SEPTYNIOS MENO DIENOS

2004-02-06 nr. 600

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Rasa Vasinauskaitė
Genialių pramatymų lopšy
26
• Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas47

Muzika 
• Vytautė Markeliūnienė
Kūrybinio dialogo paakinti
• Lietuvos kamerinis orkestras gastroliavo Japonijoje
• Metų kūriniai 200313
• Filharmonijoje – pianistai iš svetur
• KONCERTAI

Dailė 
• Vaidilutė Brazauskaitė
Kasdienybės ir idilės
• Rita Mikučionytė
Nedaloma šviesos ir spalvos jungtis
• Valentinas Klimašauskas
Įelektrinti žemę
• Raminta Jurėnaitė
Dangaus sūnų kelias
• Skelbiamas konkursas sukurti skulptūrą Europos parke
• Naujovės Baltijos šalių skulptūros kvadrienalėje1
• PARODOS

Literatūra 
• Namas Maranvilyje
• Paskutiniai "Krantai"5
• VAKARAI

Teatras 
• Alė Strik
Jungtuvių gundymui atsilaikyta
1
• Visa teisybė apie rinkimus
• SPEKTAKLIAI1

Kinas 
• Naujas festivalis, naujas kinas1
• Živilė Pipinytė
Kai iššauna vaikiškas šautuvėlis
1
• Živilė Pipinytė
Prasidėjo 54-asis Berlyno kino festivalis
• Neatsakytas klausimas3
 Pavelo Lungino filmai
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS7

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Kinas

Pavelo Lungino filmai

anonsai

[skaityti komentarus]

iliustracija
"Vestuvės"

Vasario 6–12 d. "Skalvijos" kino centre bus rodomas filmų ciklas "Pavelo Lungino Rusija". Prancūzijoje gyvenantis rusų scenaristas ir režisierius Pavelas Lunginas gimė 1949 m. Maskvoje. Jis studijavo filologiją Maskvos universitete ir scenarijų rašymą Maskvos kinematografijos institute. 1974–1989 m. pagal Lungino scenarijus buvo sukurta per dešimt filmų, tarp jų "Taigos imperatoriaus galas", "Nenugalimasis", "Rytietiškas romanas".

Režisūrinis Lungino debiutas "Taksi bliuzas" (1990) buvo parodytas Kanų kino festivalyje, apdovanotas žiuri prizu už režisūrą ir palankiai sutiktas prancūzų bei tarptautinės kritikos. Tai buvo vienas pirmųjų Vakarus pasiekusių kūrinių, kuriuose atsispindėjo "perestroikos" laikų Rusijos permainos ir iki tol viešai sovietų kine neaptarinėti rusų ir žydų santykiai. Buvo akivaizdu, kad filmas sukurtas galvojant apie Vakarų žiūrovui suprantamesnius kultūrinius kodus. Tačiau tėvynėje Lungino filmas sulaukė kontroversiškų vertinimų. Vienas sovietų kritikos dinozaurų Rostislavas Jurenevas net apkaltino Lunginą juodinant Rusiją. Tačiau būta ir kitokių nuomonių. Kritikai atkreipė dėmesį į pagrindinį vaidmenį filme kūrusį populiarųjį "Zvuki mu" solistą Piotrą Mamonovą ir į džiazo stichiją, kurią pasakojimui suteikė Vladimiro Čekasino muzika.

Lunginas dažnai kritikuojamas už esą iškreiptą, fantasmagorišką šių dienų Rusijos vaizdą. 1992-aisiais filme "Lunaparkas" Lunginas bene pirmasis parodė naują Rusijai reiškinį – jaunuolių susižavėjimą fašizmu ir jų siekius "apvalyti" Rusiją nuo žydų, homoseksualų ir verslininkų. Šiame filme vieną paskutinių ir geriausių savo vaidmenų suvaidino didis rusų aktorius Olegas Borisovas.

1996 m. Lunginas sukūrė avantiūrinę parodiją "Gyvenimo linija", pasakojančią apie neįtikėtinus prancūzo nuotykius šių dienų Rusijoje. Herojų suvaidino prancūzų kino žvaigždė Vincent’as Perezas.

2000-aisiais Kanų festivalio prizu už geriausią aktorių ansamblį buvo apdovanotas Lungino filmas "Vestuvės".

Pristatydamas šį filmą, režisierius sakė: "Mano filmai – tai klausimai, į kuriuos neturiu atsakymo. Filmuodamas "Vestuves" aš paprasčiausiai stengiausi suprasti ir pamatyti, kaip dabar gyvena žmonės, ar jie pasikeitė per pastaruosius metus. Pamačiau, kad jie beveik nepasikeitė, ir visi isteriški riksmai, esą tauta žūsta, esą nebeliko jokių vertybių, yra tiesiog niekai."

Kol kas naujausias Lungino vaidybinis filmas – 2002-aisiais pasirodęs "Oligarchas" (sukurtas pagal J. Dubovo knygą). Dar prieš pasirodydamas ekranuose filmas sukėlė skandalą, mat imta kalbėti, kad pagrindinio herojaus prototipas – rusų oligarchas Borisas Berezovskis. Neseniai filmu buvo pasinaudota politiniais tikslais: vienas pagrindinių Rusijos televizijos kanalų parodė "Oligrachą", kai buvo suimtas kitas rusų oligarchas Michailas Chodorkovskis. Vis dėlto šis filmas – pirmasis bandymas apmąstyti posovietinę realybę. Lunginas sako: "Kai aš dar tik pradėjau kurti filmą "Taksi bliuzas", jau patyriau panašų jausmą. Mano akyse fantastiškai greitai dingo epocha: dar nesibaigė džiaugsmas ir apsvaigimas dėl naujos laisvės, o aš jaučiau, kad po tos laisvės neišvengiamai ateis nusivylimas ir depresija. Tačiau tada aš stengiausi pažvelgti į ateitį ir galvojau, kuo reikės užmokėti už laisvę. Dabar – atvirkščiai, man įdomiau suprasti praeitį: ką pagaliau pagimdė ta laisvė ir tas visuotinis chaosas, kurį mes išgyvenome, kas yra oligarchai, kurie dabar miršta tarsi dinozaurai."

Lunginas kuria ne tik vaidybinius, bet ir dokumentinius filmus. Jo juosta "Gulagas. Laimės paslaptis" (1991) pelnė Tarptautinio Leipcigo dokumentinių filmų festivalio "Sidabrinį balandį". Lungino filmografijoje – dokumentiniai filmai "Nica. Mažoji Rusija", "Eskimai. Nereikalinga tauta", "Vladimiras Majakovskis" ir kt.

"Skalvijoje" bus parodyti trys Pavelo Lungino filmai "Taksi bliuzas", "Vestuvės" ir "Oligarchas".

Ciklas "Pavelo Lungino Rusija"

"Taksi bliuzas" ("Taxi Blues")

Debiutinis Pavelo Lungino filmas nukelia į "perestoikos" laikų Maskvą, kuri režisieriui keistai asocijuojasi su vodka, seksu, prievarta ir politika. Keista dviejų filmo herojų – patikimo taksi vairuotojo ir alkoholiko džiazo muzikanto – draugystė, regis, režisieriui yra tik pretekstas pasvarstyti apie darbininko ir intelektualo santykius.

Rež. Pavelas Lunginas. Vaid. Piotras Mamonovas, Piotras Zaičenka, Vladimiras Kašpuras.

Komiška drama, Rusija, Prancūzija, 1990, 1.50.

"Oligarchas" ("Oligarch")

Pasakojimas apie naujųjų turčių atsiradimą. Pagrindinis filmo herojus Platonas Makovskis dar sovietiniame mokslinio tyrimo institute pradeda verslininko karjerą. Nauji laikai atveria Platonui ir jo draugams neribotas galimybes. Tačiau Platonas nenori turėti nieko bendra su nusikalstamomis stuktūromis. Todėl jo laukia išdavystės ir mirtis. Sakoma, kad herojaus prototipu tapo rusų oligarchas Borisas Berezovskis.

Rež. Pavelas Lunginas. Vaid. Vladimiras Maškovas, Marija Mironova, Aleksandras Balujevas.

Drama, Rusija, Prancūzija, 2002, 2.07.

"Vestuvės" ("Svadba"/ "La Noce")

Jauna modelio karjerą padariusi moteris grįžta iš sostinės į kalnakasių miestelį ir pasiūlo savo vaikystės meilei ją vesti. Šis sutinka, nors miestelyje sklinda kalbos, kad mergina yra prostitutė. Visi rengiasi didžiulėms ir triukšmingoms vestuvėms.Ši šventė leidžia režisieriui parodyti socialinę ir vidinę įvairių šių dienų Rusijos sluoksnių būseną.

Rež. Pavelas Lunginas. Vaid. Maratas Bašarovas, Andrejus Paninas, Aleksandras Semčevas, Marija Mironova, Marija Golubkina.

Drama, Rusija, Prancūzija, Vokietija, 2000, 2.02.

"Skalvijos" inf.

 

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 81 iš 81 
6:42:11 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba