu Juzeko nuotykiai. Kelionėse jis sutinka Prometėją, Heraklį, kilnųjį plėšiką Janosiką, Salvadorą Dali, į muzikinę dvikovą su Paganini įsitraukusį Chopiną, "Bitlus" jų geltonajame povandeniniame laive, Nojų ir jo šeimą, angelus, velnius, net patį Poną Dievą. Dažniausiai Juzekas tik stebi įvykius su nuolat besikeičiančiais personažais.

Režisierius Andrzej Czeczot (2002, 85 min.).

"Skalvija" - 25 d. 21 val., gegužės 1 d. 19 val., "Coca-Cola Plaza" - 26 d. 17 val., M. Žilinsko galerija - gegužės 11 d.18 val.

"Titas, Romas, A`Tomas ir svajonių vagys" ("Tytus, Romek i A`Tomek wśród złodziei marzeń")

Komikso herojai nuviliojami į Transformacijos planetą, kurią valdo piktasis kunigaikštis. Jis atima iš žmonių svajones ir paverčia jas reklamomis.

Režisierius Leszek Marek Gałysz (2002, 75 min.).

"Coca-Cola Plaza" - 26 ir 27 d. 11 val.

 

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 82 iš 82 
6:49:42 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba