SEPTYNIOS MENO DIENOS

2007-04-13 nr. 751

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Kristina Stančienė
Išmirę jaunieji
31
• Gerbiami skaitytojai,

Muzika 
• „Jaunai muzikai“ artėjant1
• Kūrimo (meno be ribų) diena1
• Dvi monografijos apie muzikus5
• Meistrų meistrui – 100
• Vidutis Bakas
Choro gastrolės Škotijoje
2
• KONCERTAI

Dailė 
• Aistė Paulina Virbickaitė
Koketiška fotografija
1
 Andrius Zakarauskas
Išgelbėk draugą
32
• Erika Grigoravičienė
Konfliktų įkaitai
20
• Vidas Poškus
Alternatyvūs monologai
40
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Teatras 
• Aktorius yra scena1
• Austriškai amerikietiškas „Bembilendas“
• Gyčio Ivanausko teatrui – apdovanojimas šokio konkurse Barselonoje1
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Kvepiantys vienuoliai ir kitos istorijos
• Meluoja visi
• Pesimistai ir iliuzijos2
• Arūno Matelio filmas keliaus po Lietuvą
• Azerbaidžano kino savaitgalis
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Pasaulyje 
• Santa Lingevičiūtė
Svetimi patys sau
11
• Parama Jono Meko vizualiųjų menų centrui2

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Dailė

Išgelbėk draugą

Pastabos apie XIII Vilniaus tapybos trienalę

Andrius Zakarauskas

[skaityti komentarus]

iliustracija
Mikolajus Povilas Vilutis. XIII Vilniaus tapybos trienalės plakatas

„Išgelbėk draugą“ – tai vienas Vilniaus tapybos trienalės tikslų (visai neslaptų), sutampantis su legendiniu tokį pat pavadinimą turinčiu televizijos žaidimu. Žaidimo tikslas toks ir yra – išgelbėti draugą vykdant įvairias užduotis. Žaidimus žaidžia visi, netgi dailininkai. Nedrįsčiau vadinti menininkais – kalbu apie parodos organizatorius, kažkada gal ir buvusius tokiais.

Grubiai tariant – tai draugų ir gerų pažįstamų grupinė paroda, kurioje jie gelbėja vienas kitą, prisidengdami tradicijos tęsimu. Juokinga, kai per kultūros laidą kalbama apie tradicijos tęstinumą ir tik trumpai užsimenama apie didelio formato darbus kuriančius tapytojus, kurie neturi kur eksponuotis, išskyrus buvusius Parodų rūmus (ŠMC), kur dabar ir vyksta tapybos trienalė. Beje, visai ironiškai kalbėta apie Tarybų Sąjungos laikus, cenzūrą, tapybos (ne)mirtį ir kitokias panašias nesąmones – bet ar verta tai pasakoti? Manau, kad tapybos trienalės tikslai ir uždaviniai turėtų būti ne tokie.

Kita vertus, jeigu tai draugų ir pažįstamų rinktinė paroda, kam reikia skelbti konkursą? Ar eksponuojama buvusių broliškų respublikų ir šalių dailininkų kūryba iš tiesų yra įdomiausia, kas per pastaruosius trejus metus buvo sukurta? Rusijos menui atstovauja kažkokio pirmą kartą girdėto tapytojo nuspalvintos alyvos su kreivais nešlifuotais mediniais rėmais. Būdamas Rusijos diplomatu suprasčiau tai kaip šalies įžeidimą. Gal man atsakys, kad nėra pinigų atvežti rimtus menininkus – bet jų tikrai galima rasti. Vadinasi, patingėta arba eilinį kartą padėta draugui.

Už trienalės organizavimą atsakinga LDS tapybos sekcija, ją koordinavo šios sekcijos pirmininkas Valentinas Antanavičius. Nesuprantu, kodėl jam leidžiama organizuoti parodas, kurios yra nesibaigiantis „pravalas“? Paskutinė, Vilniaus tapytojų paroda, vykusi 2006 metų rudenį „Arkos“ galerijoje, buvo kupina nevykusių darbų ir prastai išeksponuota. Ar tapytojams negėda? Kodėl už tokius neatsakingus veiksmus Tapybos sekcijos pirmininkas neatsistatydina iš šių aukštų ir labai atsakingų pareigų?

Per trienalės atidarymą pirmininkui-dailininkui pradėjus kalbą, bandžiau jį nušvilpti, tikėdamasis sulaukti palaikymo, bet teko nusivilti. Gal tai ir mano klaida, kad nesurežisavau situacijos iš anksto.

Kitas klausimas – kodėl parodoje dalyvauja dalis atrankos komisijos narių? Pavyzdžiui, paklausęs Algimanto Biguzo, ar jis nebuvo komisijos narys, sulaukiau atsakymo – „ne“, nors kataloge atspausdinta, kad buvo. Kita vertus, niekur nėra parašyta, kad komisijos narys negali dalyvauti parodoje – nors turėtų taip būti. Ar visų komisijos narių autoritetas neabejotinas? Keista, kad į atrankos komisiją kviečiami žmonės, kurie patys prisipažįsta nevaikštantys į parodas ir nesidomintys šiuolaikinės Lietuvos tapybos autoriais bei situacija. O juk turėtų būti atvirkščiai.

Šis renginys panašus į Stasio Juškaus galerijos lozungus: „Šiuolaikinės lietuvių tapybos klasika“, prisimenant tokius autorius kaip Vincentas Gečas ir pan., kurie tapo profesoriais būdami lojalūs komunistų partijai.

Man, jaunam tapytojui, gėda už kai kuriuos savo profesorius, kurie turėtų būti autoritetais ir mokytojais. Ši trienalė – tai eilinis Lietuvos dailininkų sąjungos tapybos sekcijos „pravalas“.

 

Skaitytojų vertinimai


10051. Joy2007-04-16 13:22
Dziaugiuosi uz sita jauna zmogu - gal dar ne viskas prarasta musu tapybos lauke.

10060. deja2007-04-16 15:12
deja, as nesidziaugiu siuo jaunu zmogumi, nes svarbiausia jo mintis - "kodel sioje parodoje nera MANES?!" Akivaizdu, kad jei sis jaunas zmogus butu buves isrinktas (kaip ir Poskus) i paroda, tai nebutu nei situ straipsniu, nei pasipiktinimo, nei atstumtuju salono. Viskas butu buve puiku ir i kitus nepatekusiuosius ir apskritai i komisijos amoraluma nebutu kreipiama jokio demesio. Si istorija tik parodo, kaip yra supuves musu dailes pasaulis (iskaitant ir jaunuosius)- (sovietinis "demokratijos supratimas bunda nauja jega ir paciuose jauniausiuose), nes tiek vieni amoralus, tiek kiti. Akivaizdu, kad sioje situacijoje jaunasis zmogus kovoja uz ne teisybe, bet uz asmenines privilegijas.

10065. ruta :-( 2007-04-16 15:58
sutinku su 10060deja A.Zakarausko mintis aiski: "Paroda kurioje nera manes - bloga paroda"

10071. to ruta2007-04-16 16:32
tai is viso sito -suma sumarum- zakarauskas valdo:) krutega-jis yr. Baikite mergos cia dziovintis;)

10077. cha2007-04-16 17:14
O ponia ruta tai tikriausiai is dalyvaujanciu parodoje:) na ir koks gi tas jusu sedevriukas? ateisim apziureti!

10078. to deja2007-04-16 17:15
jaunas zmogus kovoja uz teise buti ir kitokia tapybos bei trienales organizavimo samprata. ir baikit kriosenos dejuot - pasidaret pagrabini vakareli ir dziaukites!

10082. to 100077 ir 100782007-04-16 17:50
skystos jusu blauzdeles, net vardu bijot pasirasyti MOROZAI

10083. tapytojas2007-04-16 18:12
Manes neisrinko vadinasi rasau, bet jaunosios kartos visai neprileido, kas del Antanaviciaus, tai labai nemalonu, pati mėtė is parodu, o dabar pats kerstauja meta draugus kviecia, tas pats su stipendijomis,viskas saviems (draugas sako:spyga nupaisyk tai bent pastebes).

10085. draugas2007-04-16 18:27
atsivesk drambli spaliuk i SMC ir gerai serk ...........ateisim tavo ``meno`` paziuret pries uzdaryma............

10086. Ruta2007-04-16 18:37
Labai nelengva sau prisipazinti, kad taves neprieme del to, kad darbai nelabai kokie (bent jau tie kuriuos siulei). Ir tada kalti visi: LDS nomenklatura ir seneliai, ju gimines (juk tu tai nesuprastas genijus), o jau komisija tai pati pati baisiausia visom imanomom prasmem. Toki sau prisipazinima gali ne kiekvienas, o viesai pasakyti, kad mano darbai gal ir neverti buvo (pakolkas) gali tik stiprios asmenybes ir NER CIA KO MAIVYTIS

10089. to Ruta2007-04-16 19:04
Na ir pikta boba pasitaike!!! tarsi is lds sekretoriato!

10091. TAPYTOJAS2007-04-16 20:24
Vaicys komisijos narys, Vozbinas komisijos narys, Biguzas ar kaip ten jis irgi komisijos narys , visi parodoje dalyvauja! Tai apie ka cia ponia Ruta snekam? Naivus subjektyvumas neleidzia jums blaiviai mastyti.Kas gali pasakyti ar tapyba vieno geresne kito prastesne, gal ponia Ruta!?paziurekit kokie rusai sukabinti, diskretituoja praejusios trienales laureates Vaitkunienes tapyba. Nors viena stipria asmenybe prasome pamineti,GAL TAI JUS? juokinga! pati pridenginejat vidutinybes ir SLYKSCIAI MAIVOTES.

10095. sapnas2007-04-16 21:47
tai matyt cia ne tapyba kalta o tie darzelinukai is dailes akademijos narkotiku prisiuoste ..........mato save jau mumifikuotus.......

10099. popovas2007-04-16 22:16
kaip sakoma musu cirke, vienu suviu nusauti du zuikius galima, bet reikia gerai padirbeti. vieno nesuprantu, kodel visi nagingieji komentatoriai po fakto prabilo, kai is anksto buvo zinoma apie atrankos peripetijas. taigi toki show per atidaryma buvo galima surengti, senolius taip pasokdint, kad net kiskiui lupa dar kart butu skilus nuo linksmumo... eech, jaunimas...

10101. dr. Kvin2007-04-17 00:39
ar komisijoj buvo MENOTYRININKU??? Ar ne jie turetu buti atrankos komisijos nariais? Kodel sprendzia dailininkai, o dar tie, kurie patys pretenduoja ten "kabeti"?

10105. buti ar nebuti2007-04-17 15:51
Ne apie tai daina. Menotyrinikai kazin ar daug butu pakeite - jei struktura surudijus, niekas nepades. Su komisijomis galima rengti tik apzvalgines LDS tapytoju parodeles - taip jas ir vadinant. O dabar uzsimojama rengti trienale - bet kur jos atradimai, kur nauji vejai? Jei norima tapybos trienale padaryti svarbia Baltijos regiono paroda, reikia ja ir rengti kaip normalia tarptautine paroda, nekrupciojant nuo sajungos intrigeliu ar viskuo nepatenkintu "disidentu", kurie tapo senais stabdziais. Reikia apsispresti. Jei uztenka tik save issikabint smc, tai tiek tas menas ir rupi.

10116. klausimas2007-04-17 22:25
nu mieli tapytojai, kam jums eksponuotis toje masineje parodoje. tenais gi paskesta viskas ir belekas. jokio laimejimo nematau tame, kad kazkam pavyko sudalyvauti. pabandykite savo ar draugu pastangomis pasieksponuoti bent 5-7 parodas europoje, ir kad ne bibliotekeleje kokioje or normaliai kur. ir dar kad nupirktu pageidautina jusu paveikslus po parodos rimti saltiniai

10117. kiskis p2007-04-17 23:05
as palinkeciau: tegu ir nerimti saltiniai bet turtingi. kad sumoketu jums, mieli tapytojai, pasiutusius pinigus. koks gudrus klausimas. negalima sakyti "nematau tame", "belekas" ir "pasieksponuoti", zioply. gramatikos pasimokyk.

10119. geras ponas 2007-04-18 09:45
na ir kas atsitiks, kai "belekas" nupirks? ir kas atsitiks, kad penkiose vietose kas nors pasieksponuos? ar tapybos vertė nuo to pakils? čia tas pats - ar pakilo vozbino, vitartaitės ar biguzo tapybos vertė, kad jie ją į šmc įgrūdo?

10120. Br2007-04-18 10:01
as manau, kad nusmuko - juk visi zino, kad patys buvo komisijoje. na cia kaip austrevicius pasielge - i koalicija neisim, bet del posto sugulsim su paksium. va tokia dabar ir tapyba - visiska negalia.

10122. Aldona2007-04-18 10:55
Gal ponaiti Andriau, vaziuok kur nors i uzieni, nera cia Lietuvos talentams vietos! savam kieme pranasas nebusi. Nes yra daug , kas nenori... taves cia matyti. laikykis jaunasai berneli!

10125. kiskis p2007-04-18 17:48
pasakė sena tašė.

10139. Saves besigailintiems genijams2007-04-19 11:21
Labiausiai cia virkauja nepateke i paroda ir del to pikti (pyktis silpnumo zenklas) ir nelaimingi. Tai ir irodo, kad paroda ne eiline. Pries tris metus i Trienale kandidatavo apie 60 tapytoju i sia Trienale kandidatavo virs 120 tapytoju. Taigi Trienales reitingas isaugo 200%. Netgi LDS palikes ir ant jos visaip dejes Gasiunas dalyvauja parodoje. Kur pasidejo principai ? Taip yra parodoje prastu darbu, taip turetu buti geda Vozbinui, Vitartaitei ir Biguzui. Labai idomu koia paroda suorganizuotu vekslenantys genijai. o jei paroda butu kuravusi viena dailetyrininke (cia jau subjektyvumo tikrai nebutu), tai paroda butu dieviska

10142. kiskis p2007-04-19 11:31
tada buciau slankiojes po sales apakes ir snibzdeciau tik viena vieninteli zodi: "dieviska...dieviska..." o dabar vaiksiojau sau visai paprastai ir ziurinejau paveikslus. cia geras, o cia sudas.

10157. Na va2007-04-19 17:22
Vaikstinejo kiskis p po Trienale ir mate ir blogu ir geru darbu. Paprastai bet kokioje parodoje geru buna maziau. Ir ka ? Del to paroda reikia visaip keikti. Jei man paskutine Venecijos bienale pasirode irgi prasta. Tai ka drabstytis purvais ir visus keikti ?

10162. Trys šimtai dešimt 2007-04-20 10:26
Ne cia suo pakastas, mielieji. Trienales bloguma apsprendzia tai, kad nerastas konceptualus ir erdvinis dialogas tarp darbu - ko tarsi ir siekta. O kokios nors aiskesnes strukturos neimanoma sukurti, jei parodos ideja galvoja vieni, o atrenka profsajungos kuopele. Tada ir gaunasi "Odnazdy lebedj, rak i sciuka...". Kai LDS rengs LDS tapybos sekcijos paroda, tai gales atsirinkineti su 15 komisiju. Bet jei rengia i tarptautines pretenduojancia tapybos trienale, tai neturetu profsajungos interesu iskelti auksciau meniniu. Kol taip bus, tol ir murkdysimes meslyne. O kad trienaleje yra atskiru geru darbu ir autoriu - tiesa, betgi jie iskrite is konteksto, kaip ir pati trienale iskritusi is siuolaikines tapybos konteksto. Tarsi butu tik vienas labai siauras tapybos supratimas, kuris nesikeicia 20 metu. Sekmes ieskantiems!

10169. be akiniu2007-04-21 10:25
man rodos si paroda yra per daug sureiksminta(pateksi-geras tapytojas,ne-prastas).kas keisciausia- sureiksmina ja tiek nepapuole tiek papuole dailininkai savo dejonemis.paprastai paroda prestiziska tampa savo kokybe,o cia jos nera jau ne pirma karta.sis renginys man asocijuojasi su eurovizija.vienintelis dailininkus traukiantis dalykas sioje parodoje yra tai kad ji vyksta smc.reklama,ivaizdis...atseit.o pasimato paprasciausias vyraujantis vidutinybiu neigalumas. sios parodos tikslas tai humaniskas socialinis aktas-leisti pasijusti "menininkais" daugumai vidutinybiu. p.s.cia netinka liaudies ismintis"auksas ir pelenuose ziba",geresni darbai tiesiog prasmenga sitoj pelkeje.

10172. Fisher spooner2007-04-21 12:54
ANDRIAU, MALADEC! KIEK GALIMA SAVU TARPE BAMBETI ANT lds. MATAI KIEK DISKUSIJU SPAUDA GALI SUKELTI:) KAI DAILININKAI LDS IR DESTYTOJAI TOS PACIOS PERSONOS - TIKRAI DRASIAI PAREISKEI. SVEIKINU.

10303. Andriui :-) 2007-05-07 01:26
Cituoju Andriu: "Per trienalės atidarymą pirmininkui-dailininkui pradėjus kalbą, bandžiau jį nušvilpti, tikėdamasis sulaukti palaikymo, bet teko nusivilti. Gal tai ir mano klaida, kad nesurežisavau situacijos iš anksto." Tai, kad gerbiamasai pritrukai drasos, todel ir nepavyko. Jau verkslenti mes lietuviai mokam. O kai ka nors reikia padaryti - kinkos dreba. Paziureciau kokia trienale pats "isdrebintum".

14365. Ga.Ka. :-) 2008-06-18 16:41
to : 10122. Aldona - mieloji, Andrius - jau senai po užsienį važinėja ir jau yra ten pripažintas :-) Ne taip, kaip jūs - čia rašantys, užpavydėję, niekam netinkantys ir niekam neįdomūs "menininkai".

14584. susidomejus :-( 2008-07-09 18:15
vaje na ir uzaugai, ir tapai dar vienas piktas menininkas :)))

15524. Zarazza :-) 2009-01-16 13:43
Cha cha, visi cia tie, kurie rase, matai,Andrius per prastas, kad ten patektu. Necituosiu daugelio is cia rasiusiu komentatoriu, bet matosi, kad jie yra labai nuskriausti. Kiek zinau, jau andrius yra pripazintas daugelyje saliu, Lietuvoj taip pat. Gaila, as niekam netikau su savo darbais, todel galiu pasireikst tik cia, bet as ne tokia pikta, kad kazkam sekasi :) nebukit ir jus tokie, dinkit nuo kompiuterio ekranu ir eikit piest ;) gal pasieksit tiek kiek andrius..neveltui, Lietuva - pavyduoliu salis.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 83 iš 83 
6:43:57 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba